Połącz się z nami

News USA

Święta nie są takie Wesołe gdy przychodzi kupić choinkę. Ich ceny ponownie rosną

Opublikowano

dnia

Według Krajowego i Amerykańskiego Stowarzyszenia Choinek (American Christmas Tree Association ACTA) średnia cena choinki wzrosła o 10% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w sezonie ceny żywych drzewek wahają się średnio od 80 do 100 dolarów. Tanią alternatywą jest samodzielne ścięcie choinki w lesie państwowym w ramach otrzymanego pozwolenia.

Amerykańskie Stowarzyszenie Choinek ACTA twierdzi, że sztuczne choinki zrujnują nasze kieszenie bardziej niż kupowane prawdziwe drzewka, a ich ceny wahają się od 85 do 1000 dolarów lub więcej.

Według ankiety przeprowadzonej w 2023 r. 52% właścicieli sztucznych choinek kupiło je za mniej niż 200 dolarów, a 27% zapłaciło od 200 do 400 dolarów. W przypadku sztucznych choinek koszty różnią się w zależności od producenta, sprzedawcy detalicznego, rozmiaru, kształtu i funkcji drzewka, takich jak opcje wstępnego oświetlenia.

Jednak wg sondażu ACTA, pomimo iż 78% konsumentów wyraziło zaniepokojenie inflacją, 94% twierdzi, że planuje wystawić w swoich domach co najmniej jedną choinkę w okresie świątecznym, a 77% zdecyduje się na sztuczne drzewko w swoim domu.

Stowarzyszenie zaleca aby konsumenci robili zakupy wcześniej, wyprzedzając świąteczny szczyt. Wg ACTA w tym roku wielu klientów – szczególnie tych zaniepokojonych inflacją – kupuje artykuły dekoracyjne na długo przed typowym świątecznym sezonem zakupowym w listopadzie i grudniu.

Jednak centralny element dekoracji świątecznych w domu może kosztować niewiele, jeśli mieszkasz w pobliżu lasu państwowego i samodzielnie zetniesz swoją choinkę.

Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (U.S. Forest Service) zachęca Amerykanów do wycinania choinek w pobliskim lesie chronionym przez władze federalne, a w większości uczestniczących lokalizacji potrzebne pozwolenie będzie kosztować zaledwie 5–10 dolarów.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA wycinanie choinek faktycznie może  poprawiać stan lasów.

System zezwoleń, oferowany w kilkudziesięciu lasach państwowych na terenie całego kraju, pomaga w przerzedzaniu obszarów gęsto zarośniętych drzewami o małej średnicy i umożliwia wzrost innych drzew, otwierając również obszary, które zapewniają paszę dla dzikich zwierząt i zmniejszają ryzyko pożarów.

Według Służby Leśnej, obszary, które odniosłyby największe korzyści z przerzedzania drzew, są wstępnie ustalane przez lokalnych ekspertów ds. zdrowia lasów. Rodzaj dostępnych drzew także zależy od wybranego lasu.

Każdego roku choinka wystawiona na Kapitolu Stanów Zjednoczonych jest wycinana właśnie z lasu państwowego. Tegoroczne drzewko pochodzi z lasu państwowego Monongahela w Wirginii Zachodniej.

Zezwolenia stanowią alternatywę dla zakupu drzewa z plantacji drzew, których brakuje w całym kraju.

Wytyczne dotyczące wycinania drzew wydane przez USDA:

 • Skontaktuj się z najbliższym nadleśnictwem, aby uzyskać pozwolenie i instrukcję wycięcia choinki.
 • Wybrane drzewo musi znajdować się co najmniej 200 stóp od głównych dróg, miejsc rekreacyjnych i kempingów. Odwiedzający powinni także trzymać się z daleka od brzegów strumieni, rzek, jezior i obszarów podmokłych.
 • Wybierz drzewo z pniem o średnicy 6 cali lub mniejszej. Powinno zostać ścięte nie wyżej niż sześć cali nad poziomem gruntu.
 • Drewna z choinek nie można sprzedać, a posiadacz pozwolenia musi przez cały czas przebywania w lesie mieć je przy sobie.
 • Nigdy nie ścinaj samego części szczytowej wysokiego drzewa.

 • Wytnij tylko jedno drzewo na pozwolenie.
 • Zabierz ze sobą linę i plandekę, aby przenieść drzewo z obszaru ścięcia do swojego pojazdu.
 • Sprawdź warunki pogodowe i ubierz się odpowiednio.
 • Poinformuj kogoś, dokąd się wybierasz i kiedy wrócisz.
 • Przed wycięciem powalonych lub martwych drzew, które mogą zapewnić siedlisko dzikiej zwierzynie, skontaktuj się z lokalnym okręgiem.
 • Należy zwrócić uwagę na obszary, w których drzewa mogą zostać osłabione przez burze, uszkodzenia spowodowane przez owady lub pożar.
 • Zabierz ze sobą zapas wody, żywność i apteczkę.

 

Źródło: foxbusiness, 6abc
Foto: istock/Jeremy Poland/ sergeyryzhov/ rmcguirk/ FamVeld/

News USA

Do 500 USD mogą uzyskać klienci Walmartu w ramach ugody wartej 45 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Uwaga klienci: Jeśli kupowaliście artykuły spożywcze w Walmarcie w ciągu ostatnich siedmiu lat, możecie być uprawnieni do otrzymania do 500 dolarów w ramach ugody zbiorowej przeciwko sprzedawcy opiewającej na kwotę 45 milionów dolarów. Co należy wiedzieć, aby złożyć wniosek?

Proponowana ugoda zbiorowa, złożona w sądzie na Florydzie, twierdzi, że Walmart zawyżał ceny dla klientów za towary ważone – pakowane mięso, drób, wieprzowina i owoce morza – oraz cytrusy w workach, takie jak pomarańcze, grejpfruty i mandarynki.

W pozwie stwierdzono, że ceny oznaczone na ważonych i workowanych towarach były wyższe niż cena jednostkowa rzeczywistych artykułów, w związku z czym klienci płacili więcej niż „najniższa cena reklamowana w sklepie” za te konkretne produkty.

Walmart zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom lub odpowiedzialności w tej sprawie.

Klienci, którzy robili zakupy w Walmarcie między 19 października 2018 r. a 19 stycznia 2024 r., są jednak uprawnieni do złożenia wniosku i wciąż jest na to czas, jak podaje witryna ugody. Ostateczna rozprawa w sprawie zatwierdzenia ugody wyznaczona jest na 12 czerwca.

Informacje dla osób chcących złożyć wniosek:

Kto się kwalifikuje do złożenia wniosku?

Zdaniem administratora rozliczeń, do złożenia reklamacji uprawniony jest każdy, kto osobiście dokonał zakupu towarów ważonych lub cytrusów w workach w dowolnym sklepie Walmart w okresie od 19 października 2018 r. do 19 stycznia 2024 r.

Jak pokazuje witryna administratora, niektórzy kupujący mogli otrzymać wiadomość e-mail zawierającą powiadomienie o pozwie wraz z kodem potwierdzającym roszczenie.

Osoby, które chcą złożyć wniosek za pomocą wiadomości e-mail lub bez niej, mogą to zrobić tutaj. Termin na złożenie reklamacji upływa w dniu 5 czerwca 2024 roku.

Czy trzeba posiadać paragon lub dowód zakupu?

Klienci mogą złożyć reklamację bez dowodu zakupu. W takim przypadku kupujący muszą opisać rodzaj zakupionego towaru i rok.

Drugą możliwością jest złożenie reklamacji wraz z dowodem zakupu lub paragonem. Następnie kupujący muszą wprowadzić do wniosku sumę produktów i całkowitą zapłaconą kwotę.

Ile pieniędzy można dostać?

Administrator rozliczeń stwierdził, że kwoty są różne i zależą od tego, ile towarów zostało zakupionych oraz od tego, czy przedstawiono rachunki.

Dla osób nieposiadających dowodu zakupu zapewniono następujące poziomy płatności:

 • Do 50 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 10 USD
 • Od 51 do 75 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 15 USD
 • Od 76 do 100 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 20 USD
 • 101 lub więcej ważonych towarów i/lub cytrusy w workach: 25 USD

Administrator rozliczeń podkreśla jednak, że następujące kwoty w dolarach nie są gwarantowane i mogą wzrosnąć lub zmniejszyć w zależności od liczby osób, które zgłoszą uzasadnione roszczenie.

W przypadku osób, które poświadczą zakup dowodem zakupu, kwota może być wyższa. Według administratora kupujący ci mogą otrzymać 2% całkowitej kwoty zapłaconej za produkty, maksymalnie do 500 dolarów.

Jak podaje witryna, wnioskodawcy mogą wybrać otrzymywanie płatności za pośrednictwem Venmo, Zelle, czeku fizycznego lub wirtualnej karty przedpłaconej.

Kiedy można spodziewać się płatności?

Jak podaje strona internetowa ugody, sąd przeprowadzi ostateczną rozprawę w sprawie zatwierdzenia ugody 12 czerwca. Jeżeli ją zatwierdzi, odwołania mogą opóźnić zakończenie sprawy. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, świadczenia z tytułu ugody zostaną „niezwłocznie rozpatrzone” – jak podaje strona.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/artran/
Czytaj dalej

News Chicago

Colectivo Coffee Roasters z Milwaukee otworzy w Chicago 2 nowe lokale

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek firma Colectivo Coffee Roasters ogłosiła plany otwarcia dwóch nowych kawiarni w Chicago: lokalizacji w dzielnicy Ravenswood przy 1825 W. Lawrence Avenue oraz lokalu w dzielnicy Southport przy 3258 N. Southport Avenue.

W komunikacie prasowym podano, że Colectivo Coffee z siedzibą w Milwaukee słynie z klimatycznych kawiarni, jasnych tarasów, oryginalnych napojów kawowych i potraw przygotowywanych od podstaw.

Każda kawiarnia będzie oferować pełne menu składające się z napojów espresso, kawy i zimnego naparu z beczki, całodniowe śniadanie, świeżo przygotowane kanapki i domowe wypieki z własnej piekarni.

Każda lokalizacja zostanie zaprojektowana tak, aby można ją było zintegrować z odpowiednim otoczeniem i będzie miała powierzchnię około 2100 stóp kwadratowych z miejscami do siedzenia wewnątrz dla 40 osób i miejscami do siedzenia na zewnątrz dla 30 osób.

Lokalizacja w Ravenswood będzie również wyposażona w antresolę o powierzchni 400 stóp kwadratowych z widokiem na kawiarnię.

Otwarcie obu lokalizacji planowane jest na przełom 2024 i 2025 roku.

Colectivo zostało założone w Milwaukee w 1993 r., a swoją pierwszą lokalizację w Chicago otworzyło w 2017 r. Obecnie ma 5 lokalizacji na terenie Chicago, w: Wicker Park, Lincoln Park, Logan Square, Evanston i Andersonville, a także 15 kawiarni w Milwaukee i Madison.

Źródło: fox32
Foto: Colectivo
Czytaj dalej

News USA

Gigant Macy’s odnotował straty. Zamknie 150 nierentownych sklepów w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W ciągu najbliższych trzech lat Macy’s zamknie 150 nieproduktywnych sklepów, w tym 50 do końca 2024 r. O decyzji poinformował we wtorek operator domu towarowego po odnotowaniu straty za czwarty kwartał i spadku sprzedaży.

W ramach nowej strategii firma Macy’s zamierza zmodernizować pozostałe 350 sklepów, planując zwiększyć liczbę sprzedawców w przymierzalniach i działach obuwniczych, a także dodać więcej elementów wizualnych, takich jak manekiny.

Jednocześnie firma zasygnalizowała zwrot w kierunku luksusu, który ogólnie wypadł lepiej. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że otworzą 15 luksusowych sklepów Bloomingdale’s i 30 luksusowych sklepów z kosmetykami Blue Mercury.

Firma podała, że sklepy Macy’s, które zostaną zamknięte, generują mniej niż 10% sprzedaży.

Chociaż skorygowany zysk netto i przychody były wyższe od oczekiwań Wall Street, przedstawiciele Macy’s przedstawili ostrożne perspektywy na ten rok. W zeszłym miesiącu odrzucili ofertę przejęcia o wartości 5,8 miliarda dolarów złożoną przez fundusz hedgingowy i menedżera inwestycyjnego Brigade Capital Management.

Jeszcze przed pandemią domy towarowe musiały stawić czoła intensywnej konkurencji ze strony internetowych rywali. Neiman Marcus, JCPenney i Bed Bath & Beyond złożyły wniosek o ochronę przed upadłością.

Konsumenci okazali się odporni i chętni do robienia zakupów nawet po ataku inflacji, chociaż zachowania uległy zmianie i niektórzy Amerykanie przerzucili się na towary po niższych cenach.

Choć inflacja uległa obecnie spowolnieniu, spowolnił także wzrost siły roboczej i płac.

Macy’s manewruje, aby zwiększyć sprzedaż, przyspieszając rozwój sklepów małoformatowych, które mogą zapewnić klientom większą wygodę. W październiku ogłoszono plany dodania do jesieni 2025 r. aż 30 lokalizacji małoformatowych, co zwiększy ich łączną liczbę do około 42. Kolejna runda ekspansji rozpocznie się jesienią tego roku.

Jednak Macy’s nadal redukuje miejsca pracy, aby obniżyć koszty. W styczniu poinformowano, że zwolni około 3,5% całkowitej siły roboczej, czyli około 2350 pracowników, i zamknie 5 lokalizacji.

Strategia dotycząca zmian została opracowana po tym, jak firma Macy’s przeprowadziła ankietę wśród 60 000 klientów na temat tego, co im się podoba, a co nie, w zakupach. Klienci odpowiedzieli, że chcą mniej zagraconych sklepów i lepszej obsługi.

Macy’s dokonuje także przeglądu swoich marek prywatnych, dzięki którym sklepy mogą się wyróżnić, a także osiągać lepsze marże zysku.

Firma odnotowała kwartalną stratę w wysokości 71 milionów dolarów, czyli 26 centów na akcję. Według FactSet, po uwzględnieniu kosztów z tytułu utraty wartości i opłat restrukturyzacyjnych, Macy’s zarobiła 2,45 dolara na akcję, co przekroczyło prognozy z Wall Street na poziomie 1,98 dolara.

Dla porównania, w zeszłym roku w tym samym okresie zysk wyniósł 508 milionów dolarów.

Sprzedaż spadła o prawie 2% do 8,12 miliarda dolarów, ale wciąż jest lepsza od oczekiwanych przez analityków branżowych 8,09 miliarda dolarów. Sprzedaż internetowa spadła o 4%, podczas gdy sprzedaż w sklepach utrzymywała się na mniej więcej stałym poziomie.

Firma spodziewa się zysku za bieżący rok obrotowy w przedziale od 2,45 do 2,85 dolarów na akcję, natomiast sprzedaż powinna wahać się od 22,2 do 22,9 miliarda dolarów.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Wolterk/J2R/andykazie/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu