Połącz się z nami

News Chicago

W lodówce mieszkańca West Ridge oskarżonego o zabicie mężczyzny, znaleziono zwłoki nastolatki

Opublikowano

dnia

Aresztowany Brandon Sanders z West Ridge został oskarżony tylko o jedno z morderstw – zasztyletowanie Rasima Katanica. Detektywi badają jego przeszłość, w tym aresztowanie w Montanie za zmuszanie żony do prostytucji. Sprawa śmierci 18-letniej Iman Al-Sarraj także jest kwestią dochodzenia.

Rasim Katanic był uchodźcą z wojny w Bośni, który opowiadał historie o odwiedzaniu gimnazjów wypełnionych ciałami w daremnym poszukiwaniu szczątków swojego brata. Iman Al-Sarraj, zaledwie 18-latka, również miała imigranckie korzenie, ale straciła kontakt ze swoją rodziną. Niestety ich losy połączyło morderstwo.

Chicagowska policja bada, czy za śmiercią tych dwóch osób stoi ten sam mężczyzna, Brandon Sanders, który wcześniej był aresztowany w Montanie i oskarżony o zmuszanie swojej żony do prostytucji.

Sanders został dotychczas oskarżony o zasztyletowanie Katanica w maju po przypadkowym spotkaniu na dachu restauracji w West Ridge. Nie został oskarżony o zabójstwo Al-Sarraj, którego pobite ciało znaleziono na początku tego miesiąca w lodówce w mieszkaniu Sandersa w West Ridge.

Policja twierdzi, że śledztwo jest kontynuowane. Istnieje obawa, że w Montanie Sanders dopuścił się większej liczby przestępstw.

Rosnąca przemoc

Gdy detektywi prowadzili śledztwo w sprawie Brandona Sandersa, dowiedzieli się o jego aresztowaniu w Motelu 6 w Great Falls w stanie Montana 14 sierpnia 2019 r. Pracownik zgłosił wtedy, że widział go siedzącego na parkingu, podczas gdy jego żona „przyjmowała wielu męskich gości” w pokoju, jak wynika z akt sądowych.

Żona Sandersa powiedziała śledczym, że przyjechała do Stanów Zjednoczonych z Niemiec, aby uczęszczać do college’u i była „bardzo naiwna”, kiedy poznała Sandersa, który, jak powiedziała, zachęcał ją do zostania prostytutką i stosował „ekstremalną przemoc”, aby ją podporządkować.

Brandon Sanders został oskarżony o handel ludźmi i zmuszanie do prostytucji. Później został oskarżony także o fałszowanie zeznań świadków po tym, jak on i jego bliscy rzekomo zaczęli zastraszać i nękać jego żonę, która była w areszcie ochronnym i ostatecznie wróciła do domu w Niemczech.

Zaczęła spotykać się z Sandersem w 2018 roku, kiedy uczęszczała do college’u w Chicago. Z akt wynika, że mężczyzna „uciekał się do coraz większej przemocy, aby zmusić ją do pozostania w prostytucji”, w tym do duszenia jej przed hotelowym lustrem. Kobieta zeznała śledczym, że Sanders uzależnił ją od kokainy, której używała, by „przebrnąć przez spotkania z klientami”.

Ale proces Brandona Sandersa został opóźniony, ponieważ jego żona odmawiała podróży do Stanów Zjednoczonych z powodu ryzyka COVID-19, zgodnie z aktami sądowymi.

Sanders został zwolniony na własne żądanie, a sprawa została ostatecznie umorzona, gdy sędzia nie pozwolił jego żonie zeznawać wirtualnie.

Sandersowi groziło około 25 lat więzienia, ale prawdopodobnie otrzymałby lżejszy wyrok, wynoszący około 10 lat, gdyby został skazany.

Brandon Sanders miał już rekord kryminalny w Chicago. Przyznał się do ukrywania się na tylnym siedzeniu samochodu byłej dziewczyny w 2016 roku i duszenia jej od tyłu, a następnie wysyłania jej wiadomości tekstowych z pogróżkami, jak wynika z akt sądowych.

Następne starcie Sandersa z chicagowską policją miało miejsce 1 stycznia tego roku, kiedy został wyrzucony z klubu nocnego Electric Hotel przy 222 W. Ontario St. „z powodu irytacji”, jak wynika z raportu z aresztowania. Gdy menedżer eskortował go z klubu, Sanders zagroził, że zabierze broń z jego samochodu, a następnie popchnął menedżera. Został oskarżony o napaść i pobicie.

Zarzuty zostały jednak wycofane podczas pierwszej rozprawy sądowej Sandersa pod koniec tego miesiąca.

Po południu 12 maja, Sanders wybrał się na feralny spacer po dzielnicy „Little India” w West Ridge, według prokuratorów.

Zatrzymał się w Hanmi Bank, 6335 N. Western Ave., gdzie zaczął „zachowywać się chaotycznie” około 2:20PM podczas próby otwarcia konta. Zadzwonił do Narodowego Centrum Operacyjnego Zagrożeń FBI i zgłosił „spisek mający na celu obalenie rządu”, co skłoniło pracownika do wezwania policji.

Mężczyzna wyszedł jednak przed pojawieniem się policjantów i udał się do sklepu obuwniczego przy Devon i Western Avenue, przechodząc przez zaplecze na tylny dziedziniec, powiedzieli prokuratorzy. Nagranie z monitoringu pokazuje, jak przebywał na dziedzińcu około godziny 4:00PM, a następnie wspinał się po klatce schodowej na sąsiedni dach, gdzie Rasim Katanic pracował nad sprężarką chłodnicy.

Rasim Katanic został później znaleziony zasztyletowany.

Następnego dnia dwóch niedawnych absolwentów Loyola University Chicago zgłosiło włamanie do ich mieszkania w Devon i Western, podali prokuratorzy. Według prokuratorów Sanders odkręcił świetlik za pomocą śrubokręta Katanica, a następnie ogolił się w łazience, zmienił ubranie i pozostawił po sobie ślady.

Portfel Katanica został pozostawiony na stole, buty Timberland Sandersa zostały umieszczone w piekarniku, a dzbanek na wodę z DNA Sandersa został znaleziony na kuchence, powiedzieli prokuratorzy. Śrubokręt i maszynka do włosów zostały umieszczone na szczycie skrzynki pocztowej przed budynkiem.

Nagrania z monitoringu pokazały, że Sanders wyszedł na krótko przed 6:00PM, ubrany w część skradzionych ubrań z kluczami Katanica wiszącymi u jego pasa. Następnie udał się do sklepu meblowego przy 2700 West Devon Avenue, gdzie wcześniej pracował.

Sanders spotkał swojego wujka, który powiedział, że zachowuje się chaotycznie i zadzwonił do właściciela sklepu o pomoc, powiedzieli prokuratorzy. Kiedy przybył właściciel, Sanders powiedział mu, że nie musi już płacić czynszu, „ponieważ jego właściciel był na dachu i on się tym zajął”.

Ostatecznie udał się do Evanston, gdzie zatrzymał policjanta i poprosił o zabranie go do szpitala, powiedzieli prokuratorzy.

Został aresztowany 29 czerwca i oskarżony o zabójstwo, a także rabunek i włamanie. Podczas przesłuchania w sprawie zwolnienia za kaucją adwokat Sandersa powiedział, że są pewne problemy z jego stanem psychicznym. Mężczyzna pozostaje w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją.

Tego samego dnia, w którym pojawił się w sądzie, policja przeszukała jego mieszkanie i znalazła ciało Iman Al-Sarraj.

Rasim Katanic podczas wojny w Bośni w latach 90-tych spędził miesiące ukrywając się w lasach przed serbskimi żołnierzami. Po zaginięciu brata jeździł do gimnazjów, gdzie przywożono szczątki z masowych grobów, mając nadzieję na odnalezienie ciała lub dobytku brata.

Nigdy mu się to nie udało. Następnie wyjechał z rodziną do Ameryki. Uczęszczał na kursy języka angielskiego, został licencjonowanym wykonawcą i był głównym opiekunem swoich dwóch córek, ponieważ jego żona pracowała nocami. Naciskał na nich, aby kształciły się, ciężko pracowały i trzymały się blisko.

Przeszedł na emeryturę w wieku 66 lat, ale nadal wykonywał prace konserwacyjne dla długoletnich klientów swojej firmy zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Obejmowało to Tahoora Sweets & Bakery, 2345 W. Devon Ave., gdzie został zabity.

Iman Al-Sarraj urodziła się w Chicago po tym, jak jej rodzina przybyła do Stanów Zjednoczonych z Izraela. Matka Al-Sarraj pochodzi z Jugosławii.

Dorastała w Northwest Side z matką, która zabrała ją ze szkoły około trzeciej lub czwartej klasy. Mimo to rodzice byli w stanie zapisać ją do szkoły średniej Schurz w Irving Park jako pierwszoklasistkę.

Iman Al-Sarraj wstąpiła do Korpusu Szkoleniowego Oficerów Rezerw, ale uciekła około rok później. Nie utrzymywała kontaktów z rodziną. Wiadomość o jej śmierci była najgorszą jaką mogli dostać.

 

Źródło: suntimes
Foto: booking, Police Department, Electric Hotel, rodzina Katanic, istock/ MattGush/

News Chicago

Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium? Mieszkańcy mają prawo głosu

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatni weekend do Chicago przyjechało 12 kolejnych autobusów w imigrantami wysłanymi z granicy Teksasu z Meksykiem. Ponieważ Wietrzne Miasto stara się uporać z rosnącą liczbą migrantów, doświadczając coraz głębszego kryzysu, część radnych chce aby wybór pozostawiono mieszkańcom.

Obecnie w schroniskach miejskich przebywa blisko 9 000 migrantów, a kolejne 2 000 wciąż czeka na miejsce, koczując w placówkach komisariatów policji, na lotniskach O’Hare i Midway.

Biorąc pod uwagę, że miasto wydaje szacunkowo 5 milionów dolarów tygodniowo na zakwaterowanie i utrzymanie migrantów, oznacza to ponad 200 milionów dolarów na cały rok kalendarzowy, chociaż niektórzy uważają, że rzeczywista kwota jest znacznie wyższa.

Dlatego niektórzy urzędnicy naciskają, aby mieszkańcy głosowali czy chcą aby Chicago pozostało miastem-sanktuarium. Dwóch radnych z nalega, aby przeprowadzić w tej sprawie referendum.

Chicagowski Radny Anthony Beale z 9. Okręgu jest jednym z dwóch radnych opowiadających się za umieszczeniem takiego referendum w pierwszej turze do głosowania w marcu 2024 r. Ankieta zadałaby bezpośrednie pytanie wyborcom: „Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium?”

„W tej chwili mamy do czynienia z ogromną, ogromną katastrofą tutaj, w Chicago, i musimy sobie z tym poradzić. Nikt nigdy nie zapytał wyborców, ludzi, którzy faktycznie głosują i płacą podatki tutaj, w mieście Chicago, czy chcą pozostać miastem-sanktuarium” – powiedział Beale.

Obecnie Chicago objęte jest tak zwanym rozporządzeniem „Miasto powitalne”(Welcome City”), co oznacza, że urzędnicy nie pytają imigrantów o ich status, a policja nie współpracuje z władzami Urzędu Imigracyjnego ICE.

Radny Beale twierdzi, że gdyby referendum w sprawie miasta-sanktuarium zakończyło się pomyślnie i przeszło, Chicago utraciłoby status miasta przyjaznego.

O tym, że miasto planuje zbudować namiotowe obozy zimowe dla imigrantów, których koszt wyniesie 29,3 mln USD pisaliśmy 8 września, o podpisanej w tej sprawie umowie 21 września.

Do tej pory do miasta przyjechało autobusami ponad 14 000 osób i będzie ich więcej.

Ich utrzymanie będzie kosztować podatników ponad 255,7 mln dolarów do 31 grudnia i znacznie ponad 300 mln dolarów po realizacji przez burmistrza Brandona Johnsona planu utworzenia namiotowych baz.

O tym, że przewidywany niedobór budżetu miasta wyniesie 538 milionów dolarów w roku podatkowym 2024, pisaliśmy 18 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biuro Sekretarza Stanu Illinois rozszerza program „Skip-the-Line”. Umów się na wizytę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy Illinois ogłosili, że rozszerzają stanowy program „Skip-the-Line” w wybranych lokalizacjach Biura Sekretarza Stanu. W ciągu trzech tygodni od wprowadzenia programu zarezerwowano ponad 150 000 wizyt. „Skip-the-Line” odniósł sukces.

Program „Skip-the-Line”, który rozpoczął się 1 września, wymaga umawiania spotkań w przypadku wielu zadań realizowanych w placówkach Department of Motor Vehicles DMV w Illinois, a zmiana ta miała na cale skrócenie czasu oczekiwania petentów.

Zmiana dotyczy 44 najbardziej ruchliwych placówek DMV w stanie, dla osób poszukujących określonych usług, takich jak zdanie egzaminu na prawo jazdy w samochodzie lub uzyskanie REAL ID.

W tym tygodniu biuro Alexii Giannouliasa ogłosiło nowe dodatki do tego programu, w tym otwarcie dwóch ośrodków „tylko dla seniorów” w obszarze metra Chicago. Miejsca te będą świadczyć dodatkowe usługi w zakresie prawa jazdy dla osób starszych, co ma na celu zapewnienie kierowcom w całym mieście dodatkowych godzin spotkań.

Usługi seniorom będą oferować: Evanston Civic Center, zlokalizowane pod adresem 2100 Ridge Road w Evanston, oraz Seat Geek Stadium, zlokalizowane pod adresem 7000 South Harlem Avenue w Bridgeview.

Z komunikatu wynika, że w przypadku mieszkańców w wieku 65 lat i starszych umawianie wizyt w tych placówkach nie będzie wymagane.

Zwiększy się także liczba dostępnych wizyt w innych placówkach oferujących tego typu usługi. Według urzędników Biura Sekretarza Stanu, dzięki dotychczasowemu sukcesowi programu, dostępnych będzie ponad 1300 dodatkowych spotkań w celu przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

Ponadto funkcje call center będą dostępne dla mieszkańców w wieku 70 lat i starszych, którzy potrzebują egzaminu drogowego. Mieszkańcy ci mogą dzwonić pod numer 800-252-8980.

Tylko jedna placówka na terenie Chicago, zlokalizowana w State and Randolph w Loop, od czasu wdrożenia programu umożliwia świadczenie usług bez wcześniejszego umówienia się.

Kierowców zachęca się również do korzystania z usług internetowych biura Sekretarza Stanu, które obejmują odnowienie prawa jazdy lub dowodu osobistego oraz naklejki z tablicą rejestracyjną bez wychodzenia z domu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowcy będą próbowali uzyskać dokument REAL ID, nie będą mogli dokończyć tego procesu online i będą musieli umówić się na spotkanie.

Aby umówić się na spotkanie, mieszkańcy mogą odwiedzić stronę ilsos.gov lub zadzwonić pod numer 844-817-4649.

Program „Skip-the-Line” wydłuża również godziny pracy wszystkich DMV. Obiekty są teraz czynne w godzinach 8:00AM – 5:30PM, od poniedziałku do piątku. 16 placówek DMV obsługuje kierowców także w soboty, w godzinach od 8:00AM do 12:30PM.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Biura Sekretarza Stanu Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Sztuka Lucha Teotl zamienia scenę Teatru Goodman w pełną emocji arenę wrestlingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki sztuce pt.”Lucha Teotl” wrestling wkracza na scenę podczas niezwykle emocjonującej i wciągającej widzów, 90-minutowej przygody – wszyscy poczują tętniącą życiem akcję na ringu. Zapaśnicza arena w Teatrze Goodman stanowi idealne tło dla dramatu i bogatej historii kulturalnej lucha libre.

Lucha libre to odmiana wrestlingu, która rozwinęła się w Meksyku. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że wrestlerzy, zwani luchadorami, chronią swoją tożsamość osobistą nosząc maski i występują pod nieprawdziwym imieniem.

Maski są kreowane na symbol tożsamości i godności wrestlera. Jej utrata, na przykład w walce typu mask vs. mask, jest odbierana jako upadek luchadora i często koniec jego kariery.

Maska może zostać przekazana, na przykład ojciec może oddać swoją maskę synowi, który też jest luchadorem. Niektórzy zawodnicy noszą maski w miejscach publicznych nawet poza wydarzeniami związanymi z wrestlingiem.

Spektakl „Lucha Teotl” został pierwotnie opracowany we współpracy z Prism Movement Theatre i wyprodukowany we współpracy z CLATA i Narodowym Muzeum Narodowej Sztuki Meksykańskiej w ramach festiwalu Destinos 2023. Scenariusz i reżyseria: Christopher Llewyn Ramirez i Jeff Colangelo.

Aktorzy i zapaśnicy luchadores w maskach reprezentujących azteckich bogów odgrywają ekscytującą historię zapaśniczą opowiadającą o rodzinie, honorze, tradycji i odkupieniu.

„Lucha Teotl” to sztuka o wrestlingu, zawierająca poziom przemocy typowy dla telewizyjnego meczu wrestlingu. W przypadku widzów poniżej 10. roku życia zalecana jest opieka rodziców.

Sztuka będzie grana w Teatrze Gooodman od 29 września do 29 października.

Bilety w cenie od 25 dolarów dostępne są tutaj.

Źródło: GoodmanTheatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu