Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny uczciła 43 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”

Opublikowano

dnia

W 43 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz podpisania porozumień sierpniowych, w niedzielę 27 sierpnia, została odprawiona Msza św. w kościele Trójcy Św. W czasie nabożeństwa, zorganizowanego przez Bogdana Strumińskiego i Koło „Solidarność” w Chicago, modlono się za ofiary reżimu komunistycznego oraz w intencji naszej Ojczyzny. Po mszy głos zabrał Konsul Generalny RP w Chicago dr Paweł Zyzak, przypominając rolę „Solidarności” w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie.

Wystąpienie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka, które miał miejsce w trakcie tej uroczystości:

„Spotykamy się w naszym wąskim, właściwie polonijnym gronie, by wspominać wydarzenie, które było symbolicznym momentem początku końca tzw. systemu jałtańskiego i komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Przed nami, Państwem Polskim, także przed Polonią, wiele pracy, by świadomość doniosłości tego wydarzenia wyszła poza nasze etniczne grono. Jak to uczynić?

Strajki 1980 r. rozpoczęły się już w lipcu w związku z podwyżką cen mięsa. „Nieuzasadnione przerwy w pracy” pojawiły się w Lublinie, Mielcu, Poznaniu, Tarnobrzegu. Strajki na Wybrzeżu wybuchy w połowie sierpnia 1980 r. Ten najważniejszy, 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Strajk ten wybuchł w obronie Anny Walentynowicz, suwnicowej, którą zwolniono z pracy za działalność opozycyjną.

Reżim komunistyczny przyjął taktykę gaszenia tych strajków godząc się na chwilowe ustępstwa, najczęściej podwyżki płac. Było tak i w wypadku strajku w Stoczni Gdańskiej.

Już 16 sierpnia strajk omal się nie zakończył. Dyrektor stoczni Klemens Gniech zgodził się na podwyżkę płac dla każdego zatrudnionego, spełnienie początkowych postulatów – przywrócenie do pracy Walentynowicz i Lecha Wałęsy, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r., gwarancje nietykalności dla strajkujących.

Wałęsa ogłosił koniec strajku i strajkujący zaczęli się rozchodzić.

Drogę strajkującym zagrodziła Anna Walentynowicz. Walentynowicz domagała się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych PRL, bo taki był postulat WZZ. Strajk ocalał, a jego koronnym momentem było podpisanie „porozumień sierpniowych”, a dzięki ich zapisom Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Słusznie nazywamy Annę Walentynowicz „matką Solidarności”. Jest również matką „porozumień sierpniowych”, których dziś 43. rocznicę obchodzimy. Jest w związku z tym iskrą, która doprowadziła do ostatecznego spopielenia całego obozu komunistycznego.

Na Zachodzie, także w Stanach Zjednoczonych, Anna Walentynowicz może być niekłamanym, prawdziwym i atrakcyjnym symbolem polskiego buntu antykomunistycznego, „Solidarności” i przemian systemowych. Do końca życia pozostała niezłomną, niezaprzedaną i wierną ideałom, jakie reprezentowała w Sierpniu.

Postać niezłomnej bohaterki jest względnie znana na świecie. Tygodnik „Time” uznał ją za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie.

Właśnie Anna Walentynowicz może i powinna być naszym „towarem eksportowym”. Na jej przykładzie należy tłumaczyć wagę i znaczenie porozumień, między stroną społeczną i reżimem, do których doszło w sierpniu 1980 r. (

Jej sylwetka pokazuje, że Sierpień nie był li tylko walką o „mięso”, ale o ideały, przede wszystkim prawo do samostanowienia.

Historia założycielka USA pokazuje, że jak cenne i ważne są one dla nas. Jesteśmy wszak dumni z dziedzictwa pozostawionego przez pierwszych osadników z Polski, rodzin ściągniętych do XVII-wiecznej brytyjskiej kolonii w Jamestown. Etyka pracy, szeroko cenione umiejętności i determinacja Polaków w walce o własne prawa oraz odpowiedzialność za nową ojczyznę przeszły do pamięci kolejnych pokoleń Amerykanów.

Gdy w 1619 roku tym ludziom odmówiono prawa głosu w wyborach, polscy rzemieślnicy zorganizowali pierwszy strajk w historii Stanów Zjednoczonych.

I tak jak strajkujący w Gdańsku, robotnicy z Jamestown dopięli swego. W zamian za przekazanie swoich umiejętności młodym czeladnikom, zarządzająca kolonią Jamestown rada nadzorcza Virginia Company – takie Buro Polityczne ówczesnych władz kolonialnych – dała im prawo decydowania o swojej przyszłości.”

 

Źródło: Polish Consulate Chicago
Foto:  Przystanek Historia IPN Chicago, Archiwum Solidarności

Wisloka Chicago

„Wisłoka Chicago Łączy”: Rezerwujcie 15 grudnia na wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne

Opublikowano

dnia

Autor:

15 grudnia od godziny 11:00AM Wisłoka Chicago zaprasza wszystkich zainteresowanych do Copernicus Center na całodniowe wydarzenie sportowo-patriotyczne zatytułowane „Wisłoka Chicago Łączy”, które połączy sportowe emocje, historię Polski i świetną zabawę dla całych rodzin!

Uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m. in.:

  • Strefa sportowa z konkursami i wyzwaniami sportowymi dla dzieci i dorosłych
  • Strefa historyczna z konkursami i dawką wiedzy upamiętniającą 80 rocznicę Powstania Warszawskiego
  • Strefa kulinarna z pyszną polską kuchnią i tradycyjnymi potrawami
  • Strefa zabaw z animacjami, konkursami i wieloma niespodziankami dla najmłodszych
  • Część artystyczna – koncerty polskich artystów, które sprawią, że ten dzień zakończymy w świetnym nastroju

Na scenie wydarzenia wystąpi wyjątkowy duet Kaspi&Kroppa. Ich charyzmatyczne występy i unikalne brzmienia to gwarancja niezapomnianych emocji i świetnej zabawy. Przygotujcie się na wyjątkowy muzyczny wieczór!

PROJEKT FINANSOWANY JEST PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”

Wisłoka Chicago zaprasza także kluby i akademie piłkarskie do wzięcia udziału w patriotycznym turnieju „Wisłoka Chicago Łączy”. Rozgrywki odbędą się 14 grudnia w Soccer City Palatine.

To niepowtarzalna okazja, by najmłodsi (8-10 lat) mogli sprawdzić swoje umiejętności na boisku, rywalizując w duchu fair play.

Więcej informacji o turnieju pod numerem: 708-323-6935.

 

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Szachowy Turniej Niepodległości: Zmierzcie się w „królewskiej grze”

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub szachowy „Hetman” i Polonia for Poland serdecznie zapraszają na coroczny Szachowy Turniej Niepodległości, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 listopada w Parafii św. Ferdynanda. Zawalczcie o nagrody!

Szachowy Turniej Niepodległości rozpocznie się o godzinie 9:30 am. w Activity Center Parafii św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave w Chicago. Zapisów uczestników można dokonywać na 20 minut przed zawodami lub wcześniej, pod nr. tel. 217 848 1400.

Szachowy sprzęt zapewniają organizatorzy.

Dla najlepszych szachistów w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Konsulat RP w Chicago!

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Rekolekcje i warsztaty dla osób, które doświadczyły straty dziecka: 13 – 15 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia.

Uczestnicy nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu