News Chicago
Wystawa Violins of Hope w bibliotece w Elgin prezentuje skrzypce z czasów II Wojny Światowej
Wystawę „Skrzypce Nadziei” (“Violins of Hope”), projekt założony przez izraelską rodzinę Weinsteinów, można oglądać w bibliotece w Elgin do 15 września. W kolekcji znajduje się ponad 100 instrumentów, na których ich właściciele grali w czasach Holokaustu. Instrumenty zostały podarowane przez ocalałych lub ich rodziny, albo zakupione przez Weinsteinów.
Odrestaurowane instrumenty są częścią kolekcji projektu Violins of Hope i pochodzą z Jewish Community Centres of Chicago w Northbrook. O otwarciu wystawy pisaliśmy 10 kwietnia.
Projekt jest oparty na prywatnej kolekcji skrzypiec, altówek i wiolonczel gromadzonych od końca II wojny światowej. Wiele instrumentów przed wojną i w czasie wojny należało do Żydów.
Większość instrumentów zostało podarowanych lub kupionych od ocalałych; lub członków ich rodzin. Wiele też ma Gwiazdy Dawida jako dekorację.
Na jednych skrzypcach grał więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, na innych utalentowany młody skrzypek, a na kolejnych światowej sławy baletnica i aktorka. Ich historie życiowe są różne, ale łączy ich jedno – wszyscy grali na skrzypcach podczas II wojny światowej, po to aby przeżyć.
Obecnie w bibliotece można zobaczyć skrzypce, na których grała Violette Jacquet-Silberstein w Kobiecej Orkiestrze Auschwitz Alma Rosé. Skrzypce te stały się częścią kolekcji w 2022 roku, kiedy rodzina uhonorowała projekt swoją historią o przetrwaniu.
Jest tu także instrument, który wspierał nie tylko utalentowanego skrzypka dziecięcego Feivela Winingera, ale także jego rodzinę i 17 innych osób, gdy muzyk zarabiał on pieniądze występując na specjalnych wydarzeniach.
Na innych skrzypcach grała Joyce Vanderveen, która uciekła przed nazistami na rowerze. Później została gwiazdą Królewskiego Baletu Holenderskiego i Baletu Monte Carlo. Zagrała także w wielu programach telewizyjnych i filmach, w tym w “Dziesięciu Przykazaniach”.

Wystawa jest sponsorowana przez Fundację Seigle i Fundację Palmera, a gospodarzem jest Centrum Społeczności Żydowskiej w Chicago i inne organizacje partnerskie. Więcej informacji można znaleźć na stronie gailborden.info/violinsofhope.
We wrześniu odbędą się kolejne programy „Skrzypce Nadziei”. Aby się zarejestrować, wejdź na stronę gailborden.info/register, zadzwoń pod numer (847) 429-4597 lub zarejestruj się osobiście w dowolnym oddziale biblioteki.
W czasie spotkania „The Suitcase: Violins of Hope,” Tim Lorsch podzieli się doświadczeniami swojej rodziny przed, w trakcie i po czasie Holokaustu, w historii o uchodźcach, wspólnocie i przetrwaniu. Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 6:30PM do 7:30PM w czwartek, 7 września, w bibliotece głównej Meadows Community Rooms.
W środę, 13 września, biblioteka zaprasza na koncert pt.„”Sound Collaboration: ESO String Quartet & GBPL Commemorate Violins of Hope.” Kwartet smyczkowy Elgin Symphony Orchestra upamiętni niezwykłą wystawę „Skrzypce nadziei” występem w godzinach od 6:30PM do 8:00PM, w pokojach społeczności Meadows.

Wystawa „Skrzypce nadziei”, opowiadająca historie skrzypków i tych, którzy ryzykowali życie, aby ratować jednostki i rodziny Żydów przed nazistami, znajduje się na drugim piętrze biblioteki głównej, 270 N. Grove Ave., Elgin.
Źródło: dailyherald
Foto: Gail Borden Library, Violins of Hope
News Chicago
Grant Park Music Festival ogłosił program na tegoroczny sezon
Organizatorzy Grant Park Music Festival ogłosili w zeszłym tygodniu program sezonu 2026, dając pierwszą wyraźną zapowiedź letniego sezonu kulturalnego w Chicago. Doroczna seria koncertów muzyki klasycznej potrwa od 10 czerwca do 15 sierpnia i zaoferuje 10 tygodni bezpłatnych występów.
Festiwal tradycyjnie zaprezentuje Grant Park Orchestra oraz Grant Park Chorus. Koncerty odbywać się będą głównie w Millennium Park, przede wszystkim w Jay Pritzker Pavilion, a także w Harris Theater oraz South Shore Cultural Center.
Amerykański repertuar na 250-lecie USA
Sezon 2026 będzie drugim pod kierownictwem dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Giancarlo Guerrero. Program w dużej mierze skupi się na twórcach amerykańskich, co ma związek z obchodami 250. rocznicy powstania USA.
W repertuarze znajdą się m.in.:
- „An American in Paris” George’a Gershwina,
- „Symphony No. 3” Aarona Coplanda,
- „Symphonic Dances” z „West Side Story” Leonarda Bernsteina,
- utwory współczesnych twórców, w tym chicagowskiej kompozytorki Jessie Montgomery.
Ameryka w dialogu ze światem
Organizatorzy podkreślają, że muzyka amerykańska zostanie pokazana w szerszym kontekście światowym. W programie pojawią się również dzieła takich kompozytorów jak Antonín Dvořák, Piotr Czajkowski oraz Wolfgang Amadeusz Mozart, których twórczość miała znaczący wpływ na rozwój muzyki w USA.

Premiery i wyjątkowi goście
Sezon obejmie dwie światowe premiery, kilka premier dla Illinois oraz Chicago, a także koncerty gwiazd. Wśród nich znajdzie się debiut Bena Foldsa – byłego lidera zespołu Ben Folds Five – zaplanowany na 29 lipca, a także występy uznanej śpiewaczki operowej Karen Slack.
Jedna z premier to utwór zamówiony u Clarice Assad dla stypendystów sekcji smyczkowej 2026. Z kolei Jasmine Barnes, autorka opery „She Who Dared”, skomponuje dzieło dla stypendystów wokalnych.
Na 14–15 sierpnia zaplanowano również premierę Illinois utworu „Liberty Bell” autorstwa Julia Wolfe.

Tradycja i święta narodowe
W programie nie zabraknie corocznego Independence Day Salute, który poprowadzi Christopher Bell, obchodzący 25. sezon jako dyrektor Grant Park Chorus.
Godziny koncertów i członkostwa
Wszystkie koncerty są bezpłatne i odbywają się:
- 6:30 p.m. w środy i piątki,
- 7:30 p.m. w soboty.
Dla członków festiwalu dostępne są m.in. rezerwowane miejsca i zniżki parkingowe. Ceny zaczynają się od 104 USD. Pełny harmonogram sezonu 2026 dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu.
Źródło: wbez
Foto: Grant Park Music Festival
News Chicago
Bruno Mars ogłasza światową trasę stadionową. Koncert w Chicago już w maju
Bruno Mars zapowiedział swoją pierwszą w karierze światową trasę stadionową. The Romantic Tour obejmie Amerykę Północną, Europę oraz Wielką Brytanię i rozpocznie się w kwietniu, krótko po premierze nowego albumu artysty.
Nowy album The Romantic ma ukazać się 27 lutego. Trasa koncertowa wystartuje 10 kwietnia w Las Vegas, a zakończy się 14 października w Vancouver. Łącznie obejmie największe stadiony na kilku kontynentach.
Gwiazdy towarzyszące na scenie
Podczas wybranych koncertów Bruno Mars wystąpi z innymi znanymi artystami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Anderson .Paak (jako DJ Pee .Wee), Leon Thomas, Raye oraz Victoria Monet. Skład artystów będzie różnił się w zależności od miasta.
Koncert w Chicago
Jednym z przystanków trasy będzie Chicago. Koncert zaplanowano na 16 maja na stadionie Soldier Field, jednym z największych obiektów koncertowych w regionie.
Sprzedaż biletów i presale
Fani mogą zapisywać się do przedsprzedaży biletów do 12 stycznia. Przedsprzedaż rozpocznie się 14 stycznia o 12 p.m. czasu lokalnego. Sprzedaż ogólna ruszy 15 stycznia, również o 12 p.m. Szczegółowe informacje dotyczące biletów i zasad sprzedaży można znaleźć tutaj.
Pierwsza globalna trasa stadionowa
The Romantic Tour to pierwsza globalna trasa stadionowa w dorobku wielokrotnego laureata nagrody Grammy. Skala przedsięwzięcia oraz lista zaproszonych artystów wskazują, że będzie to jedno z największych muzycznych wydarzeń 2026 roku.
Źródło: nbc
Foto: Pangalau
News Chicago
Od wtorku można kupować bilety w okazyjnych cenach na Chicago Theatre Week 2026
Dziesięciodniowe święto sztuki teatralnej odbędzie się od 5 do 15 lutego, oferując widzom wyjątkową okazję do obejrzenia spektakli w promocyjnych cenach 30 dolarów, 15 dolarów lub mniej, w wybranych teatrach w Chicago i na jego przedmieściach. Chicago Theatre Week 2026 jest organizowany przez League of Chicago Theatres we współpracy z Choose Chicago i obejmie wiele znakomitych scen.
Sprzedaż biletów rusza 6 stycznia
Bilety będzie można kupić 6 stycznia od godz. 10:00AM wyłącznie poprzez portal HotTix.org. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania — zeszłoroczna edycja przyciągnęła 15 tysięcy widzów, a największą frekwencję odnotowały teatry Marriott, Drury Lane i Paramount.
Bezpłatna inauguracja z pokazami na żywo
Oficjalne otwarcie Chicago Theatre Week 2026 odbędzie się 2 lutego o godz. 5:30 p.m. w The Den Theatre, przy 1331 N. Milwaukee Ave. Goście będą mogli zobaczyć fragmenty spektakli, spotkać artystów i zapoznać się z repertuarem tegorocznej edycji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Teatralne święto dostępne dla każdego
Chicago Theatre Week to inicjatywa, której celem jest zachęcenie mieszkańców i turystów do odkrywania bogatej oferty teatralnej miasta. Udział w promocji biorą zarówno duże instytucje, jak i mniejsze teatry offowe — dzięki czemu widzowie mogą wybierać między musicalami, dramatami, komediami czy teatrem eksperymentalnym.
Pełną listę uczestniczących teatrów, repertuar oraz informacje o inauguracji można znaleźć na stronie leagueofchicagotheatres.org.
Źródło: dailyherald
Foto: League of Chicago Theatres, istock/Kozlik_Mozlik/
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temuCoraz więcej Polaków opuszcza USA na skutek zaostrzonej polityki imigracyjnej
-
News USA1 tydzień temuUSA uderzają w Wenezuelę. Dyktator Maduro i jego żona pojmani
-
News USA6 dni temuProtest przeciwko ICE w Minneapolis zakończył się zastrzeleniem kobiety przez agenta
-
News Chicago3 tygodnie temuKevin Niemiec wśród absolwentów St. Viator High School oskarżonych o gwałt na koleżance z klasy
-
News USA3 tygodnie temuAmFest 2025: JD Vance przedstawia wizję „chrześcijańskiej polityki” w USA
-
News Chicago1 tydzień temuMieszkańcy Chicago zorganizowali protest po zatrzymaniu prezydenta Wenezueli
-
News USA3 tygodnie temuKolejna partia akt Epsteina zawiera 30 tys. stron i fałszywe oskarżenia wobec Trumpa
-
News USA2 tygodnie temuPolska gotowa bronić zachodniej granicy przed Niemcami. Ostre słowa prezydenta










