Połącz się z nami

Kościół

W sobotę w Chicago zostanie wyświęconych 23 diakonów katolickich

Opublikowano

dnia

W sobotę 13 maja, w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus w Chicago (Holy Name Cathedral), zostanie wyświęconych 23 diakonów. Będzie to 19 diakonów stałych, czyli żonatych mężczyzn, oraz 4 diakonów przejściowych, którzy będą mieli otwartą drogę do święceń kapłańskich. Spośród tych kandydatów jest jedna osoba pochodząca z Polski. – to potrzebna posługa w naszej wspólnocie, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Diakon katolicki to ten, który jest wyświęcony na diakonię, czyli służbę Ludowi Bożemu w komunii z biskupem i jego gronem kapłańskim.

Nowo wyświęceni diakoni będą pomagać biskupowi i jego kapłanom w posługach Słowa, Liturgii i Miłosierdzia.

Obejmuje to głoszenie Ewangelii, prowadzenie modlitwy wstawienniczej, głoszenie kazań, przygotowywanie ołtarza, odprawianie chrztów, prowadzenie wiernych w modlitwie, udzielanie komunii świętej, bycie świadkiem sakramentu małżeństwa oraz prowadzenie nabożeństw czuwania i pogrzebu.

Diakoni identyfikują również potrzeby ubogich i zaniedbanych oraz zarządzają zasobami Kościoła, aby zaspokoić te potrzeby.

Za tych diakonów, którzy są w związkach małżeńskich, modlimy się także za ich żony, które są cenne wsparcie w posłudze diakonatu.

Diakoni stali Chicago 2023:

  • Diakon Sergio Campos Cruz i Rosa Maria Sanchez – San José Luis Sánchez del Río, Chicago
  • Diakon Miguel Cruz i Maria Guadalupe Cruz – St. Cecilia, Mount Prospect
  • Diakon Abel Duran Pérez i Maribel Ortiz-Garcia – Mary, Mother of Martyrs, Des Plaines
  • Diakon Enrique Garcia i Jovita Garcia – Our Lady of Czestochowa and Charity, Cicero
  • Diakon Alan Gonzalez – St. Charles Borromeo, Melrose Park
  • Diakon Santos i Susana Gutierrez – Mother of the Americas, Chicago
  • Diakon Christopher i Binh Keefe – St. Joseph & Francis Xavier, Wilmette
  • Diakon Alberto Lagunas i Elvira Vazquez – San Jose Luis Sanchez del Rio, Chicago
  • DiakonIgnacio Martinez iAna Gonzalez-Aguilar – Santa María del Popolo, Mundelein
  • Diakon Jose i Beatriz Mata – Cristo Rey, Chicago
  • Diakon Jose Morales – Our Lady of Unity, Chicago
  • Diakon Peter iT. Hoang Mai Pham – Holy Child Jesus, Chicago
  • Diakon Michael i Pamela Platt – St. Alphonsus Liguori, Prospect Heights
  • Diakon John i Rozanne Porter – St. Peter Damian, Bartlett
  • Diakon George i Kristin Schmelter – Prince of Peace, Lake Villa
  • Diakon Jacek i Renata Sosin – St. Thomas Becket, Mount Prospect
  • Diakon Emilio Trejo i Maria de la Luz Leyva Capetillo, St. Colette, Rolling Meadows
  • Diakon Eduardo Vazquez i Aurora Rosas Vega- Church of the Holy Spirit, Schaumburg
  • DiakonLeonardo Victor i Ma Guadalupe Delgado – Shrine of Our Lady of Guadalupe, Des Plaines

Diakoni przejściowi Chicago 2023:

  • Timothy Berryhill
  • Juan Carlos Vargas Carrillo
  • Martin Konrada Nyberg
  • Br. Andrew Panzer, SJC

 

Źródło: Archidiecezja Chicago
Foto: YouTube

Kościół

Katolicy są coraz bardziej akceptowani w USA. Nowy raport o wolności religijnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Coroczne badanie przeprowadzone przez Becket Fund for Religious Liberty pokazuje, że katolicy w Stanach Zjednoczonych czują się dziś bardziej akceptowani jako ludzie wiary niż w poprzednich latach. Wyniki najnowszego Religious Freedom Index, opublikowanego 16 stycznia, wskazują na stopniową poprawę społecznego klimatu wobec religijności, szczególnie w przestrzeni publicznej. O wynikach raportu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Większe poczucie akceptacji wśród wierzących

Raport opiera się na ogólnokrajowym badaniu internetowym obejmującym 1 002 dorosłych Amerykanów, dobranych tak, aby struktura próby odpowiadała danym spisowym pod względem płci, wieku, pochodzenia etnicznego i regionu. Margines błędu wyniósł plus minus 3,1 procent.

W 2024 roku 54 procent katolików deklarowało, że czuje się akceptowanych jako osoby wierzące, z czego 19 procent mówiło o pełnej akceptacji, a 35 procent o akceptacji „w dużym stopniu”.

W 2025 roku wskaźniki te wzrosły: 22 procent respondentów zadeklarowało pełne poczucie akceptacji, a 37 procent – akceptację w dużym stopniu.

Granice wolności religijnej i prawo do praktyk

Badanie analizowało również stosunek Amerykanów do konkretnych zagadnień związanych z wolnością religijną. Jednym z nich była ochrona tajemnicy spowiedzi. Aż 61 procent respondentów uznało, że Pierwsza Poprawka powinna „zdecydowanie” lub „raczej” chronić księży przed ujawnianiem treści spowiedzi, nawet jeśli wyznanie dotyczy przestępstw wobec dzieci. Przeciwnego zdania było 39 procent ankietowanych.

Raport zwrócił także uwagę na szeroką akceptację dla wyboru szkół religijnych. 77 procent badanych zadeklarowało, że „w pełni” lub „w większości” popiera możliwość wyboru edukacji religijnej w ramach systemu szkolnego.

Edukacja, rodzice i decyzje sądów

Respondenci w większości poparli również najnowsze orzeczenia Sądu Najwyższego USA dotyczące praw rodziców w edukacji. Odsetek osób zgadzających się z prawem rodziców do wypisania dzieci z treści uznawanych za nieodpowiednie wzrósł z 69 procent w 2024 roku do 73 procent w 2025 roku.

W sprawie Mahmoud v. Taylor, dotyczącej sprzeciwu rodziców wobec obowiązkowych treści LGBTQ w szkołach podstawowych, 62 procent Amerykanów poparło stanowisko Sądu Najwyższego, uznając prawo rodziców do ochrony swoich przekonań religijnych.

Młodsze pokolenia bardziej otwarte na religię

Raport pokazuje także stopniowy wzrost akceptacji dla publicznego wyrażania wiary.

Szczególnie wyróżnia się pokolenie Z, które osiągnęło najwyższe wyniki w kategoriach związanych z „dzieleniem się wiarą” i „religią w działaniu”. W tej grupie 60 procent respondentów popierało swobodę wyrażania i przekazywania przekonań religijnych, w porównaniu do 52 procent w całej populacji.

Autorzy raportu podkreślają, że zmiany te mogą świadczyć o nowym spojrzeniu młodszych pokoleń na rolę religii w życiu publicznym i o stopniowym umacnianiu się kultury większej tolerancji wobec przekonań religijnych w amerykańskim społeczeństwie.

 

Źródło: cna
Foto: istock/DenKuvaiev/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

“Radosne Rodzinne Kolędowanie” z Akademią Muzyki PaSO, 18 stycznia, Kościół Św. Jana Brebeufa w Niles. Fot. StelmachLens

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News Chicago

Mężczyzna pozwał nieżyjącego już księdza diecezji Joliet, za wykorzystanie seksualne, którego doznał jako dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

Do sądu w powiecie Will trafił pozew, w którym dorosły dziś mężczyzna oskarża zmarłego księdza o wykorzystywanie seksualne w czasie, gdy był uczniem katolickiej szkoły podstawowej w Villa Park na początku lat 90. Sprawa dotyczy także odpowiedzialności instytucjonalnej diecezji Joliet, która – według pozwu – miała zignorować wcześniejsze sygnały ostrzegawcze.

Zarzuty dotyczą wydarzeń sprzed ponad trzech dekad

Pozew został złożony 12 stycznia przez mężczyznę występującego pod pseudonimem John Doe. Twierdzi on, że w latach 1991–1992 był molestowany seksualnie przez ks. Johna F. Barretta podczas nauki w St. Alexander Catholic School w Villa Park. Duchowny zmarł w 2014 roku.

Według treści pozwu do wykorzystania miało dochodzić w czasie, gdy ks. Barrett pełnił funkcję duszpasterza przy szkole. Skarżący utrzymuje, że był wówczas nieletni i pozostawał pod opieką instytucji kościelnych, które miały obowiązek zapewnić mu bezpieczeństwo.

Zaniechania diecezji i wcześniejsze sygnały

Kluczowym elementem pozwu są zarzuty wobec diecezji, która – zdaniem powoda – dopuściła się rażącego zaniedbania. John Doe twierdzi, że diecezja pozwoliła ks. Barrettowi nadal pracować z dziećmi mimo wcześniejszych oskarżeń o molestowanie ze strony innej osoby.

Jak przypomniano w pozwie, w 2002 roku Barrett został odsunięty od posługi po tym, jak inny mężczyzna oskarżył go o wykorzystywanie seksualne w 1968 roku w parafii Notre Dame Catholic Church w Clarendon Hills. Według ówczesnych informacji diecezjalna komisja nie potwierdziła jednak tych zarzutów z powodu braku dodatkowych dowodów.

Zarzuty zgłoszone wcześniej, reakcja znacznie później

Powód utrzymuje jednak, że pierwsze zgłoszenie miało miejsce już w 1991 roku, a więc w czasie, gdy ks. John Barrett pracował w Villa Park. Według pozwu diecezja nie podjęła wówczas żadnych realnych działań: nie wszczęła dochodzenia ani nie odsunęła duchownego od kontaktu z dziećmi.

Dopiero ponowne zgłoszenie w 2001 roku miało – według treści pozwu – doprowadzić do poważniejszego potraktowania sprawy. Dokument sądowy wskazuje jednak, że ks. Barrett miał zostać przywrócony do posługi po tym, jak zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko swojemu oskarżycielowi i diecezji.

Ks.-john-barrett

Ks. John Barrett

Szerszy kontekst raportu prokuratora generalnego

Pozew odwołuje się także do głośnego raportu z 2023 roku przygotowanego przez biuro prokuratora generalnego Illinois, który opisał skalę wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych w całym stanie.

Dokument wskazuje na 451 księży i zakonników odpowiedzialnych za wykorzystywanie wobec niemal 2 tysięcy dzieci na przestrzeni siedmiu dekad.

W samej diecezji Joliet raport udokumentował 69 takich przypadków, czyli niemal dwukrotnie więcej niż wcześniej oficjalnie przyznawano. Autorzy raportu podkreślili, że choć diecezja wprowadzała procedury ochronne wcześniej niż wiele innych, jednocześnie stosowała nieformalne praktyki, które – ich zdaniem – utrudniały sprawiedliwość i przejrzystość.

St. Alexander Catholic School w Villa Park

St. Alexander Catholic School w Villa Park

Sprawa, która może mieć dalsze konsekwencje

Pozew Johna Doe wpisuje się w szerszą falę spraw sądowych dotyczących historycznych nadużyć w Kościele katolickim w Illinois. Choć oskarżony duchowny nie żyje, postępowanie może doprowadzić do szczegółowej analizy działań diecezji w latach 90-tych oraz odpowiedzi na pytanie, czy instytucja właściwie reagowała na sygnały o możliwym zagrożeniu dla dzieci.

 

Źródło: dailyherald
Foto; Steuerle Chapel, Google Maps
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu