Połącz się z nami

BIZNES

Musk: Pacjent z chipem w mózgu będzie myślami kontrolował różne urządzenia

Opublikowano

dnia

Miliarder Elon Musk ogłosił w poniedziałek, że jego firma Neuralink, start-up zajmujący się nauką o mózgu, po raz pierwszy wszczepiła człowiekowi swoje urządzenie. To krok w kierunku opracowania produktu, który jego zdaniem pozwoli ludziom kontrolować niemal każde urządzenie zewnętrzne tylko myślami.

Elon Musk ogłosił wydarzenie na platformie X. Oświadczył, że pacjent, którego nie zidentyfikował, otrzymał implant w niedzielę i wraca do zdrowia. Dodał, że wstępne wyniki wykazały obiecujące “wykrywanie impulsów neuronowych”.

Musk nie podał żadnych innych szczegółów na temat zabiegu, pacjenta ani urządzenia wszczepionego przez firmę.

Naukowcy od dziesięcioleci pracowali nad podobnymi pomysłami na interfejsy mózg-komputer, które, jeśli się udadzą, będą mogły pewnego dnia pomóc osobom niepełnosprawnym fizycznie, zmienić sposób komunikowania się ludzi i nie tylko.

W zeszłym roku jeden z konkurentów Neuralink, Precision Neuroscience, po raz pierwszy wszczepił swoje urządzenie człowiekowi.

Oświadczenie Muska następuje 8 miesięcy po tym, jak Neuralink poinformował, że otrzymał zgodę Agencji ds. Żywności i Leków FDA na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego na ludziach, o czym pisaliśmy 30 maja.

Jesienią Neuralink poinformował, że rozpoczyna rekrutację pacjentów do eksperymentalnego zabiegu.

Neuralink twierdzi, że buduje implant mózgowy o nazwie Link, który ma pomóc pacjentom, w tym tym z ciężkim paraliżem, w korzystaniu z technologii zewnętrznych.

Elon Musk poinformował w poniedziałek, że pierwszy produkt Neuralink będzie nosił nazwę Telepathy. Nie wyjaśnił, czy jest to nowe urządzenie, czy nowa nazwa zapowiadanego wcześniej urządzenia. Produkt umożliwiłby ludziom kontrolowanie telefonów lub komputerów – a za ich pośrednictwem niemal każdego innego urządzenia – za pomocą myśli, wg Muska.

„Początkowymi użytkownikami będą ci, którzy utracili władzę w kończynach” – napisał na X. „Wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż szybka maszynistka czy licytator. Taki jest cel.”

W ostatnich latach Neuralink spotkał się z oskarżeniami o złe traktowanie niektórych małp wykorzystywanych w swoich eksperymentach.

W zeszłym roku Departament Rolnictwa oświadczył po dochodzeniu, że nie stwierdził żadnych naruszeń zasad badań na zwierzętach poza zgłoszonym przez siebie incydentem z 2019 r., w którym chirurg firmy użył niezatwierdzonego uszczelniacza do zamknięcia otworów wywierconych w czaszce małpy.

Elon Musk był współzałożycielem Neuralink w 2016 roku, dodając go do listy innych firm, którymi kieruje, w tym Tesli i SpaceX. Kupił X, wcześniej znany jako Twitter, w 2022 roku. Według TechCrunch Neuralink jest wspierany przez ponad 30 inwestorów.

Musk zapowiedział w 2022 roku, że sam planuje sobie wszczepić jeden z implantów Neuralink.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock

News USA

Google inwestuje 40 miliardów dolarów w nowe centra danych w Teksasie

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Google, należąca do Alphabet, ogłosiła, że do 2027 roku zainwestuje 40 miliardów dolarów w budowę nowych centrów danych w stanie Teksas. Jak poinformowano w piątek, jedna z inwestycji powstanie w powiecie Armstrong w regionie Texas Panhandle, a dwie kolejne w powiecie Haskell w Zachodnim Teksasie, w pobliżu Abilene.

Tysiące nowych miejsc pracy i inwestycje w kompetencje

W oświadczeniu przekazanym agencji Reuters prezes Alphabet i Google, Sundar Pichai, podkreślił znaczenie nowego projektu dla lokalnych społeczności: „Ta inwestycja stworzy tysiące miejsc pracy, zapewni szkolenia dla studentów i stażystów branży elektrycznej oraz przyspieszy działania na rzecz przystępności cenowej energii w całym Teksasie”.

Firma działa w Teksasie od 15 lat, a obecny projekt jest jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii spółki.

Rosnąca rywalizacja w sektorze sztucznej inteligencji

Według przedstawicieli Google projekt stanowi odpowiedź na intensyfikującą się konkurencję na rynku sztucznej inteligencji i usług chmurowych. Wyspecjalizowana infrastruktura jest niezbędna do obsługi zaawansowanych modeli AI, których zapotrzebowanie na moc obliczeniową rośnie z każdym rokiem.

Do inwestorów budujących podobne obiekty należą także OpenAI, Microsoft, Meta Platforms oraz Amazon — wszystkie te firmy wydają obecnie miliardy dolarów na rozbudowę zaplecza technologicznego.

Wsparcie władz stanowych

Gubernator Teksasu, Greg Abbott, podczas wydarzenia w Midlothian 14 listopada 2025, podkreślił znaczenie decyzji firmy Google, zaznaczając, że Teksas staje się największym beneficjentem działań Google w całym kraju, wspierając jednocześnie efektywność energetyczną i rozwój kompetencji zawodowych”.

Rosnące obawy społeczności lokalnych

Wraz z rosnącą liczbą inwestycji w centra danych, w różnych częściach USA pojawiają się jednak obawy dotyczące wpływu takich obiektów na lokalne zasoby.

W wrześniu mieszkańcy Tarboro w Karolinie Północnej prosili radę miasta o odrzucenie projektu 50-akrowego, 300-megawatowego kompleksu energetycznego, obawiając się nadmiernego zużycia wody i prądu oraz podwyżek stawek.

Podobne wątpliwości zgłaszali mieszkańcy Menomonie w stanie Wisconsin w związku z planowanym  centrum danych anonimowej firmy, które miało kosztować 1,6-miliarda.

centyrum danych

W stronę nowych standardów technologicznych

Gigantyczna inwestycja Google w Teksasie potwierdza, że rozwój sztucznej inteligencji wymusza gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury obliczeniowej. W najbliższych latach podobne projekty będą prawdopodobnie pojawiać się w kolejnych powiatach, ponieważ globalny wyścig o dominację w sektorze AI wciąż nabiera tempa.

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Oselote/
Czytaj dalej

News Chicago

Little Caesars uruchamia pierwszy w USA samoobsługowy lokal właśnie w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich sieci pizzerii otwarła zupełnie nowy, pilotażowy koncept restauracji — i to właśnie w Illinois. W sobotę Little Caesars świętowała oficjalne uruchomienie swojego pierwszego w kraju lokalu w pełni samoobsługowego, zlokalizowanego przy 3134 11th St. w Rockford.

Choć obiekt o powierzchni 2 280 stóp kwadratowych działa od 24 października, oficjalna uroczystość otwarcia miała miejsce 15 listopada, przynosząc klientom dodatkowe atrakcje, w tym darmowe porcje pizzy oraz oprawę muzyczną na żywo.

Nowy standard obsługi: szybkość, wygoda i pełna bezkontaktowość

Koncept wdrażany w Rockford ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na szybkie i proste rozwiązania sprzedażowe. Lokal nie posiada tradycyjnej lady obsługowej — cały proces zamówienia, odbioru i płatności odbywa się bez kontaktu z personelem.

Klienci składający zamówienia przez aplikację Little Caesars lub stronę internetową odbiorą gotowe produkty w specjalnie wydzielonej strefie Mobile Order Pickup Zone.

Sieć zadbała także o osoby odwiedzające punkt bez wcześniejszego zamówienia. W samoobsługowych stacjach Hot-N-Ready dostępne będą przygotowane wcześniej klasyczne pozycje z menu, m.in. pizze, Crazy Bread i inne popularne produkty.

Płatność również przebiega w trybie samoobsługowym. Klienci skanują wybrane artykuły i finalizują zakup przy stanowiskach self-checkout, co — jak podkreśla firma — pozwala skrócić czas obsługi do absolutnego minimum.

Godziny otwarcia

Lokal w Rockford działa od niedzieli do czwartku w godzinach 10:30AM–11:00PM, natomiast w piątki i soboty od 10:30AM do północy.

Nowy format Little Caesars ma stanowić test rozwiązania, które w przyszłości może zostać wdrożone w kolejnych lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Yard House otwiera lokal w Naperville: Ponad 90 piw i międzynarodowe menu

Opublikowano

dnia

Autor:

Yard House

23 listopada mieszkańcy Naperville będą mogli odwiedzić nową restaurację Yard House, która oficjalnie otworzy swoje drzwi przy 412 S. Route 59, tuż obok Fox Valley Mall. To czwarta lokalizacja tej popularnej sieci w rejonie Chicago, po Glenview, Lombard i Vernon Hills. Klienci mogą tu liczyć na wielki wybór piw i pyszne steki.

Nowy lokal będzie czynny codziennie od 11:00AM do 11:00PM, a w piątki i soboty do 11:30PM. Goście mogą liczyć na popularne happy hour, dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach 3:00–6:00PM, podczas którego przystawki kosztują połowę ceny, a piwo, koktajle i wino są tańsze nawet o 1–4 dolary.

Specjalne menu na Święto Dziękczynienia

Restauracja pozostanie otwarta także w Dzień Dziękczynienia, oferując klientom limitowane świąteczne dania z indyka – w tym smażonego indyka w stylu Nashville, klasyczne plastry indyka z sosem, tradycyjne dodatki oraz deser.

Piwny raj: ponad 90 rodzajów piwa z nalewaka

Yard House słynie z imponującej, rekordowej oferty piw. Każda restauracja serwuje ponad 90 piw z nalewaka, w tym cenione amerykańskie rzemieślnicze browary, piwa importowane oraz specjalne edycje sezonowe.

Serce restauracji stanowi przeszklone pomieszczenie chłodnicze wielkości 800 stóp kwadratowych, w którym przechowywane są setki beczek – łącznie nawet 4 tysiące galonów świeżego, schłodzonego do 36°F piwa. Z magazynu do baru piwo trafia dzięki milom przewodów biegnących nad głowami gości.

Oferta napojów obejmuje również autorskie koktajle oraz bogaty wybór win.

Yard House

Kuchnia inspirowana całym światem

Menu Yard House to mieszanka kuchni międzynarodowych – od amerykańskich klasyków, po dania inspirowane Azją, Meksykiem i śródziemnomorskimi smakami.

Rosnąca sieć o ogólnokrajowej renomie

Założony w 1996 roku w Long Beach w Kalifornii, Yard House działa dziś w ponad 90 lokalizacjach w 23 stanach. Więcej informacji można znaleźć na yardhouse.com.

Nowa restauracja w Naperville zapowiada się jako jedno z najciekawszych miejsc na kulinarnej mapie przedmieść – zarówno dla miłośników piwa, jak i dla osób szukających świetnej atmosfery i różnorodnej kuchni.

Źródło: dailyherald
Foto: Yard House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu