Połącz się z nami

News Chicago

8 000 uczniów chicagowskich szkół bez szkolnych autobusów. Nadal brakuje kierowców

Opublikowano

dnia

Ponad 8 000 uczniów chicagowskich szkół publicznych nie będzie miało zapewnionych dojazdów szkolnymi autobusami pierwszego dnia zajęć 21 sierpnia, za co dystrykt obwinia brak kierowców. Chicago oświadczyło, że priorytetem będzie transport dla uczniów niepełnosprawnych i bezdomnych. Obu grup dotyczy prawne zobowiązanie do zapewnienia transportu do szkoły.

Chicagowskie szkoły publiczne CPS mają w tej chwili tylko połowę z 1300 kierowców potrzebnych do transportu uczniów, którzy potrzebują dojazdu autobusem szkolnym. Mogą zapewnić transport 7000 dzieci, które zgodnie z wymogami prawa stanowego są uważane za uczniów priorytetowych.

W zeszłym roku Chicago zapewniło usługi autobusowe dla 17 275 dzieci, czyli około 5% uczniów.

W przypadku niektórych uczniów niepełnosprawnych dojazd autobusem jest wymagany w ich Indywidualnych Programach Edukacyjnych. Urzędnicy poinformowali, że jak dotąd ponad 7100 takich dzieci zostało zapisanych na dojazdy autobusem.

To już trzeci rok z rzędu, w którym powrót do szkół zostanie zakłócony przez problemy z transportem, które pozostawiają tysiące uczniów bez transportu lub z długim dojazdem. Dystrykt, który zawiera umowy z firmami zewnętrznymi w celu zapewnienia transportu, przypisał problem ogólnokrajowym niedoborom kierowców.

Starając się rozwiązać bieżące problemy z transportem, dystrykt zatwierdził w marcu kontrakt o wartości 4 milionów dolarów z Education Logistics Inc., znany jako EduLog, dotyczący planowania tras autobusów, określania godzin rozpoczęcia szkoły letniej i przydzielania dostawców autobusów w ciągu roku szkolnego. Umowa ma obowiązywać do 30 czerwca 2026 roku.

W piątek dystrykt zapowiedział, że może zagwarantować usługi autobusowe pierwszego dnia szkoły dla uczniów niepełnosprawnych i osób bezdomnych, po tym jak Chicago dwukrotnie wydłużyło termin zapisów tego lata. Ale nie może zagwarantować natychmiastowej usługi rodzinom, które zarejestrują się teraz. Dystrykt jest zobowiązany do połączenia tych rodzin z autobusami w ciągu dwóch tygodni od ich prośby o transport.

Jako alternatywę, CPS oferuje rodzinom studentów niepełnosprawnych i tym, którzy mieszkają w mieszkaniach tymczasowych, do 500 USD miesięcznych stypendiów na pokrycie kosztów transportu. Do tej pory 3000 studentów wybrało tę opcję, wg urzędników.

Dystrykt oferuje także bezpłatne karty CTA Ventra o wartości 35 USD miesięcznie, uczniom szkół ogólnokształcących i jednej osobie towarzyszącej, np. rodzicowi, na okres tak długi, jak długo nie będą mogli korzystać z transportu autobusem szkolnym.

Aby otrzymać kartę Ventra, rodziny muszą wypełnić  formularz do 11 sierpnia.

Wszyscy studenci CPS będą mogli jeździć na CTA za darmo pierwszego dnia.

Trzynaście firm autobusowych zawiera umowy za pośrednictwem CPS. 

Jedną z nich jest Illinois Central School Bus, która obsługuje 187 tras dla CPS ze swoich lokalizacji w Pilsen i Blue Island. Są jedną z wielu firm w całym kraju, które starają się pozyskać i zatrzymać kierowców autobusów.

Illinois Central School Bus oferuje teraz premie za podpisanie kontraktu i polecenie chętnej osoby, konkurencyjne zarobki i elastyczne harmonogramy, aby przyciągnąć kierowców. Wymagają, aby każdy kierowca miał co najmniej 21 lat, posiadał ważne prawo jazdy od trzech lat i przeszedł kontrolę przeszłości.

10 sierpnia, w godzinach od od 10:00AM do 1:00PM. pod adresem 2555 S. Blue Island Ave. organizują wewnętrzne spotkanie rekrutacyjne w dzielnicy Pilsen w Chicago.

16 sierpnia od 2:00PM do 5:00PM w McCormick Place dla zainteresowanych kierowców odbędą się również targi wynajmu transportu dla studentów.

 

Źródło: blockclubchicago, nbc
Foto: istock/Rawf8/ viafilms/ LightFieldStudios/

News Chicago

3 funkcjonariuszy zostało rannych w pobliżu Dixon, gdzie mężczyzna groził zabiciem siebie i rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę trzech zastępców szeryfa zostało postrzelonych podczas interwencji w domu w pobliżu Dixon w północnym Illinois. Podejrzany, który do nich strzelał, również został ranny.

Szeryf powiatu Ogle, Brian VanVickle, poinformował, że zastępcy przybyli pod adres 400 Wild Rice Lane w odpowiedzi na zgłoszenie, które otrzymali tuż przed godziną 9:00AM, mówiące o tym, że ktoś w domu groził, że zabije siebie lub innych.

„Ta osoba groziła nie tylko samobójstwem, ale także zabójstwem” – powiedział Szeryf Powiatu Ogle.

Zespół SWAT został aktywowany na miejscu zdarzenia wkrótce po przybyciu funkcjonariuszy, ale po wielu godzinach i ponad 50 nieodebranych telefonach do mieszkańca domu, do domu weszli zastępcy zespołu reagowania kryzysowego, poinformował VanVickle.

Właśnie wtedy wybuchła strzelanina. „Natychmiast po wejściu do domu funkcjonariusze zostali ostrzelani” – powiedział Brian VanVickle reporterom wkrótce po wydarzeniu. Trzech zastępców zostało postrzelonych wraz z podejrzanym w domu. Wszyscy zostali przewiezieni do lokalnych szpitali, a na miejsce wezwano helikoptery medyczne i karetki pogotowia.

Według Biura Szeryfa Powiatu Ogle, jeden funkcjonariusz został postrzelony w kamizelkę kuloodporną, drugi w ramię, a trzeci został ranny w twarz.

Dwóch funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych, poddano ich leczeniu, a następnie wypuszczono ich do domu, natomiast trzeci został przetransportowany samolotem do szpitala OSF St. Anthony’s w Rockford, gdzie wieczorem przeszedł operację.

Podejrzany, Jonathan G. Gounaris, znajdował się w środku z wieloma rodzajami broni palnej, nożem o stałym ostrzu, gazem pieprzowym i zbroją balistyczną. Został zabrany do miejscowego szpitala, gdzie przeszedł operację. Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi Policja Stanowa Illinois.

Stowarzyszenie właścicieli nieruchomości Lost Lake opisuje ten obszar jako „społeczność w stylu wiejskim” liczącą około 700 właścicieli na obszarze nieposiadającym osobowości prawnej w pobliżu miast Dixon, Franklin Grove i Oregon, około 100 mil na zachód od Chicago.

 

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson przeciwny wprowadzeniu godziny policyjnej dla nieletnich od 8.00PM

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson skrytykował nową propozycję wprowadzenia godziny 8:00PM, jako godziny policyjnej dla nieletnich będących bez opieki dorosłych w centrum miasta. Przepis ten został przedstawiony w środę, w czasie posiedzenia Rady Miejskiej, w odpowiedzi na falę niedawnych przestępstw w Streeterville.

Radny 2. Okręgu, Brian Hopkins, powiedział, że policja w jego okręgu poprosiła go o wprowadzenie godziny policyjnej dla młodych ludzi bez opieki od godziny 8:00PM. O propozycji pisaliśmy 10 czerwca.

Hopkins uważa, że dzięki nowym przepisom ​​można byłoby uniknąć brutalnego ataku w Streeterville, w którym małżeństwo zostało pobite przez 14-letniego chłopca i 17-letnią dziewczynkę. Poszkodowana  w tej napaści kobieta twierdzi, że na skutek kopnięcia w brzuch, poroniła.

Radny wprowadził uchwałę dotyczącą godziny policyjnej na środowej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz Johnson argumentował jednak, że takie rozporządzenie byłoby zbyt skomplikowane, aby je wyegzekwować.

„Jeśli młodej osobie musi towarzyszyć osoba dorosła, jaka jest definicja osoby dorosłej? Czy jest to 18-latek, 21-latek?” – zapytał Johnson. „To rozsądne pytania. A jeśli dziecko jest w centrum miasta o 8:01PM z 18-letnim lub 19-letnim przyjacielem, czy liczy się to jako opieka?”

W 2022 r. była burmistrz Lori Lightfoot ustanowiła godzinę 6:00PM jako godzinę policyjną dla małoletnich bez opieki w Millennium Park od czwartku do niedzieli. Nie jest jasne, w jaki sposób i czy jest ona egzekwowana.

Według Hopkinsa policja nie będzie miała uprawnień do aresztowania nieletnich, lecz do zabrania ich na najbliższy komisariat i wezwania osoby dorosłej, aby je odebrała. Uważa, że ​​zarządzenie zapobiegłoby masowym zgromadzeniom młodych ludzi w miejscach publicznych, w tym na plażach, późno w nocy.

Radny stoi przed trudną batalią o przyjęcie tego rozporządzenia. Nawiązuje jednak do głosowania w sprawie ShotSpotter, w którym burmistrz Johnson i jego sojusznicy zostali pokonani przez Radnych, którzy chcieli zatrzymać ten system. Hopkins uważa, że ​​to głosowanie może przebiegać w podobny sposób.

Brandon Johnson uważa jednak, że ​​większość członków Rady Miejskiej odrzuci to rozwiązanie.

„Rozumiem obawy radnego Hopkinsa, ja też je mam” – powiedział burmistrz, podkreślając, że wszystko, co robią władze miasta, musi być skuteczne, możliwe do wdrożenie i być zgodne z konstytucją.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Mayor’s Office, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ośrodki Planned Parenthood na granicy Illinois są mekką dla kobiet spoza stanu

Opublikowano

dnia

Autor:

Minęło około sześć miesięcy, odkąd Planned Parenthood of Illinois otworzyło swoją najnowszą klinikę w Carbondale, gdzie znajduje się główny kampus Uniwersytetu Southern Illinois. W tym czasie przeważająca większość osób korzystających z jej usług była spoza stanu, jak podano w poniedziałek. Cel śmiercionośnej agencji został zrealizowany.

Organizacja Planned Parenthood opublikowała w poniedziałek zestawienia swoich statystyk dotyczących świadczonych usług, podając, że trzy czwarte pacjentek obsługiwanych przez klinikę Carbondale pochodziła spoza stanu.

Spośród nich 88% mieszka w stanach, w których dostęp do aborcji jest ograniczony, w tym w Tennessee, Kentucky, Indianie i Missouri.

Jeszcze przed decyzją Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs z 2022 r., która unieważniła konstytucyjną ochronę prawa do aborcji, organizacja celowo budowała kliniki lub zwiększała ich liczebność wzdłuż granicy Illinois.

Klinika na południowych przedmieściach Flossmoor, około 13 mil od Munster w stanie Indiana, została otwarta w 2018 r.; klinikę w Waukegan, niecałe 10 mil od granicy stanu Wisconsin, otworzono w 2020 roku; a klinika w społeczności uniwersyteckiej Champaign, mniej więcej godzinę drogi od granicy z Indianą, została rozbudowana w 2022 roku. O otwarciu ośrodka w Carbondale informowaliśmy tutaj.

W tym samym roku Planned Parenthood przeniosło także swój ośrodek zdrowia Chicago Loop do większej lokalizacji.

Organizacja oświadczyła również, że rozszerzyła program wysyłania tabletek aborcyjnych pocztą i opowiedziała się za ustawą z 2023 r. (Public Act 102-1117), która umożliwi pielęgniarkom posiadającym zaawansowane praktyki przeprowadzanie aborcji niewymagających znieczulenia.

Przerywanie ciąży i inne decyzje dotyczące kwestii reprodukcji, w tym leczenie niepłodności i sterylizacja, zostaną sklasyfikowane jako chronione prawa człowieka w Illinois na mocy ustawy (House Bill 4867) przyjętej wiosną przez prawodawców.

Ustawa, która oczekuje na podpis Gubernatora J.B. Pritkzera, największego orędownika aborcji w stanie, zniesie wymóg Illinois, aby ubezpieczyciele pokrywali cztery rundy zapłodnienia in vitro i nałoży na nich obowiązek pokrycia tylu rund zapłodnienia in vitro, ile będzie konieczne.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/Nadzeya Haroshka/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu