Połącz się z nami

News USA

Stany Zjednoczone ostatecznie pożegnały tradycyjne żarówki

Opublikowano

dnia

We wtorek wszedł zakaz używania klasycznych żarówek ustanowiony przez rząd federalny ponad półtorej dekady po tym, jak po raz pierwszy zaproponowano zmianę mającą na celu promowanie efektywności energetycznej. Stany Zjednoczone pożegnały żarówki na rzecz oszczędniejszych rozwiązań.

Federalne rozporządzenie zakazujące żarówek zostało pierwotnie wydane w 2007 r. po uchwaleniu ustawy o niezależności energetycznej i bezpieczeństwie za administracji Busha.

Wprowadzenie zakazu zostało opóźnione w stosunku do jego pierwotnej daty w 2012 r., następnie zasada została rozszerzona za administracji Obamy, zanim została cofnięta przez administrację Trumpa.

Administracja Bidena w kwietniu 2022 r. wprowadziła nową zasadę Departamentu Energii (DOE) zakazującą używania zwykłych żarówek od 1 sierpnia 2023 r. Przepis wymaga, aby żarówki emitowały co najmniej 45 lumenów na wat (lumen to miara jasności). Zakazuje również produkcji i sprzedaży żarówek niezgodnych z wymaganiami – ale nie ich używania, więc konsumenci mogą używać żarówek, jeśli je jeszcze posiadają.

Reguła skutecznie zakazuje większości żarówek, ponieważ według firmy Philips, wiodącego producenta żarówek, zazwyczaj wytwarzają one około 15 lumenów na wat.

Przepis zawiera jednak wyjątki, które pozwalają na dalszą produkcję i sprzedaż żarówek, jeśli są one używane w urządzeniach gospodarstwa domowego lub niektórych typach lamp, w tym między innymi dla hodowli owadów, roślin lub wysyłania sygnałów morskich.

Notatka dotycząca egzekwowania przepisów wydana przez DOE kilka dni po ogłoszeniu zasady w zeszłym roku wskazywała, że agencja będzie nakładać kary cywilne przeciwko producentom i właścicielom marek własnych, którzy świadomie naruszają zakaz, chociaż nie jest jasne, jakie to mogą być kary.

Departament Energii oczekuje, że amerykańscy konsumenci zaoszczędzą prawie 3 miliardy dolarów na rocznych rachunkach za media dzięki tej regule i przewiduje, że zmniejszy ona emisję dwutlenku węgla o 222 miliony ton metrycznych w ciągu najbliższych 30 lat – ilość odpowiadającą za emisję generowaną przez 28 milionów domów w ciągu roku.

Koalicja grup wolnego rynku i konsumentów sprzeciwiła się rządom administracji Bidena, uważając, że szacunkowe korzyści klimatyczne wynikające z przepisów dotyczących efektywności energetycznej są „spekulacyjne, oparte na założeniach i podatne na stronniczość w rękach agencji z programem regulacyjnym”.

Zakaz dotyczący większości żarówek prawdopodobnie zwiększy zainteresowanie konsumentów żarówkami z diodami elektroluminescencyjnymi (LED), które są bardziej energooszczędne i zyskały na popularności.

Najnowsza ankieta DOE dotycząca zużycia energii w budynkach mieszkalnych (RECS) wykazała, że prawie połowa wszystkich gospodarstw domowych w USA używa żarówek LED do całości lub większości oświetlenia wewnętrznego, przy czym udział żarówek LED wzrósł z 4% w 2015 r. do 47% w 2020 r.

Dane wskazują na analogiczny spadek udziału żarówek tradycyjnych lub halogenowych z 31% w 2015 r. do 15% w 2020 r. oraz świetlówek CFL, który spadł z 32% do 12%. Odsetek gospodarstw domowych, które nie deklarują dominującego typu żarówki, również spadł z 33% do 26% w tym samym przedziale czasowym.

W grudniu 2022 r. administracja Bidena i Departament Energii ogłosiły także zasadę podwojenia minimalnej wydajności żarówki do ponad 120 lumenów na wat dla żarówek powszechnie używanych przez konsumentów – co skutecznie zakazałoby świetlówek kompaktowych (CFL). Przepis ma wejść w życie przed końcem 2024 roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Irina Gutyryakrudall30/JackF/

News USA

Za 6,6 mln USD można kupić na własność kawałek miasta w Kalifornii

Opublikowano

dnia

Autor:

Według ogłoszenia grupy brokerskiej Top Gun CRE, całe centrum miasteczka Campo, około godziny drogi na wschód od San Diego, jest na sprzedaż. Działka ma powierzchnię około 95 000 stóp kwadratowych, liczy ponad 20 budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych.

Sprzedaż tego obszaru jest szansą na jego rewitalizację, ponieważ większość budynków została opuszczona i stoi pusta. Może ona zwiększyć dochody miasteczka poprzez wprowadzenie nowych lub ulepszonych usług, takich jak siłownie, pralnie, przedszkola lub domy kultury, bezpośrednio odpowiadających potrzebom lokalnej ludności – podała grupa brokerska w komunikacie prasowym.

Według The Orange County Register 16-akrowy grunt jest wystawiony na sprzedaż od 2019 roku i pierwotnie był wystawiony za 5,5 miliona dolarów, a większość miasta jest obecnie własnością inwestora z Las Vegas, Johna Raya. Jak zauważa gazeta, cena wzrosła obecnie ze względu na wzrost czynszów i przychodów operacyjnych.

Choć całe miasteczko liczy prawie 3000 mieszkańców, według danych Spisu Powszechnego, na konkretnym obszarze na sprzedaż mieszka około 100 mieszkańców.

Campo, położone w malowniczym regionie Mountain Empire to także miasteczko o bogatej historii, sięgającej końca XIX wieku, kiedy służyło jako miasto kolejowe wzdłuż linii kolejowej łączącej San Diego z Arizoną.

Pierwotnie Campo było kluczowym przystankiem na trasie kolejowej, stanowiącym węzeł handlowy i transportowy. Jednak z biegiem czasu miasto przekształciło się w społeczność rolniczą, a hodowla i rolnictwo stały się dominującymi gałęziami przemysłu na tym obszarze. Żyzna ziemia i sprzyjający klimat sprawiły, że Campo stało się idealnym miejscem do uprawy roślin i hodowli zwierząt.

 

Źródło: scrippsnews, SanDiego Real Estate Hunter
Foto: Top Gun CRE
Czytaj dalej

News USA

Zamach na premiera Słowacji zaszokował Europę. Robert Fico jest w ciężkim stanie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę premier Słowacji, Robert Fico, został wielokrotnie postrzelony i ciężko ranny, gdy witał swoich zwolenników podczas politycznego wydarzenia odbywającego się na kilka tygodni przed wyborami. Zamach wywołał szok na Słowacji i w całej Europie.

Lekarze w Bańskiej Bystrzycy walczyli o życie Roberta Fico kilka godzin. Premier Słowacji został ranny w brzuch a lekarze mieli problem z zatamowaniem wewnętrznego krwotoku. Do pobliskiego szpitala przetransportowano go śmigłowcem, ponieważ dotarcie do stolicy, Bratysławy, zajęłoby zbyt dużo czasu.

Władze Słowacji podały, że pięć strzałów padło przed ośrodkiem kulturalnym w 16-tysięcznym miasteczku Handlova, które było niegdyś ośrodkiem wydobycia węgla, prawie 85 mil na północny wschód od stolicy.

Podejrzany przebywa w areszcie, a wstępne dochodzenie wykazało, że za zamachem kryła się „wyraźna motywacja polityczna”, poinformował minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok, rozmawiając z dziennikarzami wraz z ministrem obrony.

Prorosyjski i antyamerykański przekaz Fico

Robert Fico od dawna budził podziały na Słowacji i poza nią. Jego powrót do władzy w zeszłym roku na podstawie prorosyjskiego i antyamerykańskiego przesłania wzbudził jeszcze większe obawy wśród państw Unii Europejskiej.

Rozpoczynając czwartą kadencję premiera, jego rząd wstrzymał dostawy broni na Ukrainę, a krytycy obawiają się, że doprowadzi on Słowację – 5,4-milionowy naród należący do NATO – do porzucenia prozachodniego kursu i podążania śladami Węgier za premierem, Viktorem Orbánem.

Tysiące ludzi wielokrotnie gromadziło się w stolicy i na całej Słowacji, aby protestować przeciwko polityce Fico. Atak nastąpił w momencie, gdy kampania polityczna nabiera tempa na trzy tygodnie przed ogólnoeuropejskimi wyborami mającymi wybrać prawodawców do Parlamentu Europejskiego.

Zamach wywołał szok i komentarze na Słowacji i na świecie. Prezydent-elekt Peter Pellegrini, sojusznik Fico, nazwał atak „bezprecedensowym zagrożeniem dla słowackiej demokracji.

„Jeśli wyrażamy inne opinie polityczne za pomocą pistoletów na placach, a nie w lokalach wyborczych, narażamy na szwank wszystko, co wspólnie zbudowaliśmy przez ponad 31 lat suwerenności Słowacji.” powiedział Pellegrini.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest zaniepokojony. „Potępiamy ten straszliwy akt przemocy” – oznajmił w swoim oświadczeniu.

Sekretarz NATO, Jens Stoltenberg, zamieścił na platformie społecznościowej X informację, że jest „zszokowany i przerażony” zamachem na Fico; Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała go „ohydnym atakiem”, a Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił przemoc wobec szefa rządu.

Na oficjalnym kanale Kremla pojawiło się po zamachu krótkie oświadczenie Władimira Putina.

„Tej ohydnej zbrodni nie da się usprawiedliwić. Znam Roberta Ficę jako człowieka odważnego i o silnej woli. Mam nadzieję, że te cechy pomogą mu przetrwać w tej trudnej sytuacji. Proszę przekazać mu najszczersze wsparcie oraz życzenia szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia” – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: npr, onet
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziś za dom w USA płacimy aż 47,1% więcej niż na początku 2020 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych wzrosły od początku 2020 r. o kosmiczne 47,1%, co z łatwością przewyższyło zwyżki cen obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. Tak wynika z niedawnej analizy przeprowadzonej przez ResiClub, dotyczącej krajowego indeksu cen domów Case-Shiller, która wykazała, że ceny domów w latach 90-tych i 2010-tych wzrosły odpowiednio o 30,1% i 44,7%.

Co więcej, nowa analiza pokazuje, że dotychczasowy wzrost cen domów w tej dekadzie jest bliski przekroczenia całej podwyżki odnotowanej w XXI wieku.

Za gwałtownym wzrostem cen stoi wiele czynników, w tym niedobór domów na krajowym rynku, który zaostrzył się przez szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Jak wynika z osobnego raportu opublikowanego przez Realtor.com, dostępna podaż domów pozostaje niższa o oszałamiające 34,3% w porównaniu z typową liczbą ofert sprzed wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku.

Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich 3 lat wywołało efekt „złotych kajdanek” na rynku mieszkaniowym. Właściciele, którzy na początku pandemii ustalili rekordowo niską stopę oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 3% lub mniej, niechętnie sprzedają domy, jeszcze bardziej ograniczając podaż i pozostawiając niewiele opcji chętnym potencjalnym nabywcom.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2024 r. pozostanie wysokie, a zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy jest jednak mało prawdopodobne, aby stopy powróciły do minimów obserwowanych podczas pandemii.

Co więcej, inwestorzy stają się coraz bardziej sceptyczni co do szans na obniżkę stóp procentowych Fed w tym roku, biorąc pod uwagę serię gorętszych niż oczekiwano raportów o inflacji na początku roku.

Według Freddie Mac średnie oprocentowanie kredytu 30-letniego w zeszłym tygodniu spadło do 7,09%. Chociaż jest to spadek w stosunku do szczytowego poziomu 7,79%, który miał miejsce jesienią 2023 r., pozostaje znacznie wyższy niż najniższy poziom z czasów pandemii wynoszący zaledwie 3%.

Jak wynika z odrębnego badania Zillow, większość właścicieli domów twierdzi, że jest prawie dwukrotnie bardziej skłonna do sprzedaży domu, jeśli ich oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Jednak obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

Oddzielne badanie przeprowadzone przez Redfin pokazuje, że połączenie wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych i podwyższonych cen domów spowodowało, że średnia miesięczna spłata za mieszkanie osiągnęła rekordowy poziom 2775 dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/jaturonoofer/ Chalirmpoj Pimpisarn/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu