Połącz się z nami

News USA

Ustawodawcy Wisconsin chcą by dzieci w wieku 14 i 15 lat pracowały bez zgody rodziców

Opublikowano

dnia

Dzieci w wieku 14 i 15 lat nie będą już potrzebować pozwolenia na pracę ani zgody rodziców, aby dostać pracę na mocy ustawy, którą republikańscy prawodawcy z Wisconsin przedstawili w piątek. Propozycja pojawia się pomimo wysiłków śledczych federalnych w celu powstrzymania gwałtownego wzrostu naruszeń przepisów związanych z pracą dzieci w całym kraju.

Zgodnie obowiązującym do tej pory prawem 14- i 15-latkowie w stanie Wisconsin nie mogli wykonywać większości prac, chyba że mieli pozwolenie od rodzica lub opiekuna i zweryfikowali swój wiek w Departamencie ds. Rozwoju Zasobów Pracy. Departament mógł w każdej chwili cofnąć zezwolenie na pracę młodzieży, jeśli uznał, że bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone.

Senator Cory Tomczyk i Kongresmeni stanowi Clint Moses i Amy Binsfeld, Republikanie sponsorujący projekt ustawy, nazwali pozwolenia na pracę dla młodzieży „niepotrzebnymi barierami administracyjnymi, które spowalniają proces zatrudniania”.

„Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli możliwość pracy bez konieczności znoszenia nadmiernych regulacji rządowych” – napisali w swoim oświadczeniu.

Ustawa nadal wymaga od pracodawców prowadzenia własnych rejestrów wieku i przepracowanych godzin pracowników, ale bez wydawania zezwoleń na pracę zweryfikowanych przez agencję państwową firmy przyłapane na łamaniu prawa pracy dzieci mogą łatwiej twierdzić, że nie wiedzą ile dziecko ma lat.

Na początku tego roku Departament Pracy nałożył grzywnę w wysokości ponad 1,5 miliona dolarów na wykonawcę pakowania mięsa Packers Sanitation z Wisconsin za zatrudnienie co najmniej 100 dzieci, niektóre w wieku nawet 13 lat, do czyszczenia niebezpiecznych urządzeń, takich jak piły do kości i rozłupywacze czaszek w zakładach w całych Stanach Zjednoczonych.

Firma twierdzi, że nie była świadoma, że ci pracownicy byli nieletni, ale od tego czasu podjęła kroki w celu poprawy sposobu weryfikacji wieku pracowników.

Ustawodawcy stanowi w całym kraju, w większości Republikanie, w ostatnich latach przyjęli przepisy, które pozwoliłyby dzieciom pracować dłużej i wykonywać bardziej niebezpieczne zawody. Wiele takich ustaw zostało zaproponowanych jako rozwiązania problemu niedoborów pracowników, ale przeciwnicy pracy dzieci potępili te środki jako niepotrzebne zagrożenie dla nich.

Republikańska gubernator Arkansas Sarah Huckabee Sanders podpisała w marcu ustawę eliminującą konieczność zezwoleń, które podobnie jak w Wisconsin wymagały od pracodawców weryfikacji wieku dziecka i uzyskania zgody rodzica.

Sanders podpisała później także osobną ustawę podnoszącą kary cywilne i ustanawiającą sankcje karne za naruszenie przepisów dotyczących pracy dzieci, by je lepiej chronić przed wykorzystywaniem przez pracodawców.

Na początku tego roku Republikanie z Wisconsin zaproponowali zezwolenie dzieciom w wieku 14 lat na podawanie alkoholu w restauracjach i barach. Według National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, gdyby ta ustawa przeszła, Wisconsin miałoby najniższy limit wieku w całym kraju.

Niewiele ponad miesiąc temu 16-letni chłopiec w północnym Wisconsin zmarł podczas pracy w tartaku. Wstępne doniesienia sugerują, że Michael Schuls wykonywał pracę dozwoloną przez prawo stanowe, kiedy został zabity przez maszynę do układania drewna. Jego śmierć i śmierć innych nastoletnich pracowników tego lata zwróciła większą uwagę na przepisy dotyczące pracy dzieci.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby demokratyczny gubernator Tony Evers podpisał którąkolwiek z propozycji prawnych stanu Wisconsin, jeśli przejdą one przez kontrolowaną przez Republikanów legislaturę. W zeszłym roku zawetował on ustawę, która pozwalałaby 14- i 15-latkom pracować latem w późniejszych godzinach.

Republikański poprzednik Eversa, były gubernator Scott Walker, podpisał w 2017 roku ustawę, która zniosła wymagania dotyczące pozwolenia na pracę dla 16- i 17-latków.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/DuxX/

News Chicago

Rozpoczęła się budowa wieżowców w Streeterville. Znika słynna dziura po Chicago Spire

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego była ostatnią okazją by zobaczyć głęboki na 75 stóp dół w dawnym miejscu Chicago Spire – symbol niewykorzystanego potencjału i ostatnią niezagospodarowaną działkę wzdłuż rzeki i jeziora Michigan. W poniedziałek rozpoczęła się budowa nowego projektu przy 400 Lake Shore Dr.

Inwestycja o wartości 500 milionów dolarów obejmie dwa mieszkalne wieżowce i kilka akrów otwartej przestrzeni zielonej. Najpierw zostanie wybudowany wyższy budynek, mający 72 piętra, w północnej części terenu.

Wieżowce zostały zaprojektowane jako brama i hołd dla dawnego miejsca osiedlenia się założyciela Chicago, Jeana-Baptiste’a Point DuSable.

Pierwotne plany budowy, o których informowaliśmy tutaj, wyznaczyły datę jej rozpoczęcia na 1 grudnia 2023 roku.

Spółka Related Midwest nabyła dawną siedzibę Spire w 2014 r. w drodze postępowania upadłościowego. Działka była pusta, ale poprzedni deweloperzy, Garrett Kelleher i Steve Ivankovich pozostawili po sobie duży krater, który miał być częścią wysokiego na 2000 stóp wieżowca mieszkalnego. Budynek miał być najwyższym na półkuli zachodniej.

Od tego czasu firma Related spędziła 7 lat wyłącznie na projektowaniu. Plan wieżowców powstał w wyniku znalezienia równowagi między projektem, który zdaniem jej przedstawicieli jest wykonalny, a wykorzystaniem fundamentów, które są już w ziemi.

Wieże zostały zaprojektowane przez chicagowskie biuro Skidmore, Owings & Merrill i architekta Davida Childsa, który stał za One World Trade Center. Wnętrza zaprojektowała nowojorska firma MAWD.

Budynki będą ustawione pod takim kątem, aby naśladować „gest powitania” i zachować widoki dla mieszkańców. Takie umiejscowienie pomaga również złagodzić niesforne warunki wiatrowe nad jeziorem.

Budowa będzie projektem trzyletnim. Pierwsze mieszkania zostaną dostarczone wiosną 2027 r. BOWA Construction i należąca do Related Midwest, LR Contracting Co., zajmie się najpierw parkingiem podziemnym, a następnie rozpocznie prace nad wieżą północną.

Pierwszy wieżowiec będzie się składał z 635 mieszkań, z czego 20% zostanie przeznaczonych dla najemców o niskich dochodach. Wśród mieszkań będą apartamenty typu studio, a także lokale z jedną, dwiema i trzema sypialniami. Budynek będzie miał ponad milion stóp kwadratowych powierzchni użytkowej i trzy podziemne garaże.

Projekt 400 Lake Shore Dr. spełni także długo oczekiwaną obietnicę — założenie DuSable Park. Teren parku został podarowany dzielnicy Chicago Park District przez byłego burmistrza Harolda Washingtona w 1987 roku. Park o powierzchni 3,3 akra, który będzie kosztował 10 milionów dolarów, jest w fazie projektowania.

W związku z jego powstaniem przedłużona zostanie Chicago Riverwalk.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Related Midwest

 

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Szybkie pociągi Brightline mają zatrzymywać się w powiecie Brevard

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybka linia Brightline łącząca Miami z Orlando zawita także do powiatu Brevard, a proponowana stacja będzie czymś więcej niż tylko przystankiem kolejowym. Opinia publiczna jest proszona o ocenę planów dotyczących tej znaczącej inwestycji. Natomiast Tampa wciąż czeka na budowę linii łączącej ją z Orlando.

Proponowana stacja Brightline w powiecie Brevard ma być kompleksowym węzłem obejmującym sklepy, mieszkania i restauracje.

Space Coast Transportation Planning Organization uruchomiła ankietę internetową, aby zebrać opinie społeczności na temat jej rozwoju. Organizacja ma nadzieję, że podróżni poruszający się pociągami Brightline pozostaną i będą cieszyć się Wybrzeżem Kosmicznym, a nie tylko przez nie przejeżdżać.

Ankieta „Shape Your Station” umożliwia mieszkańcom podzielenie się przemyśleniami na temat rozwoju stacji, ułatwień dostępu i ogólnie pożądanych doświadczeń. Ankieta będzie ogólnodostępna do 30 czerwca i można ją wypełnić tutaj.

Natomiast w piątek członkowie Suncoast Transportation Planning Alliance i Central Florida MPO Alliance zebrali się, aby omówić bieżące projekty wzdłuż autostrady I-4 i okazać wsparcie dla powstania linii pasażerskiej Brightline pomiędzy Tampą a Orlando. Na spotkaniu obecni byli urzędnicy m.in. z powiatów Hillsborough, Pinellas, Polk, Orange, Osceola na Florydzie.

Na początku tego roku burmistrz Tampy, Jane Castor i kilku lokalnych liderów transportu skorzystali z połączenia Brightline między Orlando a Miami. Po powrocie Castor zapowiedziała, że stacja Brightline Tampy będzie znajdować się w Ybor City.

Na rozpoczęcie procesu budowy wpłynęło już kilka dotacji federalnych, ale wciąż nie ma aktualnego harmonogramu przybycia Brightline do Tampy.

Republikański Kongresmen Stanu z Indian Rocks Beach, Nick DiCeglie, zaproponował na ostatniej sesji legislacyjnej projekt ustawy, który wymagałby od Departamentu Transportu Florydy zachowania korytarza o szerokości 44 stóp wzdłuż I-4 dla potencjalnego połączenia kolejowego, ale ostatecznie zapis ten skreślono.

Gubernator Ron DeSantis mówił już wcześniej, że nie chce, aby podatnicy płacili za rozbudowę kolei.

 

Źródło: fox35, wusf
Foto: YouTube, istock/JillianCain/
Czytaj dalej

News USA

Poszukiwani wykwalifikowani pracownicy. Jaki fach w USA opłacany jest najlepiej?

Opublikowano

dnia

Autor:

W Stanach Zjednoczonych panuje obecnie duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, a zainteresowanie młodych dorosłych studiami maleje. Niedobór fachowców spowodował wzrost płac, czyniąc te zawody bardziej atrakcyjnymi. Łatwiej i taniej jest także przejść odpowiedni kurs niż studia.

Korzystając z danych Biura Statystyk Pracy Stanów Zjednoczonych, witryna ofert pracy Indeed niedawno podała, że ​​średnia pensja pracowników wykwalifikowanych w Ameryce wynosi 61 900 dolarów, ale w niektórych zawodach zarabia się znacznie więcej, nawet jeśli dana osoba dopiero ją zaczyna.

Według serwisu Indeed, oto najlepiej płatne stanowiska dla fachowców w 2024 r.:

 1. Radiolog USG: 131 161 dolarów
 2. Terapeuta układu oddechowego: 104 437 dolarów
 3. Higienistka stomatologiczna: 99 013 dolarów
 4. Kierownik budowy: 88 319 dolarów
 5. Mechanik lotniczy: 82 846 dolarów
 6. Technik kablowy: 70 714 dolarów
 7. Mechanik przemysłowy: 69 637 dolarów
 8. Instalator instalacji fotowoltaicznych: 69 442 dolarów
 9. Rzeczoznawca majątkowy: 64 075 dolarów
 10. Elektryk: 62 739 dolarów
 11. Licencjonowana pielęgniarka: 59 125 dolarów
 12. Technik turbin wiatrowych: 58 005 dolarów

Niedobór fachowców doprowadził do zwiększonego popytu w całej gospodarce, szczególnie w budownictwie, gdzie brak wykwalifikowanych pracowników przyczynia się do niedoborów mieszkań w całym kraju.

Najlepiej płatne stanowiska związane z budownictwem według ProTool Reviews:

 1. Instalator wind i schodów ruchomych: 100 060 dolarów
 2. Instalator linii elektroenergetycznych: 85 900 dolarów
 3. Technik mechanik lotniczy: 76 260 dolarów
 4. Kotlarz: 73 840 dolarów
 5. Instalator telekomunikacyjny: 69 040 dolarów
 6. Ślusarz: 68 220 dolarów
 7. Monter rurociągów, hydraulik i monter parowy: 67 840 dolarów
 8. Elektryk: 67 810 dolarów
 9. Technik turbin wiatrowych: 65 380 dolarów
Źródło: fox32
Foto: istock/EvgeniyShkolenko/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu