Połącz się z nami

News Chicago

Uwaga: sezon dziur na drogach Illinois już się rozpoczął. Jak je zgłaszać urzędnikom?

Opublikowano

dnia

Po znaczących wahaniach temperatur, których doświadczyliśmy poprzednich tygodniach, w wielu miejscach na obszarze Chicago powstały dziury w jezdni. Urzędnicy przypominają mieszkańcom, w jaki sposób mogą je zgłaszać by zostały naprawione. My przypominamy – starajcie się w nie nie wpadać.

Urzędnicy z Chicago twierdzą, że połączenie obfitych opadów śniegu, deszczu i ujemnych temperatur spowodowało w ostatnich dniach wzrost liczby dziur na drogach. Te dziury w asfalcie powstają zwykle, gdy woda przedostaje się w głąb jezdni przez szczeliny, a następnie zamarza i odmarza wraz ze zmianą temperatury.

Powoduje to rozluźnienie lub uszkodzenie nawierzchni drogi, a ciągły ruch samochodowy w tych miejscach może powodować bardzo szybkie powstawanie dziur.

Według Departamentu Transportu stanu Illinois rozpoczęto już prace związane z naprawą dziur na autostradach stanowych i międzystanowych. Urzędnicy twierdzą, że starają się jak najczęściej ograniczać prace naprawcze jezdni do okresów poza szczytem, ale przestrzegli, że wszelkie prace związane z dziurami mogą potencjalnie spowodować tymczasowe zamknięcie pasów ruchu.

Aby zgłosić dziurę na autostradzie stanowej lub międzystanowej, mieszkańcy proszeni są o telefon pod numer 1-800-452-IDOT(4368). Jeśli mieszkaniec Chicago zaobserwuje dziurę w jezdni, zachęca się go do skontaktowania się z numerem 311.

Dzwonienie pod ten numer umożliwi mieszkańcom połączenie się ze służbami miejskimi, ale zgłoszenia można również składać za pośrednictwem strony internetowej miasta lub pobierając bezpłatną aplikację mobilną CHI311 – twierdzą urzędnicy .

Wreszcie mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać aktualizacje dotyczące naprawy dziur za pośrednictwem miejskiego oprogramowania do śledzenia dziur i strony internetowej.

Co jeśli wpadniesz w dziurę i uszkodzisz samochód?

Jeśli natrafisz na dziurę w Chicago, a Twoje auto na tym ucierpi możesz zgłosić szkodę do miasta, ale fakty są takie, że mniej niż połowa (46%) roszczeń związanych z dziurami w jezdni zgłoszonych w 2022 roku została rozpatrzona i przekazana do wypłaty odszkodowania.

Miasto przyjmuje roszczenia o odszkodowanie poniżej 2500 dolarów. Ale aby go uzyskać wymaga to od kierowcy trochę czasu i chodzenia po urzędach.

Najpierw należy wypełnić formularz roszczenia w biurze urzędnika miejskiego, dołączając pokwitowanie szkody lub dwa pisemne szacunki oraz kopię raportu policyjnego. Komisja ds. finansów Rady Miasta Chicago decyduje, czy Twój wniosek zostanie zatwierdzony i jaką kwotę otrzymasz.

Jeśli zostanie zatwierdzony, pokryją do połowy Twoich kosztów.

Miasto uważa, że szkody wyrządzone przez dziurę w jezdni są w połowie jego winą, a w połowie winą kierowcy, który jej nie ominął.

Najczęstsze uszkodzenia po wpadnięciu w dziurę to pęknięte felgi. Średnia wysokość przyznanego odszkodowania w 2022 roku to było 333 dolarów. W przypadku odmowy przyznania odszkodowania, nie ma możliwości odwołania. Następnym krokiem byłoby skierowanie sprawy do sądu i pozwanie miasta.

Dziury i rowerzyści

W grudniu 2023 roku Sąd Najwyższy stanu Illinois uznał, że miasto Chicago nie ponosi odpowiedzialności za obrażenia odniesione przez rowerzystę, który w 2019 r. wjechał w dziurę w jezdni, ponieważ jezdnia nie była „przeznaczona” dla rowerzystów.

W tym samym roku Clark Alave złożył skargę przeciwko miastu po uderzeniu w głęboką na 5 cali dziurę w pobliżu alei Western i Leland na Lincoln Square. Alave złamał zęby i doznał skaleczeń twarzy, blizn oraz obrażeń biodra i ramion.

Rowerzysta zarzucił miastu zaniedbania utrzymania jezdni. Pozew został oddalony przez sąd okręgowy powiatu Cook w lipcu 2021 r., ale sąd apelacyjny później uchylił tę decyzję i podtrzymał pozew.

Jednak w opinii wydanej 14 grudnia 2023 stanowy Sąd Najwyższy stwierdził, że rowerzyści są jedynie „dozwolonymi” użytkownikami drogi, a nie „zamierzonymi” użytkownikami, chyba że istnieją specjalne oznakowania lub ścieżki rowerowe.

A ponieważ w miejscu, gdzie Alave wjechał w dziurę, nie było takiego oznakowania, w opinii stwierdzono, że miasto nie ponosi odpowiedzialności za jego obrażenia.

 

Źródło: nbc, suntimes, abc7
Foto: istock/Matthew Troke/OgnjenO/Vitalii Petrushenko/ ziggy1/

News Chicago

Ciocia Emilki: „Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy”

Opublikowano

dnia

Autor:

„Chciałam w imieniu mojej mamy Ewy Jezierskiej – Klusek, swoim i moich sióstr Anny i Barbary z całego serca podziękować Państwu, że babcia Emilki pod moją opieką będzie mogła pojechać do USA i pożegnać się z wnuczką” napisała do naszej redakcji ciocia Emilii Lipińskiej, Kasia Jezierska.

O śmierci bezdomnej skrzypaczki w Chicago, do której doszło 11 lutego, pisaliśmy wielokrotnie. Ogłaszaliśmy również zbiórkę na platformie GoFundMe by pomóc babci Emilki przylecieć do Chicago i pożegnać wnuczkę.

Dzięki Waszemu współczuciu i solidarności w obliczu tragedii, jaka spotkała Polkę, ta podróż dojdzie do skutku – babcia Emilki wraz ze swoją córką przylecą w ten weekend.

„Ogromne dzięki za otwarte serca, współczucie, zrozumienie sytuacji i wpłatę pieniędzy podczas zbiórki na ten cel. Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy. I nasza wdzięczność jest ogromna!” pisze Kasia Jezierska.

Pożegnanie z Emilką odbędzie się w poniedziałek, w Domu Pogrzebowym.

„Moja mama ogromnie cierpi z powodu śmierci wnuczki. Nie wyobrażała sobie, że jej nie zobaczy, nie pożegna, nie pomodli się przy niej. Cała rodzina pogrążona jest w głębokim smutku. Dziękujemy jeszcze raz, że niemożliwe stało się możliwe dzięki Wam! Niech Pan Bóg Was błogosławi” napisała ciocia Emilki, przekazując również serdeczne pozdrowienia w imieniu babci, Ewy Jezierskiej – Klusek.

Wczoraj opublikowaliśmy wyjaśnienie dotyczące roli rodziców Emilii Lipińskiej i nieporozumienia, które wynikło w opisywanej przez nas sytuacji.

Dodaliśmy także garść ciepłych wspomnień z dzieciństwa Emilki przekazanych nam przez jej ciocię, Barbarę Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie.

Emilia Lipińska była wspaniała osobą, i tak, jak napisała jej ciocia „jest warta tego by pamiętano ją taką jaka była naprawdę”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/KatarinaGondova/
Czytaj dalej

News Chicago

Illinois skreśli Trumpa z list wyborczych, chyba że Sąd Najwyższy USA tego nie zrobi

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę sędzina powiatu Cook nakazała stanowej komisji wyborczej usunięcie byłego prezydenta Donalda Trumpa z kart do głosowania w prawyborach Illinois zaplanowanych na 19 marca. Jednocześnie wstrzymała się z wydaniem tego postanowienia do piątku w oczekiwaniu na prawdopodobne odwołanie.

Decyzja sędziny Tracie Porter zapadła w kontekście ogólnokrajowej debaty na temat tego, czy Donald Trump zostanie wykluczony z kandydowania na stanowisko prezydenta w związku z jego działaniami związanymi z atakiem na Kapitol USA z 6 stycznia 2021 r.

W swoim długim orzeczeniu sędzina Porter napisała, że ma świadomość, że jej „decyzja nie może być ostateczna”, biorąc pod uwagę, że sądy wyższej instancji będą miały szansę się wypowiedzieć. Jej zarządzenie pozostanie wstrzymane, jeśli orzeczenie Sądu Najwyższego okaże się ostatecznie niespójne z jej decyzją.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ma wkrótce rozstrzygnąć tę kontrowersję ale jego członkowie wydają się być sceptyczni wobec argumentów mających na celu wykluczenie Trumpa z głosowania w Kolorado.

Prawniczka reprezentująca osoby, które wniosły pozew sprzeciwiający się miejscu Donalda Trumpa w głosowaniu w Illinois nazwała orzeczenie Tracie Porter „bardzo ważnym zwycięstwem” sprawy jej grupy.

Sędzina przeanalizował obszerny materiał dowodowy i ustaliła, że dyskwalifikuje on Trumpa z kandydowania na stanowisko prezydenta. To kluczowa decyzja, która ma dodatkowy wpływ na decyzje podjęte w tej kwestii w Kolorado i Maine, powiedziała prawniczka Caryn Lederer.

Rzecznik kampanii Donalda Trumpa, Steven Cheung, odrzucił orzeczenie nazywając go działaniem sędziny „aktywistki Demokratów w Illinois”. „To orzeczenie niezgodne z konstytucją, od którego szybko się odwołamy” – zapowiedział.

Pytania o to, czy faworyt dużej partii może pojawić się na karcie do głosowania, nie są bez znaczenia, ale ostatecznie wydają się nieistotne tutaj, w Illinois, biorąc pod uwagę, że Donald Trump otrzymał w stanie zaledwie 39% i 41% głosów w wyborach powszechnych w 2016 i 2020 roku.

Tymczasem delegaci Trumpa biorący udział w głosowaniu 19 marca uzyskali certyfikat i nadal będą mogli swobodnie głosować na byłego prezydenta na Narodowej Konwencji Republikanów, niezależnie od tego, jak potoczy się bitwa sądowa.

Prawnicy pięciu wyborców sprzeciwiających się kandydaturze Donalda Trumpa w Illinois twierdzą, że orzeczenie Sądu Najwyższego USA nie rozwiąże całkowicie ich sprawy. Mówią raczej, że dotyczy to również kwestii prawa stanowego i ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego stanu Illinois.

Kandydaturze byłego prezydenta sprzeciwia się także krajowa grupa zajmująca się prawami wyborczymi Free Speech for People.

W zeszłym miesiącu Stanowa Komisja Wyborcza głosowała jednomyślnie za odrzuceniem tej samej propozycji zablokowania Trumpowi udziału w głosowaniu w Illinois zgodnie z 14. poprawką, o czym pisaliśmy 31 stycznia.

Sędzina Tracie Porter uznała jednak decyzję zarządu za „wyraźnie błędną”.

14. Poprawka zabrania zajmowania „jakiegokolwiek urzędu cywilnego lub wojskowego w Stanach Zjednoczonych” każdemu, kto wcześniej złożył przysięgę jako „oficer Stanów Zjednoczonych” w zakresie poparcia Konstytucji, ale następnie zaangażował się w „powstanie lub bunt”.

W przypisie swojego orzeczenia Porter nazwała „szokującym” fakt, że stanowa komisja wyborcza nie dokonała żadnych ustaleń na temat wydarzeń z 6 stycznia. Dodała, że z akt jasno wynika, że jej członkowie „chcieli uciec jak najdalej od tej sprawy, prawdopodobnie ze względu na jej rozgłos”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Co najmniej 11 tornad przeszło we wtorek wieczorem przez rejon Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

National Weather Service poinformowała, że co najmniej 11 tornad przeszło we wtorek wieczorem przez rejon Chicago. Meteorolodzy agencji prowadzili w środę dochodzenie, aby dokładnie określić, ile trąb powietrznych uderzyło w ten obszar. Tego dnia rozpoczęto także wielkie sprzątanie po burzach.

Wstępne raporty pokazują, że tornado powstało w Sugar Grove i przebyło ponad 8 mil, po czym zniknęło w Batavii około 10 minut później. Inne pojawiło się w Elburn i dryfowało prawie 6 mil do Campton Hills; trzecie tornado na krótko odwiedziło dzielnicę Genevy.

Na kampusie Waubonsee Community College w Sugar Grove trąba powietrzna pozostawiła przewrócone znaki drogowe i słup oświetleniowy na parkingu, a wiele drzew zostało połamanych lub wyrwanych z korzeniami. Niektóre drzewa zostały przewrócone na kort tenisowy, uszkadzając otaczające je ogrodzenia.

Jak podała szkoła, nikt nie odniósł obrażeń a tornado nie wywołało konieczności zawieszenia zajęć.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration NOAA, tornado w Sugar Grove zepchnęło drewnianą stodołę z fundamentów i spowodowało jej zawalenie, gdy trąba osiągnęła maksymalną szerokość 125 jardów.

Tornado to było najdłużej utrzymującym się z wtorkowych burz i zostało sklasyfikowane jako EF1 w skali od EF0 do EF5, w której EF5 jest najpotężniejsze.

Więcej potencjalnych tornad zauważono w pobliżu posiadłości Hoffman Estates, Palatine, Lake Zurich i Buffalo Grove. Wtorkowe burze okazały szczególnie niszczycielskie w Mundelein, Hoffman Estates i Palatine.

Dach i fasada dwupiętrowego apartamentowca przy 32 Washington Blvd. w Mundelein uległy zniszczeniu, w wyniku czego 21 mieszkań nie nadawało się do przebywania, a 59 osób zostało wysiedlonych. Jak wynika z komunikatu prasowego straży pożarnej, jeden z mieszkańców został zabrany do szpitala z bólem ramienia po uderzeniu spadającą płytą gipsowo-kartonową.

Strażacy uważają, że silny wiatr wyrwał w dachu dziurę o wymiarach 30 na 30 stóp, co doprowadziło do zawalenia się części fasady. Szef straży pożarnej w Mundelein, Bill Lark, poinformował, że zbita została także szyba w oknie w holu sąsiedniego budynku. Żadne inne budynki w okolicy nie zostały jednak uszkodzone.

Po zabezpieczeniu budynku mieszkańcy zostali eskortowani z powrotem do mieszkań, aby odebrać niezbędne rzeczy. Większość następnie przewieziono do remizy strażackiej, gdzie pracownicy Amerykańskiego Czerwonego Krzyża pomogli im w znalezieniu tymczasowego mieszkania.

W Hoffman Estates dwie sosny, każda o wysokości od 15 do 18 stóp, zostały wyrwane z korzeniami i wylądowały na boisku do koszykówki w Charlemagne Park, przy 3799 Bordeaux Drive, przekazał dyrektor wykonawczy Hoffman Estates Park District, Craig Talsma. Inne drzewa także zostały powalone w innych miejscach parku i innych parkach.

Dodatkowo uszkodzony został duży cyfrowy znak w Willow Recreation Center, 3600 Lexington Drive.

Uszkodzone zostały także domy na osiedlach Hoffman Estates, m.in. dom Jessiki Hernandez-Ramirez przy Elsie Lane. Ona, jej rodzina i dwa psy schroniły się w piwnicy po tym, jak w ich telefonach komórkowych zaczęły pojawiać się powiadomienia o tornadzie.

Służba pogodowa podała, że inne tornada pojawiły się we wtorek wieczorem także w South Barrington, Inverness, Compton, Hinckley, Waterman i Gary w stanie Indiana. Większość z nich sklasyfikowano jako EF0, a resztę uznano za EF1.

Burze rozwinęły się w niezwykle ciepły dzień, w czasie którego temperatura była tylko o jeden stopień niższa od rekordowej wartości dla lutego w Chicago, osiągając na lotnisku O’Hare 74 stopnie.

Według służb pogodowych miasto jest na dobrej drodze do zanotowania najcieplejszego lutego w historii, ze średnią temperaturą na poziomie 39,4 stopnia, przewyższającą rekord ustanowiony w 1882 roku wynoszący 39 stopni.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu