Połącz się z nami

News USA

Poszukiwany zabójca sędziego z Maryland. Oferowana nagroda to 10 tys. USD

Opublikowano

dnia

W piątek organy ścigania zwróciły się do opinii publicznej z prośbą o pomoc w odnalezieniu 49-letniego Pedro Argote, poszukiwanego w związku z czwartkowym zabójstwem sędziego sądu okręgowego powiatu Washington, Andrew Wilkinsona. Za informacje, które doprowadzą do aresztowania mężczyzny wyznaczona jest nagroda w wysokości 10 000 dolarów.

Sędzia Andrew Wilkinson został zastrzelony przed swoim domem, kilka godzin po tym, jak oddał żonie Argote, z którą mężczyzna był w separacji, opiekę nad czwórką ich nieletnich dzieci.

W sobotę, około godziny 11:00AM, mieszkaniec Williamsport w stanie Maryland, niedaleko granicy z Wirginią Zachodnią, znalazł SUV-a należącego do Argote’a, jak poinformował na konferencji prasowej szeryf powiatu Washington Brian K. Albert.

Nie było jasne, jak długo pojazd tam stał, a wstępne przeszukanie nie wykazało żadnej broni. Władze podały wcześniej, że Argote może jeździć SUV-em Mercedes-Benz GL 450 z 2009 roku.

W związku z sobotnim odkryciem pojazdu przeczesano okoliczne lasy.

Pedro Argote ma powiązania z wieloma obszarami poza Maryland, w tym z Brooklynem i Long Island w stanie Nowy Jork; Columbus w stanie Indiana; oraz Tampą i Clearwater na Florydzie – podano w komunikacie prasowym. Mężczyzna ma także powiązania z nieznanymi lokalizacjami w Północnej Karolinie.

Chociaż władze stwierdziły, że poszukiwanego należy uznać za uzbrojonego i niebezpiecznego – wszelkie obserwacje należy natychmiast zgłaszać policji – szeryf Albert nie wierzy, że mieszkańcy Williamsport i okolic są w niebezpieczeństwie.

„Nie uważamy, że społeczność jest zagrożona” – powiedział. „Prosimy tylko, abyście omijali obszar poszukiwań”.

Andrew Wilkinson był sędzią w sprawie rozwodowej Argote, złożonej w czerwcu 2022 r. Na rozprawie w czwartek rano, na kilka godzin przed strzelaniną, przyznał żonie mężczyzny rozwód z nim, a także wyłączną opiekę prawną nad czwórką ich dzieci w wieku 12  11, 5 i 3 lat.

Pedro Argote nie był obecny na rozprawie.

Z dokumentu sądowego wynika, że Wilkinson nakazał Argote nie kontaktować się z dziećmi i z byłą żoną, chyba że ona zainicjowała kontakt w celu skorzystania z Mercedesa w celu niezbędnych wycieczek na zakupy i wizyt lekarskich.

Argote otrzymał także zakaz wstępu do domu rodzinnego i nakaz płacenia alimentów w wysokości 1120 dolarów miesięcznie.

W wyroku przypisano tę decyzję stwierdzeniu „okrucieństwa traktowania” i „różnic nie do pogodzenia”.

Zapytany w sobotę o kontakty organów ścigania z rodziną, szeryf Albert powiedział, że w ostatnich latach funkcjonariusze reagowali na głośne kłótnie w domu rodziny, ale o ile mu wiadomo, nigdy nie zgłaszano zarzutów dotyczących przemocy fizycznej.

W czerwcu 2022 r. żona złożyła wniosek o przemoc domową przeciwko Pedro Argote, zarzucając, że doszło do przemocy fizycznej wobec jednej z ich córek. Napisała, że nie czuje się bezpieczna, ponieważ Argote ma broń i boi się, że będzie próbował odebrać jej dzieci.

Oskarżyła go również o nękanie jej za pośrednictwem e-maili i SMS-ów, obserwowanie jej przez kamery bezpieczeństwa w domu oraz kontrolowanie jej emocjonalnie i finansowo. Petycja została oddalona niecałe dwa tygodnie od jej złożenia.

Adwokat Michael Gast, który przez krótki czas reprezentował Pedro Argote w tej sprawie, powiedział w sobotę, że przekonał adwokata żony do oddalenia pozwu, z braku dowodów.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Washington County Sheriff’s Office, Maryland

News USA

Zabójca 3 pracowników uniwersytetu w Las Vegas starał się o pracę na uczelni

Opublikowano

dnia

Autor:

Według władz Las Vegas, Anthony Polito, który zastrzelił w środę trzy osoby na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas, wielokrotnie i bezskutecznie starał się o pracę w różnych placówkach szkolnictwa wyższego w tym stanie. Zanim zaatakował, odwiedził urząd pocztowy w Henderson i wysłał 22 podejrzane listy do różnych pracowników uniwersytetów w całym kraju, bez adresu zwrotnego.

Bandyta, który zginął w konfrontacji z policją, był 67-letnim profesorem college’u, którego internetowy profil przedstawia mężczyznę zafascynowanego Las Vegas, zagadkami i teoriami spiskowymi. O strzelaninie, która miała miejsce około południa 6 grudnia, pisaliśmy 7 grudnia.

Przynajmniej w niektórych wysłanych przez mordercę kopertach znajdował się biały proszek, ale stwierdzono, że jest on nieszkodliwy – poinformowała policja w Las Vegas w czwartek wieczorem. Dalsze szczegóły dotyczące treści listów nie zostały na razie ujawnione.

Detektywi w dalszym ciągu sprawdzają koperty i proszą „każdą osobę ze świata edukacji”, która otrzyma list bez adresu zwrotnego, o zachowanie ostrożności.

Policja nadal próbuje zrozumieć motywy zabójcy stojące za strzelaniną. Wskazówką może być to, że Anthony Polito wielokrotnie aplikował o pracę w różnych instytucjach szkolnictwa wyższego w Nevadzie, ale konsekwentnie mu odmawiano.

Władze wskazały, że Polito miał problemy finansowe. Kiedy policja przeszukała jego mieszkanie, na drzwiach znaleziono nakaz eksmisji. W mieszkaniu był także dokument  podobny do ostatniej woli i testamentu.

Na profilu LinkedIn mężczyzny znajduje się informacja o jego ostatnim zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin jako profesora biznesu na Uniwersytecie Wschodniej Karoliny, gdzie zakończył pracę w 2017 r.

Anthony Polito legalnie kupił broń użytą podczas strzelaniny w Las Vegas, około 18 miesięcy temu. Był to pistolet Taurus PT92. Na miejsce zdarzenia miał 11 magazynków, a w chwili strzelaniny miał przy sobie 9 załadowanych magazynków. Policja nie wie, ile nabojów dokładnie wystrzelił.

W jego domu władze znalazły kilka komputerów i dysków twardych, a także amunicję odpowiadającą tym samym nabojom jakie znaleziono na miejscu zdarzenia oraz pudełko Taurus pasujące do użytego pistoletu.

Biuro koronera sądowego powiatu Clark zidentyfikowało dwie ofiary jako Cha-Jan Changa, znanego jako „Jerry”, 64-letniego profesora z Henderson w stanie Nevada; oraz Patricię Navarro Velez, 39-letnią adiunkt z Las Vegas.


Sposób śmierci obojga kwalifikuje się jako zabójstwo. Trzecia ofiara została zidentyfikowana, a biuro pracuje nad ustaleniem tożsamości jej najbliższych krewnych, aby przekazać im informację o śmierci.

Według zaktualizowanego komunikatu rzeczniczki Sunrise Hospital and Medical Center, trzech pacjentów biorących udział w strzelaninie zostało wypisanych ze szpitala, a jeden pacjent pozostaje w szpitalu w stanie krytycznym, ale stabilnym.

Nie zgłoszono żadnych innych obrażeń, a miejskie centrum reagowania kryzysowego zapewnia wsparcie osobom na terenie kampusu dotkniętym strzelaniną.

Osobista strona internetowa Anthony’ego Politio zawierała programy nauczania jego poprzednich kursów, ale w dużej mierze była listą „zasobów” z setkami linków do stron związanych z jego osobistymi zainteresowaniami.

Poza zwykłymi tematami, takimi jak „Podróże” i „Zakupy”, jedna sekcja była poświęcona „Potężnym organizacjom zdecydowanym na globalną dominację!”. Zawierała ona linki do stron związanych z masonerią, Komisją Trójstronną i Rodziną Rothchildów.

Na stronie internetowej Politio znajdowały się także dziesiątki linków związanych z Las Vegas. W ciągu ostatnich piętnastu lat morderca odbył ponad dwadzieścia podróży do Vegas.

Polito pracował na Uniwersytecie Wschodniej Karoliny ECU od 2001 do 2017 r., a po rezygnacji piastował stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Od października 2018 r. do czerwca 2022 r. Polito pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Roseman w Henderson w stanie Nevada. Brał udział w programie Master of Business Administration Rosemana i prowadził dwa kursy. Rzecznik Uniwersytetu Georgia potwierdził, że w 2002 roku uzyskał stopień doktora w uczelni biznesowej.

Na jego stronie RateMyProfessors z czasów jego pracy w ECU oceny uczniów były w większości pozytywne, ale stwierdzono też, że jego styl nauczania był „niekonwencjonalny”, ze szczególnym naciskiem na osobiste anegdoty .

W swojej notce biograficznej z września 2022 r., Polito podał, że jest członkiem stowarzyszenia Mensa o wysokim IQ.

Jak wynika z analizy CNN, środowa tragedia jest 80. strzelaniną w szkołach w USA w tym roku, z czego 29 miało miejsce na kampusach uniwersyteckich.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Police Department, UNLV
Czytaj dalej

News USA

11-letniej dziewczynce z Kolorado kazano dzielić łóżko z uczniem podczas wycieczki szkolnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Rodzice 11-letniej dziewczynki żądają, aby okręg szkolny w Kolorado zmienił swoje zasady dotyczące osób transpłciowych. Ich sprzeciw wywołał fakt, że ich córka musiała dzielić łóżko z biologicznym chłopcem, który identyfikuje się jako transpłciowa dziewczynka podczas wycieczki szkolnej z noclegiem. Niewłaściwym działaniem było także w tej sytuacji ukrywanie tej informacji przed rodzicami dziecka, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Rodzice, Joe i Serena Wailes, wysłali list do szkół publicznych powiatu Jefferson za pośrednictwem swoich prawników z Alliance Defending Freedom ADF, twierdząc, że szkoła naruszyła ich konstytucyjne prawa, nie powiadamiając ich o warunkach sypialnych i nie zapewniając innej opcji dla dziecka.

Adwokaci ADF argumentują w swoim piśmie, że polityka i praktyka okręgu szkolnego narusza głęboko zakorzenione przekonania religijne rodziców oraz ich prawa rodzicielskie w zakresie edukacji i wychowania dzieci, powołując się na precedens Sądu Najwyższego w sprawie tej konstytucyjnej ochrony.

W liście szczegółowo opisano także trudności rodziców w przeniesieniu córki do innego pokoju, gdy dowiedzieli się, że warunki sypialni sprawiły, że poczuła się „niekomfortowo”.

W liście argumentowano, że urzędnicy Jefferson County Public Schools JCPS nie powinni ukrywać informacji przed rodzicami na temat zakwaterowania w pokojach, a każdy rodzic powinien posiadać informacje potrzebne do podjęcia najlepszej decyzji dla swojego dziecka

Obecna polityka stanowi, że w kontekście wycieczek z noclegiem „w większości przypadków uczniowie transpłciowi powinni być przydzielani do dzielenia noclegu z innymi uczniami, którzy podzielają tożsamość płciową ucznia konsekwentnie potwierdzaną w szkole”.

Rozwiązaniem problemu sytuacji, jakie mogą z takiej polityki wyniknąć byłoby wcześniejsze informowanie rodziców i dzieci w celu otrzymania zgody na takie działanie.

W czasie wycieczki szkolnej z Kolorado opiekunowie okłamywali pozostałych współlokatorów 11-latki na temat powodów zmiany warunków spania i poinstruowali dziewczynkę, aby również kłamała. Rodzice transpłciowego ucznia powiedzieli, że ich dziecko „miało działać w trybie ukrytym”, co oznacza, że pozostali uczniowie przebywający na wycieczce nie wiedzieli o tożsamości płciowej ich syna.

Prawnicy zwracają się do okręgu szkolnego o udzielenie odpowiedzi na ich pismo do 16 grudnia.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ronniechua/shironosov/
Czytaj dalej

News USA

Zakaz papierosów mentolowych znowu przesunięty. Rzecznicy zdrowia biją na alarm

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bidena po raz kolejny opóźniła wprowadzenie zakazu produkcji papierosów mentolowych. Wg członków organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym, są one odpowiedzialne za odbieranie życia setkom tysięcy Amerykanów rocznie.

W środę Biały Dom po cichu zaktualizował stronę internetową swojego Biura ds. Informacji i Spraw Regulacyjnych, aby poinformować, że ostateczny zakaz stosowania mentolu zostanie wprowadzony najwcześniej w marcu. Oczekiwano, że zakaz zacznie obowiązywać do końca grudnia.

Ale nawet jeśli zostanie wprowadzony w marcu, oczekuje się, że minie wiele lat, zanim produkty mentolowe znikną z półek sklepowych.

Opóźnienie skrytykowała Emily Holubowicz, wiceprezes American Heart Association. AHA i inne organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym, takie jak American Lung Association i Kampania na rzecz Dzieci Wolnych od Tytoniu, od ponad dekady nawołują do wprowadzenia zakazu mentolowych wyrobów tytoniowych.

Choć zakaz miałby wprowadzić Urząd ds. Żywności i Leków FDA, działania mające na celu jego opóźnienie leżą w gestii administracji Bidena.

Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym obawiają się, że w roku wyborczym w centrum uwagi znajdą się inne kwestie polityczne a sprawa mentolu w papierosach znów zostanie odłożona.

Przemysł tytoniowy sprzeciwił się zakazowi stosowania mentolu, sugerując, że zmusiłoby to  konsumentów do zwrócenia się na nielegalny rynek. Ale eksperci ds. zdrowia publicznego odrzucili tę argumentację jako kwestię odrębną od zdrowia publicznego.

Po dodaniu do wyrobów tytoniowych aromatu mentolowego powoduje on uczucie chłodzenia w gardle. Zmniejsza to ostry smak i podrażnienie powodowane dymem papierosowym, zasadniczo ułatwiając rozpoczęcie palenia. Trudniejsze jest także rzucenie palenia, twierdzą eksperci.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC prawdopodobieństwo skutecznego rzucenia palenia w przypadku osób palących papierosy mentolowe jest mniejsze w porównaniu z palaczami papierosów tradycyjnych.

Nałogiem najbardziej dotknięci są czarnoskórzy Amerykanie. Według FDA prawie 85% czarnych palaczy używa papierosów mentolowych w porównaniu do 30% białych palaczy.

Palenie tytoniu przyczynia się się do powstawania takich chorób jak rak, choroby serca i udar. Badania pokazują, że zakaz palenia papierosów mentolowych uratuje życie nawet 654 000 osób w ciągu 40 lat, w tym życie 255 000 czarnoskórych Amerykanów.

Według CDC w latach 1980–2018 157 000 Afroamerykanów zmarło przedwcześnie z powodu papierosów mentolowych wśród czarnych mężczyzn. Jeden z najwyższych wskaźników palenia w kraju – 35% dorosłych dotyczy Cleveland.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/BAKERYLY/Szucinski/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu