Połącz się z nami

News USA

Wolność słowa i wolność religijna są dużym problemem amerykańskich korporacjach

Opublikowano

dnia

Raport, w którym dokonano przeglądu polityki 75 największych amerykańskich korporacji, wykazał powszechne lekceważenie wolności religijnej i wolności słowa w praktycznie każdej firmie. Tylko osiem przedsiębiorstw poprawiło się w porównaniu z zeszłym rokiem. O zagrożeniach, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport sporządzony przez Alliance Defending Freedom ADF ocenił każdą firmę w trzech oddzielnych kategoriach: ocena rynkowa, która uwzględnia politykę firmy wobec klientów i dostawców; punktacja w miejscu pracy, która uwzględnia politykę firmy wobec pracowników; oraz ocena publiczna, która uwzględnia wydatki polityczne i publiczne stanowisko w sprawie wolności słowa i wolności religijnej.

Prawie dwie trzecie korporacji ocenionych w raporcie uzyskało wynik 10% lub niższy w rankingu ADF Viewpoint Diversity Score Business Index z 2023 r., który łączy wszystkie trzy kategorie. 12% korporacji zakończyło z oceną 5% lub niższą. Tylko pięć korporacji miało rating na poziomie 15% lub wyższym.

Jeremy Tedesco, starszy radca prawny ADF i starszy wiceprezes ds. zaangażowania korporacyjnego, zaapelował o zmianę.

Najlepiej ocenianą korporacją była Fidelity National Information Services, która otrzymała 50%. Drugą najlepiej ocenianą spółką był M&T Bank, który uzyskał rating 27%, a trzecią najlepiej ocenianą korporacją był BOK Financial z ratingiem 17%.

Zarówno Apollo Global Management, jak i Fifth Third Bancorp zajęły czwarte miejsce z oceną 15%.

Niektóre z najniżej ocenianych korporacji to Airbnb z wynikiem 2% oraz Alphabet i Amazon z wynikiem 4%. Kilka korporacji uzyskało 5%: Twitter, Walt Disney, Pinterest, Microsoft, eBay i PayPal Holdings.

Najbardziej udoskonaloną firmą była także Fidelity National Information Services, która odnotowała wzrost o 32 punkty procentowe w stosunku do swojego wyniku z zeszłego roku. M&T Bank poprawił się o 11 punktów procentowych, GoDaddy poprawił się o 6 punktów procentowych, a Citigroup poprawił się o 3 punkty procentowe.

Dwie firmy osiągnęły znacznie gorsze wyniki niż w poprzednim roku: Paychex spadł o 23 punkty procentowe do wyniku 12%, a Truist Financial spadł o 16 punktów procentowych do wyniku 8%.

Wg Jeremy’ego Tedesco, niskie wyniki są spowodowane przede wszystkim przez lewicowych aktywistów domagających się polityki ograniczającej wolność słowa i wyznania.

Aktywiści wykorzystują korporacje jako narzędzia cenzury, a pracownicy wielu z nich było dręczonych i zastraszanych w celu podjęcia konkretnych decyzji.

Tedesco dodał, że ranking ADF ma wywrzeć pozytywny wpływ na te firmy i rzucić światło na skutki tej polityki, ale zmiana to zawsze długotrwały proces.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/  ipopba

Kościół

Rzym: rozpoczęły się obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Mszą św. w intencji Ojczyzny i koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu krakowskiego zespołu wokalnego OCTAVA Ensemble rozpoczęły się w Rzymie uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W wydarzeniu, które odbyło się w polskim kościele św. Stanisława B.M. wzięli udział premier Hanna Suchocka, polscy dyplomaci oraz liczni członkowie polonijnej społeczności.

Msza w intencji Ojczyzny jest odprawiana w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie, najstarszym ośrodku duszpasterskim emigracji polskiej, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, a przewodniczy jej ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM.

W tym miesiącu zbiegła się ona z rozpoczęciem bogatego programu obchodów, jakie ośrodek Duszpasterstwa Polaków w Rzymie zaplanował we współpracy z różnymi podmiotami.

Osobista edukacja i formacja w służbie Ojczyźnie

Jak przypomniał podczas Mszy św. ks. Tomasz Jarosz, administrator kościoła św. Stanisława, Msze za Ojczyznę są okazją do refleksji nad „gramatyką etyczną społecznego nauczania Kościoła”. Po wcześniejszych rozważaniach nt. solidarności i personalizmu, tym razem zachęcił do krótkiego zatrzymania się nad tematem zasady pomocniczości, którą do nauki społecznej Kościoła wprowadził papież Pius XI.

Ks. Jarosz przypomniał, że aby państwo mogło się z tej zasady wywiązywać, potrzebna jest właściwa edukacja i formacja jego obywateli.

„Biorąc odpowiedzialność [za Ojczyznę], powinniśmy dbać o swoje wykształcenie, a także wspomagać kształcenie młodszego pokolenia, abyśmy wspólnie mogli właściwie mierzyć się z wyzwaniami i powiększać dobro wspólne” – mówił kapłan.

Zachęcił też do modlitwy w intencji Polski, aby „różnice, które w niej są, były przezwyciężane zawsze na drodze dialogu, opartego na prawdzie, uczciwości i wzajemnym szacunku”.

Wypełniać testament, odnawiać wdzięczność

Koncert pieśni pasyjnych, zatytułowany „Passus et Resurrexit” w wykonaniu zespołu wokalnego OCTAVA ensemble pod batutą Zygmunta Magiery, poprzedziło kilka refleksji, poświęconych dziedzictwu św. Jana Pawła II, którymi podzielili się goście wydarzenia.

Gospodarz wieczoru ks. Paweł Ptasznik przypomniał, że papież Polak pozostawił rodakom „wielkie dziedzictwo myśli i miłości Ojczyzny” i że wielokrotnie przypominał im o odpowiedzialności za to, co dzieje się w kraju. „Cieszę się, że możemy się dziś zatrzymać i wspólnie podziękować Bogu za wszystko, co otrzymujemy od Niego” – mówił.

O tym, że możliwość takich spotkań w polskim kościele w Rzymie jest w pewnym sensie realizacją papieskiego testamentu, mówił też ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. Podkreślił, że po 20 latach warto wracać do nauczania i zobowiązań, jakie pozostawił Jan Paweł II i z wdzięcznością patrzeć na to, co zostało w tych latach dokonane.

„Kiedy ten wielki Polak zostawał papieżem, to nasze państwo nie mogło mieć swojej przy nim reprezentacji. Nie było polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej. A dziś jest i dumnie powiewa na niej biało-czerwona flaga. Za to też powinniśmy być wdzięczni św. Janowi Pawłowi II” – podkreślił.

Z kolei kierownik polskiej ambasady we Włoszech Ryszard Schnepf podzielił się osobistymi wspomnieniami, związanymi zarówno z wyborem Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, jak też z jego pierwszą pielgrzymką do Polski.

„Takich momentów, kiedy wszyscy byliśmy dumni z polskiego papieża, było wiele” – mówił, wspominając Mszę św. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie – „Służąc w Urugwaju, Kostaryce, Hiszpanii, odczuwałem to wiele razy”. Podkreślił, że w oczach świata Jan Paweł II i Lech Wałęsa to najwięksi Polacy XX w., którzy odmienili losy świata i, że nie można dopuścić, aby to dziedzictwo zostało zaprzepaszczone.

Koncert pieśni pasyjnych, poprowadzony przez Magdalenę Wolińską-Riedi, został zorganizowany wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego w Krakowie. Ks. Tomasz Jarosz został członkiem rady programowej tego instytutu, a jego nominację ogłoszono przed rozpoczęciem koncertu.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Kanadyjskie kościoły alarmują: Rząd planuje zmiany w statusie podatkowym organizacji religijnych

Opublikowano

dnia

Autor:

W Kanadzie narasta niepokój wśród wspólnot religijnych w związku z proponowanymi zmianami w statusie podatkowym organizacji charytatywnych o charakterze pro-life oraz opartych na wierze. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, wielu kościołom, meczetom, synagogom i organizacjom religijnym grozi utrata statusu zwolnienia podatkowego, co może znacząco wpłynąć na działalność charytatywną w kraju.

Zmiany podatkowe są jedną z pierwszych kontrowersyjnych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się nowy premier Kanady, Mark Carney, który oficjalnie objął urząd 14 marca 2025 roku. Były szef Banku Kanady i Banku Anglii przejął władzę po rezygnacji Justina Trudeau, a jego kadencja rozpoczyna się od kilku gorących tematów, w tym napięć handlowych z USA.

Jednak wśród politycznych i gospodarczych zawirowań rząd liberalny zaproponował zmiany, które uderzają bezpośrednio w organizacje religijne.

Planowane zmiany w statusie podatkowym

W grudniu 2024 roku Stały Komitet ds. Finansów opublikował raport z 462 zaleceniami dotyczącymi polityki budżetowej. Wśród nich znalazły się dwa kluczowe punkty:

  • Klauzula 429 – proponuje cofnięcie statusu charytatywnego organizacjom antyaborcyjnym (pro-life).
    Klauzula 430 – rozszerza tę politykę na wszystkie organizacje religijne, co oznacza, że każda instytucja religijna w Kanadzie mogłaby stracić zwolnienie podatkowe.

Zdaniem Benjamina Boivina, redaktora katolickiego magazynu Le Verbe, konsekwencje tych zmian mogą być ogromne: „Utrata statusu charytatywnego przez organizacje religijne to nie tylko problem dla kościołów – to uderzenie w samą strukturę społeczeństwa kanadyjskiego, które od wieków czerpie korzyści z ich działalności charytatywnej.”

Mark Carney

Kościoły ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami

Kościoły, meczety i synagogi w Kanadzie prowadzą szeroko zakrojoną działalność charytatywną, pomagając osobom w kryzysie, ubogim, bezdomnym oraz imigrantom. Rząd do tej pory zachęcał do wspierania tych instytucji, umożliwiając darczyńcom odliczanie datków od podatku.

Teraz, jeśli organizacje religijne stracą status charytatywny:

  • Ich finansowanie zostanie drastycznie ograniczone, co zagrozi ich działalności.
  • Setki tysięcy beneficjentów mogą stracić dostęp do darmowych posiłków, schronienia i wsparcia psychologicznego.
  • Kanadyjski rząd może być zmuszony do przejęcia części usług charytatywnych, co wygeneruje dodatkowe koszty dla państwa.

21 lutego kardynał Frank Leo, arcybiskup Toronto, wysłał list do ministra finansów Dominica LeBlanca, w którym nazwał propozycję „niedopuszczalną” i „godną ubolewania”. Podkreślił, że organizacje religijne są kluczowym elementem tkanki społecznej Kanady, wspierając najbardziej potrzebujących i wzmacniając wspólnoty.

Podobne stanowisko zajęła Evangelical Fellowship of Canada (EFC), która w otwartym liście ostrzegła, że zmiany te uderzą nie tylko w kościoły, ale w całe społeczeństwo.

Badania pokazują korzyści z obecnego systemu

Czy rząd faktycznie zyska na nowych przepisach? Badanie Cardus Research Centre z grudnia 2024 roku pokazuje coś zupełnie innego. Wyniki wskazują, że kościoły i organizacje religijne przekazują społeczeństwu pomoc o wartości aż 10,5 razy większej niż kwota zwolnień podatkowych, które otrzymują.

Około 40% z 73 000 zarejestrowanych organizacji charytatywnych w Kanadzie ma charakter religijny. Wiele z tych organizacji prowadzi ośrodki pomocy, jadłodajnie i schroniska, które w przypadku ich zamknięcia musiałyby zostać przejęte przez państwo.

Źródło: vaticannews
Foto: Policy Exchange, istock/ Gabriel Shakour/ Zoran Zeremski/
Czytaj dalej

Kościół

Pierwsze zdjęcie Papieża z Kliniki Gemelli. Stan zdrowia Franciszka stabilny

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało w niedzielę wieczorem, że stan zdrowia Ojca Świętego pozostaje stabilny. Papież spędził dzień na modlitwie, odpoczynku i pracy. Rano koncelebrował Mszę św. w kaplicy apartamentu na dziesiątym piętrze Kliniki Gemelli.

Pierwsze zdjęcie Papieża w Klinice Gemelli

Po raz pierwszy od 14 lutego, kiedy Papież trafił na hospitalizację do Kliniki Gemelli, opublikowano zdjęcie Franciszka. Siedzi w wózku, modli się, zdjęcie wykonane jest zza ramienia Ojca Świętego. Zostało ono opublikowane przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej dziś wieczorem.

Przez wiele dni dziennikarze, ale także zwykli ludzie, prosili o zdjęcie Papieża. Ostatnie pochodziły sprzed ponad miesiąca, kiedy w Domu Świętej Marty Franciszek przyjął rano członków hiszpańskiej Fundacji Gaudium et Spes. Od tego czasu nikt, poza leczącymi go lekarzami i jego najbliższymi współpracownikami, nie miał okazji zobaczyć Papieża.

Jego zmęczony głos można było usłyszeć w transmisji audio z 6 marca podczas różańca na Placu Świętego Piotra, w którym błogosławił wiernych i dziękował tym, którzy modlili się za niego w czasie choroby.

Korzystna szczególnie fizjoterapia

Publikacja zdjęcia zbiega się z komunikatami o stabilizacji i poprawie zdrowia Ojca Świętego. Niedzielny komunikat Biura Prasowego Watykanu głosi, że sytuacja zdrowotna Franciszka pozostaje stabilna, chociaż w biuletynach najnowszych określa się ogólny stan jako „złożony”.

Sama komunikacja medyczna zaczęła się przerzedzać kilka dni temu, właśnie w świetle stabilnej sytuacji papieża. Ale Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej codziennie informuje dziennikarzy (od początku pobytu papieża akredytowano ich aż 700) o stanie zdrowia papieża.

Dziś rano Ojciec Święty koncelebrował niedzielną mszę w kaplicy w pobliżu swojego pokoju na 10 piętrze Polikliniki Gemelli. Kontynuuje zalecone terapie, w tym terapię oddechową i ruchową.

Papież nie przyjmował dziś żadnych gości. Dzień spędził na modlitwie, odpoczynku i pracy.

Vatican News

 

Foto: Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Vatican Media

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu