Połącz się z nami

News Chicago

Musical “Beetlejuice” wywołuje demona w Chicago tylko do niedzieli

Opublikowano

dnia

Zabawny musical, oparty na ikonicznym filmie Tima Burtona, opowiada historię Lydii Deetz, dziwnej i niezwykłej nastolatki, której całe życie zmienia się, gdy spotyka niedawno zmarłą parę i demona mającego słabość do pasków. “Beetlejuice” jest grany w Auditorium Theatre tylko do 19 listopada.

Pod niezwykłą i hałaśliwą powierzchnią oryginalnej historii opowiedzianej w “Beetlejuice” kryje się niezwykle wzruszająca opowieść o rodzinie, miłości i jak najlepszym przeżyciu każdego dnia.

“Sok z żuka” to musical z muzyką i tekstami Eddiego Perfecta oraz scenariuszem Scotta Browna i Anthony’ego Kinga. Opiera się na filmie z 1988 roku o tym samym tytule.

Historia dotyczy zmarłej pary, która próbuje nawiedzać nowych mieszkańców swojego dawnego domu i wzywać pomocy przebiegłego ducha bio-egzorcysty imieniem Betelgeuse (od gwiazdy; imię to wymawia się i często zapisuje jako „Beetlejuice”), którego przyzywa się przez trzykrotne wypowiedzenie jego imienia.

Jedną z nowych mieszkanek nawiedzonego domu jest młoda dziewczyna Lydia, która zmaga się ze śmiercią matki i zaniedbującym ją ojcem.

Musical miał próbę w National Theatre w Waszyngtonie w październiku 2018 r., a jego premiera na Broadwayu miała miejsce 25 kwietnia 2019 r. w Winter Garden Theatre.

W związku z pandemią COVID-19 spektakl miał swój ostatni występ 10 marca 2020 roku. Został ponownie otwarty w Marquis Theatre na Broadwayu 8 kwietnia 2022 roku, gdzie był grany do 8 stycznia 2023 roku.

Jego krajowe tournée po Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się w grudniu 2022 r.

Musical zawiera mocny język, dojrzałe odniesienia i mnóstwo szalonych, nieodpowiednich rzeczy, których można oczekiwać od obłąkanego demona. “Beetlejuice” polecany jest dla osób powyżej 13 roku życia. Zalecany jest nadzór rodziców.

Spektakl będzie grany w Auditorium Theatre do 19 listopada. Trwa 2 i pół godziny z jedną przerwą.

Bilety w cenie od 35 dolarów dostępne są tutaj.

 

Źródło: broadway in chicago
Foto: broadway in chicago, YouTube

News Chicago

Świąteczna komedia romantyczna „The Holiday” z muzyką Hansa Zimmera zabrzmi na żywo w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W świecie komedii romantycznych istnieje kilka tytułów, które na stałe wpisały się do kulturowego kanonu: „When Harry Met Sally”, „Bridget Jones’s Diary”, „Notting Hill”. Do tej grupy coraz częściej zalicza się również film, który czerpie garściami z ich najlepszych motywów, a jednocześnie ma coś, co wyróżnia go na tle gatunku — wyjątkową ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera. W Chicago zobaczymy go z akompaniamentem na żywo 20 grudnia.

Mowa o „The Holiday”, filmie Nancy Meyers z 2006 roku, który od lat towarzyszy widzom w okresie świątecznym. W filmie występują: Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet oraz Jack Black.

Dwie kobiety i jeden świąteczny zwrot akcji

Historia opowiada o Amandzie — montażystce zwiastunów filmowych z Los Angeles — i Iris, dziennikarce z angielskiego Surrey. Obie zmagają się z problemami w życiu uczuciowym i spontanicznie decydują się zamienić domami na dwa świąteczne tygodnie.

To, co miało być ucieczką od miłosnych rozczarowań, szybko przeradza się w nowe początki — bo miłość, jak to w romantycznych komediach, zawsze znajdzie drogę .

Film z muzyką orkiestry na żywo

Tegoroczne święta przyniosą miłośnikom filmu coś wyjątkowego. „The Holiday” zostanie zaprezentowany w formacie live-to-film, czyli z orkiestrą wykonującą muzykę na żywo podczas projekcji.

Wydarzenie poprowadzi Thiago Tiberio, dyrygent i wieloletni współpracownik Hansa Zimmera. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna będzie Chicago Philharmonic.

To szansa, by doświadczyć filmu tak, jak być może nigdy dotąd — z pełną, ciepłą, magiczną ścieżką dźwiękową, która rozsławiła go wśród fanów na całym świecie.

Szczegóły wydarzenia

Jednorazowy pokaz filmu zaplanowano na sobotę, 20 grudnia, godz. 7:30 PM w The Auditorium Theatre

Jak kupić bilety?

  • ceny zaczynają się od 48 dolarów,
  • bilety dostępne są na stronie auditoriumtheatre.org,
  • rezerwacji można dokonać również telefonicznie pod numerem 312.341.2300.

To wyjątkowa propozycja na grudniowy wieczór — idealna dla fanów filmu, muzyki oraz świątecznej atmosfery.

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Camerata Chicago wykona „Mesjasza” Händla. Trzy koncerty w aglomeracji chicagowskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 12–14 grudnia Camerata Chicago Orchestra and Choir zaprezentuje trzy koncerty z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. To jedno z najważniejszych dzieł muzyki sakralnej i stały element bożonarodzeniowej tradycji.

Cykl koncertów obejmuje część pierwszą „Mesjasza”, związaną bezpośrednio z okresem Bożego Narodzenia. Występy mają formę rodzinną i przystępną, a całość trwa około 1 godzinę. Szczególnym momentem każdego koncertu będzie „Hallelujah Chorus”, wykonany dwukrotnie – za drugim razem z możliwością wspólnego śpiewania z publicznością.

Dyrygent o międzynarodowej renomie

Za pulpitem dyrygenckim stanie gościnny dyrygent Delta David Gier, który prowadził orkiestry w całych Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Cleveland Orchestra, Chicago Symphony, St. Louis Symphony oraz Minnesota Orchestra. Od 2004 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego South Dakota Symphony Orchestra.

Wybitni soliści

W partiach solowych wystąpią:

  • Emily Richter – sopran
  • Lauren Decker – mezzosopran
  • Daniel Espinal – tenor
  • Laureano Quant – bas-baryton

Ich interpretacje dopełnią brzmienia Camerata Chicago Orchestra and Choir, znanych z wysokiego poziomu artystycznego i dbałości o stylistykę wykonawczą.

Harmonogram koncertów

Seria koncertów obejmuje trzy lokalizacje:

  • 12 grudnia, 2:00 pmSt. Alphonsus Church, 1429 W. Wellington Ave., Chicago
  • 13 grudnia, 3:00 pmNew Covenant Church, 1 Bunting Lane, róg 75th i Washington, Naperville
  • 14 grudnia, 3:00 pmUnion Church, 137 S. Garfield St., Hinsdale

Bilety i ceny

Ceny biletów wynoszą:

  • 50 dolarów – bilet normalny,
  • 40 dolarów – osoby w wieku 65+,
  • 10 dolarów – studenci z ważnym dokumentem,
  • 2 dolary – dzieci do 14 lat (z opłaconym biletem osoby dorosłej).

Świąteczna propozycja dla całej rodziny

Utwór „Mesjasz” w wykonaniu Camerata Chicago to propozycja dla miłośników muzyki klasycznej, ale także dla rodzin poszukujących wartościowego, świątecznego wydarzenia kulturalnego. Możliwość wspólnego wykonania „Alleluja” nadaje tym koncertom szczególny, wspólnotowy charakter.

Szczegółowe informacje oraz sprzedaż biletów dostępne są na stronie cameratachicago.org.

Źródło: dailyherald
Foto: Camerata Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Żony Henryka VII na scenie: Przebojowy musical “Six” będzie grany w Chicago do niedzieli

Opublikowano

dnia

Autor:

Od królowych dynastii Tudorów po gwiazdy współczesnego popu – sześć żon Henryka VIII chwyta za mikrofon, by zremiksować pięć stuleci złamanych serc w energetyczne, XXI-wieczne święto kobiecej siły. Sześć historii składa się w olśniewającą całość musicalu “Six” – zobaczycie go w CIBC Theatre jeszcze w tym tygodniu.

“Divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived.”

To zdanie, będące krótkim podsumowaniem losów żon Henryka VIII, większości ludzi kojarzy się z jego biografią. Jest ono również pierwszą kwestią musicalu „SIX”, który zadebiutował w 2017 roku podczas Edinburgh Fringe Festival, a niedługo później zdobył West End.

W powszechnej narracji często pomija się silne i wpływowe kobiety stojące za królem Anglii – twórcą Kościoła Anglikańskiego. To one nierzadko kształtowały jego decyzje i losy dworu. W musicalu „SIX” autorzy Lucy Moss i Toby Marlow oddają im głos, pozwalając każdej z nich opowiedzieć własną historię.

Każda z sześciu bohaterek – Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr – prezentuje w spektaklu swój popowy utwór, czerpiąc inspiracje z różnych współczesnych ikon muzyki. Musical składa się z dziewięciu piosenek, a jego obsada jest w całości kobieca, zarówno na scenie, jak i w zespole tancerek oraz chórkach.

Twórcy świadomie przełamują też historyczne schematy. Niektóre żony ukazane są jako czarnoskóre kobiety, co podkreśla, że opowieść i jej sens mogą być przekazywane niezależnie od koloru skóry wykonawczyń. Aktorki różnią się sylwetkami i urodą, jednak wszystkie emanują siłą, pewnością siebie i bezkompromisową kobiecością.

Musicalowa historia jest swoistym przykładem „girl power” – wspierających się dziewczyn – odrzucone królowe tworzą zespół popowy, by móc założyć odważne, kolorowe sukienki i opowiedzieć światu o swoich dziejach.

Wprawdzie „SIX the Musical” nie jest lekcją historii, ale jest napisany na cześć historycznych postaci, przy użyciu faktów. Jest także hołdem złożonym dla zaledwie kilku z tysięcy znaczących, a pominiętych przez historię kobiet.

80-minutowe przedstawienie osiągnęło wielki sukces i aplauz krytyków w Anglii, USA, Australii a także na 3 promach norweskiego armatora. W Chicago musical był grany w maju 2019 r., wiosną 2022 r. oraz latem 2024 roku, w ramach tournee po Stanach Zjednoczonych.

W sezonie 2021/2022 na Broadwayu musical zdobył 23 nagrody, w tym nagrodę Tony® za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową (muzyka i teksty) oraz nagrodę Outer Critics Circle dla najlepszego musicalu.

Album SIX: LIVE ON OPENING NIGHT na Broadwayu zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów magazynu Billboard i przekroczył 6 milionów odtworzeń w pierwszym miesiącu.

Musical “SIX” będzie grany do 14 grudnia w CIBC Theatre. Jest zalecany dla osób od lat 10. Bilety są do kupienia na stronie internetowej.

Źródło: broadwayinchicago, szajnmag
Foto: You Tube, broadwayinchicago

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu