Połącz się z nami

News USA

75-letnia kobieta może pójść do więzienia na 11 lat za modlitwę pod kliniką aborcyjną

Opublikowano

dnia

Starszej kobiecie może grozić do 11 lat więzienia po tym, jak w czwartek uznano ją za winną udziału w blokadzie kliniki aborcyjnej w Waszyngtonie w 2020 roku. 75-letnia Paulette Harlow z Kingston w stanie Massachusetts została skazana za naruszenie ustawy o swobodnym dostępie do wejść do klinik (FACE) oraz za spiskowanie przeciwko prawom człowieka. To rzecz niebywała, jak ta ustawa jest wykorzystywana głównie przeciwko zwolennikom pro-life, mówi Ojciec Paweł Kosiński, SJ.

Według prokuratorów Paulette Harlow i dziewięciu innych działaczy pro-life zostali oskarżeni o przestępstwa związane z protestem, podczas którego 22 października 2020 r. zablokowali dostęp do usług aborcyjnych kliniki.

75-latka może dostać karę do 11 lat więzienia, do 3 lat nadzorowanego zwolnienia i grzywnę do 250 tys. USD.

Harlow cierpi na poważne problemy zdrowotne i nie została natychmiast zatrzymana po wydaniu wyroku skazującego wydanego przez Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii.

Sędzina Colleen Kollar-Kotelly, która przewodniczyła rozprawie sądowej, pozwoliła jej pozostać w areszcie domowym do czasu ogłoszenia wyroku, które ma nastąpić 19 marca 2024 r.

Ustawa FACE zabrania „brutalnych, groźnych, szkodliwych i utrudniających zachowań, których celem jest zranienie, zastraszenie lub ingerencja w prawo do poszukiwania, uzyskiwania lub świadczenia usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego”.

Uchwalona w 1993 r. ustawa FACE ma wprawdzie na celu ściganie przestępstw zarówno w klinikach aborcyjnych, jak i placówkach pro-life zajmujących się ciążami, ale była ona stosowana niemal wyłącznie przeciwko działaczom pro-life.

Podczas blokady kliniki, która była transmitowana na żywo na Facebooku, można było zobaczyć, jak część osób przebywających w klinice odmawiała różaniec i śpiewała pieśni do Najświętszej Maryi Panny, odmawiając opuszczenia kliniki.

W czwartkowym komunikacie prasowym Departament Sprawiedliwości stwierdził, że dowody zebrane podczas procesu wykazały, że protestujący „wykorzystali media społecznościowe, SMS-y i rozmowy telefoniczne w celu zorganizowania blokady, a kilku oskarżonych przybyło ze stanów północno-wschodnich i środkowo-zachodnich, aby wziąć udział w inwazji na klinikę.”

Z wyroku i dokumentu werdyktu wynika także, że Paulette Harlow celowo zraniła i zastraszyła pacjentkę i pracowników kliniki oraz przeszkadzała pacjentce i pracownikom kliniki, używając siły i fizycznej. Trudno sobie to wyobrazić gdy bierzemy pod uwagę wiek starszej pani.

Washington Surgi-Clinic prowadzona jest przez doktora Cesare Santangelo, lekarza aborcyjnego, którego w 2019 roku potajemnie nagrała grupa pro-life Live Action.

Oświadczył wtedy, że pozwoli umrzeć dziecku, które przeżyło próbę aborcji, jeśli urodzi się w trakcie zabiegu.

W kwietniu 2022 r., około dwa lata po protestach, świecka organizacja protestująca przeciwko aborcji, Postępowe Powstanie Antyaborcyjne (PAAU), oświadczyła, że ma ciała 115 abortowanych dzieci od kierowcy odpadów medycznych, który opuszczał klinikę Santangelo. O makabrycznej sprawie pisaliśmy 8 kwietnia 2022 r.

Pięcioro z tych abortowanych dzieci wydawało się wyjątkowo rozwiniętych, a PAAU wezwało do wszczęcia dochodzenia w celu ustalenia, czy klinika naruszyła federalne prawo aborcyjne, w szczególności ustawę o zakazie aborcji przy porodzie częściowym z 2003 roku.

Pozostałych dziewięciu działaczy pro-life biorących udział w demonstracji 22 października 2020 r. w Waszyngtonie, także zostało skazanych na podstawie tych samych zarzutów co Paulette Harlow.

We wrześniu niektórzy z pozostałych protestujących: Jonathan Darnel z Arlington w Wirginii; Jean Marshall z Kingston w stanie Massachusetts; i Joan Bell z Montague w stanie New Jersey, zostali uznani winnymi i obecnie przebywają w areszcie w oczekiwaniu na wyrok.

W sierpniu Lauren Handy z Aleksandrii w Wirginii; John Hinshaw z Levittown w stanie Nowy Jork; Heather Idoni z Linden w stanie Michigan; William Goodman z Bronxu w Nowym Jorku; i Herb Geraghty z Pittsburgha również zostali skazani na podstawie tych samych zarzutów i oczekują na wyrok.

Jay Smith z Freeport w stanie Nowy Jork, który również brał udział w proteście, w maju przyznał się do popełnienia przestępstwa zgodnie z ustawą FACE. W sierpniu został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności, a następnie 36 miesięcy zwolnienia pod nadzorem i dodatek specjalny w postaci grzywny w wysokości 100 dolarów.

Źródło: cna
Foto: YouTube, Facebook Watch

 

Kościół

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: nałożenie insygniów Piotrowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Już samo miejsce sprawowania uroczystości inauguracji ma ogromne znaczenie. Celebracja rozpocznie się przy grobie Świętego Piotra, miejscu, w którym wyznał swoją wiarę aż do przelania krwi. Pełna symboli prymatu piotrowego jest uroczysta liturgia eucharystyczna, podczas której nakładane są dwa „Piotrowe” insygnia biskupie. Teksty i znaki wyraźnie odnoszą się do Chrystusa, kamienia węgielnego Kościoła, i do Piotra, którego Pan powołał, aby był jego „opoką”.

Są i inne symbole. Na centralnej bramie Bazyliki Watykańskiej zawieszony zostanie gobelin przedstawiający cudowny połów ryb, ukazujący dialog Jezusa z Piotrem. Przy ołtarzu umieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady z sanktuarium maryjnego w Genazzano, do którego Leon XIV udał się w swoim pierwszym wyjeździe poza Rzym.

Przy grobie Piotra

Obrzędy wstępne niedzielnej celebracji odbędą się w Grotach Watykańskich przy grobie św Piotra. To również blisko miejsca męczeńskiej śmierci apostoła. Leon XIV wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzyma się tam na modlitwie i okadzi grób. Potem dwaj diakoni przeniosą w procesji paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, aby złożyć je na ołtarzu celebracji na Placu Świętego Piotra.

Leon XIV dołączy do procesji w czasie śpiewu litanii Laudes Regiæ, z przywołaniem wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła rzymskiego.

Liturgia słowa – „paś owce Moje”

Liturgia słowa tej uroczystości nawiązuje do powołania Piotra jako opoki Kościoła i powierzenia mu misji pasterskiej przez Chrystusa. Potrójnemu ewangelicznemu pytaniu i potrójnej odpowiedzi Jezusa towarzyszy zaproszenie do pasienia „Jego baranków” i „Jego owiec”. Potrójne pytanie i potrójna odpowiedź przypominają i naprawiają potrójną zdradę. Pomimo swojej słabości, a raczej właśnie z jej powodu, skruszony Piotr będzie w stanie utwierdzać swoich braci w wierze.

Nałożenie paliusza i wręczenie pierścienia

Po proklamacji Ewangelii w języku łacińskim i greckim, trzej kardynałowie trzech stopni (biskupi, prezbiterzy i diakoni) z różnych kontynentów nałożą Leonowi XIV paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka.

Jak pisał jeden z Ojców Kościoła, Symeon z Tesaloniki w De sacris ordinationibus: „Paliusz wskazuje na Zbawiciela, który – spotykając nas jako zagubioną owcę – wziął ją na swoje ramiona, a przyjmując naszą ludzką naturę we Wcieleniu, ubóstwił ją. Przez swoją śmierć na krzyżu ofiarował nas Ojcu, a przez swoje zmartwychwstanie wywyższył nas”.

Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, że całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach; jest też ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami (acicula) symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.

Po tym następuje przekazanie Pierścienia Rybaka. Ma on szczególną wartość pierścienia-pieczęci, który stanowi potwierdzenie wiary, zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem „rybaka”, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem.

Rytuał posłuszeństwa

Po symbolicznym obrzędzie „obediencji” składanej Papieżowi przez dwunastu przedstawicieli wszystkich stanów ludu Bożego z różnych części świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. Następnie śpiewane będzie „Credo”, po którym następuje modlitwa wiernych za Kościół, Papieża, cierpiących i potrzebujących, sprawujących władzę oraz za zgromadzenie.

Liturgia eucharystyczna

Modlitwa nad darami ofiarnymi zawiera prośbę, aby poprzez misyjną posługę Kościoła owoce odkupienia zostały rozszerzone na cały świat.

Prefacja będąca euchologią ze święta Katedry Apostoła Piotra, odwołując się do tekstów Nowego Testamentu, przypomina istotne i charakterystyczne cechy Piotrowej posługi. Po niej następuje Kanon Rzymski, w którym druga i czwarta „modlitwa wstawiennicza” przywołują świętych i męczenników tradycji rzymskiej.

Obrzędy zakończenia

Błogosławieństwo nawiązuje ponownie do biblijnego obrazu winnego krzewu i winnicy, odniesionego do Kościoła, wzywając Pana, aby „strzegł” i „ochraniał” pień i krzew winny przez Niego zasadzony, podczas gdy zgromadzenie, podejmując tekst, prosi, aby Jego zbawcze oblicze „zajaśniało” nad wszystkimi.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatcan Media
Czytaj dalej

Kościół

Opublikowano oficjalną fotografię Ojca Świętego Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.

Na fotografii znajduje się wizerunek Ojca Świętego, pod spodem widnieje podpis Papieża: Leo P.P. XIV, a w lewym dolnym rogu znajduje się herb papieski.

Zdjęcie można pobrać pod linkiem: https://www.vatican.va/content/vatican/it/special/habemus-papam/habemus-papam-2025/foto-leone-xiv.html

Jak poinformowała Stolica Apostolska, fotografia jest dostępna bezpłatnie i może być reprodukowana wyłącznie do celów instytucjonalnych. Wykorzystywanie tego zdjęcia do jakichkolwiek innych celów, w tym do celów komercyjnych, jest wyraźnie zabronione.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę https://photo.vaticanmedia.va/ lub wysłać e-mail na adres pubblicazioni.photo@spc.va.

Vatican News
Czytaj dalej

News USA

JD Vance będzie uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance stanie na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu Leona XIV. Informację podał Biały Dom. “Udział amerykańskich liderów politycznych ma wymiar nie tylko religijny, ale i symboliczny” zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Inauguracja pontyfikatu pierwszego Papieża ze Stanów Zjednoczonych odbędzie się w niedzielę 18 maja. Wiceprezydentowi będzie towarzyszyć jego żona Usha Vance oraz Sekretarz Stanu Marco Rubio wraz z małżonką Jeanette Rubio.

Msza jest zaplanowana na 10 rano czasu rzymskiego i zostanie odprawiona na placu Świętego Piotra, aby uczcić początek pontyfikatu Leona XIV.

Vance, konwertyta, pogratulował Ojcu Świętemu wyniesienia na urząd papieski w poście na platformie X po wyborze nowego papieża, pisząc, że „miliony amerykańskich katolików i innych chrześcijan będzie się modlić za jego owocną pracę w przewodzeniu Kościołowi”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, Marco Rubio powiedział „Nie postrzegam papiestwa jako urzędu politycznego ale jako duchowe”. Przypomniał, że choć Kościół ma jasne stanowisko w sprawach społecznych, nie należy go sprowadzać do roli działacza politycznego.

JD Vance gościł w Watykanie podczas świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek uczestniczył w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc w Domu św. Marty spotkał się z papieżem Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

19 kwietnia został przyjęty przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietra Parolina oraz szefa papieskiej dyplomacji abp. Paula Gallaghera.

Na pogrzebie argentyńskiego papieża na czele amerykańskiej delegacji stał Prezydent Donald Trump.

Źródło: cna, Vatican news
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu