Połącz się z nami

News Chicago

Muzeum Holokaustu opowiada historie ocalałych w nowym filmie. Jedną z bohaterek jest Marion Deichmann

Opublikowano

dnia

90-letnia Marion Deichmann przez większość życia próbowała zapomnieć traumę, którą przeżyła w czasie Holokaustu, ale teraz jest zdeterminowana, by nie dopuścić do tego, aby historia jej lub jej matki zaginęła. W tym celu opublikowała książkę w 2012 roku wzięła udział w filmie wyprodukowanym we współpracy z Muzeum Holokaustu w Illinois.

„Moja matka została zabrana 16 lipca 1942 roku, 81 lat temu” – wspomina Marion Deichmann.

Film rozpoczyna się od paryskiego mieszkania, które ostatnio dzieliła z matką i babcią. Opowiada o ucieczce jej rodziny, najpierw z rodzinnych Niemiec, a potem z Luksemburga.

„Zabrali ich do wagonów, a ona pojechała do Auschwitz” – opowiada Deichmann. „Kiedyś mieli te pociągi po około 1000 osób. Nikt nie wrócił”.

Po aresztowaniu jej matki Deichmann i jej babcia zostały rozdzielone, gdy ukrywały się z pomocą francuskiego ruchu oporu „Niektórzy ludzie w Normandii zaproponowali, że wezmą dzieci. Pojechałam więc do Normandii” – wspomina Deichmann.

Historia Marion Deichmann jest jedną z trzech niedawno wyprodukowanych przez Illinois Holocaust Museum w celu zachowania historii ocalałych długo po ich śmierci.

Te historie odbywają się w różnych regionach geograficznych i opowiadają o różnych doświadczeniach, ale są ze sobą powiązane. Wszystkie dotyczą młodych kobiet, a ich historie są trochę inne niż standardowe, które można usłyszeć, wyjaśnia Noah Cruickshank z Muzeum Holokaustu.

Dla Marion Deichmann powrót do miejsc traumy był częścią procesu zdrowienia, który kontynuuje, nawet po tylu latach.

„Była dla mnie wszystkim. Nadal jest”, mówi Deichmann o swojej matce.

Historia Marion Deichmann będzie miała swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji na początku września, a następnie będzie można ją oglądać w Illinois Holocaust Museum w Skokie od 1 października.

Bilety do Muzeum Holokaustu dostępne są tutaj. Dzieci i młodzież zawsze mają wstęp wolny. Muzeum jest bezpłatne w każdy ostatni piątek miesiąca, ale wizyta wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Więcej informacji na stronie muzeum, pod numerem telefonu 847 967 4800 i adresem mailowym info@ilhmec.org.

Źródło: abc7
Foto: screenshot, Illinois Holocaust Museum

Kultura

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – promocja Polski poprzez kulturę

Opublikowano

dnia

Autor:

To nie tylko święto muzyki. To wielka promocja polskiej kultury i polskich artystów – w Warszawie od 6 do 18 kwietnia odbędzie się 29. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena z udziałem najlepszych polskich orkiestr, artystów oraz wybitnych wykonawców z zagranicy.

„Mamy wspaniałych artystów, orkiestry, wspaniałe sale koncertowe. Polska kultura może zachwycać świat” – mówiła Elżbieta Penderecka, inicjatorka Festiwali Ludwiga van Beethovena. I z takim pragnieniem – promocji polskiej kultury – ale także edukacji muzycznej kolejnych pokoleń zainicjowała 29 lat temu Festiwal Beethovenowski, organizowany rokrocznie przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego jest prezesem.

Od IX Symfonii przez muzykę i poezję

Początkowo festiwal odbywał się w Krakowie, by po kilku latach przenieść się do Warszawy, w której sala Filharmonii Narodowej na dwa tygodnie przed Wielkanocą wybrzmiewa codziennie muzyką wybitnych kompozytorów w wykonaniu najlepszych artystów Polski i świata.

W tym roku 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena rozpoczyna się 6 kwietnia. I to od wykonania wybitnego dzieła – IX Symfonia Beethovena ze sławną Odą do radości Fryderyka Schillera śpiewaną w finale.

Utwór wykona Orkiestra Narodowego Forum Muzyki, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz doborowy kwartet solistów – Chen Reiss (sopran), Sarah Romberger (mezzosopran), Sung Min Song (tenor), Jan Martiník (baryton), a poprowadzi muzyków światowej sławy dyrygent Christoph Eschenbach.

Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Beethoven i wielka poezja”. I chociaż sama nazwa festiwalu nawiązuje do postaci niemieckiego mistrza wszech czasów, to oczywiście prezentowana jest muzyka różnych kompozytorów w wykonaniu artystów prezentujących różne szkoły muzyczne.

12 dni festiwalowych

Zgodnie z hasłem przewodnim program koncertów wypełniony został utworami wokalno-instrumentalnymi i utworami inspirowanymi literaturą od Beethovena poprzez Ferenca Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Maurice’a Ravela po Krzysztofa Pendereckiego.

Jak informuje Andrzej Giza, dyrektor Fundacji im. Ludwiga van Beethovena, w trakcie 12 festiwalowych dni będzie można wysłuchać w sumie 8 koncertów symfonicznych, 3 recitale pieśni, 2 recitale fortepianowe i 2 koncerty kameralne. „Pani Elżbieta Penderecka, dyrektor Festiwalu, zaprosiła do udziału w koncertach wielu znakomitych solistów i dyrygentów, a także najlepsze krajowe i zagraniczne orkiestry symfoniczne” – dodaje Andrzej Giza.

Z koncertami symfonicznymi wystąpią polskie zespoły: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem maestro Lawrenca Fostera, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Leonarda Slatkina.

Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Beethovenorchester z Bonn pod batutą swego muzycznego dyrektora, Dirka Kaftana.

Wielki finał w Teatrze Wielkim

Wielkim wydarzeniem Festiwalu będzie – jak co roku – koncert finałowy, w Wielki Piątek. Odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a w programie będzie można usłyszeć Kadysz Krzysztofa Pendereckiego i Kaddish Leonarda Bernsteina.

Wykonawcami dzieł z tekstem modlitwy za zmarłych będą Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca, Natalia Rubiś (sopran), Gerard Edery (kantor) oraz narratorzy – Leah Pisar-Haas, Sławomir Holland, prowadzeni pod batutą Christopha Königa, pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Narodowej.

Jak informują organizatorzy, zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe. 29. edycję Wielkanocnego Festiwalu anonsuje plakat autorstwa Julity Malinowskiej.

Festiwal, współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, objął honorowym patronatem Prezydent Andrzej Duda.

Szczegółowe informacje na temat programu festiwalu oraz biletów można uzyskać na stronie: beethoven.org.pl

Family News Service

 

Foto: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.

O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!

Spektakl, który bawi i edukuje

Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!

“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.

Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.

Nowa obsada, nowe doznania

Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.

“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska

Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?

Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.

Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.

Obsada:

  • Reżyseria: Kinga Modjeska
  • Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
  • Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
  • Świata: Oskar Łukacz
  • Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys

Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
Czytaj dalej

News Chicago

Bilety na trasę koncertową “Mayhem Ball” Lady Gagi już są w sprzedaży

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj w południe rusza oficjalna sprzedaż publiczna wejściówek na koncerty Lady Gagi w ramach trasy “Mayham Ball”. 14-krotna zdobywczyni nagrody Grammy wystąpi na scenie United Center w Chicago dwukrotnie – w poniedziałek 15 września oraz środę 17 września. Trasa będzie promować jej najnowszy album “Mayhem”.

„Ten występ ma być teatralnym i elektryzującym doświadczeniem, które ożywi Mayhem dokładnie tak, jak sobie to wyobrażam” – napisała Lady Gaga w poście na Instagramie.

“Trasa Mayhem Ball oficjalnie zmierza w waszą stronę. Do zobaczenia wkrótce, potwory!” – dodała gwiazda.

Trasa “Mayhem Ball” obejmie ponad tuzin lokalizacji w USA i Europie. Oto pełna lista dat i miejsc koncertów:

Stany Zjednoczone:

  • 16, 18 lipca – Las Vegas, NV (T-Mobile Arena)
  • 6, 7 sierpnia – Seattle, WA (Climate Pledge Arena)
  • 22, 23, 26 sierpnia – Nowy Jork, NY (Madison Square Garden)
  • 31 sierpnia, 1 września – Miami, FL (Kaseya Center)
  • 10, 11 września – Toronto, Kanada (Scotiabank Arena)
  • 15, 17 września – Chicago, IL (United Center)

Europa:

  • 29, 30 września, 2 października – Londyn, Wielka Brytania (The O2)
  • 7 października – Manchester, Wielka Brytania (Co-Op Live)
  • 12, 13 października – Sztokholm, Szwecja (Avicii Arena)
  • 19, 20 października – Mediolan, Włochy (Unipol Forum)
  • 28, 29 października – Barcelona, Hiszpania (Palau Sant Jordi)
  • 4, 5 listopada – Berlin, Niemcy (Uber Arena)
  • 9 listopada – Amsterdam, Holandia (Ziggo Dome)
  • 11 listopada – Antwerpia, Belgia (Sportpaleis Arena)
  • 13, 14 listopada – Lyon, Francja (LDLC Arena)
  • 17, 18, 20 listopada – Paryż, Francja (Accor Arena)

Sprzedaż biletów

Oficjalna sprzedaż publiczna rozpocznie się w czwartek, 3 kwietnia o godzinie 12:00PM. Więcej informacji o zakupie biletów można znaleźć na oficjalnej stronie Lady Gagi.

Nie przegap szansy na niezapomniane widowisko! Lady Gaga ponownie udowodni, że jest jedną z najbardziej ekscytujących artystek sceny muzycznej.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Kalpesh Patel, proacguy1
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu