Połącz się z nami

News Chicago

Towarzystwo Historyczne Mount Prospect zachowało doświadczenie pandemii w książce

Opublikowano

dnia

Przyszłe pokolenia mieszkańców Mount Prospect, które nie doświadczyły pandemii Covid-19, będą miały cenny dokument historyczny, który pokaże im, jak przeszło przez nią ich rodzinne miasto. Tutejsze Towarzystwo Historyczne wydało książkę obejmującą świadectwo społeczności.

Towarzystwo Historyczne Mount Prospect przyjmuje zamówienia na swoją nową książkę “2020-21 Pandemic Moments: Living in Mount Prospect, IL During the Pandemic of 2020-21,” do 31 grudnia na stronie www.mtphist.org.

Kopie zostaną również udostępnione w Bibliotece Publicznej Mount Prospect i innych podmiotach.

Projektem wydania książki przewodzili Jean Murphy, wiceprezes Towarzystwa Historycznego, była dyrektor wykonawcza biblioteki Marilyn Genther i webmaster Towarzystwa Historycznego Neal Bradley.

Książka jest świadectwem tego, jak lokalni restauratorzy, pielęgniarki, dyrektorzy zakładów pogrzebowych, politycy i nauczyciele poradzili sobie z kryzysem i jak przeszli przez niego uczniowie.

Towarzystwo Historyczne rozpoczęło dokumentowanie lokalnych doświadczeń związanych z pandemią wkrótce po wybuchu epidemii, chcąc by została zachowana pamięć o tym czasie.

Zarząd towarzystwa zebrał informacje od lokalnych mieszkańców, przedsiębiorców i różnych podmiotów publicznych, a zdjęcia i doświadczenia umieścił na swojej stronie internetowej.

Jednym z najbardziej efektownych zdjęć jest „dziecko pandemii”, 20-miesięczna Adeline „Addie” Moskop, której towarzyszą słowa jej matki, Katie Shea-Moskop.

„Kiedy miałaś 8 miesięcy, uczyłaś się raczkować, gotowa uwolnić się z wózka i zwiedzać świat, świat się zatrzymał” – napisała Katie. „Nie było muzeów, krytych placów zabaw, eksploratoriów, ogrodów zoologicznych, zajęć gimnastycznych dla najmłodszych, grup zabawowych, bibliotek, zajęć z bajkami, zajęć muzycznych dla mamy ani okrążeń wokół Target dla zabicia czasu”.

Społeczeństwo Mount Prospect zaczęło się obawiać, że ta skarbnica cyfrowych doświadczeń zostanie utracona dla przyszłych pokoleń ze względu na efemeryczny charakter technologii. Obecnie materiał zamknięty jest w 180-stronicowej książce w twardej oprawie.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Mount Prospect Historical Society, istock/william87/

News Chicago

Wyjątkowy letni teatr wśród drzew: „Walking Plays” powracają do Morton Arboretum

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku, Morton Arboretum zaprasza na niezwykłe teatralne doświadczenie – Walking Plays, czyli plenerowe przedstawienia, które łączą sztukę z naturą. To pełnometrażowe spektakle, stworzone specjalnie z myślą o tym wyjątkowym miejscu, wystawiane przez zawodowych aktorów lokalnych scen.

Czym są Walking Plays?

Walking Plays to teatr w ruchu – widzowie nie siedzą w fotelach, lecz podążają ścieżkami Arboretum, przechodząc od sceny do sceny. Każdy spektakl odbywa się w kilku malowniczych punktach na trasie o długości od jednej do dwóch mil. Grupie towarzyszy przewodnik, który prowadzi widzów przez opowieść i przestrzeń.

To doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły: dźwięki natury, zapach drzew, wieczorne światło zachodzącego słońca i emocje płynące z gry aktorskiej. Widzowie są zachęcani, aby zabrać ze sobą wodę, przenośne krzesła lub koce oraz środek na komary.

Terminy i godziny

Walking Plays odbywają się w wybrane soboty i niedziele od lipca do października 2025 roku.

Start: Thornhill Shelter, zachodnia część Morton Arboretum
Czas trwania: ok. 90 minut do 2 godzin

  • Letnie spektakle (lipiec–sierpień): godz. 6:00PM
  • Jesienne spektakle (październik): godz. 4:00PM

Repertuar 2025

Duma i uprzedzenie

Adaptacja klasyki Jane Austen – dla widzów od 10. roku życia

Wejdź w świat sióstr Bennet i przeżyj historię miłości, konwenansów i emocji na tle XIX-wiecznej Anglii. Spektakl rozgrywa się w urokliwej przestrzeni wokół dawnej rezydencji – Thornhill Education Center.

Daty:

  • 12, 13, 19, 20, 26 i 27 lipca
  • 2 i 3 sierpnia

walking-plays- morton arboretum


Żegnaj, panie Poe

Ostatnie dni życia Edgara Allana Poe – dla widzów od 12. roku życia

Zanurz się w gotyckim klimacie i podążaj śladami pisarza przez mroczne zakamarki jego wyobraźni. Poe mierzy się z własnymi demonami, wspomnieniami i dziełami w przejmującej teatralnej wizji końca życia.

Daty:
4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26 października


Bilety i ceny

Zakupu należy dokonać online i z wyprzedzeniem – liczba miejsc jest ograniczona.

Ceny standardowe:

  • Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci (2–17 lat): 17 USD
  • Dorośli (18+): 27 USD

Dla członków Morton Arboretum:

  • Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci (2–17 lat): 7 USD
  • Dorośli: 17 USD

Dochód z biletów wspiera misję Morton Arboretum: tworzenie zielonego, zdrowego i pięknego świata, w którym ludzie i drzewa rozwijają się wspólnie.

walking-Plays-MA


Sztuka, która rośnie z natury

Walking Plays to coś więcej niż teatr. To podróż – przez emocje, literaturę i naturę. Dla rodzin, par, miłośników teatru i miłośników drzew – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zobacz pełny harmonogram i kup bilety: mortonarb.org

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

wheatonmunicipalband

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.

Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.

Wieczór pełen klasyki i niespodzianek

Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.

O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:

  • „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
  • „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
  • „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.

Goście specjalni i premierowe wykonania

W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.

Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.

Muzyka, wspólnota i duch Ameryki

Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.

Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.

Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band

Czytaj dalej

News USA

Polska przygotowuje się na wypadek wojny – opracowuje plan ewakuacji najważniejszych dzieł sztuki

Opublikowano

dnia

Autor:

Polskie Ministerstwo Kultury powołało specjalny departament, którego zadaniem jest przygotowanie planu ewakuacji najcenniejszych dzieł sztuki z państwowych kolekcji w przypadku rosyjskiej inwazji. Na jego czele stanął Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który kieruje 40-osobowym zespołem ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

W wywiadzie dla Financial Times, Minister Kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że Polska wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas pomocy Ukrainie w relokacji jej zasobów kultury w czasie trwającej wojny. Nowy departament ma stworzyć gotowy plan ewakuacji dzieł sztuki, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz księgozbiorów z około 160 instytucji publicznych.

“Nie jesteśmy w stanie ewakuować wszystkiego. Naszym zadaniem jest określenie, które obiekty mają absolutny priorytet” — powiedziała Wróblewska.

Ministerstwo prowadzi również rozmowy z zagranicznymi partnerami na temat potencjalnego przechowania wybranych dzieł w bezpiecznych miejscach poza granicami Polski. W planach jest również włączenie do inicjatywy prywatnych muzeów i galerii, a szczegóły mają zostać dopracowane do końca roku.

Polska konsultuje się także z ukraińskimi specjalistami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, aby lepiej zrozumieć praktyczne aspekty działania w warunkach realnego konfliktu zbrojnego.

Od 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, Polska intensywnie rozbudowuje swoje zdolności obronne. Wydatki na obronność osiągnęły w tym roku poziom 4,7% PKB — najwyższy wśród krajów NATO. Oprócz modernizacji armii i zwiększania liczebności sił zbrojnych, rząd skupia się także na ochronie ludności cywilnej oraz dziedzictwa narodowego.

Polska od lat aktywnie zabiega również o odzyskanie dzieł sztuki i dokumentów zrabowanych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i Związek Radziecki. Według Ministerstwa Kultury nadal brakuje setek tysięcy obiektów.

Odzyskane dwa obrazy z warsztatu Dierica Boutsa – „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, stanowiących polskie straty wojenne.

W zeszłym roku Polska odzyskała z Hiszpanii dwa obrazy flamandzkiego mistrza Dierica Boutsa, należące niegdyś do kolekcji Czartoryskich. Dodatkowo toczą się rozmowy w sprawie restytucji 73 cennych dokumentów historycznych — w tym XV-wiecznego traktatu pokojowego między Polską, Litwą a zakonem krzyżackim — które wciąż znajdują się w niemieckich archiwach.

Inicjatywa Ministerstwa Kultury pokazuje, że Polska traktuje potencjalne zagrożenie z pełną powagą, starając się chronić nie tylko granice, ale także dziedzictwo kulturowe narodu.

Źródło: NFP
Foto: Ministerstwo Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu