News Chicago
Architekt z Chicago zaprojektuje pomnik poległych dziennikarzy w Waszyngtonie
Architekt z Chicago, John Ronan, został wybrany do zaprojektowania pierwszego narodowego pomnika w Waszyngtonie, poświęconego wolności prasy i poległym dziennikarzom. Jak wynika z komunikatu prasowego Fallen Journalists Memorial Foundation, firmę John Ronan Architects wyłoniono, spośród ponad 50 zespołów projektowych, które przedstawiły swoje propozycje pomnika.
John Ronan i jego zespół będą w nadchodzących miesiącach współpracować z Fallen Journalists Memorial Foundation, aby ustalić ostateczną propozycję projektu pomnika, który będzie zlokalizowany w National Mall i uzyskał już zgodę władz federalnych.
10-miesięczny proces selekcji był prowadzony przez zdobywcę nagrody Pulitzera, krytyka architektury, Paula Goldbergera, i 10-osobową komisję selekcyjną projektu.
Chicagowski artysta powiedział, że pomnik będzie poruszał tematy przejrzystości i światła, podkreślając znaczenie tych czynników w pracy dziennikarzy.
Koncepcja projektowa obejmuje warstwowe, przezroczyste elementy, nawiązujące do wielu stron historii. Pomnik zachęci odwiedzających do zbadania każdej z tych przestrzeni podczas własnej podróży.
„Pomnik będzie podróżą odkrywczą, która rozwija się powoli, przestrzeń po przestrzeni, jak historia, w której odwiedzający wciela się w rolę dziennikarza śledczego” – stwierdził Ronan w oświadczeniu.
„Nie mogę się doczekać współpracy z fundacją, aby stworzyć inspirujące miejsce pamięci, które honoruje tych, którzy poświęcili swoje życie w pogoni za prawdą i celebruje podstawy Pierwszej Poprawki, na których zbudowana jest demokracja”.

Lokalizacja pomnika w Waszyngtonie
Firma John Ronan Architects zdobyła wiele nagród od Amerykańskiego Instytutu Architektów za swoje budynki w Chicago, w tym Fundację Poezji w River North i Centrum Młodzieżowe Gary’ego Comera w Grand Crossing. Była też finalistą konkursu na Centrum Prezydenckie Obamy.
John Ronan jest także profesorem w Illinois Institute of Technology College of Architecture, oraz laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.
Fallen Journalists Memorial Foundation została założona 28 czerwca 2019 roku, w pierwszą rocznicę masowej strzelaniny w „Capital Gazette” w Annapolis w stanie Maryland. W ataku zginęło wtedy pięciu pracowników gazety.
Kongres upoważnił fundację do budowy pomnika w grudniu 2020 r.
Źródło: suntimes
Foto: John Ronan, Fallen Journalists Memorial Foundation
News Chicago
Świąteczna komedia romantyczna „The Holiday” z muzyką Hansa Zimmera zabrzmi na żywo w Chicago
W świecie komedii romantycznych istnieje kilka tytułów, które na stałe wpisały się do kulturowego kanonu: „When Harry Met Sally”, „Bridget Jones’s Diary”, „Notting Hill”. Do tej grupy coraz częściej zalicza się również film, który czerpie garściami z ich najlepszych motywów, a jednocześnie ma coś, co wyróżnia go na tle gatunku — wyjątkową ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera. W Chicago zobaczymy go z akompaniamentem na żywo 20 grudnia.
Mowa o „The Holiday”, filmie Nancy Meyers z 2006 roku, który od lat towarzyszy widzom w okresie świątecznym. W filmie występują: Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet oraz Jack Black.
Dwie kobiety i jeden świąteczny zwrot akcji
Historia opowiada o Amandzie — montażystce zwiastunów filmowych z Los Angeles — i Iris, dziennikarce z angielskiego Surrey. Obie zmagają się z problemami w życiu uczuciowym i spontanicznie decydują się zamienić domami na dwa świąteczne tygodnie.
To, co miało być ucieczką od miłosnych rozczarowań, szybko przeradza się w nowe początki — bo miłość, jak to w romantycznych komediach, zawsze znajdzie drogę .
Film z muzyką orkiestry na żywo
Tegoroczne święta przyniosą miłośnikom filmu coś wyjątkowego. „The Holiday” zostanie zaprezentowany w formacie live-to-film, czyli z orkiestrą wykonującą muzykę na żywo podczas projekcji.
Wydarzenie poprowadzi Thiago Tiberio, dyrygent i wieloletni współpracownik Hansa Zimmera. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna będzie Chicago Philharmonic.
To szansa, by doświadczyć filmu tak, jak być może nigdy dotąd — z pełną, ciepłą, magiczną ścieżką dźwiękową, która rozsławiła go wśród fanów na całym świecie.
Szczegóły wydarzenia
Jednorazowy pokaz filmu zaplanowano na sobotę, 20 grudnia, godz. 7:30 PM w The Auditorium Theatre
Jak kupić bilety?
- ceny zaczynają się od 48 dolarów,
- bilety dostępne są na stronie auditoriumtheatre.org,
- rezerwacji można dokonać również telefonicznie pod numerem 312.341.2300.
To wyjątkowa propozycja na grudniowy wieczór — idealna dla fanów filmu, muzyki oraz świątecznej atmosfery.
Źródło: secretchicago
Foto: YouTube
News Chicago
Rozśpiewane „Białe Święta” Berlina będą grane w Paramount Theatre do 11 stycznia
Świąteczny klasyk, który od pokoleń zachwyca publiczność na całym świecie, od 12 listopada gości na scenie Paramount Theatre w Aurorze. Spektakl “White Christmas” („Białe Święta”) Irvinga Berlina to pełne przepychu, wzruszeń i muzyki widowisko, które przenosi widzów w magiczny klimat Bożego Narodzenia – z niezapomnianym finałem, w którym rozbrzmiewa kultowa piosenka „White Christmas”.
Magia świąt w rytmie tańca i śpiewu
Akcja musicalu rozgrywa się tuż po II wojnie światowej. Dwaj byli żołnierze, Bob i Phil, stają się popularnym duetem pieśni i tańca. Wkrótce spotykają utalentowane siostry – Betty i Judy, które występują w znanym zespole. Wspólnie wyruszają do malowniczego kurortu narciarskiego w Vermont, by wziąć udział w świątecznym widowisku.
Na miejscu bohaterowie odkrywają, że właścicielem kurortu jest ich dawny generał, który stoi na skraju bankructwa. Postanawiają więc połączyć siły, by uratować jego biznes – a przy okazji odnaleźć przyjaźń, miłość i sens wspólnoty.
Efektem jest spektakularne widowisko z olśniewającymi choreografiami, barwnymi kostiumami i żywą orkiestrą, które na nowo przywraca wiarę w świąteczną magię.
Musical „Białe Święta”:
Muzyka i słowa: Irving Berlin
Libretto: David Ives i Paul Blake
Reżyseria: Stephen Schellhardt
Daty: 12 listopada 2025 – 11 stycznia 2026
Dwukrotnie nominowany do nagrody Tony

Spektakle z udogodnieniami dla wszystkich widzów
Teatr zadbał, by magia „Białych Świąt” była dostępna dla wszystkich. Zaplanowano trzy specjalne wydarzenia:
-
Spektakl z napisami:
17 grudnia 2025 r., godz. 1:30PM
Projekcja napisów na ekranie LED umieszczonym blisko sceny. Bilety dostępne online, telefonicznie lub w kasie – w standardowych cenach. -
Spektakl z tłumaczeniem na amerykański język migowy (ASL):
2 stycznia 2026 r., godz. 7:00PM
Dwóch certyfikowanych tłumaczy przełoży dialogi i piosenki na język migowy, by zapewnić pełne doświadczenie artystyczne osobom niesłyszącym. -
Spektakl przyjazny sensorycznie:
7 stycznia 2026 r., godz. 7:00PM
Przygotowany z myślą o widzach z autyzmem, nadwrażliwością sensoryczną oraz ich rodzinach. Bilety dostępne z kodem SENSORY lub telefonicznie w kasie.
Rodzinne święta w teatralnym wydaniu
„White Christmas” to musical, który łączy pokolenia – zachwyca muzyką, tańcem i sercem. Pełen ciepła, humoru i klasycznej elegancji spektakl przypomina, że najpiękniejsze święta to te spędzone razem. Niech Twoje dni będą radosne i jasne – w rytmie „Białych Świąt” Irvinga Berlina.
Źródło: Paramount Theatre
Foto: Paramount Theatre, YouTube
Polonia Amerykańska
Festiwal „Betlejem dla Świata” opowie o Bożym Narodzeniu w Bazylice św. Jacka
Teatr Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska zapraszają na wyjątkowe widowisko świąteczne: Wielki Międzynarodowy Festiwal BETLEJEM DLA ŚWIATA. Ponad 100 artystów z różnych stron świata, widowisko pełne muzyki, tańca i tradycji, a także loteria ze wspaniałymi nagrodami – to wszystko czeka na widzów już dziś w Bazylice Św. Jacka.
Festiwal „Betlejem dla Świata” to stała propozycja repertuarowa Teatru Scena Polonia. Co roku w grudniu przedstawiana jest historia narodzin Jezusa, interpretowana w oparciu o nowe teksty i udział artystów z różnych kultur. Wydarzenie przyciąga rosnącą publiczność dzięki swojej oryginalności i połączeniu tradycji świątecznej z prezentacją artystycznych form z całego globu.
„Ameryka to kraj wielu narodów, dlatego festiwal jest wyjątkową okazją, by zobaczyć zderzenie tradycji, barw i muzyki w jednym miejscu” – podkreślają organizatorzy.
Szczegóły wydarzenia
Niedziela, 14 grudnia, godz. 4:00 PM, Sala teatralna Bazyliki św. Jacka przy 3636 West Wolfram Street, Chicago, IL. Bilety: 30 USD (dzieci do 2. roku życia – wstęp bezpłatny) Rezerwacje / informacje: 630 201 8821 www.scenapolonia.com
Program artystyczny
W spektaklu wystąpią m.in.:
- Centrum Ekspresji Artystycznej Szepty
- Studio Theater Modjeska
- Teatr Scena Polonia (Marcin Kowalik, Małgorzata Bieda)
- Teatr Tańca Wici
Wydarzenie współtworzą również artyści m.in. z tradycji: polskiej (Krakowiacy, Górale), afrykańskiej, irlandzkiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, szkockiej, mongolskiej, chińskiej, hawajskiej, i innych. W poprzednich latach „Betlejem dla Świata” gromadziło uczestników reprezentujących różnorodność kulturową charakterystyczną dla Stanów Zjednoczonych.

Twórcy spektaklu
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Scenariusz: Kinga Modjeska, Anna Radzikowska
- Realizacja techniczna: MediaSound Studio, Steve Olivieri, Małgorzata Adamczyk
- Nagłośnienie i światło: Oskar Łukacz, Marcin Kowalik
- Obsługa widowni: Małgorzata Zieliński

Świąteczna atmosfera, międzynarodowe koloryt i magia sceny – „Betlejem dla Świata” to wydarzenie, którego nie można przegapić!
Źródło: Teatr Scena Polonia
Foto: Teatr Scena Polonia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago3 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA2 tygodnie temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA1 tydzień temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia
-
News USA4 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA2 tygodnie temuUniwersytet Kolorado zapłaci 10,3 mln USD za przymus szczepień przeciw COVID-19










