Polonia Amerykańska
Dziennikarze polonijni z pięciu kontynentów spotkali się w Warszawie

Australia, RPA, USA, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Anglia, Francja – 65 dziennikarzy polonijnych z 20 krajów spotkało się w Warszawie w dniach 22-24 września w ramach VI Światowego Forum Mediów Polonijnych, po raz pierwszy połączonego z X Zjazdem Federacji Polskich Mediów na Wschodzie. Organizatorem wydarzenia było Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Spotkanie w Warszawie było okazją m.in. do wsłuchania się w głos dziennikarzy polonijnych ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi.
Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, koordynuje pracę kilku mediów działających przy tej organizacji. „Informujemy o tym, czym żyją Polacy na Ukrainie i o ważnych wydarzeniach mających miejsce w Polsce” – powiedziała prezes Laskowska w rozmowie z Family News Service.
Polonijne media na Ukrainie odegrały szczególną rolę w czasie pandemii, a zwłaszcza w czasie wojny. „Gdy Rosjanie wchodzili do miast i miasteczek, najpierw niszczyli działaczy polonijnych i Polaków, o tym mało się mówi” – zaznaczyła Laskowska.
Media polonijne na wschodzie „są źródłem sprawdzonych informacji. Nasi korespondenci pozyskują wiadomości nieraz z narażeniem życia” – podkreśliła Wiktoria Laskowska. Materiały są przekazywane do innych mediów polonijnych i polskich.
Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przekazała, że podczas trwającej wojny zbombardowano szkołę, znajdującą się ok. 70 m od biura jej organizacji. Od początku wojny w biurze działał sztab kryzysowy, poprzez który realizowana była pomoc na szeroką skalę we współpracy z miastami partnerskimi w Polsce.
„Żołnierze na kolanach dziękowali nam i Polakom w Polsce za tę pomoc” – zaznaczyła Laskowska.
Forum miało szczególne znaczenie dla dziennikarzy ze Wschodu.
„Zatęskniliśmy za tymi spotkaniami. Widzimy, jak ważne są relacje międzyludzkie. Podczas pandemii i na początku wojny nie było takiej okazji, żeby się spotkać. Teraz możemy nabrać oddechu wolności w Polsce, żeby dalej pracować” – podsumowała udział w wydarzeniu Wiktoria Laskowska.
Pierwszego dnia Forum uczestnicy spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, który podkreślił znaczenie mediów polonijnych: „To nie tylko gazety, stacje radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe, ale środowiska, które widzą więcej, czując odpowiedzialność za polskie środowiska” – mówił minister.
Pełnomocnik rządu podkreślił też rolę mediów polonijnych zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie.
„Bardzo ważną rolą jest reagowanie na ataki na Polskę, ale przede wszystkim żeby pisać o Polsce dobrze” – powiedział Jan Dziedziczak. W KPRM obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu, a także fundacji i organizacji działających na rzecz Polonii.
Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Wyróżniono m.in. nieobecnego Andrzeja Poczobuta z Białorusi, prześladowanego w tym kraju. „Ta statuetka stoi i czeka na niego. Pisaliśmy wiele odezw, apeli, protestów, pism w sprawie Andrzeja Poczobuta (…). Starajmy się cały czas apelować do całego świata” – zaapelowała prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek.
Wyróżnienie otrzymała również redakcja Radia Lwów oraz Joanna Majksner-Pińska za wydawanie miesięcznika kulturalno-edukacyjnego „Dwukropek” w Republice Południowej Afryki.
W programie poszczególnych dni Światowego Forum Mediów Polonijnych znalazły się wykłady poświęcone aktualnym problemom i wyzwaniom dziennikarskim, warsztaty prowadzone przez ekspertów, a także wydarzenia kulturalne.
Dziennikarze polonijni od 2014 roku spotykają się na corocznych Forach Mediów Polonijnych. Początkowo były one dedykowane przedstawicielom dziennikarzy z Europy. Obecnie wydarzenie gromadzi dziennikarzy polonijnych z wielu krajów. Organizatorem wydarzenia jest Światowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polonijnych.
Family News Service
Foto: Family News Service
Polonia Amerykańska
Ankietę dotyczącą zaangażowania wyborców w całym mieście można przesyłać do soboty

Przypominamy, że Komisja Wyborcza miasta Chicago opublikowała ankietę online, której celem jest zebranie informacji i opinii na temat doświadczeń wyborczych, wyborców miasta Chicago oraz najważniejszych kwestii związanych z wyborami. Opinie te zostaną wykorzystane do ulepszenia procesu wyborczego w mieście Chicago i stanie Illinois.
Ankieta ma na celu zebranie informacji i opinii przed Forum Wyborców w Chicago, które odbędzie się 5 kwietnia. Wyborcy z Chicago mogą wziąć udział w ankiecie, klikając tutaj.
Ankieta zawiera pytania dotyczące:
- Doświadczenia wyborców podczas głosowania
- Frekwencji wyborczej, uczestnictwa i zaangażowania wyborców
- Przyszłości głosowania i nowych metod przeprowadzania wyborów
- Wyzwań i możliwości stojących przed wyborcami i naszym systemem wyborczym
Ankieta jest przeznaczona dla wyborców zamieszkałych na terenie miasta Chicago, a jej wypełnienie zajmuje 5 do 10 minut. Wyborcy mogą przesyłać swoje odpowiedzi do soboty 5 kwietnia 2025 r.
Komisja Wyborcza miasta Chicago organizuje również Chicago Forum na temat zaangażowania wyborców, w sobotę 5 kwietnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Harold Washington College (30 E. Lake Street – Washington Hall, Pokój 102/103). Podczas forum zapewnione zostanie śniadanie i lunch, a także udostępnione zostaną wstępne wyniki ogólnomiejskiej ankiety.
Wymagana wcześniejsza rejestracja na: tinyurl.com/ycxemeas
Monika Myśliwiec-Gałuszka
Community Services Representative
Polish Outreach
69 West Washington St, Suite 600
Chicago, IL 60602
Phone: 312-269-5702
Email: polishvote@chicagoelections.gov
Foto: istock/ gorodenkoff/
Polonia Amerykańska
W XX Polonijnych Mistrzostwach w Szachach najlepszy wynik uzyskał Maciej Jakubowski

W XX Polonijnych Mistrzostwach w szachach rozegranych w Activity Center parafii św. Ferdynanda udział wzięła rekordowa liczba 61 szachistów z czego większość to młodzież szkolna. W turnieju jako zawodnik grał również Konsul Michał Arciszewski wraz z dwoma synami.
Tytułu z ubiegłego roku nie obronił Giemza Wojciech. Nowym Mistrzem Polonii został Maciej Jakubowski, który nie przegrał żadnej partii, remisując tylko jedną.
Grano systemem szwajcarskim 7 rund, czas do namysłu 20 min. na zawodnika.
Sponsorem nagród w turnieju była firma Optros Property Solution.
Trzy najlepsze miejsca w poszczególnych kategoriach:
Open
- Jakubowski Maciej 6,5 pkt.
- Giemza Wojciech 6
- Giemza Jakub 6
Kobiety:
- Musiał Agata 4,5
- Majchrowicz Maria 2
- Majchrowicz Agata 2
High school;
- Zurawski Zachary 4,5
- Musial Gilbert 4
- Malkowski Mateusz 4
Klasy 6-8
- Podraza Marcel 6
- Arciszewski Jerzy 4
- Lach Jakub 4
Klasy 4-5
- Zurawski Patryk 4
- Wojewnik John 4
- Babicz Adam 3
Klasy 1-3
- Predki Joseph 3
- Zych David 2,5
- Wojewnik Alex 2
Organizatorem turnieju był klub Hetman i Polonia for Poland, a sędzią głównym zawodów Bogusław Niemczewski. Kolejny turniej planowany jest w listopadzie br. z okazji Święta Niepodległości. Bliższe informacje o szachach i turniejach polonijnych polonijnych – tel. 847-962 1068.
Bogusław Niemczewski
Foto: istock/valiantsin suprunovich/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet

Zespół Pieśni Tańca Wici obchodzi piękny jubileusz 50-lecia. By uczcić tę uroczystość, 26 kwietnia zaprezentuje dwa specjalne koncerty, a dzień później zaprasza na bankiet z udziałem gości honorowych zarówno z Polski jak i ze Stanów Zjednoczonych. Do świętowania tej wspaniałej rocznicy zapraszają w studiu Radia Deon Chicago Rafał Kowalczyk wraz z córką Olivią, tańczącą w zespole.
Historia Zespołu Pieśni i Tańca Wici jest fascynująca. Choć grupa zaczynała w bardzo trudnych warunkach to przetrwała i ma się bardzo dobrze. Jej członków połączyła pasja i miłość do polskiego folkloru oraz ciężka praca.
17-letnia Olivia Kowalczyk, tegoroczna Królowa Parady 3-Maja, od 7 lat tańczy w zespole Wici. “Wici to moje, prawie takie całe życie, to moja rodzina druga, mam tu najlepsze koleżanki” mówi o zespole Olivia, której starsza siostra także tańczy w tej grupie.
Olivia nie myśli odejść z zespołu, chce w nim być jeszcze długie lata a następnie pracować jako instruktorka dla młodych pokoleń. Działalność w Wiciach daje jej większy związek z polskością i buduje relacje, rozwija i kształtuje pewność siebie.
Rafał Kowalczyk, jako tata dwóch członkiń Wici, wozi córki, wspiera, pomaga i oczywiście ogląda występy, obserwując młodych ludzi. “To jest niesamowite, jak się widzi najpierw małe dzieci, później coraz większe, a później młodzież i dorośli. Dlatego, że w Wiciach można zobaczyć trzy pokolenia. Możemy zobaczyć dziadków, ich dzieci i wnuków” podkreśla.
Starsze pokolenia tancerzy to osoby urodzone w Polsce, te najmłodsze – już w Ameryce, ale wszyscy kultywują tradycje przywiezione z Ojczyzny. Osoby, które “wychowały się” w zespole robią wspaniałe kariery i podejmują się wielu dobrych inicjatyw.

Olivia Kowalczyk
“Myślę, że od Wici się nie odchodzi nigdy, bo w Wiciach się jest zawsze” zaznacza Rafał Kowalczyk. I to właśnie zobaczymy na dwóch jubileuszowych koncertach 26 kwietnia, o godzinie 2.00 popołudniu i 7.00 wieczorem.
Absolwenci wrócą na scenę, żeby pokazać wszystkim, że członkowie zespołu tworzą jedną wielką rodzinę oraz, żeby znów robić to, co najbardziej kochają.

Wici na 39. Koncercie Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego, 16 marca 2025 r.
Koncerty zespołu Wici będą miały miejsce w North Shore Center w Skokie, przy 9501 Skokie Blvd, Skokie, IL 60077. Dzień później, 27 kwietnia, odbędzie się uroczysty bankiet z udziałem gości specjalnych oraz rozdaniem nagród w sali bankietowej hotelu Holliday Inn w Skokie, przy 5300 W Touhy Ave, Skokie, IL 60077.
Rezerwacji biletów można dokonać pod numerem telefonu 773-827-8108.
Olivia i Rafał Kowalczyk gorąco zapraszają zarówno młodszych jak i starszych:
Serdecznie Zapraszamy na Jubileusz Wici!
Źródło: informacja własna
Foto: StelmachLens
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska4 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół4 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki