Połącz się z nami

NEWS Florida

Chrystusowe: JA JESTEM DROGĄ, PRAWDĄ I ŻYCIEM to motto Rona DeSantisa

Opublikowano

dnia

Gubernator Ron DeSantis w swojej kampanii prezydenckiej używa retoryki religijnej, przedstawiając siebie jako wojownika w walce między kulturowymi konserwatystami a lewicowcami o duszę Ameryki. Wykorzystuje także więcej wersetów biblijnych, aby przemawiać do ewangelików. Mimo to według sondażu Emerson College National opublikowanego w czwartek, Trump prowadzi DeSantisem o 38 punktów.

Ostatnio Ron DeSantis zaczął więcej mówić o swojej wierze rzymskokatolickiej, zwłaszcza w swoim indywidualnym wywiadzie dla Christian Broadcasting Network z 350-milionową publicznością na całym świecie.

„Nasze gospodarstwo domowe jest skoncentrowane na Chrystusie”

— powiedział DeSantis analitykowi politycznemu CBN, Davidowi Brody’emu, potwierdzając jednocześnie, że jest katolikiem.

Ulubionym wersetem biblijnym gubernatora Florydy jest cytat z Ewangelii Jana 14:6, w którym Jezus mówi swoim uczniom: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. DeSantis uważa te słowa za kamień węgielny swojej wiary.

Ron DeSantis i jego żona Casey stawiają sobie za cel nauczanie religii swoich dzieci i są wdzięczni, że chodzą do szkoły, w której uczą się historii biblijnych.

Gubernator powiedział, że na Boże Narodzenie w zeszłym roku jego syn Mason, który miał wtedy 4 lata, poprosił o procę, aby mógł być jak król Dawid.

Opowiedział również, jak on i jego żona oparli się na swojej wierze, aby przejść przez jej walkę z rakiem piersi zdiagnozowanym w 2021 roku.

Do niedawna DeSantis bagatelizował swoje katolickie wychowanie, odnosząc się dość ogólnie do swojej wiary. Z kolei prezydent Joe Biden często mówił o byciu katolikiem, nawet jeśli nie jest to spójne z jego przekonaniami politycznymi.

Gubernator Florydy ścierał się również z przywódcami katolickimi w związku z jego polityką imigracyjną i karą śmierci.

Po miesiącach unikania pytania, personel DeSantisa i ksiądz potwierdzili, że DeSantis i jego rodzina regularnie uczęszczają do różnych kościołów katolickich w rejonie Tallahassee.

Głosy osób różnych wyznań

Ewangelicy odegrali dużą rolę w wyborze Donalda Trumpa do Białego Domu w 2016 roku i poparli go również w 2020 roku, przy czym 85% ewangelików głosowało na Trumpa w 2020 roku w porównaniu z 15% na Bidena.

To były wiceprezydent Mike Pence pomógł przyciągnąć ewangelików do obozu Trumpa i teraz powoli zyskuje na popularności w republikańskich prawyborach prezydenckich, chociaż jego poparcie w sondażach wciąż jest jednocyfrowe.

W 2022 roku na DeSantisa także głosował rekordowy odsetek ewangelików, kiedy pokonał Demokratę Charliego Crista o 19 punktów.

Gubernator Florydy naciska na surowe ograniczenia aborcji i uniemożliwianie nauczycielom omawiania tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w szkołach.

Skrytykował Trumpa w sprawie aborcji za sprzeciwianie się sześciotygodniowemu limitowi, który DeSantis podpisał. Ale to osoby nominowane przez Trumpa do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych wydały w zeszłym roku orzeczenie Dobbsa, które utorowało DeSantisowi i legislaturze Florydy drogę do znacznego ograniczenia aborcji.

Według Pew Research Center około 35% obywateli USA identyfikuje się jako ewangelicy, z czego 56% określa się jako Republikanie.

Bóg stworzył wojownika

Na wiecach wyborczych i innych wydarzeniach Ron DeSantis często przedstawia siebie jako wojownika wybranego przez Boga do oczyszczenia Ameryki z lewicowej ideologii.

W swoim wyścigu o reelekcję na gubernatora w zeszłym roku opublikował reklamę, która sparafrazowała słynny esej Paula Harveya o rolnikach, mówiąc, że Bóg stworzył wojownika i obrońcę wolności ludzi.

Krytycy wyrażali wszystko, od przerażenia po wątpliwe rozbawienie reklamą. Trump nadał gubernatorowi przydomek „Ron DeSanktimonious”. Ale głęboko konserwatywni zwolennicy DeSantisa pokochali to, zwłaszcza część filmu, która opowiada o jego walce z ograniczeniami COVID-19, z czym walczyło również wiele kościołów ewangelickich.

Jeden werset biblijny, który gubernator Florydy często cytuje, pochodzi z Listu do Efezjan, i mówi aby „założyć pełną zbroję Bożą”, ale zamiast używać jej do walki z planami diabła, jak mówi ten werset, DeSantis powiedział, że powinni nosić zbroję do walki z lewicowcami.

Wychowanie religijne

DeSantis został wychowany przez pobożnych katolików w Dunedin, z ciotką – zakonnicą i wujkiem – księdzem, oboje ze strony matki. Według aktu małżeństwa jego wujek udzielał ślubu Rona i Casey DeSantis w Disney World w 2009 roku.

Gubernator Florydy w każdą niedzielę chodził na mszę i uczęszczał do katolickiej szkoły Matki Bożej z Lourdes, dopóki nie przeniósł się do szkoły publicznej, aby realizować swoje marzenia o baseballu.

Niewiele szczegółów poza tym było znanych na temat praktykowania przez gubernatora jego wiary, poza tym, że trójka ich dzieci została ochrzczona wodą święconą z Jeziora Galilejskiego, a Mason, środkowe dziecko i jedyny chłopiec, został ochrzczony w rezydencji gubernatora w dniu pierwszej inauguracji DeSantisa jako gubernatora.

W ostatnich miesiącach doniesienia medialne pokazują, że Ron DeSantis brał udział we mszy na Uniwersytecie Ave Maria i niebieskiej mszy za poległych funkcjonariuszy organów ścigania, obie w południowo-zachodniej Florydzie.

Jednak do tej pory jego personel nie odpowiadał na pytania, czy regularnie uczęszcza na Mszę św., która jest jednym z kluczowych filarów wiary katolickiej.

 

Źródło: TampaBay
Foto: YouTube, fl.gov

NEWS Florida

Kiedy wybory samorządowe w Tampie? Radny Louis Viera chciał je przesunąć

Opublikowano

dnia

Autor:

Członek Rady Miasta Tampa, Luis Viera, chciał zwiększyć frekwencję wyborczą, przesuwając datę samorządowych z wiosny w latach nieparzystych na listopad w latach parzystych. Takie posunięcie pozwoliłoby, aby wybory miejskie odbywały się równolegle z wyborami powszechnymi do urzędów stanowych i federalnych. Inni Radni wyrazili sprzeciw.

Podczas czwartkowego spotkania Rady Miasta Tampa, Radny Louis Viera był jedynym zdecydowanym zwolennikiem przeniesienia wyborów

„Zasadą, zgodnie z którą kieruję się, jest to, że chcemy, aby więcej osób głosowało” – powiedział Viera.

W drugiej turze wyborów do Rady Miejskiej, która odbyła się 25 kwietnia, wzięło udział niecałe 26 000 wyborców, co stanowi 10,76% z ponad 240 000 zarejestrowanych wyborców w mieście.

Marcowe prawybory, podczas których odbyło się wiele głośnych wyścigów do Rady Miejskiej, również nie wywołały większych emocji. Frekwencja wyniosła 13,65%, czyli udział mniej niż 33 000 wyborców.

Frekwencja w całym powiecie Hillsborough w wyborach prezydenckich w listopadzie 2020 r. wyniosła prawie 77%, a w wyborach gubernatorskich w listopadzie 2022 r. wyniosła 52,4%.

Radny Viera stwierdził, że spadek frekwencji w wyborach lokalnych jest najbardziej zauważalny w okręgach mniejszościowych.

Koszt poniesiony przez miasto w wysokości 543 000 dolarów w związku z wyborami w 2023 r. oznacza 9 dolarów za każdy głos.

„Dosłownie taniej byłoby kupić każdemu wyborcy kanapkę w dniu wyborów, niż zorganizować wybory” – powiedział prawnik z Tampy Matt Newton, także zwolennik zmiany daty wyborów.

Wyborcy w St. Petersburgu zatwierdzili zmianę terminu wyborów samorządowych w referendum przeprowadzonym w 2022 r.

Wybory w listopadzie 2021 r., podczas których wyborcy wybrali Kena Welcha na burmistrza, przyciągnęły do urny wyborczej nieco ponad 67 000 osób, co stanowi frekwencję na poziomie 36%.

Rok później ponad 100 000 osób głosowało za zmianą statutu, a 70% wyborców opowiedziało się za przesunięciem wyborów miejskich na lata parzyste.

Mimo to koledzy Viery nie podzielili jego entuzjazmu. Pomysłowi sprzeciwili się Radny Bill Carlson z 4.Okręgu, Radny Alan Clendemin, Radny Charlie Miranda i Przewodniczący Rady Guido Maniscalco.

W związku z tym Viera wycofał się ze swojego pierwotnego stanowiska, aby dokładniej zbadać zmianę dnia wyborów.

Na koniec poprosił o zorganizowanie przyszłych warsztatów w celu omówienia wszystkich pomysłów dotyczących zwiększenia udziału wyborców w wyborach samorządowych. Rada głosowała 7-0 za przeprowadzeniem tej dyskusji w kwietniu 2024 r. 

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/JillianCain/JillianCain/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Rodzice, szykujcie długopisy. Szkoły będą wymagać podpisywania zgód m.in. na zajęcia pozalekcyjne

Opublikowano

dnia

Autor:

Rodzice na Florydzie będą teraz musieli podpisywać wiele pisemnych zgód swoim dzieciom. Szkoły powiatu Pinellas będą wymagać pozwoleń na dostęp do niektórych książek bibliotecznych oraz na uczestnictwo w zajęciach i wydarzeniach pozaszkolnych, w tym meczach. Natomiast szkoły powiatu Hillsborough poinformowały uczniów, że muszą mieć taką zgodę, aby uczestniczyć w klubach.

W ubiegłych latach szkoły informowały rodziny, że mogą zrezygnować, jeśli nie chcą, aby ich dzieci czytały określone materiały, brały udział w określonych zajęciach lub otrzymywały dostępne usługi. Brak odpowiedzi uznano za bierną zgodę.

W miarę jak przywódcy Partii Republikańskiej nalegają, aby zapewnić rodzicom większą kontrolę nad szkołami publicznymi, te warunki się zmieniają.

Urzędnicy zmierzają w tym kierunku na polecenie konserwatywnych organizacji, takich jak Parents Defending Freedom i Florida Citizens Alliance, które zgłosiły różne obawy. Wśród nich niepokój budzą np. ankiety szkolne, które mogą naruszać prywatność uczniów i niepowiadamianie rodzin, zanim w klasie poruszone zostaną kontrowersyjne tematy.

Skargi na Gay-Straight Alliance i podobnych organizacji również skłoniły grupy w kilku społecznościach do zażądania pozwoleń na prowadzenie klubów szkolnych.

Zasada ustanowiona latem przez Stanową Radę ds. Edukacji, mówi, że szkoły muszą „w pełni informować” rodziców o szczegółach wszystkich wydarzeń, zajęć i programów, a także „wymagać podpisanych formularzy zgód rodziców lub opiekunów”.

Nie wskazano w niej, czy podpisane formularze muszą dotyczyć wyrażenia zgody, czy rezygnacji, po prostu stwierdzono, że okręgi muszą posiadać procedury, które je uwzględniają.

Jednak lokalni przywódcy, którzy w przeszłości musieli stawić czoła takim debatom, mówią, że martwią się o rodziców, którzy nie mogą, nie reagują lub nie chcą odpowiedzieć z jakiegokolwiek powodu.

Bezczynność tych rodziców może spowodować, że uczniowie zostaną wykluczeni z zajęć szkolnych i nie będą mogli korzystać z usług takich jak korepetycje.

Na przykład w okręgu szkolnym powiatu Pinellas wskaźnik odpowiedzi na formularz wskazujący poziom dostępu dzieci do bibliotek szkolnych wynosił około 46%.

 

Źródło: tampabay
Foto: istock/JackF/Radist/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na Florydzie znów będzie można mieć pitbulla lub psa innej, potencjalnie niebezpiecznej rasy

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe prawo na Florydzie łagodzi zakazy dotyczące niektórych ras psów. Od 1 października lokalne rozporządzenia zabraniające ludziom posiadania psów, takich jak m.in. pitbulle, zostaną zniesione. Obowiązują one w powiecie Miami-Dade.

Osoby sprzeciwiające się temu prawu twierdzą, że to pitbulle są odpowiedzialne za większość ataków dokonanych przez psy. Ale jego zwolennicy zdecydowanie kwestionują te same statystyki, twierdząc, że każdy pies jest inny.

Tymczasem jeszcze inni uważają, że należy skupić większą uwagę na pociąganiu właścicieli do odpowiedzialności.

Obecnie powiat Miami-Dade jest jedynym powiatem w stanie, w którym posiadanie psa zasadniczo przypominającego rasę pitbull jest nielegalne. Prawo to obowiązuje od 1989 roku. Stany takie jak Iowa, Missouri, Michigan, Maryland i Tennessee mają podobne zakazy.

Organizacje takie jak DogsBite.org, NPBVA i National Pit Bull Victim Awareness Organisation zdecydowanie sprzeciwiają się nowemu prawu znoszącemu zakaz na Florydzie i wspierają ustawodawstwo dotyczące poszczególnych ras.

Według World Animal Foundation w latach 2010–2021 pitbulle były odpowiedzialne za 65% śmiertelnych i oszpecających ataków na ludzi.

Inni, jak Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt ASPCA, kwestionują te liczby i twierdzą, że nie są one oparte na nauce.

Według strony internetowej Science Direct 75% psów jest błędnie oznaczanych jako pitbulle.

Niezależnie od liczb, badanie opublikowane w zeszłym roku w recenzowanym czasopiśmie Science udowadnia, że rasa psa „nie pozwala przewidzieć jego zachowania”. Ważne jest odpowiednie wychowanie i ułożenie psa, oraz prowadzenie przez odpowiedzialną osobę.

Chociaż nowe prawo zabrania samorządom lokalnym wydawania rozporządzeń zakazujących hodowli określonych ras psów, nie będzie miało zastosowania do prywatnych właścicieli nieruchomości, stowarzyszeń właścicieli domów ani firm ubezpieczeniowych.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/IURII KRASILNIKOV/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu