Połącz się z nami

NEWS Florida

Z Orlando polecimy bezpośrednio w tropiki. Southwest Airlines dodaje połączenia od lata 2024

Opublikowano

dnia

Linie Southwest Airlines dodają trasy bezpośrednie lotów do kilku nowych miejsc docelowych z Międzynarodowego Lotniska w Orlando. Mieszkańcy Florydy będą mogli cieszyć się podróżami w bajeczne tropiki od przyszłego lata.

Od 4 czerwca 2024 r. linia Southwest Airlines uruchomi codzienne połączenie do i z tych miejsc docelowych:

  • Cancún, Meksyk
  • Grand Cayman, Kajmany
  • Nassau, Bahamy
  • Providenciales, Turks i Caicos
  • Punta Cana, Dominikana
  • San José, Kostaryka

Jeśli chodzi o wypoczynek w tropikach to Southwest Airlines obsługuje obecnie trasy z Orlando na Arubę i do Montego Bay na Jamajce.

Na początku tego miesiąca linie Southwest ogłosiły, że obniżą wymagania kwalifikujące do najwyższych poziomów programu lojalnościowego dla osób często podróżujących. Linie zmniejszą o 20% liczbę lotów niezbędnych do zakwalifikowania się do poziomów „A-List” i „A-List Preferred” w programie Rapid Rewards.

Zmiany zaczną obowiązywać w przyszłym roku dla podróżnych Southwest, którzy w 2025 r. chcą osiągnąć status elity.

Na początku października Międzynarodowy Port Lotniczy w Orlando powitał także w swojej bogatej ofercie nowego przewoźnika, Viva Aerobus, który umożliwia podróżnym loty do popularnych miejsc już od 89 dolarów.

Tanie meksykańskie linie uruchomią dwie trasy bez przesiadek z Orlando do Monterrey i Meridy w Meksyku. Usługa dostępna trzy razy w tygodniu rozpoczyna się odpowiednio 9 maja 2024 r. i 1 lipca 2024 r.

Harmonogram połączeń Viva Aerobus z Orlando:

  • Monterrey: 8:35AM w czwartki, soboty i niedziele (powroty o 2:50PM).
  • Merida: 12:30PM w poniedziałki, środy i piątki (powroty o 5:10PM)

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji lub dokonać rezerwacji.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/Wirestock/ csfotoimages/

NEWS Florida

Na Florydzie ogłoszono stan nadzwyczajny z powodu rekordowych opadów

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiele społeczności w południowej Florydzie – w tym obszary Miami i Fort Lauderdale – zostało zalanych w środę w wyniku ulewnych deszczy, które zmusiły gubernatora stanu do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Alerty powodziowe obowiązują dla ponad 8 milionów mieszkańców południowej części stanu co najmniej do czwartku wieczorem.

Według National Weather Service, ostrzeżenia powodziowe obowiązują od środy wieczorem do czwartkowego poranka w częściach powiatów Broward, Miami-Dade, Collier i Hendry. Agencja nazwała je „powodziami zagrażającymi życiu”. Do piątkowego wieczoru przedłużono także alerty powodziowe w Miami i Fort Lauderdale.

W Miami nagranie video pokazało porzucona na ulicach samochody, które były prawie całkowicie zanurzone pod wodą. Środa była drugim dniem wielkich opadów na obszarze Miami – już we wtorek burze przyniosły od 2 do 5 cali deszczu i zalały ulice.

Wraz z ulewnymi opadami deszczu system burzowy sprowadził także w środę tornado EF1 do Hobe Sound, położonego w powiecie Martin, około 55 mil na północ od West Palm Beach.

Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan nadzwyczajny w powiatach Broward, Collier, Lee, Miami-Dade i Sarasota, informując, że ulewne deszcze i powodzie wpłynęły na zdolność operacyjną infrastruktury krytycznej, w tym głównych dróg międzystanowych, dróg, szkół i lotnisk.

Władze okręgu szkolnego powiatu Collier ogłosiły, że szkoły letnie i programy opieki nad dziećmi zostaną w czwartek zamknięte z powodu obfitych opadów deszczu powodujących lokalne powodzie.

„Powodzie na przystankach autobusowych i na ulicach stwarzają niebezpieczne warunki dla transportu uczniów i pracowników” – napisano na swojej stronie internetowej okręgu.

Miesięczny opad deszczu w jeden dzień

Burmistrz Fort Lauderdale, Dean Trantalis, ogłosił lokalny stan wyjątkowy, powołując się na nadmierne opady deszczu i powodzie. Władze miejskie poinformowały, że obfite opady deszczu doprowadziły do ​​wysokiego poziomu wody na drogach w całym mieście.

Według danych National Weather Service, w środę w mieście spadło około 9,53 cala deszczu, co oznacza, że ​​był to ósmy najbardziej mokry dzień w Fort Lauderdale w całej jego historii. Mieszkańcy zostali wcześniej zwolnieni z pracy, by mogli bezpiecznie dotrzeć do swoich domów.

9,53 cala opadów to także prawie miesięczna norma dla czerwca w Fort Lauderdale.

Suma opadów jest nadal niższa niż w przypadku najbardziej deszczowego dnia w historii miasta, który miał miejsce w kwietniu 2023 r. – w ciągu 24 godzin spadło wtedy około 2 stóp deszczu, powodując poważne powodzie.

Ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły do ​​odwołań i opóźnień ponad 600 lotów na dwóch głównych lotniskach w regionie. Co najmniej 334 loty do i z Międzynarodowego Lotniska w Miami zostały odwołane, a z Międzynarodowego Lotniska Fort Lauderdale-Hollywood – ponad 287 lotów.

Oczekuje się, że przez resztę tygodnia spadnie jeszcze kilka cali deszczu na rozległym obszarze Florydy. Do piątku w niektórych częściach stanu suma opadów będzie prawdopodobnie dwucyfrowa. Południowo-zachodnie wybrzeże stanu, od Sarasoty po Park Narodowy Everglades, jest najbardziej narażone na opady deszczu o wartości co najmniej 10 cali.

Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to na ogół najbardziej mokre miesiące w roku na Florydzie. Częste przypływy głębokiej, tropikalnej wilgoci i bezpośredni wpływ systemów tropikalnych powodują gwałtowny wzrost sumy opadów w tej części roku.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Sędzia z Florydy zablokował prawo chroniące dzieci przed procedurą zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek sędzia federalny na Florydzie uchylił przepisy stanowe zabraniające procedur zmiany płci dla nieletnich, uznając je za niezgodne z konstytucją. Ustawę chroniącą dzieci przed trwałym okaleczaniem Ron DeSantis podpisał w zeszłym roku.

Sędzia Robert Hinkle napisał w swoim orzeczeniu, że osoby transpłciowe mają konstytucyjne prawo do legalnego leczenia. Stwierdził także, że obowiązujące przepisy stanowe, które zabraniają takiego leczenia nieletnich i nakładają na niego surowe ograniczenia w przypadku dorosłych pacjentów, są przesadzone.

Orzeczenie sędziego powstrzymuje także Florydę od wprowadzenia zakazu leczenia online osób transpłciowych i znosi wymóg, zgodnie z którym osoby dorosłe transpłciowe mogą być leczone wyłącznie przez lekarza, a nie przez innych wykwalifikowanych specjalistów, takich jak dyplomowane pielęgniarki.

Republikański Gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę dotyczącą osób transpłciowych w 2023 r., po jej przyjęciu przez kontrolowaną przez Republikanów izbę stanową. Była ona częścią pakietu nazwanego przez gubernatora „Let Kids Be Kids”. O jego podpisaniu informowaliśmy tutaj.

Biuro gubernatora wydało oświadczenie po orzeczeniu sędziego Hinkle, w którym obiecało złożenie apelacji.

„Poprzez wybranych przedstawicieli mieszkańcy Florydy podjęli działania, aby chronić dzieci w tym stanie, a Trybunał niesłusznie odrzucił ich życzenia” – czytamy w oświadczeniu.

„Jak widzieliśmy tutaj na Florydzie, w Wielkiej Brytanii i w całej Europie, nie ma wysokiej jakości dowodów potwierdzających chemiczne i fizyczne okaleczanie dzieci. Procedury te wyrządzają trwałe, zmieniające życie szkody dzieciom, a historia z przerażeniem będzie patrzeć wstecz na tę modę”.

Floryda jest jednym z 25 stanów, które przyjęły przepisy ograniczające lub zakazujące tzw. „opieki afirmującej płeć” dla nieletnich osób transpłciowych. Większość z tych ustaw stoi obecnie przed wyzwaniami prawnymi.

Zakaz w Arkansas także został uznany za niezgodny z konstytucją. Stan odwołał się od tej decyzji do 8. Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych.

Niektórzy zwrócili się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o interwencję w sprawie zakazu w Tennessee, a sędzia tymczasowo zablokował zakaz w Montanie.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube, istock/vadimguzhva/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Czarny piątek na florydzkich plażach – 3 osoby zaatakowane zostały przez rekiny

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek 7 czerwca trzy pływające osoby, w tym dwie nastolatki, zostały zaatakowane przez rekiny w dwóch odrębnych incydentach, na plażach w powiecie Walton na florydzkim Panhandle. Stan dwóch ofiar jest ciężki.

45-letnia Elizabeth Foley z Wirginii pływała z mężem tuż obok mierzei w Watersound Beach, kiedy około godziny 1:20PM została ukąszona przez rekina – powiedział reporterom Ryan Crawford, szef okręgu strażackiego South Walton.

Ofiara doznała poważnego urazu środkowej części ciała a część lewego przedramienia musiała zostać amputowana. W stanie krytycznym została przetransportowana do szpitala HCA Fort Walton-Destin.

Około 90 minut później w pobliżu plaży Seacrest, która znajduje się zaledwie 4 mile od plaży Watersound, 15-latka i 17-latka z Alabamy, były z grupą przyjaciół w pobliżu mierzei, w wodzie sięgającej im do pasa, kiedy według Crawforda zostały zaatakowane przez rekina.

Jedna dziewczynka, 15-letnia Lulu Gribbin, została ugryziona przez rekina, odniosła poważne obrażenia i w stanie krytycznym została przewieziona samolotem do szpitala Ascension Sacred Heart Pensacola. Lekarze musieli amputować jej dłoń i prawą nogę na wysokości połowy uda.

Druga ofiara, 17-letnia McCray Faust, odniosła obrażenia stopy i w stabilnym stanie została przetransportowana do Ascension Bay Medical Center, a następnie zwolniona do domu.

Lulu Gribbin

Szeryf powiatu Walton, Michael A. Adkinson Jr., powiedział reporterom, że urzędnicy nakazali zamknięcie plaż po pierwszym incydencie, jednak nakaz nie został w pełni wykonany na czas, zanim nastolatki zostały zaatakowane. Według władz, proces zmiany flag ostrzegawczych na plaży wzdłuż wybrzeża zajmuje około półtorej godziny.

Szeryf powiedział, że ostatni atak rekinów w powiecie miał miejsce w 2021 r., a ostatni śmiertelny incydent z powodu takiego ataku miał miejsce w 2005 r.

Władze powiatu Walton skontaktowały się z ekspertami ds. dzikiej przyrody oceanicznej w Mote Marine w Pensacola na Florydzie, aby pomóc w dochodzeniu w sprawie incydentu. Plaże zostały ponownie otworzone w sobotę, z wprowadzeniem czerwonych i fioletowych flagi, aby ostrzec pływających przed potencjalną obecnością rekinów.

Biuro szeryfa powiatu Bay również umieściło w sobotę podwójną czerwoną flagę na swoich plażach.

Urzędnicy nie mają pewności, czy za oddzielnymi atakami stał ten sam rekin ani jaki gatunek był w nie zaangażowany. Godzina ataków zwierząt – środek popołudnia – również była anomalią. Zazwyczaj na rekiny trzeba uważać wcześnie rano i o zmierzchu, czyli w typowym czasie ich żerowania.

Ale ataki rekinów na Florydzie nie były jedynymi takimi incydentami odnotowanymi w zeszły piątek.

25-letnia kobieta została przewieziona do szpitala po ukąszeniu przez rekina u wybrzeży North Shore w Oahu około godziny 2:00PM czasu lokalnego, według służb ratunkowych Honolulu. Ofiara ataku miała liczne poważne rany szarpane.

O tym jak chronić się przed atakiem rekina oraz jak zachować sie w sytuacji, gdy zwierzę już zaatakowało pisaliśmy 2 sierpnia.

Źródło: ABC news, wvtm13. people
Foto: CARINGBRIDGE.ORG,
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu