Połącz się z nami

News Chicago

Upał w Chicago: Co zrobić jeśli w mieszkaniu jest zbyt gorąco?

Opublikowano

dnia

W Chicago obowiązują przepisy nakazujące właścicielom utrzymywanie ciepła we wszystkich mieszkaniach zimą, ale nie ma podobnej ogólnej zasady zapewniającej chłód w okresie letnim. Jednak po śmierci trzech osób w zeszłym roku w budynku dla seniorów w Rogers Park miasto przyjęło rozporządzenie, które wymaga klimatyzowanych części wspólnych w budynkach mieszkalnych o wysokości co najmniej 25 stóp, liczących ponad 100 mieszkańców lub przeznaczonych dla osób starszych.

Rozporządzenie stanowi, że właściciele muszą włączyć urządzenia klimatyzacyjne, aby utrzymać „bezpieczną” temperaturę w pomieszczeniu, gdy wskaźnik ciepła na zewnątrz przekracza 80 stopni.

Budynki dla seniorów muszą posiadać klimatyzację we wszystkich wspólnych przestrzeniach wewnętrznych, natomiast pozostałe budynki muszą posiadać przynajmniej jedną klimatyzowaną część wspólną.

Właściciele mogą korzystać z tymczasowych klimatyzatorów w częściach wspólnych do 30 kwietnia 2024 r., kiedy to wymagany będzie montaż urządzeń stałych.

We wszystkich nowo wybudowanych ośrodkach opieki dziennej, przedszkolach i budynkach mieszkalnych wymagana jest stała klimatyzacja.

Zgodnie z odrębnym rozporządzeniem przyjętym w zeszłym roku wszystkie pomieszczenia w domach opieki i domach opieki dla osób starszych w Chicago muszą być schładzane do temperatury 75 stopni, gdy wskaźnik ciepła na zewnątrz przekracza 80 stopni.

Właściciele muszą naprawić zepsute klimatyzatory

Zgodnie z prawem stanu Illinois właściciele nie muszą zapewniać klimatyzacji, ale muszą konserwować istniejące jednostki.

Jeśli więc klimatyzacja w mieszkaniu zepsuje się, najemcy mogą poprosić wynajmującego o naprawę. Zgodnie z prawem właściciele mają 14 dni na ustosunkowanie się do żądań naprawy. Jeśli jest to sytuacja awaryjna, np. fala upałów, naprawę należy przeprowadzić wcześniej.

Kiedy dzwonić pod numer 311

Mieszkańcy mogą zgłaszać właścicieli, którzy nie udostępniają klimatyzowanych powierzchni wspólnych, pod numer 311.

Oprócz zgłaszania wynajmujących łamiących prawo, powinieneś zadzwonić pod numer 311, jeśli nie możesz skontaktować się z sąsiadem lub krewnym i obawiasz się, że może im grozić ryzyko związane z nadmiernie wysokimi temperaturami.

Jeśli wiesz, że istnieje nagły przypadek medyczny związany z upałem, zadzwoń pod numer 911 – radzi miasto.

Jak nie narażać się w czasie upałów?

 • Dbaj o nawodnienie — pij dużo wody i unikaj alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych.
 • Pozostań w domu, jeśli nie masz klimatyzacji, zaciągnij rolety, ale okna lekko uchyl.
 • Trzymaj światła elektryczne wyłączone lub przyciemnione.
 • Minimalizuj użycie piekarnika i kuchenki.
 • Noś luźną, lekką, bawełnianą odzież.
 • Weź chłodne kąpiele i prysznice.
 • Nie zostawiaj nikogo (w tym zwierząt domowych) w zaparkowanym samochodzie – nawet na kilka minut.

Centra chłodnicze

Oprócz zapewnienia chłodu w budynkach Biblioteki Publicznej w Chicago i domach terenowych w dzielnicy Chicago Park District, a także brodzików, miasto uruchomiło centra chłodnicze działające w godzinach od 8:30AM do 7:00.PM w środę i czwartek. Centrum Garfield jest otwarte 24 godziny na dobę.

 • Englewood Center, 1140 W. 79th Street
 • Garfield Center, 10 S. Kedzie Ave. (non stop)
 • King Center, 4314 S. Cottage Grove
 • North Area Center, 845 W. Wilson Ave.
 • South Chicago Center, 8650 S. Commercial Ave.
 • Trina Davila Center, 4312 W. North Ave.

Miasto otworzyło także ośrodki dla seniorów, w których można się ochłodzić w godzinach od 8:30AM do 4:30PM:

 • Southeast, 1767 E. 79th St.
 • Southwest, 6117 S. Kedzie Ave.
 • Central West, 2102 W. Ogden Ave.
 • Northeast, 2019 W. Lawrence Ave.
 • Northwest, 3160 N. Milwaukee Ave.
 • Renaissance Court, 78 E. Washington St. (10 a.m. – 5 p.m.)

Ośrodki na przedmieściach:

 • Pilsen, 2121 S. Morgan St.
 • West Town, 1615 W. Chicago Ave.
 • North Center, 4040 N. Oakley Ave.
 • Norwood Park, 5801 N. Natoma Ave.
 • Portage Park, 4100 N. Long Ave.
 • Abbott Park, 49 E. 95th St.
 • Chatham Park, 8300 S. Cottage Grove Ave.
 • Roseland, 10426 S. Michigan Ave.
 • Garfield Ridge, 5674-B S. Archer Ave,
 • Kelvyn Park, 2715 N. Cicero Ave.
 • Auburn Gresham, 1040 W. 79th St.
 • Englewood, 653-657 W. 63rd St.
 • Austin, 5071 W. Congress Parkway
 • Edgewater, 5917 N. Broadway
 • South Chicago, 9233 S. Burley Ave.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/CentralITAlliance/

News Chicago

Czym byłaby jesień bez dyni? Znajdź tą wymarzoną dla swojej rodziny w samym Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago i na przedmieściach znajduje się wiele farm oferujących grządki z dyniami, a na wielu z nich znajdują się także labirynty kukurydziane, możliwość własnoręcznego zbierania jabłek i inne jesienne zajęcia. Jeśli szukasz ciekawej wycieczki i zajęć, zapoznaj się z listą najlepszych miejsc z dyniami, które warto odwiedzić jesienią.

Dzisiaj miejsca, gdzie możesz zdobyć wymarzoną dynię w samym Chicago.

Uwaga: pamiętaj, aby sprawdzić strony internetowe, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje dotyczące danego miejsca i kupić bilety z wyprzedzeniem.

Jack’s Pumpkin PopUp

Ta jesienna atrakcja na świeżym powietrzu, zlokalizowana na ponad 2 akrach na wyspie Goose Island, obejmuje największy labirynt kukurydzy w centrum Chicago, ukryty bar z alkoholem, i takie atrakcje jak rzucanie siekierą, zabawy karnawałowe, muzykę, wróżenie, trzy bary z pełnym zakresem usług i kilka scenerii, dzięki którym można uwiecznić niezapomnianą jesień zdjęcia. Wymagany jest wcześniej zakupiony dostęp.

Adres: 1465 N Elston Ave, Chicago, IL 60642

Daty: 21 września – 5 listopada

Koszt: Ceny różnią się w zależności od daty. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

Jesienny festyn w Lincoln Park Zoo

Podczas corocznego jesiennego festiwalu w Lincoln Park Zoo będzie dostępna mała grządka z dyniami. Odbędą się tu także inne jesienne atrakcje, w tym spacer po dyniach, rzeźbienie dyni na żywo, świąteczny bar, pogawędki ze zwierzętami, rozrywka muzyczna i wiele więcej.

Adres: 2400 N. Cannon Drive

Daty: Fall Fest 2023 odbywa się w piątki i niedziele od 29 września do 29 października oraz poniedziałek 9 października

Godziny otwarcia: Zoo jest otwarte codziennie w godzinach 10:00AM–5:00PM

Koszt: wstęp WOLNY, ale niektóre atrakcje są płatne. Sprawdź szczegóły na stronie internetowej.

JoJo Pumpkin Patch

JoJo’s Shake Bar to restauracja i bar z nowoczesnymi akcentami klasycznych dań obiadowych, selekcją whisky i wyrafinowanymi koktajlami, gdzie możesz wybrać własną dynię. Lokal oferuje także zajęcia z malowaniem dyni.

Specjalność Pumpkin Patch obejmuje wyśmienite jabłka w karmelu, placki z dynią i jabłkami, cydry i duże gorące czekolady oraz słynny Pumpkin Patch Shake (wyśmienity koktajl o smaku dyni ułożony wysoko z kawałkiem ciasta dyniowego, preclem Reese’s Pieces, pieczoną pianką marshmallow i toffi).

Adres: JoJo’s Shake Bar w River North (23 W Hubbard St) i w Naperville

Kiedy: Otwarte od 22 września do 2 listopada

Koszt: Rezerwacje są dostępne na jojosshakebar.com.

Halloween w parkach

Małe grządki z dyniami dla dzieci można znaleźć w kilku chicagowskich parkach w ramach corocznego Halloween in the Parks. Odbędą się tu również inne wydarzenia przyjazne dzieciom, takie jak imprezy Halloween, nawiedzone domy i jesienne festiwale.

Gdzie: Różne parki w Chicago.

Kiedy: wybierz daty w październiku. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Koszt: BEZPŁATNY.

 

Źródło: thetravelsisters
Foto: JoJo Pumpkin Patch, Park District, Lincoln Park Zoo, Jack’s Pumpkin PopUp, istock/PIKSEL/
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwszy przypadek wirusa Zachodniego Nilu w rejonie Chicago w tym roku. Chrońcie się przed komarami!

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym potwierdzili pierwszy w tym roku przypadek wirusa Zachodniego Nilu u ludzi w powiecie Lake na północnych przedmieściach. W lipcu wirus naleziono w komarach w Medinah, Wheaton i Wood Dale.

W piątek w komunikacie prasowym Departament Zdrowia Powiatu Lake poinformował, że na początku września zachorowała 60-letnia mieszkanka powiatu Lake.

Chociaż większość osób zarażonych wirusem Zachodniego Nilu nie wykazuje objawów, niektórzy chorują od trzech do 15 dni po ukąszeniu przez zakażonego komara. Według urzędników służby zdrowia możliwe objawy, na które należy zwrócić uwagę, to: gorączka, nudności, ból głowy i bóle mięśni.

Osoby w wieku powyżej 60 lat oraz osoby z osłabionymi objawami odpornościowymi są narażone na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

Pracownicy Departamentu Zdrowia Powiatu Lake zalecają, aby mieszkańcy przestrzegali „4 zasad obrony”, aby chronić siebie i swoje rodziny:

 • Osuszaj przedmioty, które gromadzą stojącą wodę wokół domu lub podwórka, aby ograniczyć obszary, w których komary mogą się rozmnażać. Regularnie szoruj i uzupełniaj naczynia na wodę dla zwierząt i poidła dla ptaków.
 • Chroń się środkiem odstraszającym owady zawierającym DEET, gdy przebywasz na zewnątrz.
 • Ubieraj się na zewnątrz w długie spodnie, długie rękawy i buty z zakrytymi palcami.
 • Od zmierzchu do świtu należy używać repelentów na zewnątrz.

Wirus Zachodniego Nilu jest zwykle przenoszony przez komary i powoduje chorobę zwaną gorączka Zachodniego Nilu – ostrą infekcję wirusową.

Po raz pierwszy wirus wyizolowano w Ugandzie w 1937 roku. Epidemie choroby zanotowano w Rumunii (1996), Rosji (1999) i Izraelu (2000), jednakże przez długi czas nie były znane żadne przypadki wykrycia wirusa na półkuli zachodniej.

Dopiero od roku 1999 wirus rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej. Przez pierwsze 3 lata w USA naliczono w sumie niespełna 150 zachorowań, ale w roku 2002 odnotowano ich 4156, a w 2003 roku ponad 9800. W 2006 roku w USA potwierdzono 4268 przypadków.

Znaczna większość zakażonych ma łagodne objawy lub nie ma żadnych objawów, ale u ok. 20% chorych zakażenie przebiega jak ostra choroba gorączkowa. U około 1% chorych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. W tej grupie chorych śmiertelność może wynieść ok. 10%.

Jeśli dochodzi do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się po 2 – 15 dniach. W postaciach lekkich choroba może dawać objawy rzekomogrypowe (gorączka, ból głowy, bóle mięśni), czasem drobną wysypkę lub powiększenie węzłów chłonnych.

W cięższych przypadkach objawy są bardziej nasilone a przebieg gwałtowny, mogą dołączyć się nudności, wymioty, trudności w połykaniu, kręcz szyi, osłabienie mięśni, utrudnienie chodu, zaburzenia koordynacji, parkinsonizm, zaburzenia świadomości. Ciężki przebieg może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu czy ostrego porażenia wiotkiego (ang West Nile Poliomyelitis).

 

Źródło: nbc, wikipedia
Foto: istock/Liudmila Chernetska/ Kwangmoozaa/ Stockah/
Czytaj dalej

News Chicago

Skarbnik Twojego powiatu może być Ci winien pieniądze. Przeczytaj jak to sprawdzić

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki tysięcy dolarów są przetrzymywane przez skarbników podmiejskich powiatów jako nieodebrana własność, ale w niektórych placówkach trudniej jest dowiedzieć się, czy jesteś do nich uprawniony, niż w innych. Wiele kwot wynosi około 20 dolarów i stanowi rekompensatę za pełnienie obowiązków ławy przysięgłych. Ale są też znacznie większe kwoty należne z tytułu zwrotu podatku od nieruchomości, wyroków sądowych lub innych spraw powiatowych.

Obecnie lista w biurze powiatu Du Page zawiera 3005 wpisów o łącznej wartości 360 459 dolarów. Dostęp do niego można uzyskać, klikając link „uncashed checks” na stronie strony głównej skarbnika pod adresem dupagecounty.gov/elected_officials/treasurer.

Strona skarbnika powiatu Kane, treasurer.kanecountyil.gov, również zawiera listę z możliwością przeszukiwania, pokazującą, komu jest należna część z przechowywanych tam 63 631 dolarów.

W powiecie Cook skarbnik Maria Pappas prowadzi stronę internetową poświęconą nieodebranym funduszom, na której użytkownicy mogą wyszukiwać według nazwiska, adresu lub numeru identyfikacyjnego nieruchomości. Odwiedzający muszą podać adres e-mail, aby otrzymać kod dostępu. Link do wyszukiwania niezrealizowanych czeków znajduje się na stronie głównej: Cookcountytreasurer.com, pod nagłówkiem „Refunds” u dołu strony.

Listę 262 niezrealizowanych czeków skarbnika powiatu Will o łącznej wartości ponad 200 000 dolarów nie jest już tak łatwo znaleźć. Na jego stronie internetowej nie ma łącza ani wskazówek prowadzących do pliku z długim adresem: willcounty.gov/County-Offices/Finance-and-Revenue/Treasurer-Office.

Aby znaleźć tę listę, użytkownicy muszą kliknąć dowolną kartę pod nagłówkiem „I want to go to …”, a następnie przewinąć w dół prawą stronę nowego ekranu w celu znalezienia łącza do „uncashed unclaimed funds”.

Natomiast listy dotyczące powiatów Lake i McHenry nie są wcale dostępne online. Każdy zainteresowany może złożyć wniosek o ich udostepnienie na podstawie ustawy o wolności informacji.

Skarbnicy twierdzą, że nieodebrane pieniądze wynikają z faktu, że czeki albo zostały wysłane na zły adres i zwrócone, albo w ogóle nie zostały zrealizowane. Według urzędników powiatu czeki tracą ważność po trzech miesiącach.

Ale nie tylko mieszkańcy są na powiatowych listach. Z raportów wynika, że kościoły, banki, kancelarie prawne, firmy z branży nieruchomości i wiele innych przedsiębiorstw mają nieodebrane należności pieniężne. Dotyczy to także innych organów rządowych.

Pieniądze w kasie skarbników powiatu są tam tylko przez trzy lata. Do końca przyszłego miesiąca większość skarbników usunie ze swoich list wszelkie nieodebrane środki pieniężne starsze niż trzy lata i przekaże je skarbnikowi stanu Michaelowi Frerichsowi, wg przepisów prawa.

Dostęp do gotówki może być łatwiejszy, gdy znajdzie się u skarbnika stanowego.

Tam, gdzie większość skarbników okręgowych nie ma personelu zajmującego się odzyskiwaniem utraconych pieniędzy, skarbnik stanu poświęca 40% swoich pracowników funduszowi na rzecz nieodebranych własności, który obecnie gromadzi sumę około 5 miliardów dolarów.

Strona internetowa skarbnika, icash.illinoistreasurer.gov, jest również łatwiejsza w nawigacji niż większość stron powiatów, a odebranie pieniędzy jest często prostsze, szczególnie na mniejsze kwoty. W większości przypadków złożenie wniosku może nastąpić online.

Aby usprawnić i zautomatyzować odbiór własności w 2018 r. wprowadzono, a w tym roku udoskonalono program o nazwie „Money Match”.

Money Match sprawdza inne stanowe bazy danych, aby pomóc zlokalizować nieodebrane pieniądze danej osoby, nawet jeśli ta osoba nie szuka ich aktywnie. Każdy, kto nie odebrał kwoty mniejszej niż 5000 dolarów, może automatycznie otrzymać czeki z biura Frerichsa, jeśli dane kontaktowe są zgodne i potwierdzone.

W tym roku w ramach programu ma zostać przekazanych 47 milionów dolarów ponad 66 000 osób.

W ostatnim roku podatkowym, który zakończył się 30 czerwca, skarbnik przekazał prawowitym odbiorcom 253 miliony dolarów nieodebranego majątku z ponad 203 000 roszczeń.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Google maps. istock/mirza kadic/ zest_marina/ Illinois State Treasure
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu