Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

W niedzielę czekają nas prawdziwie „Magiczne Święta” w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

XII Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny odbędzie się już w tą niedzielę, 10 grudnia. To przedstawienie nie tylko dla dzieci ale rodziców i dziadków także, ponieważ na scenie wystąpią wszystkie trzy pokolenia. A przed koncertem goście są zaproszeni na kiermasz – znajdziecie tu prezenty dla bliskich i dekoracje świąteczne. Serdecznie zapraszamy!

Na wydarzenie, które wprowadzi nas w szczególną atmosferę Bożego Narodzenia obchodzonego według polskich tradycji, zaprasza Gość Radio Deon Chicago, Agata Paleczny – aktorka, animatorka kultury i założycielka Warsztatów Teatralnych Little Stars.

„Magiczne Święta” to niezwykle oblegane wydarzenie, które już na stałe wpisało się w świąteczny kalendarz chicagowskiej Polonii. W tym roku jest organizowane już po raz dwunasty w Copernicus Center. Nawiązujący do polskich świąt festiwal to pełna radości i wzruszeń opowieść wypełniona muzyką, tańcem i śpiewem.

„Cały festiwal pod nazwą Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny powstał z inicjatywy Fundacji Kopernikowskiej” przypomina Agata Paleczny.

11 wcześniejszych edycji tego wydarzenia tworzyli wspólnie: Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Warsztaty Teatralne Little Stars i Zespół Pieśni i Tańca Polonia, działający przy PRCUA.

W tym roku, poza Akademią PaSo i Warsztatami Little Stars, „Magiczne Święta” przygotowuje Teatr Tańca Marzeny Pol z Wyspy Dzieci.

Nie zabraknie także wspomnień i nostalgicznej zadumy, zapowiada nasz Gość.

Festiwal rozpocznie się już o godzinie 12.00PM. Bramy Copernicus Center zostaną otwarte a wszyscy goście są zaproszeni na kiermasz, który jest bardzo ważnym elementem tego wydarzenia. Będą na nim fantastyczne pomysły na świąteczne prezenty i dekoracje, takie jak biżuteria, książki czy nawet ubrania.

Poza kiermaszem, który będzie otwarty do godziny 6.00PM i spektaklem na scenie, zaplanowana jest także oczywiście obowiązkowa wizyta Św. Mikołaja.

Część widowiskowa „Magicznych Świąt” rozpocznie się o godzinie 4.00PM. „Za każdym razem chcemy aby ten koncert – spektakl wyglądał inaczej i udaje nam się to zrobić” podkreśla Agata Paleczny.

Na scenie wystąpi ponad 100-osobowa grupa aktorów, muzyków i tancerek w wieku od 3 – 19 lat, związanych z Akademią Muzyki Paderewski Symphony Orchestra, Warsztatami Teatralnymi Little Stars i Teatrem Tańca Marzeny Pol z Wyspy Dzieci.

Ale dzieci nie będą same, ponieważ na scenie pojawią się trzy pokolenia – wystąpią również ich rodzice i dziadkowie. W końcu ideą „Magicznych Świąt”, jest spotkanie rodzinne.

A na specjalne życzenie publiczności koncert zakończy wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Wstęp na kiermasz świąteczny oraz zdjęcia ze Św. Mikołajem są bezpłatne.

Bilety na „Magiczne Święta”, w cenie 20 dolarów, są do nabycia za pośrednictwem strony Fundacji Copernicus – tutaj, a także można je zamawiać drogą telefoniczną pod numerem telefonu 773 888 5108 (biuro Warsztatów Teatralnych) lub 773-467-9000 (biuro PASO).

Serdecznie Zapraszamy na rodzinne świętowanie!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Copernicus Center, Dariusz Lachowski

 

 

News Chicago

Ciocia Emilki: „Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy”

Opublikowano

dnia

Autor:

„Chciałam w imieniu mojej mamy Ewy Jezierskiej – Klusek, swoim i moich sióstr Anny i Barbary z całego serca podziękować Państwu, że babcia Emilki pod moją opieką będzie mogła pojechać do USA i pożegnać się z wnuczką” napisała do naszej redakcji ciocia Emilii Lipińskiej, Kasia Jezierska.

O śmierci bezdomnej skrzypaczki w Chicago, do której doszło 11 lutego, pisaliśmy wielokrotnie. Ogłaszaliśmy również zbiórkę na platformie GoFundMe by pomóc babci Emilki przylecieć do Chicago i pożegnać wnuczkę.

Dzięki Waszemu współczuciu i solidarności w obliczu tragedii, jaka spotkała Polkę, ta podróż dojdzie do skutku – babcia Emilki wraz ze swoją córką przylecą w ten weekend.

„Ogromne dzięki za otwarte serca, współczucie, zrozumienie sytuacji i wpłatę pieniędzy podczas zbiórki na ten cel. Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy. I nasza wdzięczność jest ogromna!” pisze Kasia Jezierska.

Pożegnanie z Emilką odbędzie się w poniedziałek, w Domu Pogrzebowym.

„Moja mama ogromnie cierpi z powodu śmierci wnuczki. Nie wyobrażała sobie, że jej nie zobaczy, nie pożegna, nie pomodli się przy niej. Cała rodzina pogrążona jest w głębokim smutku. Dziękujemy jeszcze raz, że niemożliwe stało się możliwe dzięki Wam! Niech Pan Bóg Was błogosławi” napisała ciocia Emilki, przekazując również serdeczne pozdrowienia w imieniu babci, Ewy Jezierskiej – Klusek.

Wczoraj opublikowaliśmy wyjaśnienie dotyczące roli rodziców Emilii Lipińskiej i nieporozumienia, które wynikło w opisywanej przez nas sytuacji.

Dodaliśmy także garść ciepłych wspomnień z dzieciństwa Emilki przekazanych nam przez jej ciocię, Barbarę Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie.

Emilia Lipińska była wspaniała osobą, i tak, jak napisała jej ciocia „jest warta tego by pamiętano ją taką jaka była naprawdę”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/KatarinaGondova/
Czytaj dalej

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

 • Grażyna Auguscik – głos
 • Ben Lewis – fortepian
 • Warren Oja – wiolonczela
 • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Sympozjum poświęcone historii Polonii odbędzie w Chicago History Museum

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Historii Chicago zaprasza na ekscytujące sympozjum poświęcone polskiej historii w Wietrznym Mieście. Bezpłatne wydarzenie, prezentowane we współpracy z Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Historycznym i Muzeum Polskim w Ameryce, odbędzie się 16 marca. Wymagana jest rejestracja.

HARMONOGRAM

II piętro, Morse Genius Chicago Room

10:00AM – 10:15AM – Powitanie

 • dr Peter T. Alter, Gary T. Johnson Główny historyk i dyrektor Centrum Historii Mówionej Studs Terkel, Muzeum Historii w Chicago
 • dr Paweł Zyzak, Konsul Generalny RP w Chicago

10:15AM – 11:00AM – Dyskusja o wystawie | Back Home: Polish Chicago

Peter T. Alter

 • Rebekah Coffman, kustosz ds. religii i historii społeczności, Muzeum Historii Chicago
 • Doktor Dominic A. Pacyga, emerytowany profesor historii, Columbia College w Chicago i stowarzyszony członek wydziału, Wydział Historii, Uniwersytet Illinois w Chicago

11:00AM – 11:30AM – Dyskusja o książce | Footprints of Polonia

 • Ewa E. Barczyk, emerytowana rektorka i dyrektor bibliotek Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee oraz autorka książki „Footprints of Polonia: Polish Historical Sites Across North America”

11:30AM – Warsztaty Wycinanki

 • Grażyna Bazylewski, nauczycielka

11:30AM – Oglądanie Galerii | Back Home: Polish Chicago

 • Joanna Bak, asystentka edukacyjna, Muzeum Historii Chicago
 • Rebekah Coffman

12:30PM – 1:30PM – Występ | Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik

I piętro, Teatr Roberta R. McCormicka

1:30PM – 2:30PM – Dyskusja panelowa | Polonia Miejska Środkowego-Zachodu

 • Przewodniczący: dr James S. Pula, emerytowany profesor historii, Purdue University Northwest
 • Chicago: dr Mary Erdmans, profesor socjologii, dyrektor studiów licencjackich z socjologii, Case Western Reserve University
 • Milwaukee: Susan Gibson Mikoś, autorka książki „Poles in Wisconsin”.
 • Detroit: dr Karen Majewski, pierwsza wiceprezes i przyszła prezes Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

2:45PM–4:00PM – Dyskusja panelowa | Dorastanie jako Polak w Chicago

 • Przewodniczący: Dominik A. Pacyga
 • Mark S. Dobrzycki, spiker i organizator parady z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Chicago (19 lat, 1992–2010)
 • Emily Helfeld-Grutz, współwłaścicielka Delikatesów Helfeld’s
 • Marlena Magon
 • Daniel Pogorzelski, współautor „Avondale and Chicago’s Polish Village”
 • Kamila Russ
 • Monika Sołtys 

Źródło: Chicago History Museum
Foto: Chicago History Museum, Polish Parade
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu