Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Orędzie Noworoczne Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy

Opublikowano

dnia

Prezydent RP, Andrzej Duda, opublikował Orędzie Noworoczne na 2024 rok.

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Kończący się właśnie rok był rokiem zmiany w polskiej polityce. Po ośmiu latach zmieniła się w naszym kraju większość parlamentarna, zmienił się premier, zmienił się rząd.

Ale nie zmieniło się najważniejsze zadanie, jakie stoi przed rządzącymi. To konieczność dbania o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. O bezpieczeństwo Polek i Polaków. Tak było w 2023 roku i dokładnie tak samo będzie w rozpoczynającym się właśnie 2024 roku!

Poważne zagrożenia zewnętrzne dla naszej Ojczyzny nigdzie nie zniknęły. Za naszą wschodnią granicą nadal toczy się pełnoskalowa wojna. Dlatego musimy cały czas wzmacniać i modernizować polską armię. Wzmacniać sojusze. Nie może być odwrotu od tej polityki. Bezpieczeństwo Polski nie ma ceny! A dla mnie jest i będzie najważniejszą polską sprawą! Jako zwierzchnik sił zbrojnych jestem zawsze gotowy do współpracy z rządem w tematach dotyczących wzmacniania naszego bezpieczeństwa.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Mamy do czynienia z nową sytuacja w polskiej polityce. Prezydent i rząd są z innych obozów politycznych. To normalne w demokracji. Ale w demokracji trzeba przestrzegać Konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów.

Niestety w ostatnich dniach koalicja rządowa próbując przejąć media publiczne złamała te zasady. Po raz pierwszy w wolnej Polsce po 1989 roku doszło do próby siłowego przejęcia mediów publicznych, wyłączono sygnał telewizyjny niektórych kanałów, a programy informacyjne przestały nadawać. Wreszcie postawiono Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową w stan likwidacji.

Chciałbym to wyraźnie powiedzieć: rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem. Zawsze byłem i jestem na taką dyskusję dotyczącą zmian prawnych otwarty. Jednak z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie Konstytucji. A z taką sytuacją mamy obecnie, niestety, do czynienia.

Poważny niepokój budzą także kolejne zapowiedzi podejmowania ważnych decyzji za pomocą sejmowych uchwał.

Uchwały sejmu nie mają mocy prawnej, aby stanowić podstawę działania organów państwa ze skutkami dla obywateli. Takie działania również w rażący sposób są sprzeczne z Konstytucją. Jeżeli dziś zgodzimy się na takie praktyki, w przyszłości każda nowa większość parlamentarna będzie mogła w ten sposób postępować.

Jako Prezydent Rzeczypospolitej będę się z całą mocą i zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi uprawnieniami przeciwstawiał takim działaniom. Dlatego wzywam koalicję rządową, żeby zaczęła przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa i szanować obywateli bez względu na ich poglądy polityczne. To powinny być Wasze polityczne postanowienia noworoczne!

Trzeba to sobie jasno powiedzieć: chaos prawny oraz konflikt wewnętrzny w Polsce prowadzi do osłabienia naszego państwa, a w konsekwencji osłabienia naszego bezpieczeństwa. Mieliśmy już do czynienia z taką sytuacją.

Doskonale ją pamiętam, gdyż byłem ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy Donald Tusk stał poprzednio na czele rządu.

Wyciągnąłem z tamtej sytuacji wnioski. Jestem gotowy do współpracy w najważniejszych dla Polski sprawach, ale jestem również przygotowany na sytuację, że rząd takiej współpracy nie będzie chciał!

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Rozpoczynający się właśnie 2024 rok to również czas ważnych rocznic: 25–lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 20–lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obecność Polski w NATO, jak i w Unii to fundamenty naszego bezpieczeństwa. Wielokrotnie o tym mówiłem. To polska racja stanu!

Ale nasza obecność w Unii i w NATO wymaga ciągłego zabiegania o realizację polskich interesów. Okazją do tego będzie lipcowy szczyt Sojuszu w Waszyngtonie, a także wybór nowych władz Unii Europejskiej. Będzie to również rok przygotowania do naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku. Podczas prezydencji możemy jeszcze lepiej zabiegać o nasze priorytety: o większe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie, o rozszerzenie Unii na wschód i południe oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Pomimo wielkich emocji, jakie mamy w polskiej polityce, licznych niepokojów na świecie i wielkiego dramatu wojny, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, niech to będzie dla Polski, dla polskich spraw i polskich rodzin dobry rok. Niech to będzie dla Państwa dobry rok w życiu osobistym i zawodowym.

Życzę Państwu zdrowia, szczęścia, miłości i spokoju. Szczęśliwego Nowego Roku!”

 

Źródło: PAI
Foto: YouTube, Jakub Szymczuk, KPRP

Polonia Amerykańska

„Gąskę” Teatru Nasz ponownie zobaczymy w ten weekend w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami kolejne spektakle „Gąski” Teatru Nasz, sztuki wznowionej w tym roku w nowej odsłonie i obsadzie. W tą sobotę i niedzielę możemy zobaczyć przedstawienie w Art Gallery Kafe. Bilety można kupić przez Internet lub na miejscu.

“Gąska” to mistrzowsko napisana farsa, przy której zarówno można się pośmiać jak i zastanowić nad ludzkim życiem. Sztuka, entuzjastycznie przyjęta w zeszłym roku przez publiczność w Chicago, opowiada historię artystów, żyjących w mieście bez perspektyw, którzy bardziej niż o karierę walczą o własne szczęście.

„Gąska” to komedia, która nie wszystkich bawi, ponieważ ta refleksja nad zawodem aktora jest alegorią życia i trudnych wyborów, które musimy podejmować w obliczu radykalnych zmian. Jej bohaterowie muszą pogodzić się z przemijaniem, a także okazać swoje skrywane uczucia i pragnienia.

Jak my sami postąpilibyśmy w sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie? Jakich wyborów dokonać gdy stoi się na rozdrożu życiowych dróg? Jak ocenić wybory postaci spektaklu „Gąska”? Przyjdźcie, zobaczcie i zastanówcie się sami.

Reżyseria Andrzej Krukowski, charakteryzacja Anna Chilinski. Obsada: Elżbieta Kasińska, Bartosz Kasza, Tomasz Maternowski, Aldona Olchowska, Lilianna Totten, Mariusz Skowroński, Iwona Szewczyk.

Spektakl będzie grany w Art Gallery Kafe, przy 127 Front St, Wood Dale, IL 60191, 2 i 3 marca. Możemy go także będzie zobaczyć w Janosik Banquets, przy 9126 S. Roberts Road, Hickory Hills, IL 60457, 23 marca.

Bilety w cenie 40 dolarów można kupić pod numerem telefonu 872-262-6050, online oraz przed spektaklem.

Serdecznie Zapraszamy!

Teatr Nasz powstał z prawdziwej miłości i pasji do tworzenia teatralnej iluzji. Jak informuje na swojej stronie internetowej, tworzy sztuki oparte na najlepszych tradycjach teatru awangardowego w Polsce, ale w swoim repertuarze ma również klasykę teatru polskiego i bajkę dla dzieci.

Teatr Nasz skupia uwagę na dogłębnej i świeżej interpretacji, nie poddając się popularnym trendom, idąc własną drogą. Tworzy spektakle organicznie, w niecodziennych przestrzeniach i nie bojąc się wyzwań.

Źródło: teatr nasz
Foto: teatr nasz, Art Gallery Kafe

 

Czytaj dalej

News Chicago

Ostatnie pożegnanie Emilii Lipińskiej odbędzie się w poniedziałek w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, 4 marca, w godzinach od 12.00PM do 1.00PM, w domu pogrzebowym Theis-Gorski przy 3517 N. Pułaski Rd, Chicago, IL 60641,  odbędzie się ostatnie pożegnanie Emilii Lipińskiej. Bezdomna młoda skrzypaczka zmarła w Chicago 11 stycznia. Na jej pogrzeb z Polski przyleci babcia i ciocia Emilki.

Zbiórka na platformie GoFundMe, którą tak solidarnie wsparła Polonia, pomoże babci Emilki przylecieć do Chicago i pożegnać ukochaną wnuczkę.

„Ogromne dzięki za otwarte serca, współczucie, zrozumienie sytuacji i wpłatę pieniędzy podczas zbiórki na ten cel. Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy. I nasza wdzięczność jest ogromna!”, napisała do naszej redakcji Kasia Jezierska, ciocia Emilki, która będzie towarzyszyła babci młodej skrzypaczki – Ewie Jezierskiej – Klusek, w podróży do Chicago.

„Moja mama ogromnie cierpi z powodu śmierci wnuczki. Nie wyobrażała sobie, że jej nie zobaczy, nie pożegna, nie pomodli się przy niej. Cała rodzina pogrążona jest w głębokim smutku. Dziękujemy jeszcze raz, że niemożliwe stało się możliwe dzięki Wam! Niech Pan Bóg Was błogosławi” napisała ciocia Emilki.

Jaka była Emilka Lipińska?

Według wspomnień jej cioci, Barbary Ziarko, która skontaktowała się z nami, Emilia jako dziecko była wrażliwa, dobra i pełna empatii.

„Gdy miała trzy lata a ja miałam problemy zdrowotne i często płakałam, znalazła mnie kiedyś w jakimś kącie i spytała: Co Ci jest Basiu?” wspomina Barbara Ziarko.

„Była szczególnym Bożym dzieckiem. Jako mała dziewczynka trafiła do szpitala. Pielęgniarka miała problem aby wkłuć się wenflonem i Emilka bardzo cierpiała. Powiedziałam: Pomódlmy się Emilko. Emilka krzyknęła tylko jedno słowo: BOZIE!!! I stał się mały a jednocześnie ogromny cud. Pielęgniarka natychmiast się wkuła”.

Emilka była zawsze bardzo pomysłowa i pełna energii.

„Emilka miała ułańską fantazję. Kiedyś, kiedy miała około 5 lat bawiłyśmy się razem. Ja byłam Kobyłką i woziłam ją na plecach. W pewnym momencie Emilka zniknęła. Z łazienki przyniosła mokrą szczotkę i zaczęła czyścić Kobyłkę”, wspomina ciocia Emilki.

„Gdy po pracy ja i babcia Ewa potrzebowałyśmy się chwilę przespać, ona „gotowała i piekła”. Kuchnia szybko wyglądała, jakby przeszło tornado. Kiedyś jako efekt swej „pracy” dała nam szczególne „ciasteczka”. Były to ananasy z puszki ozdobione wiśniami” wspomina Barbara Ziarko.

Emilka zawsze myślała o innych.

„Gdy miała około 9 lat odwiedziłam ją, a gdy zbliżył się czas mojego wyjazdu, Emilka energicznym ruchem założyła mi zegarek na rękę i powiedziała: Masz!!! Żebyś się nie spóźniła na pociąg. Chwilę potem dała mi 10 złotych i powiedziała: Masz!!! Żebyś miała na bilet” wspomina ciocia Emilki.

W wieku 10 lat Emilka uczestniczyła w zlocie skautów w Danii, a po powrocie do domu przyczyniła się do założenia grupy ZHP i Pathfindersów w Manastercu.

„Kiedyś na biwaku Emilka wymyśliła własną zabawę. Do reklamówek powkładała słodycze i pochowała je na łące, że by inne dzieci mogły te słodycze znaleźć”.

Źródło: informacja własna
Foto: fb, caringcremations, YouTube, Rodzina Emilii Lipińskiej
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wieczór wspomnień o Ewie Milde odbędzie się w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Kabaret „Bocian” i Art Gallery Kafe zapraszają na wyjątkowy wieczór w 80 rocznicę urodzin nieodżałowanej śp. Ewy Joanny Milde.

Wieczór w Art Gallery Kafe obejmie wspomnienia a także retrospekcyjny program z archiwum Kabaretu „Bocian” pt.: ” Emancypacja” – niezapomniane kreacje: Ewy J. Milde, Liliany Piekarskiej, Bogdana Łańko, Stanisława Wojciecha Malca, Andrzeja Piekarskiego i Janusza Pliwko.

Wyjątkową atrakcją wieczoru będzie wystawa i aukcja kapeluszy.

Wydarzenie odbędzie się 8 marca o godzinie 7.00PM i będzie pięknym prezentem na Dzień Kobiet. Wieczór poprowadzi Bogdan Łańko. Więcej informacji oraz rezerwacje pod numerem tel.: 630-523-3536 lub 630-766-7425. Donacja: 20 dolarów.

Ewa Joanna Milde-Prus (ur. 7 marca 1944 w Skierniewicach, zm. 24 lipca 2020 w Chicago) była polską aktorką filmową i teatralną.

1967 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. 22 stycznia 1967 roku debiutowała na deskach Teatru Ziemi Łódzkiej.

Następnie występowała w latach 1967–1969 w koszalińskim Teatrze Bałtyckim. Od 1969 do 1970 roku występowała w szczecińskim Teatrze Dramatycznym, a w sezonie 1970/1971 w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 1971–1982 była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum.

Pod koniec lat 80-tych wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Od 1987 mieszkała w Chicago, gdzie przez wiele lat występowała m.in. w polonijnym teatrze i kabarecie Bocian oraz nagrywała audycje radiowe.

Zgodnie ze swą ostatnią wolą spoczęła w Polsce, 5 września 2020 została pochowana na cmentarzu parafialnym w Umiastowie.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu