Połącz się z nami

NEWS Florida

Koniec sesji legislacyjnej na Florydzie. Poznaj 10 najważniejszych ustaw

Opublikowano

dnia

W piątek ustawodawcy z Florydy zakończyli sesję legislacyjną w 2023 roku. Podczas 60-dniowej sesji kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów i Senat przyjęły wiele głośnych ustaw, które były zgodne z priorytetami gubernatora Rona DeSantisa.

Oto 10 najważniejszych kwestii:

Aborcja:

Po zatwierdzeniu 15-tygodniowego ograniczenia aborcji w 2022 r. ustawodawcy i DeSantis poszli dalej w tym roku i zatwierdzili ustawę (SB 300) mający na celu zapobieganie aborcji po sześciu tygodniach ciąży. 6-tygodniowy limit zacznie obowiązywać, jeśli Sąd Najwyższy Florydy orzeknie, że klauzula prywatności w konstytucji stanowej nie chroni praw do aborcji.

Przystępne cenowo mieszkania:

W ramach priorytetu Przewodniczącej Senatu Kathleen Passidomo, R-Naples, prawodawcy przyjęli ustawę (SB 102) mającą na celu uczynienie mieszkań bardziej przystępnymi dla pracowników. Ustawa podpisana przez DeSantisa obejmuje zachęty do inwestycji w przystępne cenowo mieszkania i zachęty do rozwoju wielofunkcyjnego w obszarach komercyjnych.

Budżet:

Izba Reprezentantów i Senat uchwaliły w piątek rekordowy budżet w wysokości 117 miliardów dolarów na rok budżetowy 2023-2024, który rozpocznie się 1 lipca. Plan trafi do DeSantisa, który ma prawo weta w poszczególnych pozycjach. Ustawodawcy w piątek przyjęli również szeroko zakrojony pakiet podatkowy (HB 7063), który obejmuje serię „wakacji” od podatku od sprzedaży i ograniczenie podatku od najmu komercyjnego.

Kara śmierci:

Ustawodawcy przyjęli ustawę (SB 450), która wyeliminowała wymóg jednomyślnych rekomendacji ławy przysięgłych, do wydania wyroku śmierci. Ustawa obniżyła próg do rekomendacji na 8 z 12 jurorów. Ustawodawcy zatwierdzili również ustawę (HB 1297) mającą na celu dopuszczenie kary śmierci dla osób, które zgwałciły dzieci poniżej 12 roku życia.

Wybory:

W ostatniej rundzie batalii partyjnej o przepisy dotyczące wyborów, republikańscy ustawodawcy przyjęli ustawę (SB 7050), która nakłada dodatkowe ograniczenia na rejestrację grup wyborców, łagodzi wymagania w zakresie sprawozdawczości finansowej kampanii i zmienia ustawę o rezygnacji z kandydowania. Ustawa pomoże DeSantisowi, jeśli potencjalnie będzie kandydował na prezydenta w 2024 roku.

Broń:

Ustawodawcy i DeSantis zatwierdzili ustawę (HB 543), który pozwoli mieszkańcom Florydy na noszenie ukrytej broni bez licencji na broń. Tzw. „noszenie konstytucyjne”, zlikwiduje trwający od dziesięcioleci proces licencjonowania. Izba Reprezentantów bezskutecznie starała się również cofnąć ustawę z 2018 r., która zabrania osobom poniżej 21 roku życia kupowania karabinów i innej broni długiej.

Imigracja:

Mając na celu federalną politykę graniczną, ustawodawcy przyjęli ustawę (SB 1718), która obejmuje zaostrzenie wymagań wobec firm w zakresie sprawdzania statusu imigracyjnego pracowników, rozprawienie się z osobami, które sprowadzają nielegalnych imigrantów na Florydę oraz zbieranie danych o tym, czy pacjenci szpitali przebywają w kraju legalnie.

Ograniczenie pozwów:

Prawodawcy i DeSantis zatwierdzili ustawę (HB 837) mającą na celu pomoc w ochronie firm i agencji ubezpieczeniowych przed kosztownymi procesami sądowymi. Ustawa, która spotkała się ze sprzeciwem adwokatów powodów, zawiera zmiany, takie jak skrócenie czasu składania pozwów o zaniedbania i w dużej mierze wyeliminowanie „jednokierunkowych” opłat adwokackich.

Kwestie LGBTQ+:

Ustawodawcy przyjęli szereg ustaw dotyczących kwestii LGBTQ+. Ustawa (SB 254) zabrania lekarzom zapewniania transseksualnym nieletnim leczenia, takiego jak blokery dojrzewania i terapia hormonalna. Inny przepis (HB 1069) rozszerza zakaz nauczania o tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w szkołach .

Vouchery szkolne:

Zgodnie z priorytetem przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Rennera, R-Palm Coast, prawodawcy i DeSantis zatwierdzili ustawę (HB 1), która zapewni każdemu uczniowi prawo do talonów finansowanych przez podatników, które można wykorzystać na czesne w prywatnych szkołach i inne wydatki. Ustawa likwiduje wymagania dotyczące dochodu.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube

NEWS Florida

SunRunner przemierza St. Pete jak burza a mieszkańcy i turyści go uwielbiają

Opublikowano

dnia

Autor:

Siedem miesięcy od premiery, przedstawiciele SunRunner mają nadzieję na ekspansję usługi tranzytowej. Pinellas Suncoast Transit Authority poinformował, że ponieważ SunRunner jest tak popularny, poproszą członków zarządu o zatwierdzenie zakupu trzech nowych autobusów.

Stephanie Rank, menedżer ds. Komunikacji i Public Relations, powiedziała, że od czasu uruchomienia w październiku, ponad 633 000 osób, od mieszkańców po gości, skorzystało z SunRunnera. Tylko w marcu liczba korzystających z autobusów wyniosła 115 000 osób.

Trzy nowe hybrydowe autobusy elektryczne kosztują około 3,2 miliona dolarów. Pinellas Suncoast Transit planuje wykorzystać resztę federalnych pieniędzy z oryginalnego projektu SunRunner.

Dodatkowe autobusy pomogą utrzymać 15-minutową częstotliwość kursów w ciągu dnia, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o system szybkiego transportu autobusowego. Społeczność w pełni akceptuje SunRunnera i coraz więcej osób używa go w codziennym życiu.

Zdecydowanie więcej osób, wybiera SunRunner zamiast Ubera, lub zamiast własnego samochodu.

Stephanie Rank powiedziała, że poprosi również zarząd o zatwierdzenie programu, który pozwoliłby niepełnosprawnym weteranom korzystać z dowolnej usługi tranzytu za darmo od 10 listopada.

SunRunner to nowa usługa szybkiego transportu autobusowego PSTA – pierwsza tego rodzaju w zatoce Tampa. Jest łatwym sposobem na dostanie się z plaży do miasta i z powrotem. Autobus omija uliczny ruch, korzystając z własnego, oddzielnego pasa.

Autorka: Ewa Jeneralczuk/ Radio Deon Floryda
Foto: YouTube, PSTA

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Wakacje podatkowe na Florydzie – będzie taniej między innymi latem

Opublikowano

dnia

Autor:

Ron DeSantis podpisał w czwartek pakiet ulg podatkowych o wartości prawie 1,3 miliarda dolarów, który ustawodawcy jednogłośnie przyjęli 5 maja. Obejmuje on serię wakacji podatkowych, obniżenie podatku od najmu komercyjnego oraz zapewnienie stałych zwolnień z podatku od sprzedaży takich rzeczy, jak pieluchy i oraz artykuły dla niemowląt i małych dzieci.

Ron DeSantis nie zorganizował publicznego wydarzenia w celu podpisania ustawy (HB 7053), ale wydał oświadczenie, w którym zapowiada, że sukces gospodarczy stanu zostanie przekazany ludziom, którzy go umożliwili.

Gubernator obiecał też nadal forsować inteligentną politykę fiskalną, która pozwoli rodzinom z Florydy zatrzymać więcej ciężko zarobionych pieniędzy w kieszeniach.

DeSantis podpisał ustawę dwa dni przed startem okresu przygotowań do sezonu huraganów, 27 maja. Czas huraganów rozpoczyna się na Florydzie 1 czerwca. Ulga pozwoli kupującym uniknąć płacenia podatków od różnych artykułów związanych z zabezpieczeniem przed burzami i artykuły gospodarstwa domowego. Wakacje od tego podatku potrwają do 9 czerwca.

Ponadto trzymiesięczny okres nazwany „Latem Wolności”, rozpocznie się w poniedziałek 29 maja i potrwa do 4 września.

Dzięki niemu kupujący unikną płacenia podatków nabywając takie rzeczy, jak bilety do kina, bilety na musicale na żywo i imprezy sportowe, wstęp do parków stanowych, sprzęt sportowy dla dzieci i materiały do pływania łódką, biwakowania i wędkowania.

Należy również zauważyć, że istnieją również nowe zwolnienia z podatku od sprzedaży. Ulgi podatkowe na produkty dla niemowląt i małych dzieci, takie jak odzież, buty, pieluchy i chusteczki, są teraz stałe, podobnie jak zwolnienia z zakupu łóżeczek i wózków dziecięcych.

Stałe zwolnienia z podatku rozpoczynają się 1 lipca 2023 r., jednak do 30 czerwca 2023 r. obowiązuje zwolnienie z podatku od sprzedaży odzieży dla niemowląt i małych dzieci oraz pieluch.

Inne stałe zwolnienia z podatku od sprzedaży obejmują ulgi podatkowe na produkty higieniczne, takie jak szczoteczki do zębów, pasty do zębów i płyny do płukania ust.

Wakacje podatkowe na Florydzie w 2023 r. według Departamentu Skarbowego Florydy:

  • Wakacje podatkowe związane z gotowością na klęski żywiołowe: 27 maja – 9 czerwca i 26 sierpnia – 8 września 2023 r.
  • Wakacje podatkowe Freedom Summer: 29 maja – 4 września 2023 r
  • Wakacje podatkowe związane z powrotem do szkoły: 24 lipca – 6 sierpnia 2023 r. i 1–14 stycznia 2024 r.
  • Czas na narzędzia: 2-8 września 2023 r
  • Urządzenia Energy Star: 1 lipca 2023 r. – 30 czerwca 2024 r.
  • Home Hardening: 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2024 

Prawie 1,3 miliarda dolarów łącznie obejmują obniżki podatków, które będą kontynuowane w przyszłych latach, zgodnie z analizą pracowników Izby.

 

Źródło: fox32, tampabayparenting
Foto: istock/ Viktor_Gladkov/ NataliShuvalova/
Czytaj dalej

NEWS Florida

To już dziś! Triceratops Big John czeka na Was w Glazer Children’s Museum w Tampie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj w Muzeum Dziecięcym Glazera w Tampie można podziwiać szkielet dinozaura, który ustanowił rekord Guinnessa dla największego szkieletu triceratopsa, jakiego kiedykolwiek odkryto. Koniecznie zobaczcie słynnego „Big Johna”, kupionego za 7,7 miliona dolarów – nawet od spodu.

Szkielet został nazwany Big John na cześć farmera z Południowej Dakoty, na którego ziemi go znaleziono.

Szkielet mierzy 26 stóp długości, 10 stóp wysokości i robi wrażenie swoją wielkością.

Został sprzedany na aukcji w 2021 roku za 7,7 miliona dolarów, co stanowi kolejny rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono za szkielet dinozaura, który nie jest tyranozaurem.

Nabywca był anonimowy, ale muzeum ujawniło, że darowizna pochodzi od rodziny Pagidipati z Tampy.

Siddhartha Pagidipati to przedsiębiorca, który założył wiele światowych marek, w tym Talent.me, Inventcorp i Freedom Health, która zajęła 7. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm magazynu Inc. w 2009 r.

Dinozaur zostanie wypożyczony do muzeum na trzy lata, albo na dłużej. Muzeum przekształci swoją dużą przestrzeń eventową na trzecim piętrze w nową wystawę dinozaurów. Na ekspozycji znajdą się tunele z przezroczystymi kopułami, do których ciekawskie dzieci mogą wejść i zobaczyć szkielet od spodu.

Wystawa zostanie otwarta w weekend z okazji Dnia Pamięci a Big John stanie się pierwszym w historii dużym skamieniałym szkieletem dinozaura w Tampa Bay na wystawie długoterminowej.

Wystawa oznacza również debiut Big Johna w Ameryce Północnej i jego pierwszą ekspozycję w muzeum.

Big John został odkryty w 2014 roku przez Waltera Steina, założyciela firmy PaleoAdventures z Południowej Dakoty, która zajmuje się wykopywaniem skamielin na sprzedaż komercyjną. Szkielet był pokryty skałą.

Kupiła go włoska firma Zoic zajmująca się skamieniałościami, a jej zespół spędził większość 2021 roku ostrożnie usuwając skały z kości. Wyrzeźbili także, odlali i wydrukowali w drukarce 3D brakujące elementy, aby wypełnić ekspozycję.

Wynik wzbudził zainteresowanie na całym świecie ze względu na jego rozmiar, a także kompletność dinozaura, zachowało się 75% jego czaszki i 60% reszty szkieletu.

Oszałamiająca cena, jaką osiągnął Big John na aukcji w Paryżu w październiku 2021 r. wywołała kontrowersje w kręgach naukowych, a niektórzy eksperci obawiali się, że rosnące ceny skamielin sprawią, że bardziej wartościowe naukowo okazy staną się niedostępne dla muzeów i uniwersytetów.

Rodzina Pagidipati kupiła Big Johna z zamiarem sprowadzenia go do Tampy, aby tutejsza publiczność mogła się nim cieszyć.

Więcej informacji potrzebnych by odwiedzić Big Johna dostępne jest na stronie muzeum.

Bilety w cenie 18 dolarów można kupić tutaj.

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Muzeum Dziecięce Glazera
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu