Kościół
Film o Matce Bożej z Guadalupe i ludziach, którym pomogła, trafia do kin w całym kraju
 
																								
												
												
											22 lutego będzie miała miejsce w Stanach Zjednoczonych premiera filmu „Guadalupe: Matka ludzkości”. W tym dniu film wejdzie także do kin w Meksyku, Ameryce Środkowej, Portoryko, Boliwii i Chile. O produkcji przywołującej słynne objawienia sprzed 500 lat mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Film fabularny, kręcony w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech, rozpoczyna się mocnym, fabularyzowanym odtworzeniem pięciu objawień Najświętszej Maryi Panny, które miały miejsce w Guadalupe w 1531 roku.
Sceny te są inspirowane oryginalną, prawdziwą historią św. Juana Diego, który doświadczył tych objawień.
Hiszpański filmowiec, Pablo Moreno, wyreżyserował tą część filmu zawierającą poruszające świadectwo. Występuje w niej aktorka Karyme Lozano w roli prezenterki, Angelica Chong w roli Dziewicy z Guadalupe i Mario Alberto Hernandez w roli Juana Diego. Narrację prowadzi Pepe Alonso, popularny gospodarz EWTN.
Film zadebiutuje w Kolumbii, Peru i Urugwaju 29 lutego, w Hiszpanii 1 marca, a w Brazylii 2 maja.
Arcybiskup Los Angeles José H. Gómez również świadczy o cudach przypisywanych Dziewicy z Guadalupe w tym mieście.
Andrés Garrigó, główny reżyser filmu, pokazuje dramatyczną historię przedhiszpańskiego Meksyku w momencie przybycia Hiszpanów oraz to, jak po objawieniach Matki Bożej z Guadalupe ludzie masowo porzucali krwawe ofiary z ludzi przyjąć chrześcijaństwo.
Przy pomocy najnowocześniejszych technologii film odkrywa przesłania ukryte w tilmie, cudownym płótnie, na którym został umieszczony wizerunek Matki Boskiej.
Więcej informacji o filmie można znaleźć tutaj.

Źródło: cna
Foto: YouTube, guadalupethemovie
																											Kościół
Edukacja katolicka w USA rośnie w siłę: Nowe dane, inicjatywy i wsparcie finansowe
 
														Katolickie szkoły i uczelnie w Stanach Zjednoczonych nie tylko przyciągają coraz więcej uczniów, lecz także kształcą absolwentów, którzy deklarują wyższy poziom zadowolenia z życia, stabilności i zaangażowania społecznego. Równocześnie rośnie liczba lokalnych inicjatyw wspierających edukację katolicką – od duchowych kampanii modlitewnych po programy stypendialne i ulgi podatkowe – mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Katolickie uczelnie: poczucie celu i stabilność finansowa
Absolwenci katolickich uczelni w Stanach Zjednoczonych częściej niż inni studenci deklarują silne poczucie celu, przynależności i stabilności finansowej — wynika z Holistic Impact Report 2025, przygotowanego przez Centrum Studiów Katolickich Uniwersytetu St. Mary’s w San Antonio we współpracy z firmą YouGov.
Według raportu, absolwenci katolickich uczelni o 7% częściej uznają swoją karierę za znaczącą, o 14% częściej deklarują silne poczucie przynależności i o 17% częściej oceniają swoje zdrowie psychiczne jako dobre w porównaniu z absolwentami innych instytucji.
Badanie wykazało również, że katoliccy absolwenci są o ponad 50% bardziej skłonni angażować się w rozmowy o wierze oraz o 12% częściej twierdzą, że ich uczelnie promowały dialog między różnymi światopoglądami.
„Szkolnictwo wyższe w USA zmaga się dziś z napięciami politycznymi i rosnącą presją finansową. Jednak uczelnie katolickie, jak pokazują dane, wciąż kształcą absolwentów, którzy prowadzą wartościowe życie i podejmują etyczne decyzje” – zaznacza Jason King, dyrektor Centrum Studiów Katolickich na Uniwersytecie St. Mary’s.
Milion modlitw do Dnia Wszystkich Świętych
Katolicka szkoła św. Józefa w południowej Kalifornii rozpoczęła duchową inicjatywę, której celem jest zebranie miliona modlitw do 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych.

Inspiracją akcji były postacie bł. Karola Acutisa i św. Piotra Jerzego Frassatiego – współczesnych świętych, którzy pokazali, że świętość jest możliwa dla każdego, a zwłaszcza dla młodych – poinformowała szkoła w mediach społecznościowych.
Do połowy października uczniowie, rodziny i nauczyciele odmówili już ponad 150 000 modlitw. W ramach inicjatywy cała społeczność szkolna codziennie odmawia różaniec, a rodziny włączają się, przesyłając nagrania swoich modlitw i nabożeństw.
Do akcji dołączyły także trzy inne szkoły: Epiphany Catholic School w South El Monte, St. Anthony School w San Gabriel oraz Santa Clara Elementary School w Oxnard.
Uczniowie w San Antonio dostaną nawet 10 000 dolarów
Archidiecezja San Antonio ogłosiła, że jej szkoły katolickie będą oficjalnie akceptować czesne finansowane z programu Texas Education Savings Account (ESA), znanego lokalnie jako Texas Education Freedom Accounts (TEFA).
Program umożliwia rodzicom otrzymanie nawet 10 000 dolarów rocznie na edukację dziecka – środki te mogą być przeznaczone na czesne w szkołach katolickich i innych placówkach prywatnych. Archidiecezja zaznaczyła, że placówki przygotowują się na przyjęcie nowych uczniów, a wprowadzenie ESA to efekt wieloletnich starań o zwiększenie wyboru edukacyjnego dla rodziców w Teksasie.

Heinz Memorial Chapel, Pittsburgh
Darowizny na katolickie szkoły w diecezji Pittsburgh dają znaczną ulgę podatkową
Diecezja w Pittsburghu przypomina mieszkańcom Pensylwanii, że mogą znacząco obniżyć swoje podatki stanowe, przekazując darowizny na fundusze stypendialne dla uczniów katolickich szkół. Program Educational Improvement Tax Credit (EITC) pozwala na 90-procentową ulgę podatkową dla osób prywatnych i firm, które wspierają edukację poprzez zatwierdzone fundusze diecezjalne.
Diecezja uruchomiła specjalną stronę internetową z instrukcjami uczestnictwa w programie, zachęcając wiernych do wspierania edukacji katolickiej w lokalnych społecznościach.
Źródło: cna
Foto: Saint Joseph School, La Puente, wikimedia
													News USA
Alabama liderem, Michigan na końcu – jak stany USA chronią wolność religijną
 
														Około trzy czwarte stanów USA uzyskało mniej niż 50% w tegorocznym indeksie wolności religijnej opracowanym przez Napa Legal Institute, który mierzy, jak skutecznie poszczególne stany chronią działalność organizacji opartych na wierze. Główne wnioski z raportu „2025 Religious Freedom Percentage”, opublikowanego 27 października, przedstawia Ojciec Paweł Kosiński SJ.
„2025 Religious Freedom Percentage” stanowi część szerszego zestawienia Faith & Freedom Index przygotowanego przez Napa Legal Institute — organizację wspierającą religijne instytucje non-profit w przestrzeganiu prawa i ochronie ich konstytucyjnych praw.
Jak mierzono wolność religijną
Indeks ocenia m.in., czy organizacje religijne mają równy dostęp do funduszy i programów publicznych w porównaniu z instytucjami świeckimi, czy stanowe przepisy chronią działalność opartą na wierze ponad minimalny poziom gwarantowany przez Pierwszą Poprawkę do Konstytucji, oraz czy pracodawcy religijni mogą działać zgodnie z własnymi przekonaniami.
Uwzględniono także ochronę wolności religijnej w sytuacjach kryzysowych — jak w czasie pandemii COVID-19, gdy część stanów wprowadzała ograniczenia dotyczące nabożeństw.
Wyniki: od 22% do 86%
Większość stanów wypadła słabo — około 75% z nich nie osiągnęło 50% w skali wolności religijnej.
- Sześć stanów uzyskało wynik poniżej 30%,
- 19 stanów i Dystrykt Kolumbii – poniżej 40%,
- Kolejne 13 stanów – poniżej 50%.
Tylko dwa stany przekroczyły 70%:
- Alabama – 86%
- Kansas – 79%
Na dalszych miejscach uplasowały się m.in. Mississippi (67%), Georgia (67%), Floryda (63%), New Hampshire (59%) i Indiana (59%).

Alabama liderem
Z kolei Alabama, z wynikiem 86%, została uznana za najbardziej przyjazny stan dla organizacji wyznaniowych. Stan przyjął konstytucyjną poprawkę wzmacniającą ochronę wolności religijnej oraz przewiduje wyjątki od przepisów antydyskryminacyjnych w przypadkach, gdy dotyczą one przekonań religijnych.
Jedyną słabością Alabamy, jak zauważa raport, pozostaje tzw. poprawka Blaine’a, która wciąż ogranicza dostęp do funduszy publicznych dla instytucji religijnych.
„Nawet w stanach, gdzie kultura sprzyja organizacjom religijnym, istnieją obszary do poprawy — szczególnie poprzez reformy prawa stanowego” – zaznacza raport Napa Legal Institute.

Kapitol Alabamy w Montgomery
Najgorsze stany dla organizacji religijnych
Najniższy wynik odnotowano w Michigan – 22%, które raport określił jako „jedno z najtrudniejszych miejsc do prowadzenia działalności religijnej non-profit”.
Tuż za Michigan znalazły się:
- Delaware (25%)
- Waszyngton (26%)
- Maryland (27%)
- Nevada i Hawaje (po 29%)
Według raportu, Michigan nie zapewnia wystarczających zwolnień z przepisów antydyskryminacyjnych dla organizacji religijnych, co może ograniczać ich działalność zgodną z wiarą. Wskazano też na nierówny dostęp do publicznych dotacji i programów pomocowych.

Kapitol Michigan w Lansing
W innych stanach o niskich wynikach Napa odnotowała „ograniczenia w wolności działania organizacji religijnych” i „ryzyko wykluczenia ich z rynku usług społecznych”, co – jak zaznaczono – może utrudnić pomoc grupom najbardziej potrzebującym.
„Organizacje religijne muszą mieć swobodę zarządzania swoimi sprawami zgodnie z własnymi przekonaniami i misją duchową” – podkreślono w raporcie Napa Legal Institute.
„Takie przepisy grożą wykluczeniem instytucji religijnych z rynku usług charytatywnych i ograniczeniem dostępu grup wrażliwych do potrzebnych usług” – zaznaczono w raporcie.
Źródło: cna
Foto: wikimedia, istock/ Javier_Art_Photography/, Capitol Michigan
													Kościół
Kościół na świecie: Spór o tajemnicę spowiedzi, apel z Madagaskaru i nadzieja dla migrantów
 
														Kontrowersyjny projekt ustawy na Węgrzech może złamać tajemnicę spowiedzi. To jeden z kontrowersyjnych katolickich tematów zeszłego tygodnia. Przegląd najważniejszych wydarzeń z życia Kościoła katolickiego na świecie z ostatnich dni, prezentuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Węgry: zagrożona tajemnica spowiedzi
Stała Rada Konferencji Episkopatu Węgier wyraziła „zdumienie i głęboki sprzeciw” wobec projektu ustawy, który zobowiązywałby księży do ujawniania treści spowiedzi.
„To stoi w poważnej sprzeczności z porozumieniem między Republiką Węgierską a Stolicą Apostolską z 1990 roku” – podkreślono w oświadczeniu z 17 października.
Episkopat Węgier odrzucił też „bezpodstawne i wulgarne ataki” wobec duchowieństwa w czasie kampanii wyborczej, przypominając, że misją Kościoła jest „służba zbawieniu dusz”, a nie udział w polityce.
Korea Południowa: Kościół wesprze migrantów z Timoru Wschodniego
Delegacja katolicka z Korei Południowej odwiedziła w połowie października Timor Wschodni, by omówić sytuację tysięcy migrantów pracujących w Korei.
Przedstawiciele Komitetu ds. Duszpasterstwa Migrantów spotkali się z Prezydentem José Ramosem-Hortą i kardynałem Virgílio do Carmo da Silvą, deklarując pomoc w „zapewnieniu lepszej ochrony i dobrobytu społeczności migrantów”.
W Korei Południowej mieszka obecnie około 7000 obywateli Timoru Wschodniego.
Australia: arcybiskup odnawia zobowiązanie do ochrony dzieci
Arcybiskup Tony Ireland z Hobart w Tasmanii potwierdził swoje „niezachwiane zobowiązanie” do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom życia kościelnego.
„Każda osoba powinna czuć się bezpieczna, ceniona i szanowana — to fundament naszej misji” – podkreślił duchowny w oświadczeniu z 17 października. Archidiecezja Hobart realizuje programy ochronne od 2017 roku i w pełni wspiera Narodowe Katolickie Standardy Ochrony.

Arcybiskup Tony Ireland
Madagaskar: kardynał apeluje o powstrzymanie sankcji
Kardynał Désiré Tsarahazana z Toamasiny zaapelował do społeczności międzynarodowej o nienakładanie sankcji na Madagaskar po ostatnich niepokojach politycznych. „Wspieranie młodych ludzi, którzy domagają się lepszego życia, a następnie karanie ich sankcjami byłoby nielogiczne i niemoralne” – powiedział w rozmowie z Vatican News.

Kardynał Désiré Tsarahazana
Indie: sąd umorzył sprawę o „nielegalne nawrócenia”
Sąd Najwyższy w Indiach umorzył postępowanie przeciwko trzem przedstawicielom chrześcijańskich uniwersytetów w stanie Uttar Pradesh, oskarżonym o rzekome „nielegalne działania nawracające”.
Mozambik: biskupi proponują drogę do pojednania narodowego
Komisja Sprawiedliwości i Pokoju Episkopatu Mozambiku przedstawiła dokument „Polityczny przewodnik po dialogu narodowym”, zawierający propozycje reform państwowych i społecznych. Wśród sugestii znalazły się m.in. ograniczenie uprawnień prezydenta, wzmocnienie niezależności sądów oraz eliminacja głosowania elektronicznego.
Autorzy dokumentu wzywają do „budowania zbiorowej pamięci opartej na prawdzie, praktykowania przebaczenia i promowania kultury dialogu”.
Ameryka Łacińska: jubileusz dla ludów rdzennych
Konferencja Episkopatu Ameryki Łacińskiej zorganizowała w dniach 14–16 października „wirtualny jubileusz” poświęcony ludom rdzennym regionu.
Kardynał Michael Czerny SJ, prefekt watykańskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka, podkreślił, że „miłość rdzennych społeczności do ziemi i ich zdolność życia w harmonii ze stworzeniem” są bezcennym darem dla Kościoła.
Źródło: cna
Foto: College of Cardinals, YouTiube, Archidiecezja Hobart, istock/emanuelecapoferri/
													- 
																	   Prawo imigracyjne2 tygodnie temu Prawo imigracyjne2 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać? 
- 
																	   News USA7 dni temu News USA7 dni temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem 
- 
																	   News Chicago1 tydzień temu News Chicago1 tydzień temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca 
- 
																	   News Chicago4 tygodnie temu News Chicago4 tygodnie temuBiały Dom wstrzymuje miliardy dolarów na infrastrukturę w Chicago 
- 
																	   News USA4 dni temu News USA4 dni temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada 
- 
																	   News Chicago4 dni temu News Chicago4 dni temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień 
- 
																	   News Chicago4 tygodnie temu News Chicago4 tygodnie temuNocny nalot służb imigracyjnych na apartamentowiec w Chicago 
- 
																	   News Chicago3 tygodnie temu News Chicago3 tygodnie temuGwardia Narodowa rozmieszczona w rejonie Chicago: 500 żołnierzy na ulicach 



 
												 
									 
																			 
									 
																			 
									 
																			







 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											