Połącz się z nami

News USA

Miliard trafiony! Mieszkaniec New Jersey zgarnął kumulację w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Mega szczęśliwa osoba z New Jersey pokonała wszelkie przeciwności losu we wtorek wieczorem i wygrała jackpot w Mega Millions o wartości 1,12 miliarda dolarów. Ale wszyscy, którym tym razem się nie udało, mają jeszcze szansę na zdobycie fortuny – wielka wygrana jest także do zdobycia w loterii Powerball.

Szczęśliwy zwycięzca z New Jersey przerwał passę losowań bez zwycięstwa trwającą w loterii Mega Millions od grudnia ubiegłego roku. Liczby warte miliarda to: 7, 11, 22, 29, 38 i 4.

Jackpot loterii rósł od 8 grudnia30 losowań kolejnych nie wyłoniło głównego zwycięzcy. Nie jest łatwo wygrać główną wygraną w Mega Millions, gdzie szanse wynoszą 1 do 302,6 miliona.

Wtorkowa kwota  jest ósmą co do wielkości w historii loterii w USA.

Jackpot o wartości 1,12 miliarda dolarów przeznaczony jest dla zwycięzcy, który otrzymuje wypłatę w formie renty, obejmującej płatność początkową, a następnie 29 płatności rocznych. Większość zwycięzców wybiera wypłatę gotówkową, która w tym przypadku wyniesie 537,5 miliona dolarów.

Według loterii, oto 6 największych jackpotów Mega Millions, jakie kiedykolwiek wygrano:

 • 1,602 miliarda dolarów na Florydzie w sierpniu 2023 r
 • 1,537 miliarda dolarów w październiku 2018 r. w Karolinie Południowej
 • 1,35 miliarda dolarów w styczniu 2023 r. w Maine
 • 1,34 miliarda dolarów w lipcu 2022 r. w Illinois
 • 1,12 miliarda dolarów w marcu 2024 r. w New Jersey
 • 1,050 miliarda dolarów w styczniu 2021 r. w Michigan

10 największych jackpotów na obu amerykańskich loteriach:

 1. 2,04 miliarda dolarów (Powerball, 8 listopada 2022 r. — jeden zwycięski kupon).
 2. 1,765 miliarda dolarów (Powerball, 11 października 2023 r. – jeden zwycięski los).
 3. 1,586 miliarda dolarów (Powerball, 13 stycznia 2016 r. — trzy zwycięskie kupony).
 4. 1,58 miliarda dolarów (Mega Millions, 8 sierpnia 2023 r. — jeden zwycięski los).
 5. 1,537 miliarda dolarów (Mega Millions, 23 października 2018 r. — jeden zwycięski los).
 6. 1,348 miliarda dolarów (Mega Millions, 13 stycznia 2023 r. — jeden zwycięski los).
 7. 1,337 miliarda dolarów (Mega Millions, 29 lipca 2022 r. — jeden zwycięski los).
 8. 1,12 miliarda dolarów (Mega Millions, 26 marca 2024 r. — jeden zwycięski los)
 9. 1,08 miliarda dolarów (Powerball, 19 lipca 2023 r. – jeden zwycięski los).
 10. 1,05 miliarda dolarów (Mega Millions, 22 stycznia 2021 r. — jeden zwycięski los).

Następne emocjonujące losowanie loterii w USA odbędzie się już dzisiaj wieczorem, a jackpot w loterii Powerball szacuje się na 865 milionów dolarów. Nikt nie zdobył głównej wygranej od Nowego Roku, co daje 36 losowań bez zwycięzcy.

To już drugi jackpot Powerball, który w 2024 roku przekroczył 600 milionów dolarów.

Nadchodzące losowanie, które odbędzie się w dzisiejszy wieczór, będzie 37. losowaniem w serii bez trafienia głównej wygranej. 1 stycznia 2024 r. gracz z Michigan zdobył nagrodę o wartości 842,4 mln dolarów.

2023 roku jackpot Powerball został trafiony pięć razy:

 • 6 lutego 2023 r. – 754,6 mln dolarów – Waszyngton
 • 4 marca 2023 r. – 162,6 mln dolarów – Wirginia
 • 19 kwietnia 2023 r. – 252,6 mln dolarów – Ohio
 • 19 lipca 2023 r. – 1,08 miliarda dolarów – Kalifornia
 • 11 października 2023 r. – 1,765 miliarda dolarów – Kalifornia

W grę Mega Millions można grać w 45 stanach oraz w Waszyngtonie i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. W Powerball gra się także w tych stanach, oraz w Waszyngtonie, na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i w Portoryko.

 

Źródło: npr, cnn
Foto: YouTube, istock/olhainsight/Deagreez/

News USA

Dom Billa Gatesa w stanie Waszyngton sprzedał się w ekspresowym tempie

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doniesień Bill Gates ma teraz o jeden dom mniej. Stało się tak na początku tego miesiąca, kiedy współzałożyciel Microsoftu zawarł umowę sprzedaży należącego do niego domu o powierzchni 2430 stóp kwadratowych w Medina w stanie Waszyngton, jak podaje Realtor.com.

Nie wiadomo, za ile ostatecznie poszła nieruchomość. Pierwotnie została wystawiona na sprzedaż 29 marca, a cena wywoławcza wynosiła prawie 4,989 mln dolarów. Biil Gates, którego majątek szacuje się na 131 miliardów dolarów, kupił nieruchomość w kwietniu 2003 roku za 1 310 000 dolarów.

Jak podaje „Fortune”, przy sprzedaży domu Gates współpracował z biurem nieruchomości RE/MAX Northwest.

Nieruchomość z 1954 roku może poszczycić się „spektakularnym i budzącym podziw 180-stopniowym widokiem na Jezioro Waszyngton, panoramę Seattle i MTN” – czytamy w ogłoszeniu. Według opisu, dom znajduje się na działce o powierzchni 0,61 akra, obejmującej prywatną plażę. Do dyspozycji Gości jest tu także duży taras i ogród zen. Budynek jest wyposażony w cztery sypialnie, trzy pełne łazienki i ogrzewanie podłogowe.

Drugi dom Gatesa w Medina, o nazwie „Xanadu 2.0”, pozostaje jego własnością. Miliarder z branży technologicznej zainwestował dziesiątki milionów dolarów w budowę tego domu o powierzchni 66 000 stóp kwadratowych.

Medina zlokalizowana jest w powiecie King, gdzie Microsoft od dawna ma swoją siedzibę.

Bill Gates spędził 15 lat na stanowisku dyrektora generalnego Microsoft, a jego kadencja zakończyła się w 2000 r. W 2020 r. odszedł także z zarządu technologicznego giganta, aby „poświęcić więcej czasu swoim priorytetom filantropijnym, w tym globalnemu zdrowiu, rozwojowi, edukacji i rosnącemu zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatycznymi ”, jak zapowiedział.

Według Bloomberga miliarder nadal posiada około 1% akcji Microsoftu.

 

Źródło: foxbusiness, realtor.com
Foto: YouTube, Realtor.com
Czytaj dalej

News USA

Ogród Zoologiczny w san Francisco otrzyma parę pand wielkich z Chin

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek w Pekinie Burmistrz San Francisco, London Breed, ogłosiła wraz z urzędnikami z China Wildlife Conservation Association (CWCA) wypożyczenie pand dla tutejszego zoo. To pierwszy raz, gdy miasto będzie gościć te zwierzęta na dłuższą metę, o co zabiegało się prowadząc całoroczną kampanię społeczną.

W lutym San Diego ogłosiło, że otrzyma dwie pandy, gdy po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat Chiny zgodziły się wysłać pandy do Stanów Zjednoczonych. San Francisco będzie kolejnym miastem, które gościć będzie te sympatyczne zwierzęta.

Chiny są domem jedynego naturalnego siedliska pand i właścicielem większości czarno-białych niedźwiedzi na świecie. Pekin pożycza zwierzęta innym krajom, traktując pożyczkę jako narzędzie dyplomacji i działalności na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

San Francisco współpracowało ze społecznościami chińskimi i azjatyckimi, aby wspierać pandy przez prawie rok, aż do spotkania przywódców Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco w listopadzie ubiegłego roku, podczas którego spotkali się prezydenci USA i Chin.

Sekretarz generalny China Wildlife Conservation Association CWCA. Wu Minglu powiedział, że stowarzyszenie będzie współpracować z urzędnikami San Francisco, aby przygotować się na przybycie pand i zapewnić standardy techniczne dotyczące ich ochrony.

W USA przebywają obecnie tylko cztery pandy wielkie, wszystkie w zoo w Atlancie.

W ostatnich latach Chiny nie przedłużyły umów wypożyczenia tych zwierząt w ogrodach zoologicznych w Waszyngtonie i Memphis w stanie Tennessee, wywołując obawy, że kończą swoją historyczną „dyplomację pand” z krajami zachodnimi ze względu na napięcia geopolityczne.

Czarno-białe misie są symbolem przyjaźni amerykańsko-chińskiej od czasu, gdy Pekin podarował parę pand Narodowemu Zoo w Waszyngtonie w 1972 r., przed normalizacją stosunków dwustronnych. Chiny pożyczyły później pandy ogrodom zoologicznym, aby pomóc w rozmnażaniu młodych i zwiększeniu populacji.

Piątkowe oświadczenie poprzedza planowaną w tym tygodniu wizytę w Chinach sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena.

W ostatnich miesiącach Waszyngton i Pekin zintensyfikowały wymianę dyplomatyczną, próbując złagodzić eskalację napięcia. Utrzymują się jednak tarcia dotyczące handlu, bezpieczeństwa narodowego i rozbieżnych stanowisk obu krajów w sprawie konfliktów, takich jak inwazja Rosji na Ukrainę i wojna Izrael-Hamas.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Sam Miz/
Czytaj dalej

News Chicago

Spacer po atrakcjach Chicago? Czemu nie, tu szybko wszędzie dojdziesz piechotą

Opublikowano

dnia

Autor:

W badaniu przeprowadzonym przez Preply, międzynarodową platformę edukacyjną online, przeanalizowano główne miasta USA i zmierzono, jak łatwo jest poruszać się pieszo po najbardziej rozpoznawalnych atrakcjach turystycznych każdego z nich. W tej analizie Chicago wypadło najlepiej.

W porównaniu z miastami europejskimi, które są znane z tego, że można po nich spacerować, ekspansywny i zależny od samochodów charakter wielu amerykańskich miast sprawia, że znacznie trudniej jest zobaczyć, co miasto ma do zaoferowania bez pojazdu.

Badanie wykazało, że Chicago jest miastem w USA, po którym najczęściej spacerują turyści, a zwiedzanie najsłynniejszych atrakcji miasta, w tym „Cloud Gate” oraz Magnificent Mile, zajmuje zaledwie 28 minut.

Szybkie tempo spaceru po Chicago o wiele mil wyprzedza Orlando, które w badaniu uznano za miasto, po którym nie można chodzić pieszo. Według Preply, aby dojść pieszo do głównych atrakcji Orlando, potrzeba ponad 11 godzin i 65 100 kroków.

Jedynymi innymi miastami, w których główne zabytki można zobaczyć na piechotę w ciągu godziny, były Nashville i Dallas, co zajmuje w nich odpowiednio 33 i 41 minut.

Pierwszą piątkę zamknęły Santa Fe i Nowy Orlean, w których rozmieszczenie głównych atrakcji turystycznych wymaga przejścia od 6000 do 7000 kroków, czyli czasu poniżej 1 godziny i 15 minut, aby je zobaczyć.

Oprócz słynnej chicagowskiej Bean i Magnificent Mile, Preply uwzględnił w ramach spaceru sam Park Millennium, Instytut Sztuki w Chicago i Chicago Architecture Center jako miejsca, które można było zobaczyć w ciągu 28 minut przechadzki.

Wyniki badania Preply

Poza Chicago Milwaukee było jedynym miastem ze Środkowego Wschodu w USA, które znalazło się w pierwszej piętnastce, zajmując 15. miejsce z wynikiem 2 godzin i 35 minut marszu i 14 280 kroków.

Tutaj można zobaczyć, jak wypadły inne duże amerykańskie miasta, a także uzyskać więcej informacji na temat badania.

 

Źródło: nbc
Foto: Preply, istock/Page Light Studios/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu