News USA
Nie mieścisz się w fotelu – płacisz za dwa. Pasażerowie plus size chcą równego traktowania

W kwietniu Jae’lynn Chaney, podróżująca influencerka o dużych rozmiarach, wystosowała petycję, wzywając Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) do nakazania wszystkim liniom lotniczym przyjęcia kompleksowej polityki uwzględniającej wielkość klienta, w której „priorytetowo traktuje się wygodę i dobre samopoczucie wszystkich pasażerów”.
Podczas gdy średnia szerokość siedzenia w samolocie maleje od dziesięcioleci, ciała ludzi na całym świecie stają się coraz większe, a eksperci przewidują, że do 2035 roku ponad połowa światowej populacji będzie miała nadwagę lub otyłość.
Ostatecznie oznacza to, że coraz więcej pasażerów może mieć trudności z dopasowaniem się do foteli w samolocie.
Zasady dotyczące podróżnych wielkości plus size zwykle różnią się w zależności od linii lotniczej.
Chociaż niektóre linie lotnicze, w tym United Airlines, wymagają od „klientów, którzy potrzebują dodatkowego miejsca” wcześniejszego zakupu dodatkowego miejsca, niektóre zwracają koszty zakupu, jeśli jedno lub więcej miejsc jest dostępnych po starcie.
Nie ma jednak uniwersalnego standardu postepowania w takich przypadkach. Różne linie lotnicze mają różne wytyczne. Niektóre nie mają żadnych wytycznych, co oznacza, że nawet dobrze poinformowani podróżni mogą mieć problem.
Jae’lynn Chaney uważa, że potrzebna jest ustandaryzowanej polityka wobec pasażerów o większych rozmiarach.
Małe siedzenia mogą być problemem dla dużych ludzi
Australijskie prawo konsumenckie zabrania liniom lotniczym pobierania od pasażerów różnych kwot w zależności od ich rozmiarów ciała.
Polityka „jedna osoba, jedna taryfa” (1p1f) została także przyjęta przez Kanadyjską Agencję Transportu w 2008 roku. Uniemożliwia krajowym liniom lotniczym Air Canada, Air Canada Jazz i WestJet pobieranie dodatkowych opłat od pasażerów wymagających drugiego miejsca.
W Kanadzie otyłość jest uznawana za niepełnosprawność, a pasażerowie muszą być uznawani za „funkcjonalnie niepełnosprawnych z powodu otyłości”, aby spełnić wymagania dotyczące bezpłatnego dodatkowego miejsca.
Jednak zasada ta dotyczy tylko lotów krajowych, co oznacza, że podróżujący w dużych rozmiarach nadal muszą kupować dodatkowe miejsce podczas lotu międzynarodowego.
Dopasowany fotel i pas
Jednym z żądań wymienionych w petycji Jae’lynn Chaney, pod którą zebrano ponad 17 000 podpisów, jest to, aby wszystkie linie lotnicze „zapewniały dostępne dodatkowe miejsca klientom o różnej wielkości”, którzy mogą potrzebować więcej miejsca lub „wkraczać w przestrzeń innego pasażera”.
Dla Chaney, który od najmłodszych lat potrzebowała przedłużacza pasa bezpieczeństwa, problem jest bardzo osobisty.
„Już w wieku 12 lat wiedziałam, że samoloty nie są budowane dla ludzi takich jak ja” — mówi, wspominając próbę zapięcia pasa bezpieczeństwa pod brzuchem, żeby stewardessy nie widziały, że nie była w stanie tego zrobić.
Kobieta uważa, że zasady linii lotniczych, które wymagają od podróżujących w rozmiarze plus size kupowania dodatkowego miejsca podczas lotu, są „dyskryminujące” – pasażerowie tacy jak ona płacą dwa razy za ta samą usługę.
Jae’lynn Chaney odrzuca sugestie, że podróżujący w dużych rozmiarach proszą o specjalne traktowanie, podkreślając, że „proszą o taką samą godność i szacunek od linii lotniczych, jakie otrzymuje osoba o mniejszej sylwetce”.
Kwestia praw człowieka
Kanadyjski rzecznik praw pasażerów linii lotniczych Gabor Lukacs mówi, że postrzega praktykę pobierania opłat od większych pasażerów za dwa miejsca jako kwestię dotyczącą praw człowieka.
Lukacs zwraca uwagę, że linie lotnicze nie udzielają zniżek osobom o niższym wzroście, a nawet dzieciom, mimo że są znacznie lżejsze, a zatem „zużywa się mniej paliwa na ich transport”.
Na początku tego roku ekspertka od podróży w dużych rozmiarach, Kirsty Leanne, także stała się popularna po tym, jak opublikowała film, na którym walczy o to, by zmieścić się w fotelu samolotu podczas lotu tanimi liniami lotniczymi.
Leanne, która jest także założycielką strony internetowej Plus Size Travel Too, była zszokowana liczbą negatywnych komentarzy, które otrzymała po udostępnieniu klipu, w którym opisano wiele problemów, z jakimi borykają się ona i inni podróżujący w dużych rozmiarach na pokładzie samolotu .
W ciągu ostatnich dwóch dekad szerokość przeciętnego siedzenia zmniejszyła się z 18,5 do 17 cali. Tymczasem według badań przeprowadzonych przez Światową Federację ds. Otyłości około 38% światowej populacji ma nadwagę lub otyłość.
W 2022 roku Flyers Rights, organizacja non-profit, zwróciła się do Federalnej Administracji lotnictwa FAA o uregulowanie minimalnego rozmiaru siedzenia, powołując się między innymi na obawy dotyczące ryzyka medycznego, w tym krzepnięcia krwi, z powodu ograniczonej przestrzeni.
Jednak petycja została odrzucona przez amerykański sąd apelacyjny na początku tego roku.
Jae’lynn Chaney, która ostatnio leciała samolotem w kwietniu 2022 r., mówi, że najlepiej czuje się w samolotach Southwest Airlines, wyjaśniając, że „polityka dotycząca wielkości klienta i dodatkowych miejsc” linii lotniczej stanowi, że pasażerowie, którzy potrzebują dodatkowego miejsca, mogą kupić inne miejsce i zażądać zwrotu pieniędzy po skontaktowaniu się z obsługą klienta.
Kiedy leci ze swoim partnerem Jake’iem, który również jest plus size, para musi zdecydować, czy kupić cztery miejsca i usiąść osobno, czy kupić trzy miejsca z wolnym między sobą i pogodzić się z tym, że jest trochę ciasno.
O ważeniu pasażerów na lotniskach Nowej Zelandii pisaliśmy 31 maja.
Źródło: cnn
Foto: Jae’lynn Chaney, Kirsty Leanne, istock/tanyss/ Atstock Productions/ peakSTOCK/ Angel Di Bilio
News USA
Samolot Lufthansy z Frankfurtu do Sewilli leciał bez nadzoru przez 10 minut

Niemieckie media ujawniły niepokojący incydent, do którego doszło 17 lutego 2024 roku na pokładzie samolotu Lufthansy lecącego z Frankfurtu do Sewilli. Drugi pilot Airbusa A321 zemdlał w kokpicie, gdy został tam sam, co na około 10 minut pozostawiło maszynę bez aktywnego nadzoru ze strony załogi. Na pokładzie znajdowało się 199 pasażerów i sześciu członków załogi.
Krytyczny moment bez załogi w kokpicie
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję DPA, kapitan samolotu opuścił kokpit, by udać się do toalety. W tym czasie drugi pilot stracił przytomność. Pomimo tej sytuacji autopilot przejął kontrolę nad samolotem i kontynuował lot bez zakłóceń, choć według rejestratora dźwięku w kokpicie słychać było nietypowe odgłosy sugerujące poważne problemy zdrowotne.
Kapitan próbował kilkukrotnie dostać się z powrotem do kokpitu, używając standardowego kodu, który uruchamia dźwiękowy sygnał wewnątrz kabiny pilotów. Brak reakcji ze strony drugiego pilota wywołał niepokój — stewardesa również bezskutecznie próbowała nawiązać kontakt przez pokładowy telefon.
W odpowiedzi na brak kontaktu, kapitan użył kodu alarmowego, który umożliwia automatyczne otwarcie drzwi do kokpitu po krótkim czasie. Jednak tuż przed ich otwarciem, pilot – mimo złego stanu zdrowia – sam zdołał odblokować drzwi od środka.
Awaryjne lądowanie w Madrycie
Kapitan natychmiast podjął decyzję o nieplanowanym lądowaniu w Madrycie, gdzie drugi pilot został przetransportowany do szpitala. Na szczęście lot zakończył się bez dalszych incydentów, a pasażerowie nie byli świadomi pełnej skali zagrożenia, które miało miejsce na pokładzie.
Stanowisko Lufthansy
Przedstawiciele Lufthansy potwierdzili agencji DPA, że są świadomi raportu z dochodzenia i że wewnętrzny dział bezpieczeństwa linii lotniczych przeprowadził własną analizę incydentu. Szczegóły ani wyniki śledztwa nie zostały jednak publicznie ujawnione.
Źródło: fox32
Foto: istock/viper-zero/
News USA
Błonnik i dobre węglowodany są nowo odkrytym kluczem do zdrowego starzenia się kobiet

Czy sposób odżywiania się w średnim wieku może mieć wpływ na to, jak będziesz się czuć po siedemdziesiątce? Nowe, zakrojone na szeroką skalę badanie wskazuje, że tak – i to w znacznym stopniu. Według badań opublikowanych w JAMA Network Open, kobiety, które spożywają więcej błonnika i węglowodanów wysokiej jakości, mają znacznie większe szanse na zachowanie zdrowia fizycznego, psychicznego i poznawczego na starość.
Zespół z Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging przy Uniwersytecie Tufts przeanalizował dane od ponad 47 tysięcy kobiet, uczestniczek prestiżowego programu Nurses’ Health Study, który od dekad bada wpływ stylu życia na zdrowie kobiet.
Między 1984 a 2016 rokiem kobiety co cztery lata wypełniały szczegółowe kwestionariusze dietetyczne, oceniające częstotliwość spożycia aż 130 różnych produktów. Szczególną uwagę poświęcono danym z lat 1984–1986, czyli okresowi, gdy uczestniczki były w średnim wieku – kluczowym momencie dla profilaktyki zdrowotnej.
Za węglowodany wysokiej jakości uznano:
- pełne ziarna,
- owoce i warzywa,
- rośliny strączkowe.
Unikano zaś:
- rafinowanych zbóż,
- dodanych cukrów,
- produktów przetworzonych.
Te „dobre” produkty są bogate w błonnik i odporne skrobie, które są trawione wolniej, stabilizując poziom cukru we krwi i dając uczucie sytości.
Co wykazała analiza?
- Kobiety, które spożywały najwięcej wysokiej jakości węglowodanów, miały o 31% większe szanse na zdrowe starzenie się.
- Z kolei dieta bogata w przetworzone węglowodany wiązała się z 13% spadkiem tych szans.
Zdrowe starzenie się zdefiniowano jako osiągnięcie co najmniej 70. roku życia bez:
- 11 głównych chorób przewlekłych (jak rak, cukrzyca, udar czy osteoporoza),
- utraty sprawności fizycznej,
- zaburzeń pamięci lub funkcji poznawczych,
- problemów psychicznych.
„Chodzi o to, czy kobieta jest w stanie sama wejść po schodach, podnieść zakupy, jasno myśleć i utrzymać dobre samopoczucie” – tłumaczy dr Andres Ardisson Korat, główny autor badania.
Dobre jedzenie = lepsze życie
Chociaż tylko 3706 kobiet (mniej niż 8%) osiągnęło ten pełny stan zdrowego starzenia się, wyniki są spójne z innymi analizami. W poprzednim badaniu z 2024 r. Ardisson Korat wykazał, że spożycie białka roślinnego zwiększało szansę na zdrowe starzenie się o 46%, podczas gdy większe spożycie białka zwierzęcego zmniejszało ją o 6%.
Zdaniem specjalistów, siłą badania jest jego skala i długi okres obserwacji. Choć dotyczy głównie białych kobiet, wyniki są istotne dla szerszego zrozumienia wpływu diety na starzenie się.
Co możesz zrobić już dziś?
Jeśli zależy Ci na zdrowiu w późniejszych latach:
- Jedz minimum dwa owoce dziennie.
- Wybieraj pełnoziarniste produkty zamiast białego chleba czy makaronu.
- Włącz do diety rośliny strączkowe – np. soczewicę, fasolę, ciecierzycę.
- Ogranicz przetworzone produkty i cukry dodane.
Twoje wybory w średnim wieku mogą mieć ogromne znaczenie dla jakości życia po 70-tce. Jedz mądrze, a Twój organizm Ci za to podziękuje – na długo.
Źródło: cnn
Foto: istock/5PH/ Koto/Mariia Vitkovska/MarianVejcik/
News USA
Bezpośredni pociąg z Polski do Chorwacji rusza już w przyszłym miesiącu

Polska uruchamia bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją – jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Informację potwierdził premier Donald Tusk w niedzielę. Nowe połączenie obsługiwane będzie przez państwowego przewoźnika PKP Intercity i ruszy już w czerwcu. Skład będzie kursował cztery razy w tygodniu.
“W końcu mamy BEZPOŚREDNIE połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji!” – ogłosił premier Tusk za pośrednictwem platformy X.
Prace nad uruchomieniem trasy trwały od kilku miesięcy. Już w kwietniu minister infrastruktury Dariusz Klimczak informował, że prowadzone są zaawansowane rozmowy pomiędzy PKP Intercity a kolejami krajów, przez które ma przebiegać trasa pociągu.
Zgodnie z planem, nowy nocny pociąg połączy Warszawę z Rijeką – chorwackim portem nad Adriatykiem. Po drodze zatrzyma się m.in. na stacjach w południowej Polsce, Czechach, Austrii i Słowenii. Podróż potrwa około 19 godzin, a ceny biletów w jedną stronę mają zaczynać się od 200 zł (ok. 50 euro).
Według informacji serwisu Rynek Kolejowy, skład będzie wyruszał z Warszawy około godziny 2:00PM i dotrze do Rijeki przed 9:00AM następnego dnia. W drogę powrotną pociąg ruszy z Chorwacji około godziny 7:00PM, przyjeżdżając do stolicy Polski przed 2:00PM.
Projekt uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego między Polską a Chorwacją był rozważany już od 2021 roku, jednak jego realizację opóźniła pandemia COVID-19 oraz związane z nią ograniczenia logistyczne.
Chorwacja pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków – w 2024 roku kraj ten odwiedziło ponad 1,2 mln polskich turystów, generując łącznie 7,1 mln noclegów – podaje portal Total Croatia.
“To nie tylko połączenie z jednym z naszych ukochanych wakacyjnych kierunków. To także zaproszenie dla Chorwatów do odkrywania Polski – a wiemy, że darzą nasz kraj wielką sympatią” – mówił w kwietniu minister Klimczak.

Rijeka, Chorwacja
PKP Intercity, największy przewoźnik kolejowy w Polsce, świadczy usługi między największymi miastami w kraju i za granicą. W 2024 roku firma przewiozła 78,5 mln pasażerów – o 15% więcej niż rok wcześniej i aż o 33% więcej niż w 2022 roku.
Więcej szczegółów dotyczących połączenia i sprzedaży biletów dostępnych jest na stronie PKP Intercity oraz w punktach sprzedaży.
Źródło; nfp
Foto: PKP, istock/ xbrchx/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria