Polonia Amerykańska
Dziennikarze polonijni z pięciu kontynentów spotkali się w Warszawie

Australia, RPA, USA, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Anglia, Francja – 65 dziennikarzy polonijnych z 20 krajów spotkało się w Warszawie w dniach 22-24 września w ramach VI Światowego Forum Mediów Polonijnych, po raz pierwszy połączonego z X Zjazdem Federacji Polskich Mediów na Wschodzie. Organizatorem wydarzenia było Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Spotkanie w Warszawie było okazją m.in. do wsłuchania się w głos dziennikarzy polonijnych ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi.
Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, koordynuje pracę kilku mediów działających przy tej organizacji. „Informujemy o tym, czym żyją Polacy na Ukrainie i o ważnych wydarzeniach mających miejsce w Polsce” – powiedziała prezes Laskowska w rozmowie z Family News Service.
Polonijne media na Ukrainie odegrały szczególną rolę w czasie pandemii, a zwłaszcza w czasie wojny. „Gdy Rosjanie wchodzili do miast i miasteczek, najpierw niszczyli działaczy polonijnych i Polaków, o tym mało się mówi” – zaznaczyła Laskowska.
Media polonijne na wschodzie „są źródłem sprawdzonych informacji. Nasi korespondenci pozyskują wiadomości nieraz z narażeniem życia” – podkreśliła Wiktoria Laskowska. Materiały są przekazywane do innych mediów polonijnych i polskich.
Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przekazała, że podczas trwającej wojny zbombardowano szkołę, znajdującą się ok. 70 m od biura jej organizacji. Od początku wojny w biurze działał sztab kryzysowy, poprzez który realizowana była pomoc na szeroką skalę we współpracy z miastami partnerskimi w Polsce.
„Żołnierze na kolanach dziękowali nam i Polakom w Polsce za tę pomoc” – zaznaczyła Laskowska.
Forum miało szczególne znaczenie dla dziennikarzy ze Wschodu.
„Zatęskniliśmy za tymi spotkaniami. Widzimy, jak ważne są relacje międzyludzkie. Podczas pandemii i na początku wojny nie było takiej okazji, żeby się spotkać. Teraz możemy nabrać oddechu wolności w Polsce, żeby dalej pracować” – podsumowała udział w wydarzeniu Wiktoria Laskowska.
Pierwszego dnia Forum uczestnicy spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, który podkreślił znaczenie mediów polonijnych: „To nie tylko gazety, stacje radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe, ale środowiska, które widzą więcej, czując odpowiedzialność za polskie środowiska” – mówił minister.
Pełnomocnik rządu podkreślił też rolę mediów polonijnych zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie.
„Bardzo ważną rolą jest reagowanie na ataki na Polskę, ale przede wszystkim żeby pisać o Polsce dobrze” – powiedział Jan Dziedziczak. W KPRM obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu, a także fundacji i organizacji działających na rzecz Polonii.
Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Wyróżniono m.in. nieobecnego Andrzeja Poczobuta z Białorusi, prześladowanego w tym kraju. „Ta statuetka stoi i czeka na niego. Pisaliśmy wiele odezw, apeli, protestów, pism w sprawie Andrzeja Poczobuta (…). Starajmy się cały czas apelować do całego świata” – zaapelowała prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek.
Wyróżnienie otrzymała również redakcja Radia Lwów oraz Joanna Majksner-Pińska za wydawanie miesięcznika kulturalno-edukacyjnego „Dwukropek” w Republice Południowej Afryki.
W programie poszczególnych dni Światowego Forum Mediów Polonijnych znalazły się wykłady poświęcone aktualnym problemom i wyzwaniom dziennikarskim, warsztaty prowadzone przez ekspertów, a także wydarzenia kulturalne.
Dziennikarze polonijni od 2014 roku spotykają się na corocznych Forach Mediów Polonijnych. Początkowo były one dedykowane przedstawicielom dziennikarzy z Europy. Obecnie wydarzenie gromadzi dziennikarzy polonijnych z wielu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Family News Service
Foto: Family News Service
Galeria
Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Wisloka Chicago
Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.
To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.
Dlaczego warto?
Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!
W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:
- 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
- Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
- Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
- Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
- Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
- Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
- Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
- Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
- Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.
Szansa na więcej!
Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!
Piłka, pasja, rozwój
Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.
Zapisz swoje dziecko już dziś!
Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa