Połącz się z nami

News Chicago

Tłum na lotniskach i tłum na drogach. Zaczynamy podróże na Święto Dziękczynienia

Opublikowano

dnia

Oczekuje się, że w okresie Święta Dziękczynienia na O’Hare, Midway i innych lotniskach w stanie pojawi się więcej osób niż w jakimkolwiek poprzednim sezonie podróży związanym z listopadowym świętem. Prognozy mówią o około 290 000 osób, co oznacza wzrost o 8,1% w porównaniu z 2022 r.

Ogółem według American Automobile Association AAA, ponad 2,8 miliona mieszkańców Illinois będzie podróżować samochodem, samolotem lub komunikacją miejską w tym tygodniu.

To druga najwyższa liczba w historii wszystkich rodzajów podróży i wzrost o 60 000 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według AAA stan Illinois odnotuje także drugą co do wielkości liczbę osób podróżujących samochodem w historii Święta Dziękczynienia, 2,4 miliona podróżnych. Rekord wszechczasów został ustanowiony w weekend Święta Dziękczynienia w 2005 r., kiedy w drogi wyruszyło 2,75 miliona ludzi.

Prognozy sporządzone przez AAA dotyczą okresu pięciu dni od środy 22 listopada do niedzieli 26 listopada.

Na szczęście ceny paliwa powinny być niższe niż w zeszłym roku o tej porze. W ostatnie Święto Dziękczynienia średnia krajowa cena benzyny wyniosła 3,59 dolara za galon; a średnia stanowa wyniosła 3,89 dolara. Obecnie kierowcy płacą średnio 3,55 dolara za galon, a AAA twierdzi, że ceny benzyny powinny pozostać niskie.

Według AAA i INRIX, firmy zajmującej się analizą transportu, dzień przed Świętem Dziękczynienia będzie najbardziej ruchliwym dniem na drogach, a średni czas podróży w niektórych obszarach metropolitalnych będzie o 80% dłuższy niż zwykle.

Dla mieszkańców Chicago planujących podróż autostradą międzystanową nr 94 West w kierunku Milwaukee godzina 4:00PM w środę będzie najgorszym momentem na wyruszenie w drogę, prognozuje AAA.

Osoby wyjeżdżające w środę powinny unikać podróżowania między godziną 2:00PM a 6:00PM. Najlepszy czas na podróż to godzina 11:00AM. Jeśli wracasz w sobotę lub niedzielę, unikaj jazdy w godzinach 3:00PM–5:00PM, kiedy natężenie ruchu jest największe. Najlepszy czas na powrót to południe.

Tysiące mieszkańców Illinois będzie także wyjeżdżać z miasta, nie korzystając z samochodu. AAA przewiduje, że prawie 82 000 podróżnych wyjedzie autobusami, pociągami i statkami wycieczkowymi, co stanowi wzrost o 11% w porównaniu z 2022 r.


Jeśli chodzi o podróże lotnicze, wtorek i środa przed Świętem Dziękczynienia to najbardziej ruchliwe i najdroższe dni na loty.

Administracja ds. Bezpieczeństwa Transportu TSA przewiduje, że bieżący sezon świąteczny, który dla niej rozpoczął się w piątek 17 listopada i zakończy 28 listopada, będzie najbardziej pracowity w historii.

Agencja przewiduje, że w ciągu tych 12 dni w punktach kontrolnych na lotnisku O’Hare ponad 950 000 pasażerów zostanie poddanych kontroli. Najbardziej pracowitymi dniami w O’Hare będą środa 22 listopada i niedziela, 26 listopada, kiedy prześwietleniom zostanie poddanych ponad 80 000 osób.

Oczekuje się, że na lotnisku Midway od piątku 17 listopada do 26 listopada kontroli bezpieczeństwa zostanie poddanych ponad 220 000 pasażerów, z czego 24 000 w środę i 26 000 w niedzielę 26 listopada.

Najlepiej aby osoby podróżujące w okresie świątecznym przybyło na lotnisko dwie godziny wcześniej.

Podróżni powinni również upewnić się, że nie pakują do swoich bagaży żadnych przedmiotów zabronionych wymienionych na stronie internetowej TSA. Wypieki są dozwolone, ale dania typu puree ziemniaczane, czy sos żurawinowy, pasażerowie będą musieli zapakować do swoich toreb rejestrowanych.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Laser1987/Sean Pavone/ tupungato/

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na rodzinne czwartkowe wieczory. Jutro z kulturą japońską

Opublikowano

dnia

Autor:

W Morton Arboretum trwają letnie wydarzenia Thursday Family Nights. Mieszkańcy Chicago i okolic mogą na nowo odkryć ponadczasową magię wieczoru na świeżym powietrzu i spędzać je z bliskimi w pięknym, parkowym otoczeniu. Już jutro będzie to specjalne wydarzenie tej serii – Nihon Night.

W jeden czwartek każdego letniego miesiąca – czyli jeszcze 25 lipca i 15 sierpnia – zwiedzający mogą także przebywać w ogrodzie do godziny 8:00PM z okazji specjalnych, tematycznych spotkań z serii Thursday Family Nights.

Te dwa wydarzenia obejmują tematykę kultury japońskiej (Nihon Night) i dziedzictwa latynoskiego (Noche de Familia). Uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnego rzemiosła, skosztować wyśmienitych potraw oraz poznać historię i tradycje każdej kultury.

Jutrzejsza Nihon Night obejmuje m.in.: sztukę japońskiego układania kwiatów, tworzenia latawców, origami, oraz piękną ceremonię puszczania latarni na wodę Tōro Nagashi (zachęca się uczestników do zakupu latarni w Internecie przed wydarzeniem). W trakcie wydarzenia serwowane będzie japońskie jedzenie a goście posłuchają japońskiej muzyki.

Wstęp na specjalne Thursday Family Nights dla członków Arboretum jest bezpłatny. Bilety dla gości kosztują 5 dolarów i należy je zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu. Bilet obejmuje wstęp do Arboretum po godzinie 5:00PM. Goście chcący odwiedzić Arboretum przed godziną 5:00PM muszą wykupić bilet wstępu ogólnego.

Wonder Woods Mini Golf, którego inaugurację zapowiadaliśmy tutaj, jest otwarty do późna w czwartkowe wieczory rodzinne. Pomysłowa i edukacyjna gra o tematyce dotyczącej drzew została specjalnie zaprojektowana dla Arboretum przy pomocy pracujących tu naukowców.

Bilety na Wonder Woods Mini Golf należy kupić online z wyprzedzeniem na konkretny, zarezerwowany przedział czasowy.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News Chicago

Eksplozja łodzi na Jeziorze Michigan spowodowała poważne obrażenia dwóch osób

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dwóch mężczyzn zostało przetransportowanych do szpitala w poważnym stanie po tym, jak ich łódź eksplodowała na Jeziorze Michigan w pobliżu Waukegan. Zastępcy szeryfa powiatu Lake odpowiedzieli na zgłoszenie około 3:00PM w North Point Marina na północnych przedmieściach Winthrop Harbor IL.

Biuro szeryfa podało, że świadek eksplozji pomógł już sprowadzić pasażerów łodzi na brzeg, zanim służby przybyły na miejsce zdarzenia. Pływająca w okolicy łódź uratowała dwie ofiary i przetransportowała je do portu i przystani w Waukegan pod adresem 55 South Harbour Place.

Ofiary, 46-letni mężczyzna ze stanu Waszyngton i 55-letni mężczyzna z Franklin Park, zostali zabrani do Vista Medical Center East w Waukegan na leczenie z powodu oparzeń i zatrucia dymem.

Urzędnicy podali, że ich łódź długa na 25 stóp została odnaleziona w płomieniach około 2 mile na północny wschód od portu Waukegan. Łódź płonęła przez kolejne półtorej godziny, po czym zatonęła.

Na wezwanie dotyczące eksplozji odpowiedziały także straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois i jednostka morska Biura Szeryfa Powiatu Lake.

Na przybycie łodzi do portu czekali ratownicy medyczni. Poproszono o helikoptery medyczne, ale były one niedostępne ze względu na warunki pogodowe.

Według Zastępcy Szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covelli, obaj mężczyźni są w poważnym stanie, mają poparzenia i objawy zatrucia dymem. Przyczynę eksplozji bada policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu