Połącz się z nami

News USA

Mieszkaniec Arkansas dostał nową twarz i oko w pionierskiej operacji przeszczepu

Opublikowano

dnia

Zespół chirurgów z NYU Langone Health w Nowym Jorku przeprowadził pierwszy na świecie udany przeszczep całego oka żywej osobie, Aaronowi Jamesowi z Arkansas. W wyniku wypadku w pracy, mężczyzna stracił lewe oko i część twarzy. Procedura przeszczepu, przeprowadzona pod koniec maja, trwała 21 godzin i wykonał ją zespól ponad 140 chirurgów. Była wielkim krokiem w transplantologii.

Aaron James, 46-letni weteran wojskowy mieszkający w Arkansas, pracował jako monter linii wysokiego napięcia, a pechowej nocy w czerwcu 2021 r., gdy pracował ze swoimi kolegami w Mississippi, przypadkowo dotknął twarzą przewodu pod napięciem.

Śmiertelny porażenie prądem o napięciu 7200 woltów spowodowało rozległe obrażenia twarzy mężczyzny: lewego oka, całego nosa i ust, lewego policzka i podbródka, a także lewego ramienia. To był cud, że przeżył.

Aaron został przewieziony najpierw do szpitala w Mississippi, a następnie do ośrodka poparzeń w Dallas. Gdy obudził się tu 6 tygodni od feralnej nocy, nie pamiętał co się stało.

Aaron poprosił żonę, Meagan o zrobienie sobie zdjęcia, a ona się zawahała.

„Zrobiła zdjęcie, obróciła telefon, a ja pomyślałem: «O mój Boże, kiepska sprawa»” – wspomina mężczyzna. „To znaczy, czułem się dobrze, więc wiedziałem, że wszystko będzie dobrze. Po prostu mieliśmy przed sobą długą drogę.

Potem Aaron był transportowany do różnych ośrodków medycznych w celu uzyskania bardziej intensywnej opieki, operacji rekonstrukcyjnych i amputacji lewego ramienia. Lewe oko trzeba było usunąć z powodu wielkiego bólu, jakie sprawiało, ale zachowano nerw wzrokowy.

W Nowym Jorku dr Eduardo Rodriguez, dyrektor programu przeszczepów twarzy na Uniwersytecie Nowojorskim w Langone Health, który przeprowadził wcześniej cztery przeszczepy twarzy, wraz ze współpracownikami zostali zapoznani z przypadkiem Aarona przez specjalistów z Teksasu.

Dowiedziawszy się więcej o jego wypadku i obrażeniach, Rodriguez stwierdził, że „niezwykłe” było to, że mężczyzna przeżył.

Doktor i jego zespół zaproponowali Aaronowi operację przeszczepu twarzy i oka, a on się na nią zgodził.

Dr Rodriguez ostrzegł Aarona, że oko dawcy może nie przywrócić wzroku. Kluczowa jest tu komunikacja pomiędzy przeszczepionym okiem a mózgiem, za pomocą nerwu.

Aaron został zakwalifikowany jako potencjalny biorca w lutym 2023 r. Możliwość wykonania przeszczepu całego oka i części twarzy od jednego dawcy pojawiła się zaledwie kilka miesięcy później, w maju. Jak się okazało dostał brązowe oko, podczas gdy sam miał oczy jasnoniebieskie.

Dla dr Rodrigueza i jego współpracowników była to „ryzykowne” posunięcie. Żaden zespół medyczny na świecie nie przeprowadził wcześniej udanego przeszczepu ludzkiego oka u żywego pacjenta.

Operacja obejmowała dwie sale operacyjne. Aaron przebywał w jednym pomieszczeniu, gdzie chirurdzy usuwali mu części twarzy, które miały zostać zastąpione tkanką dawcy. Rodriguez był w drugim pokoju i przeprowadzał sekcję twarzy i gałki ocznej dawcy. Ta część operacji trwała około 12 godzin.

Potem nastąpił wyścig z czasem: lekarze zaczęli  łączyć twarz i gałkę oczną dawcy z Aaronem.

Zespół połączył oko dawcy z nerwem wzrokowym Aarona, wstrzykując dorosłe komórki macierzyste dawcy do nerwu wzrokowego. Te komórki macierzyste mogą pomóc w poprawie regeneracji nerwów.

Według zespołu medycznego oko Aarona wykazuje obecnie „niezwykłe” oznaki zdrowia. Chociaż mężczyzna nie widzi na nie, ma nadzieję, że wzrok przyjdzie z czasem i że jego pierwsza w swoim rodzaju procedura może pomóc w rozwoju medycyny transplantacyjnej.

Po operacji przeszczepu Aaron spędził 17 dni na oddziale intensywnej terapii. Następnie przeszedł ambulatoryjną terapię fizyczną, zajęciową i logopedyczną. We wrześniu powrócił do domu i rodziny, ale będzie nadal odwiedzał Nowy Jork na comiesięczne wizyty kontrolne ze swoim zespołem opiekuńczym.

Wg dr Orena Teppera, chirurga plastycznego i rekonstrukcyjnego oraz dyrektora Programu Chirurgii Czaszkowo-Twarzowej w Montefiore Health System, zabieg ten stanowił ważny krok w dziedzinie medycyny transplantacyjnej.

„Ostatecznie, jeśli przeszczep oka okaże się skuteczny w przywróceniu jakiejkolwiek formy funkcji nerwów lub sygnałów wizualnych, będzie to ogromny przełom w medycynie dla pacjentów, którzy stracili oko w wyniku urazu lub raka”, oznajmił lekarz.

 

Źródło: cnn
Foto: NYU Langone Health, YouTube

News USA

Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów zatwierdziła pakiet Republikanów

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielny wieczór Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów minimalną większością głosów – 17 do 16 – zatwierdziła pakiet pojednawczy Republikanów. To ważny krok w kierunku jego ostatecznego uchwalenia, jednak decyzja ta nie obyła się bez dramatycznych zwrotów akcji i wewnętrznego oporu ze strony konserwatystów.

Głosowanie w nietypowym terminie

Posiedzenie komisji odbyło się w nietypowym czasie – przesłuchanie rozpoczęło się o 10:20PM czasu wschodniego, zaledwie 20 minut po zaplanowanej godzinie. Głosowanie odbyło się po weekendowych negocjacjach, będących reakcją na konserwatywny bunt wobec projektu, który ujawnił się już 16 maja.

Czterech konserwatywnych członków komisji – Chip Roy (Teksas), Josh Brecheen (Oklahoma), Ralph Norman (Karolina Południowa) i Andrew Clyde (Georgia) – zagłosowało przeciwko pakietowi również podczas wcześniejszego głosowania w piątek.

Krytyka procesu i brak przejrzystości

Demokrata Brendan Boyle (Pensylwania) ostro skrytykował sposób procedowania ustawy, domagając się ujawnienia szczegółów porozumienia, które doprowadziło do nietypowego głosowania w weekend. Przewodniczący komisji Jodey Arrington (R–Teksas) ograniczył się do stwierdzenia, że „negocjacje trwają”, a finalny kształt ustawy nadal jest przedmiotem prac.

Sukces Trumpa i Johnsona – ale na jak długo?

Zatwierdzenie projektu ustawy to polityczne zwycięstwo dla Prezydenta Donalda Trumpa oraz przewodniczącego Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona (R–Luizjana). Po wcześniejszej porażce legislacyjnej to krok w stronę odzyskania kontroli, choć ostateczne głosowanie w pełnej izbie wciąż wiąże się z ryzykiem – Johnson nie może sobie pozwolić na więcej niż trzy głosy sprzeciwu ze strony własnego obozu.

O co toczy się spór?

Konserwatywni krytycy ustawy mają szereg zastrzeżeń. Najważniejsze z nich dotyczą:

1. Wymogów pracy w Medicaid

Republikanie z prawego skrzydła domagają się szybszego i bardziej rygorystycznego wdrożenia wymogu pracy dla pełnosprawnych dorosłych. Jak podkreślił Norman:

„Ten projekt nie jest poważny w kwestii reform. Medicaid powinien wspierać naprawdę niepełnosprawnych, ciężarne kobiety i dzieci – nie pełnosprawnych dorosłych.”

2. Zachowania ulg podatkowych „Green New Deal”

Brecheen i Norman ostro skrytykowali fakt, że projekt ustawy nie likwiduje natychmiast ulg podatkowych dla zielonej energii.

„To wyczerpie podatników i przeniesie miejsca pracy za granicę. Trump wyrażał się jasno: koniec z Green New Scam – teraz, nie później” – napisał Brecheen w mediach społecznościowych.

3. Długoterminowy wpływ na deficyt

Część konserwatystów ostrzega, że w obecnej formie ustawa może doprowadzić do pogłębienia deficytu w przyszłości, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia.

Choć projekt przebrnął przez komisję, droga do jego uchwalenia wciąż pozostaje niepewna. W obliczu wewnętrznych podziałów w Partii Republikańskiej, dalsze negocjacje wydają się nieuniknione. Przyszłość pakietu może zależeć od tego, czy liderzy zdołają przekonać konserwatywnych sceptyków, nie tracąc jednocześnie poparcia bardziej umiarkowanego skrzydła.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. II tura za 2 tygodnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich – ogłosiła po godzinie 9.00 rano czasu polskiego Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich głosów. Trzaskowski, kandydat centrowy, uzyskał 31,36 proc. poparcia, a wspierany przez PiS Nawrocki – 29,54 proc. To oznacza, że staną do pojedynku w drugiej turze wyborów, zaplanowanej na 1 czerwca.

Na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Mentzen z Konfederacji, zdobywając 14,8 proc. głosów. Tuż za podium znalazł się Grzegorz Braun (6,34 proc.), również reprezentujący skrajną prawicę.

Wyniki pozostałych kandydatów prezentują się następująco:

  • Szymon Hołownia – 4,99 proc.
  • Adrian Zandberg (Partia Razem) – 4,86 proc.
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica) – 4,23 proc.
  • Krzysztof Stanowski – 1,24 proc.
  • Joanna Senyszyn – 1,09 proc.
  • Marek Jakubiak – 0,77 proc.
  • Artur Bartoszewicz – 0,44 proc.
  • Maciej Maciak – 0,19 proc.
  • Marek Woch – 0,09 proc.

Komentarze zagraniczne: kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbiła się szerokim echem również za granicą. Norweskie media zwracają uwagę, że wynik głosowania może przesądzić o kierunku, w jakim zmierza Polska – czy pozostanie aktywnym członkiem Unii Europejskiej, czy też przesunie się w stronę obozu eurosceptyków.

Dziennik „VG” podkreślił, że druga tura – starcie Trzaskowskiego z Nawrockim – może mieć kluczowe znaczenie dla sytuacji kobiet w Polsce, szczególnie w kontekście jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie.

Z kolei Ingrid Brekke z „Aftenposten” zauważyła, że losy koalicyjnego rządu mogą zależeć od wyniku wyborów prezydenckich. Choć Nawrocki, jako kandydat prawicy, zdobył poparcie m.in. Donalda Trumpa i George’a Simiona, jego kampanię obciąża kontrowersja związana z pozyskaniem mieszkania od starszego mężczyzny w niejasnych okolicznościach.

Mentzen języczkiem u wagi?

W opinii zagranicznych korespondentów, to właśnie Sławomir Mentzen może odegrać decydującą rolę przed drugą turą. Opisany przez Brekke jako „antyukraiński i ultrakonserwatywny ekstremista”, lider Konfederacji może przesądzić o tym, kto sięgnie po prezydenturę – w zależności od tego, kogo poprą jego wyborcy.

Źródło: newsweek
Foto; YouTube, Karol Nawrockifb, Rafał Trzaskowski fb
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu