Połącz się z nami

Medicare po Polsku

Medicare: Opcje ubezpieczeń po 65 roku życia

Opublikowano

dnia

Sytuacja ubezpieczeniowa zmienia się drastycznie po przekroczeniu magicznej granicy wieku 65 urodzin. Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do planów typu ACA zwanych potocznie Obamacare, planów grupowych z pracy, planów krótkoterminowych i szpitalnych wiodących prym w zabezpieczeniach przed kosztami leczenia w USA.

Większość z Państwa doświadczyła gwałtownych podwyżek cen tych ubezpieczeń w miarę zwiększania się wieku. Miało to miejsce szczególnie po przekroczeniu magicznej granicy 50 lat życia. W wielu przypadkach koszty osób niekwalifikujących się na pomoc rządowa przekraczają granice $1000 na osobę miesięcznie.

Działo się tak mimo faktu, że nadal miały one do czynienia z trudnościami w dostępie do opieki zdrowotnej ze względu na ograniczenia networkowe lub problemy z tzw. przebytą lub trwającą chorobą (pre-existing condition).

W momencie zbliżania się do 65 urodzin zaczynacie Państwo być bombardowani informacjami o potrzebie rejestracji w system Medicare.

Większość z Was przebywająca legalnie na terenie Stanów Zjednoczonych, a szczególnie Ci, którzy mają rozliczone podatkowo co najmniej 40 kwartałów mogą przez ten proces przejść relatywnie bez bezstresowo i mieć możliwość zakwalifikowania się na co najmniej jeden z programów oryginalnego Medicare bez żadnych dodatkowych kosztów.

Ale czy każdy z nas jest w stanie zakwalifikować się na Medicare? Czy zawsze możemy wykupić dodatki w postaci suplementów, Medicare Advantage, planów zniżkowych na leki na receptę? Jakie warunki musimy spełniać?

Niestety podstawą otrzymania świadczeń z Medicare jest legalny pobyt.

Bez tego, przekroczenie magicznego wieku 65 lat zamiast polepszyć naszą zdolność ubezpieczeniową wywołaną wejściem w federalny program Medicare, poważnie ją ogranicza, choć jeszcze parę miesięcy temu powiedziałbym, że wręcz pozbawia nas tej możliwości.

W momencie, gdy nie jesteśmy zdolni do otrzymania choćby jednego z elementów oryginalnego Medicare, to niestety wykupienie jakiegokolwiek planu uzupełniającego do Medicare staje się niemożliwe. Jedyną tak naprawdę opcją posiadania ubezpieczenia w tym wieku, w tej sytuacji była do niedawna kontynuacji ubezpieczenia grupowego z pracy, tak długo jak pracodawca nie zweryfikował legalności naszego pobytu i możliwości pracy.

To rozwiązanie niestety pozostawiało wiele do życzenia. Nie tylko na stres i konsekwencje prawne związane z wyjściem na jaw naszego statusu emigracyjnego, ale i również na ograniczenia związane z obowiązkiem kontynuacji pracy.

Wiele osób w powyższej sytuacji kontaktowało się z nami by dowiedzieć się co tak naprawdę mogą zrobić, czy mają jakiekolwiek inne opcje? Czy w momencie, gdy przekroczenia 65 roku życia, osoba normalnie czynna zawodowo ma jakikolwiek wybór?

Niestety jeszcze do niedawna musiałem informować takie osoby o ewidentnym braku jakichkolwiek rozwiązań ubezpieczeniowych w tym przedziale wiekowym. Większość firm ubezpieczeniowych nie brała w ogóle pod uwagę rzeszy ludzi, którzy z różnorakich powodów nie są w stanie zakwalifikować się na Medicare.

Dla większości osób podejmujących decyzje o kreowaniu planów ubezpieczeniowych ten problem po prostu nie istnieje. Nie mają oni pojęcia jak obszerna jest ta grupa ludzi, która pomimo wieku nie była wstanie zalegalizować swojego statusu.

Na szczęście, niektóre z tych osób, mimo powagi swego stanowiska nadal są otwarte na sygnały z rynku, nadal słuchają agentów i szukają nowych, niestandardowych rozwiązań.

Dosłownie parę miesięcy temu dostałem sygnał, że w końcu jeden z produktów odpowiadających na potrzeby powyżej opisanej grupy klientów został nie tylko przelany na papier, ale jest już zatwierdzony przez Ministerstwa ds. Ubezpieczeń w takich stanach jak Alabama, Arizona, Floryda, Georgia, Illinois, Luizjana, Michigan, Mississipi, Oklahoma, Karolina Północna i Południowa, Tennessee, Texas, Virginia.

Z dumą mogę przyznać, że nasze biuro miało poważny wkład w stworzenie tego produktu.

Rozwiązanie, o którym mowa to plan typu indemnity (potocznie znany w środowisku polonijnym jako plan szpitalny). Polisy te płacą w z góry ustalony sposób za zaprezentowane w polisie usługi. Polisy te pokrywają w powyższy sposób wizyty lekarskie, badania prewencyjne, zabiegi chirurgiczne, pobyt w szpitalu, koszty ambulansu i pobytu w skilled nursing home.

Nie jest to na pewno rozwiązanie perfekcyjne, ale przynajmniej otwiera ono możliwość częściowego zabezpieczenia się przed abstrakcyjnymi w USA kosztami usług medycznych.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Medicare po polsku pod numerem 844-654-5185.

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

Foto: istock/designer491/SeventyFour/

Medicare po Polsku

Low Income Subsidy – Extra Help na 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

Większość z nas wie, że osoby posiadające Medicare powinny zapisać się na plany zniżkowe na lekarstwa, tzw. część D Medicare. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że wielu beneficjentów Medicare, ze względu na niskie dochody, mimo wszystko przekraczające poziom kwalifikacji na Medicaid, może zakwalifikować się na Dodatkową Pomoc Federalną (Extra Help) w kosztach planu na leki tzw. Low Income Subsidy (LIS).

Pomoc ta dotyczy między innymi:

  • kosztów związanych z miesięcznymi opłatami za plan tzw. premium;
  • kosztów udziału własnego – deductible;
  • kosztów leków – co-pays.

Suma pomocy w tym programie w 2025 roku może osiągnąć prawie $5,500.00 w skali rocznej. Wiele osób, które mogą kwalifikować się na tę pomoc nawet o tym nie wie lub nie zdaje sobie z tego sprawy.

Żeby się kwalifikować, urząd Social Security musi zweryfikować dochody i zasoby osoby lub osób aplikujących o pomoc. Od 2024 roku, po raz pierwszy program zaoferowany został w pełnym wymiarze dla posiadaczy Medicare z dochodami do 150% federalnego poziomu ubóstwa.

Limity:

Aby kwalifikować się na pomoc w roku 2025 dochody indywidulane nie mogą być wyższe niż $22,116 ($1,843 miesięcznie) lub $29,820 ($2,485 miesięcznie) na małżeństwo mieszkające razem (powyższe limity są nadal z 2024 roku).

Jednocześnie sprawdzany jest również poziom zasobów. W 2025 roku nie może przekraczać on $16,100 na osobę indywidualnie lub $32,130 na małżeństwo w 2025 roku. Dla osób, które zadeklarowały, że zamierzają wykorzystać część zasobów w celach pokrycia własnych kosztów pogrzebu, poziom zasobów na 2025 nie może przekraczać on $17,600 indywidualnie lub $35,130 na małżeństwo.

Przykładowe zasoby brane pod uwagę:

  • Nieruchomości (nie rezydencyjne);
  • Konta bankowe (czekowe, oszczędnościowe, CD);
  • Akcje;
  • Obligacje;
  • Lokaty;
  • Plany emerytalne (IRA, 401K, 403B, itp.);
  • Gotówka;
  • Oszczędności na pogrzeb i pochówek.

Przykładowe zasoby nie brane pod uwagę:

  • Dom rezydencyjny;
  • Rzeczy osobiste;
  • Samochody;
  • Ubezpieczenia na życie;
  • Odszkodowania.

Przykładowe dochody nie brane pod uwagę:

  • Kartki na żywność – Food Stamp;
  • Pomoc w kosztach utrzymania domu;
  • Kredyty podatkowe – Tax credits;
  • Odszkodowania;
  • Stypendia.

W jaki sposób można składać aplikację na Low Income Subsidy:

  • Online: www.socialsecurity.gov/extrahelp;
  • Zadzwonić do Social Security pod numer 1-800-772-1213 (TYY 1-800-325-0778);
  • Można wypełnić podanie osobiście. Każda osoba wchodząca w Medicare otrzymuje automatycznie formę pocztą;
  • Można przyjść do naszego biura i jeden z naszych licencjonowanych agentów pomoże wypełnić aplikacje (pomoc ta jest bezpłatna).

Po złożeniu podania, oficer Social Security przejrzy formę i zdecyduje, czy kwalifikujemy się na dodatkowa pomoc. Jeśli tak i jeśli posiadamy Medicare od dłuższego czasu, to przysługuje nam jednorazowa możliwość dostosowania części D lub części C z pokryciem na leki do naszej nowej „rzeczywistości”.

Jeśli w przyszłości będziemy zmienić plan (części D lub części C z pokryciem na leki) zniżka Low Income Subsidy zostanie automatycznie dołączona do nowego planu, tak długo jak będzie nam nadal przysługiwała.

Kilka dodatkowych ciekawostek na temat Low Income Subsidy:

  • Extra Help jest jednym z niewielu sposobów na zniesienie kary za niewykupienie planu zniżkowego na leki – część D na czas. Przypominamy, że kara za nieposiadanie części D Medicare stanowi 1% średniej krajowej ceny planu zniżkowego na leki na receptę pomnożoną o każdy miesiąc nieposiadania owego planu od momentu otrzymania benefitów Medicare. Kara jest naliczana dożywotnio;
  • Weryfikacja dokonywana jest co roku przez urząd Social Security na podstawie informacji dostarczonych przez urząd IRS;
  • Aplikacje o Low Income Subsidy możemy składać wielokrotnie, za każdym razem, gdy nasze dochody lub zasoby ulegną zmianie;
  • Część D na leki możemy zmieniać przynajmniej raz w roku (w trakcie Corocznego Okresu Zapisowego – Annual Enrollment Period, który trwa co roku między 15 października, a 7 grudnia) by dostosowywać go do naszych aktualnych potrzeb;
  • Otrzymanie lub utrata benefitów programu LIS upoważnia nas jednorazowo do dodatkowej możliwości weryfikacji i/lub zmiany planu na leki części D Medicare lub planu Medicare Advantage z planem na leki, czyli części C Medicare.

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

 

Foto: istock/tumsasedgars/Jacob Wackerhausen/, flickr
Czytaj dalej

Medicare po Polsku

Szokujące zmiany cen w Medicare. Medicare Part A i B – Ceny i pokrycia na 2025 rok

Opublikowano

dnia

Autor:

Center for Medicare & Medicaid Services (CMS) dopiero 8 listopada podało do publicznej wiadomości wysokości opłat i pokryć (premium, deductible i coinsurance) części A i B Medicare na rok 2025.

Medicare Part A Premium/Deductible

Medicare Part A pokrywa częściowo między innymi koszty związane z pobytem w szpitalu, skilled nursing facility jak również koszty związane z niektórymi serwisami domowymi. Około 99% posiadaczy Medicare nie posiada miesięcznej stawki za cześć A z uwagi na to, że mają przepracowane (oni lub ich małżonkowie) przynajmniej przez 40 kwartałów i płacili składki na Medicare.

Udział własny (deductible) za pobyt w szpitalu w roku 2025 wynosi $1,676. Wzrósł on o $44 w stosunku do roku ubiegłego. Deductible części A związane z pobytem w szpitalu pokrywa koszty pierwszych 60 dni pobytu w szpitalu serwisów pokrywanych przez Medicare.

W 2025 beneficjenci Medicare części A są również odpowiedzialni za udział wspólny (coinsurance) w wysokości $419 za każdy dzień pomiędzy 61, a 90 dniem pobytu w szpitalu ($11 dziennie więcej niż w roku bieżącym) i $838 ($818 w 2024) za dzień w tzw. rezerwie życiowej (lifetime reserve).

Dla beneficjentów przebywających w skilled nursing facilities, dzienna dopłata za udział wspólny (coinsurance) za pobyt między dniem 21, a setnym wynosi $209.50 na 2025 rok ($204 w 2024).

Porównanie wysokości opłaty własnej i opłaty wspólnej za część A w latach 2024 i 2025 według rodzaju kosztu

Rodzaj kosztu 2025 2024
Opłata własna za pobyt w szpitalu $1,676 $1,632
Dzienna dopłata za odpowiedzialność wspólną między 61. a 90. dniem pobytu $419 $408
Dzienna dopłata za odpowiedzialność wspólną w rezerwie życiowej $838 $816
Dzienna dopłata za odpowiedzialność wspólną w Skilled Nursing Facility $209.50 $204
Dane na podstawie informacji z CMS.gov

Osoby wchodzące w 65 rok życia, które nie wypracowały jeszcze 40 kwartałów lub nie otrzymały renty inwalidzkiej (disability) będą odpowiedzialne za miesięczna opłatę za część A Medicare. Osoby, które przepracowały nie mniej niż 30 kwartałów lub są współmałżonkami osoby, która przepracowała nie mniej niż 30 kwartałów będą odpowiedzialne za stawkę miesięczną w wysokości $285 za część A w roku 2025.

Niektóre osoby w wieku powyżej 65 lat, które przepracowały mniej niż 30 kwartałów lub maksymalnie wykorzystały benefity wynikające z renty inwalidzkiej są odpowiedzialne za pełną opłatę za część A w wysokości $518 miesięcznie

Medicare Part B Premium/Deductible

Medicare part B pokrywa częściowo koszty związane z wizytami lekarskimi, poza szpitalnymi serwisami medycznymi, niektórymi domowymi serwisami medycznymi nie pokrywanymi przez część A.

Podstawowa miesięczna stawka za Part B Medicare na rok 2025 wynosi $185 co oznacza, że jest wyższa o $10.30 niż w roku 2024. Roczna odpowiedzialność własna (deductible) za Part B w roku 2025 wynosi $257, $17 więcej niż w roku 2024.

Od 2007 miesięczna stawka z Part B jest również bazowana w zależności od poziomu dochodów beneficjenta. Grupa osób dotknięta podwyżką związaną z wysokim poziomem dochodów wynosi około 8%. Ceny części B dla osób o wysokich dochodach przedstawione są w poniższej tabeli.

Tabela opłat za część B w zależności od dochodów

Dochód indywidualny Dochód w małżeństwie Dopłata ze względu na dochód Całkowita opłata za część B
Nie więcej niż $106,000 Nie więcej niż $212,000 $0.00 $185.00
Więcej niż $106,000 i nie więcej niż $133,000 Więcej niż $212,000 i nie więcej niż $266,000 $74.00 $259.00
Więcej niż $133,000 i nie więcej niż $167,000 Więcej niż $266,000 i nie więcej niż $334,000 $185.00 $370.00
Więcej niż $167,000 i nie więcej niż $200,000 Więcej niż $334,000 i nie więcej niż $400,000 $295.90 $480.90
Więcej niż $200,000 i nie więcej niż $500,000 Więcej niż $400,000 i nie więcej niż $750,000 $406.90 $591.90
$500,000 lub więcej $750,000 lub więcej $443.90 $628.90
Dane na podstawie informacji z CMS.gov

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

 

Foto: istock/roobcio/Thanadon Naksanee/andrei_r/
Czytaj dalej

Medicare po Polsku

Mity po okresie zapisowym Medicare – Annual Election Period (AEP)

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakończyliśmy najważniejszy okres ubezpieczeniowy w roku dla seniorów – Annual Election Period (AEP). Ten coroczny okres, przypadający co roku pomiędzy 15 października, a 7 grudnia, pozwala nam na ewaluacje oraz dostosowanie wszelkich posiadanych uzupełnień do Medicare do naszych nowych potrzeb, na następny rok kalendarzowy. Po okresie świątecznego zamieszania przychodzi nowy rok i zauważyliśmy szereg mitów dotyczących ubezpieczeń w tym czasie, do których chcielibyśmy ustosunkować się w poniższym artykule.

Mit 1.

Mogę używać mojego planu zniżkowego na leki na receptę, mimo że nie dostałem jeszcze karty ubezpieczeniowej.

Prawda!
Od 1 stycznia możemy używać nowych planów na leki na receptę (PDP), o ile otrzymaliśmy korespondencję z firmy ubezpieczeniowej zatytułowaną Enrollment Letter. Każda firma oferująca tego rodzaju produkty zobowiązana jest wysłać taki list w ciągu 10 dni businessowych od daty zapisania się na plan. List ten zawierać będzie następujące informacje, które przedstawiając w aptece, pozwolą na rozpoczęcie korzystania z planu pomimo braku karty:

  • Member ID
  • PCN
  • Rx BIN
  • Group ID (lub Rx Group)

Mit 2.

Nie mogę już nic zrobić. Nadal nie dostałem żadnej informacji odnośnie mojego planu, na który zapisałem się w trakcie ostatniego AEP.

Nieprawda!
Jeśli na początku stycznia nadal nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji odnośnie planu, który wybraliśmy w trakcie ostatniego okresu zapisowego powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze swoim agentem. Jeśli nie jest to możliwe, konieczny jest kontakt bezpośrednio z Medicare pod numerem (800) 633-4227, gdzie możemy potwierdzić naszą aplikacje. Jeśli okaże się, że nie weszła ona w życie to możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się na tzw. Specjalny Okres Zapisowy, by dokonać ponownego wyboru.

Mit 3.

Dowiedziałem się, że mój lekarz prowadzący PCP od 1-go stycznia nie jest już w networku. Nadal mogę zmienić plan.

Prawda!
Jeśli lekarz lub szpital, na którym Państwu zależy zakończył współprace z Waszym planem typu Medicare Advantage na początku roku, to posiadacze takich planów mają możliwość skorzystania z tzw. Otwartego Okresu Zapisowego. W okresie tym, pomiędzy 1 stycznia, a 31 marca, mogą Państwo dokonać jednorazowej zmiany planu typu Medicare Advantage na inny lub powrócić do Oryginalnego Medicare.

Mit 4.

Dowiedziałem się, że jedno z moich lekarstw, które biorę od lat nie jest pokrywane w moim planie na nowy rok. Nie mogę już z tym nic zrobić.

Nieprawda!

Po pierwsze, w pierwszych 90 dniach od rozpoczęcia planu możemy skorzystać z tzw. transition fill. To pozwoli nam na otrzymanie naszego leku na następne 30 dni.

Po drugie, w międzyczasie musimy skontaktować się z lekarzem by upewnić się, czy istnieją możliwości zastąpienia bieżącego leku innym.

Po trzecie, Jeśli powyższa opcja nie wchodzi w grę, możemy poprosić lekarza o wystosowanie tzw. Request a formulary exception for coverage for non-formulary drug. Jest to standardowy list, który nasz lekarz może wystosować do firmy ubezpieczeniowej z prośba o dodanie naszego lekarstwa do listy leków w nowym tegorocznym planie. Takie podanie, odpowiednio udokumentowane przez lekarza ma dużą szansę zatwierdzenia. Przyznanie tego wyjątku nie jest niestety pewne.

Mit 5.

Aby złożyć podanie „Request a formulary exception” do nowego planu muszę czekać na wejście planu w życie.

Nieprawda!
Tak długo jak otrzymaliśmy potwierdzenie otrzymania nowego planu, to możemy wysłać podanie o umieszczenie naszego lekarstwa na liście leków pokrywanych do działu obsługi klienta nowego planu, pomimo że nie wszedł on jeszcze w życie.

Mit 6.

Social Security rozpocznie pobieranie stawek za plany typu Part D lub Part C natychmiast na początku roku.

Nieprawda!
Jeśli wybraliśmy opcje opłaty za nasz plan typu Medicare Advantage lub Plan zniżkowy na leki na receptę bezpośrednio z naszej emerytury to musimy na to poczekać około 2-3 miesięcy zanim zacznie on pobierać stawki. Tyle bowiem zajmuje urzędowi Social Security ustawienie ściągania takiej opłaty bezpośrednio z naszych benefitów.

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

 

Foto: istock/dusanpetkovic/ gorodenkoff/ may1985/AlexRaths/

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu