Połącz się z nami

Kościół

Sanktuarium w Merrillville czeka na polskich kierowców ciężarówek. Ruszajcie na pielgrzymkę

Opublikowano

dnia

Już w ten weekend polscy kierowcy ciężarówek i kamperów zjadą do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrilville. W sobotę planowane jest ognisko, w niedzielę Msza Św. z błogosławieństwem i rodzinny piknik. Warto zjechać z trasy choć na chwilę, pobyć z rodziną i porozmawiać z kolegami z branży, do czego zachęca w studiu Radia Deon Chicago kustosz sanktuarium maryjnego, Salwatorianin, Ojciec Mikołaj Markiewicz.

6 lat temu do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrilville przyjechali pierwsi polscy kierowcy ciężarówek by spotkać się, pomodlić i otrzymać błogosławieństwo. Od tego czasu coraz więcej osób dołączało do tej wyjątkowej pielgrzymki a w zeszłym roku zostali także zaproszeni właściciele kamperów.

“Ruszamy pełną parą jak zawsze i z wielkim hukiem” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz SDS, ponieważ wielkie ciężarówki oraz kampery to głośne maszyny o wielkiej mocy.

Jednym z pomysłodawców oraz organizatorów Pielgrzymki Polskich Kierowców Ciężarówek do Merillville jest Stanisław Czosnyka. Choć pierwszego roku niewiele osób przyjechało, to nie zniechęcił się, a wydarzenie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Jeśli kierowcy muszą zostawić swoją ciężarówkę, to mogą także przyjechać zwykłym samochodem, oczywiście razem z rodziną.

“Cała idea wydarzenia jest taka, żeby znaleźć taką niedzielę, kiedy możemy być razem” tłumaczy Ojciec Mikołaj Markiewicz. Dzięki niemu buduje się społeczność, a to gdzie ona powstaje także ma ogromne znaczenie.

Weekend związany z pielgrzymką można także wykorzystać by świętować Dzień Dziecka – dzieciakom ogromnie się podobają wielkie, wspaniałe maszyny, których mogą dotknąć, a nawet do nich wejść i siąść za kierownicą.

Samochody są wysprzątane i pięknie się prezentują. Każdy może zajrzeć i zobaczyć jak wyglądają w środku. Kierowcy ciężarówek spędzają w swoich pojazdach nieraz całe tygodnie i mają w nich wszystko co im potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Spotkanie kierowców służy także nawiązywaniu kontaktów i wymianie doświadczeń. Wiele osób tej branży narzeka teraz na swoje warunki pracy, a rozmawiając o swoich bolączkach mogą liczyć na wsparcie i rady innych, mówi Gość Radia Deon Chicago.

W sobotę 3 czerwca odbędzie się ognisko z poczęstunkiem, jeśli kierowcy przyjadą ciężarówkami to nie mają problemu z miejscem na nocleg. “Grillujemy i świętujemy całe popołudnie i wieczór” zapowiada Ojciec Mikołaj Markiewicz. 

Natomiast następnego dnia, w niedzielę 4 czerwca, o godzinie 12.00 w południe zostanie odprawiona msza św. po polsku ze specjalnym błogosławieństwem kierowców, a po niej odbędzie się parada pojazdów, czyli ich przejazd wkoło sanktuarium i poświęcenie ciężarówek.

Tego dnia zostanie także wybrana najpiękniejsza ciężarówka i odbędzie się piknik. Wśród przyjeżdżających do Merrilville pojazdów są naprawdę wspaniałe okazy i jest “na czym oko zawiesić” podkreśla kustosz sanktuarium.

Ze względu na ograniczenia miejsca i parkowania kierowcy ciężarówek proszeni są o przyjechanie do poświęcenia wyłącznie ciągnikami; bez naczep.

Szósta doroczna Pielgrzymka Polskich Kierowców Ciężarówek: Niedziela – 4 czerwca 2023, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, przy 5755 Pennsylvania St. – Merrillville, IN, tel. kontaktowy 219-884-0714.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: Salwatorianie, istock/welcomia

News Chicago

Kardynał Blase Cupich świętował 50-lecie swojego kapłaństwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki wiernych, duchownych i parafian zgromadziły się w sobotni wieczór w katedrze Najświętszego Imienia, aby uczcić Złoty Jubileusz kapłaństwa kardynała Blase Cupicha, arcybiskupa Chicago.

Pół wieku posługi

Pochodzący z Nebraski kardynał Blase Cupich przyjął święcenia kapłańskie 16 sierpnia 1975 roku. Służył jako biskup w Dakocie Południowej i w stanie Waszyngton, zanim w 2014 roku został mianowany arcybiskupem Chicago.

Dwa lata później papież Franciszek wyniósł go do godności kardynała – jako pierwszego hierarchę ze Stanów Zjednoczonych w swojej nominacji.

„Jestem przekonany, że w ciągu ostatniego półwiecza, po soborze, żyjemy w niezwykłych, historycznych czasach dla Kościoła. Nigdy nie bierzmy tego za pewnik”– powiedział kardynał Cupich podczas uroczystości.

Wspomnienia i symboliczne chwile

W rozmowie z ABC7 kardynał przyznał, że dzień ogłoszenia jego nominacji kardynalskiej zapamiętał szczególnie dobrze. „Ogłoszenie nastąpiło 9 października, czyli dzień po tym, jak Cubs zdobyli mistrzostwo. I tak to zapamiętałem bardzo wyraźnie, ponieważ byłem na stadionie Cubs poprzedniego wieczoru i to był, myślę, bardzo wzruszający moment”.

Msza pełna wdzięczności

Podczas sobotniej liturgii świątynię wypełniła modlitwa, śpiew i wdzięczność wiernych. Procesja przeszła chodnikiem przed katedrą, a w środku setki osób oddało hołd kapłanowi, który od ponad dekady kieruje archidiecezją.

Znaczenie dla Kościoła

Kardynał Blase Cupich od lat uchodzi za jeden z ważniejszych głosów w Kościele katolickim w USA. Uczestniczył w konklawe, które wybrało pierwszego papieża pochodzącego z Ameryki – moment, który sam hierarcha określił jako historyczny.

„Żyjemy w niezwykłych czasach dla Kościoła” – mówił kardynał. – „To wielki dar, za który wszyscy powinniśmy być wdzięczni”.

Źródło: abc7
Foto: YouTube, Archidiecezja Chicago
Czytaj dalej

Kościół

100 dni Leona XIV: mniej Roberta, więcej Piotra

Opublikowano

dnia

Autor:

Wydaje się, że Papież Leon XIV zgadza się z tym, że Kościół potrzebuje mniej Roberta, a więcej Piotra – pisze ks. Raymond de Souza w National Catholic Register podsumowując pierwsze 100 dni pontyfikatu Leona XIV.

„Jego przemówienia były chrystocentryczne i misyjne, czyli dotyczyły samego rdzenia tożsamości katolickiej” – podkreśla ks. De Sousa. Dodaje przy tym, że Papież z łatwością posługuje się językami obcymi, w tym angielskim i hiszpańskim, czyli dwoma najczęściej używanymi przez katolików na świecie.

Jako przykład wielkiej życzliwości i sympatii, z jaką jest przyjmowany w przez wiernych ks. Souza daje Jubileusz Młodzieży w Rzymie, w którym uczestniczyło ponad milion osób z ok. 140 krajów świata.

W sprawach dotyczących kwestii międzynarodowych, na przykład Ukrainy i Gazy, słowa Papieża „odzwierciedlały globalny konsensus w tych kwestiach” – zaznacza ks. de Sousa. Jako przykład podaje izraelskie bombardowanie parafii katolickiej w Gazie, które „zostało potraktowane w sposób odpowiednio stanowczy, ale nie podsycający napięć”.

Publicysta zauważa, że od momentu objęcia urzędu Ojciec Święty służy Kościołowi jako ktoś kto stabilizuje sytuację.

„Taki styl pasterza ma ogromne znaczenie, ponieważ stanowi pewną formę, w której będą przyjmowane jego rządy i nauczanie” – zaznacza ks. Sousa i dodaje, że procedury papieskie pomagają katolikom zachować wierność urzędowi, nawet gdy podejmowane decyzje mogą nie być po ich myśli.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan
Czytaj dalej

Galeria

Fundacja You Can Be My Angel na XXXVIII Polonijnej Pieszej Pielgrzymce Maryjnej do Merrillville, 9-10 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu