Połącz się z nami

News Chicago

Parada Dnia Konstytucji 3 Maja. DZIĘKUJEMY

Opublikowano

dnia

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja wyraża serdeczne podziękowania całej Polonii, wszystkim organizacjom, stowarzyszeniom, klubom, polskim szkołom, biznesom oraz osobom indywidualnym za udział w tym prestiżowym, najważniejszym, największym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii a także w wydarzeniach towarzyszących.

Dziękujemy dostojnym gościom z Polski oraz przedstawicielom władz stanowych, powiatowych i miejskich oraz Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Dziękujemy wszystkim woluntariuszom, którzy obsługiwali paradę̨ i czuwali nad jej porządkiem.

Gratulujemy uczestnikom oraz zwycięzcom konkursów paradowych:

1. Najbardziej kreatywna grupa marszowa Polska Szkoła Henryka Sienkiewicza i pojazd zmechanizowany:

Polska Katolicka Szkoła im. Św. Ferdynanda

2. Konkurs zdobienia posesji:

Prywatna posesja: I miejsce: Rodzina Jop
Business: I miejsce – Szkoła im. Marii Skłodowskiej Curie, II miejsce – Polish National Alliance (PNA)
Organizacje: I miejsce – Sunny Day Care, II miejsce – Ancient Healing, III miejsce – Dzika Fitness

3. Konkurs plastyczny:

Kindergarten do 3 klasy:

4 pierwsze miejsca: Gabriela Kisiel, klasa II – Polska Szkoła im. Czesława Miłosza, Emilia Niedorezo, klasa I –
Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika, Maria Majchrowicz klasa III – Polska Szkoła im. św. Fabiana, Wanessa
Burzawa klasa I – Polska Szkoła im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Klasy: 4-7

Miejsce I – Maya Gabrys, klasa VII, Polska Szkoła im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego, Miejsce II – Zofia
Skobel, klasa VII, Polska Szkoła im. Jana Karskiego, Miejsce III – Viktoria Mieczkowski, klasa VII, Polska Szkoła
im. Tadeusza Kościuszki.
WYRÓŻNIENIA: Maya Stokłosiński, klasa V, Polska Szkoła im. św. Fabiana, Kacper Ziomek, klasa IV, Polska
Szkoła im. Jana Karskiego, Daniel Lulkiewicz, klasa IV, Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika

Klasy: 8-11

Miejsce I – Amelia Rusiecka, klasa VIII, Polska Szkoła im Św. Maksymiliana Marii Kolbe, Miejsce II – Alex
Wajda, klasa IX, Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chicago, Miejsce III – Gabriela Solecki, klasa IX,
John F. Kennedy High School
WYRÓŻNIENIA: Julia Radziszewski, klasa IX, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina, Marcel Dębski, klasa VIII,
Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego

Diamentowi Sponsorzy Parady:

Państwo Halina i Stanisław Urbaniak, Montrose Deli i ComEd

Gorące podziękowania dla wszystkich sponsorów tegorocznej parady:

Polsko-Słowiańska Federalna Unii Kredytowa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Konsulat RP w Chicago, Polish Investment and Trade Agency, Rich’s Fresh Market, Startec Technical Glass, Lowell Foods, Związek Narodowy Polski, Zjednoczenie Polsko-Rzymsko Katolickie w Ameryce, LOT, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza oraz grupom, które złożyły dotacje na organizację parady.

Dzięki Państwa wsparciu możliwe było zorganizowanie tej pięknej, patriotycznej uroczystości.

Szczególne wyrazy wdzięczności dla mediów polonijnych, które ściśle współpracowały z Komitetem Parady oraz przekazywały informacje dotyczące parady, a także obsługiwały zarówno Wybory Królowej Parady, uroczystość Podniesienia Polskiej Flagi, Paradę̨ , inne wydarzenia towarzyszące oraz Bankiet Konstytucyjny a także transmitowały paradę.

Zapraszamy na naszą stronę internetowa: www.polishparade.org po więcej informacji oraz relacje z parady.

Już̇ dziś zapraszamy na paradę̨ w przyszłym roku, która odbędzie się w sobotę̨, 4 maja 2024 roku.
Podniesienie Polskiej Flagi wtorek, 2 maja 2024 r.

dr Łucja Mirowska-Kopeć
Przewodnicząca Komitetu Parady

 

Foto: Andrzej Brach

News Chicago

Nowa wizja Grant Park: Ambitny plan ma ożywić zielone serce Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

grant park chicago

W środę Chicago Park District zaprezentował zaktualizowany i wyjątkowo ambitny plan ramowy dla Grant Park – jednej z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni publicznych w mieście. Dokument, nad którym pracowano przez trzy lata, wyznacza kierunki rozwoju parku na kolejne dwie dekady i ma tchnąć nowe życie w niedostatecznie wykorzystywane obszary, jednocześnie przywracając blask historycznym elementom tej ikonicznej przestrzeni.

Dwadzieścia lat planowania przyszłości

Nowa koncepcja została przedstawiona publicznie podczas spotkania online i stanowi rozwinięcie planu z 2002 roku, który doprowadził m.in. do powstania Maggie Daley Park. Choć Grant Park nie jest ani największym, ani najczęściej odwiedzanym parkiem w Chicago, pozostaje jego symbolicznym „przedpolem”, miejscem wielkich wydarzeń i miejskich emocji.

Odważne pomysły na trudny układ przestrzenny

Jednym z głównych wyzwań, na które odpowiada nowy plan, jest skomplikowany układ Grant Park, przeciętego ulicami i liniami kolejowymi. Wśród najbardziej śmiałych propozycji znalazł się pomysł poprowadzenia fragmentu DuSable Lake Shore Drive w tunelu, co pozwoliłoby bezpośrednio połączyć Fontannę Buckingham z jeziorem.

Inna koncepcja zakłada stworzenie zupełnie nowego elementu krajobrazu – tzw. Forest Line, czyli linearnego parku biegnącego z północy na południe, zbudowanego na konstrukcji przykrywającej tory kolejowe, podobnie jak Millennium Park.

Wizja, a nie gotowy projekt

Przedstawiciele Chicago Park District podkreślają, że są to kierunki myślenia, a nie gotowe projekty inżynieryjne. Plan ma pełnić rolę długofalowej wizji i punktu odniesienia dla przyszłych decyzji inwestycyjnych, realizowanych etapami wraz z pojawianiem się środków finansowych.

Park dla mieszkańców, nie tylko na wielkie wydarzenia

Choć Grant Park kojarzony jest z wielkimi imprezami i masowymi wydarzeniami, rzeczywistość codzienna wygląda inaczej. Zdaniem przedstawicieli społeczności lokalnej infrastruktura i oferta parku nie nadążały za szybkim wzrostem liczby mieszkańców w okolicy.

Braki w podstawowych udogodnieniach, takich jak ogólnodostępne toalety, oraz szkody powodowane przez duże festiwale sprawiały, że części parku przez długi czas pozostawały niedostępne.

Nowy plan odpowiada na te potrzeby, przewidując m.in. rozmieszczenie toalet w całym parku, stworzenie wydzielonego terenu festiwalowego z lepszym systemem odwodnienia oraz powstanie parku sąsiedzkiego, który pozostałby dostępny nawet podczas dużych imprez plenerowych.

Pierwsze zmiany już tej wiosny

Realizacja planu ma rozpocząć się od widocznych, stosunkowo prostych działań. Już tej wiosny wokół Fontanny Buckingham pojawią się mobilne miejsca do siedzenia, sponsorowane przez festiwal Lollapalooza. Takie rozwiązania sprawdziły się wcześniej w znanych parkach Nowego Jorku i Paryża, zwiększając komfort i zachęcając mieszkańców do dłuższego korzystania z przestrzeni publicznych.

Drogi, zieleń i bioróżnorodność

Plan ramowy zakłada również zmiany komunikacyjne, w tym ograniczenie ruchu samochodowego na Columbus Drive poprzez zwężenie pasów i dodanie wydzielonych tras dla rowerów oraz transportu publicznego. Congress Plaza ma odzyskać rangę reprezentacyjnej bramy do parku, z tarasami trawiastymi i kaskadową fontanną.

W historycznym centrum parku zachowany zostanie formalny charakter zieleni, natomiast na północ i południe od niego roślinność ma stać się bardziej naturalna, sprzyjająca bioróżnorodności i obecności zapylaczy.

Plan tworzony z mieszkańcami

Dokument powstał w oparciu o szerokie konsultacje społeczne. W ciągu trzech lat zebrano około 2800 opinii mieszkańców i interesariuszy, które miały realny wpływ na ostateczny kształt planu. Grant Park, zgodnie z tą wizją, ma stać się przestrzenią bardziej spójną, przyjazną i codziennie użyteczną – nie tylko ikoną, ale prawdziwym parkiem dla miasta.

 

Źródło: wttw
Foto: Chicago Park District
Czytaj dalej

News Chicago

Oblodzenie i śnieg utrudnią poranny ruch. Służby ostrzegają kierowców w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Instytut meteorologiczny ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w piątkowy poranek. Nocne marznące mżawki połączone z okresowymi opadami śniegu mogą sprawić, że dojazd do pracy i szkół będzie wyjątkowo uciążliwy i niebezpieczny.

Synoptycy zapowiadają tzw. zimową mieszankę opadów, obejmującą śnieg, deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz. Szczególnie problematyczna ma być cienka warstwa lodu, która może pozostać na jezdniach po nocnej mżawce, powodując bardzo śliskie nawierzchnie.

Najintensywniejsze opady nad ranem

Opady śniegu miały nasilić się po godzinie 2 w nocy i potrwać do około 9 rano. Prognozowana pokrywa śnieżna wyniesie od jednego do dwóch cali. Najsilniejsze opady, dochodzące nawet do jednego cala śniegu na godzinę, spodziewane są między 3 a 7 rano.

Apel do kierowców

Służby meteorologiczne apelują do kierowców o zaplanowanie dodatkowego czasu na poranny dojazd. Najgorsze warunki drogowe prognozowane są na wschód od trasy I-39, gdzie połączenie lodu i świeżego śniegu może znacząco pogorszyć przyczepność.

Ryzyko oblodzenia utrzyma się

Według prognoz istnieje około 10-procentowe ryzyko, że w nocy rozwinie się marznąca mżawka lub mgła, co doprowadzi do powstawania śliskich miejsc na nieposypanych nawierzchniach. Nawet niewielkie ilości lodu mogą znacząco zwiększyć ryzyko kolizji.

Kolejne opady i silny wiatr

Po południu, po godzinie 3.00PM, spodziewane są ponowne, przelotne opady śniegu, choć ich suma nie powinna przekroczyć pół cala. Mimo że temperatury w ciągu dnia wzrosną powyżej zera po raz pierwszy od kilku tygodni, wieczorem nastąpi ponowny spadek, a odczuwalna temperatura może spaść poniżej zera.

Uwaga na ograniczoną widoczność

Dodatkowym utrudnieniem mają być silne podmuchy wiatru, dochodzące do 40 mil na godzinę. Mogą one powodować lokalne pogorszenie widoczności, zwłaszcza na wschód od rzeki Fox oraz w kierunku północno-zachodniej Indiany.

Poranek pełen wyzwań

Prognozowana kombinacja lodu, śniegu i silnego wiatru sprawia, że piątkowy poranek może okazać się jednym z trudniejszych w ostatnich tygodniach. Służby zalecają ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków oraz rozważenie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe.

 

Źródło; nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Historyczny most w Long Grove został uszkodzony 71. raz od 2018 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Robert Parker Coffin Bridge

Historyczny Robert Coffin Bridge w miejscowości Long Grove ponownie stał się miejscem kolizji. W środę wieczorem kolejny pojazd uderzył w charakterystyczną konstrukcję mostu, co – według dostępnych danych – było już 71. takim zdarzeniem od 2018 roku.

Ciężarówka utknęła pod zadaszeniem mostu

Świadkowie uwiecznili na zdjęciach dużą ciężarówkę typu box truck, należącą do firmy GreenGrids zajmującej się energią słoneczną, która utknęła pod mostem po tym, jak jej górna część uderzyła w elementy zadaszenia. Na fotografiach widać pracowników próbujących spuścić powietrze z opon, by umożliwić wyjazd pojazdu spod konstrukcji.

Na miejscu pojawiły się również patrole Biura Szeryfa Powiatu Lake, które zablokowały drogę na czas interwencji. Nie jest jasne, czy do usunięcia ciężarówki konieczne było użycie lawety.

Seria niemal identycznych zdarzeń

Zdarzenie z tego tygodnia wpisuje się w długą listę podobnych kolizji. Dokumenty wskazują, że most był regularnie uszkadzany przez zbyt wysokie pojazdy, mimo wyraźnego oznakowania ograniczeń wysokości oraz zakazu wjazdu dla ciężarówek i autobusów.

Poprzedni incydent miał miejsce w listopadzie, gdy w most uderzył autobus przewożący osoby z niepełnosprawnościami. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. W październiku doszło do zderzenia z pick-upem ciągnącym dużą przyczepę, a w czerwcu uszkodzeniu uległ dach ciężarówki dostawczej.

Długotrwałe blokady i kosztowne uszkodzenia

Jednym z bardziej problematycznych zdarzeń był incydent z maja, kiedy ciężarówka z Palatine zaklinowała się pod zadaszeniem mostu na kilka godzin. Kierowca próbował samodzielnie wycofać pojazd, a następnie obniżyć ciśnienie w oponach, jednak ostatecznie konieczne było wezwanie holownika. Ruch w tym miejscu był wstrzymany przez około trzy godziny.

Incydent z ciężarówką z Palatine, maj 2025 roku 

Most z historią i statusem zabytku

Most, znany wcześniej jako Long Grove Covered Bridge, został we wrześniu 2022 roku przemianowany na Robert Parker Coffin Bridge, na cześć architekta odpowiedzialnego za zaprojektowanie jego charakterystycznej osłony. Obiekt figuruje w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów tej miejscowości.

Znaki są, problem pozostaje

Jak podkreślały wcześniej władze lokalne, przy wjeździe na most umieszczono liczne znaki informujące o ograniczeniach wysokości oraz zakazie ruchu dla dużych pojazdów. Mimo to kolejni kierowcy ignorują ostrzeżenia, co prowadzi do powtarzających się kolizji i uszkodzeń zarówno mostu, jak i pojazdów.

Wszystkie incydenty są aktualizowane i liczne na profilu fb: Long Grove Covered Bridge Accident Tracker.

Źródło: lakemchenryscanner
Foto: Kristen Michele
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu