Połącz się z nami

NEWS Florida

Koniec sesji legislacyjnej na Florydzie. Poznaj 10 najważniejszych ustaw

Opublikowano

dnia

W piątek ustawodawcy z Florydy zakończyli sesję legislacyjną w 2023 roku. Podczas 60-dniowej sesji kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów i Senat przyjęły wiele głośnych ustaw, które były zgodne z priorytetami gubernatora Rona DeSantisa.

Oto 10 najważniejszych kwestii:

Aborcja:

Po zatwierdzeniu 15-tygodniowego ograniczenia aborcji w 2022 r. ustawodawcy i DeSantis poszli dalej w tym roku i zatwierdzili ustawę (SB 300) mający na celu zapobieganie aborcji po sześciu tygodniach ciąży. 6-tygodniowy limit zacznie obowiązywać, jeśli Sąd Najwyższy Florydy orzeknie, że klauzula prywatności w konstytucji stanowej nie chroni praw do aborcji.

Przystępne cenowo mieszkania:

W ramach priorytetu Przewodniczącej Senatu Kathleen Passidomo, R-Naples, prawodawcy przyjęli ustawę (SB 102) mającą na celu uczynienie mieszkań bardziej przystępnymi dla pracowników. Ustawa podpisana przez DeSantisa obejmuje zachęty do inwestycji w przystępne cenowo mieszkania i zachęty do rozwoju wielofunkcyjnego w obszarach komercyjnych.

Budżet:

Izba Reprezentantów i Senat uchwaliły w piątek rekordowy budżet w wysokości 117 miliardów dolarów na rok budżetowy 2023-2024, który rozpocznie się 1 lipca. Plan trafi do DeSantisa, który ma prawo weta w poszczególnych pozycjach. Ustawodawcy w piątek przyjęli również szeroko zakrojony pakiet podatkowy (HB 7063), który obejmuje serię „wakacji” od podatku od sprzedaży i ograniczenie podatku od najmu komercyjnego.

Kara śmierci:

Ustawodawcy przyjęli ustawę (SB 450), która wyeliminowała wymóg jednomyślnych rekomendacji ławy przysięgłych, do wydania wyroku śmierci. Ustawa obniżyła próg do rekomendacji na 8 z 12 jurorów. Ustawodawcy zatwierdzili również ustawę (HB 1297) mającą na celu dopuszczenie kary śmierci dla osób, które zgwałciły dzieci poniżej 12 roku życia.

Wybory:

W ostatniej rundzie batalii partyjnej o przepisy dotyczące wyborów, republikańscy ustawodawcy przyjęli ustawę (SB 7050), która nakłada dodatkowe ograniczenia na rejestrację grup wyborców, łagodzi wymagania w zakresie sprawozdawczości finansowej kampanii i zmienia ustawę o rezygnacji z kandydowania. Ustawa pomoże DeSantisowi, jeśli potencjalnie będzie kandydował na prezydenta w 2024 roku.

Broń:

Ustawodawcy i DeSantis zatwierdzili ustawę (HB 543), który pozwoli mieszkańcom Florydy na noszenie ukrytej broni bez licencji na broń. Tzw. „noszenie konstytucyjne”, zlikwiduje trwający od dziesięcioleci proces licencjonowania. Izba Reprezentantów bezskutecznie starała się również cofnąć ustawę z 2018 r., która zabrania osobom poniżej 21 roku życia kupowania karabinów i innej broni długiej.

Imigracja:

Mając na celu federalną politykę graniczną, ustawodawcy przyjęli ustawę (SB 1718), która obejmuje zaostrzenie wymagań wobec firm w zakresie sprawdzania statusu imigracyjnego pracowników, rozprawienie się z osobami, które sprowadzają nielegalnych imigrantów na Florydę oraz zbieranie danych o tym, czy pacjenci szpitali przebywają w kraju legalnie.

Ograniczenie pozwów:

Prawodawcy i DeSantis zatwierdzili ustawę (HB 837) mającą na celu pomoc w ochronie firm i agencji ubezpieczeniowych przed kosztownymi procesami sądowymi. Ustawa, która spotkała się ze sprzeciwem adwokatów powodów, zawiera zmiany, takie jak skrócenie czasu składania pozwów o zaniedbania i w dużej mierze wyeliminowanie „jednokierunkowych” opłat adwokackich.

Kwestie LGBTQ+:

Ustawodawcy przyjęli szereg ustaw dotyczących kwestii LGBTQ+. Ustawa (SB 254) zabrania lekarzom zapewniania transseksualnym nieletnim leczenia, takiego jak blokery dojrzewania i terapia hormonalna. Inny przepis (HB 1069) rozszerza zakaz nauczania o tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w szkołach .

Vouchery szkolne:

Zgodnie z priorytetem przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Rennera, R-Palm Coast, prawodawcy i DeSantis zatwierdzili ustawę (HB 1), która zapewni każdemu uczniowi prawo do talonów finansowanych przez podatników, które można wykorzystać na czesne w prywatnych szkołach i inne wydatki. Ustawa likwiduje wymagania dotyczące dochodu.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube

NEWS Florida

Działacze na rzecz zwierząt chcą zamknięcia farmy gdzie dokonuje się rzezi koni wyścigowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Działacze na rzecz zwierząt chcą, aby organy ścigania zamknęły farmę w powiecie Hernando, na której zabito co najmniej jednego konia z przeznaczeniem na mięso. Mięsa końskiego nie można legalnie sprzedawać ani kupować w USA bez kontroli Departamentu Rolnictwa USDA, a Kongres zakazał USDA kontrolowania mięsa końskiego, co czyni handel końskim mięsem nielegalnym.

Według prawa stanowego Florydy, ​​samo posiadanie końskiego mięsa jest nielegalne. Zabicie zarejestrowanego konia grozi jeszcze wyższą karą. Mięso końskie jest jednak od dawna szeroko rozpowszechnione na czarnym rynku w południowej Florydzie, gdzie w niektórych kulturach uważa się je za przysmak.

Organy ścigania, prawodawcy i działacze na rzecz zwierząt uważają, że nielegalny handel mięsem końskim obejmuje obecnie cały stan, w tym jedną nieuregulowaną i nielicencjonowaną farmę, którą odkryli w powiecie Hernando.

Aktywista Richard Cuoto, znany jako „Kudo”, założył Animal Recovery Mission ARM ponad 15 lat temu. Zaczęło się od jego pierwszego uratowanego konia, Freedom, którego zabrał z nielegalnej rzeźni w Miami ponad 15 lat temu. Ocalone zwierzęta żyją szczęśliwie na jego farmie.

Teraz organizacja działa pod przykrywką, aby zbadać przypadki naruszeń znęcania się nad zwierzętami w całym stanie.

Od 2009 r. dzięki ARM zamknięto na Florydzie 224 nielegalne rzeźnie, co doprowadziło do setek aresztowań.

ARM określa „nielegalne rzeźnie” jako gospodarstwa lub lokalizacje, które działają bez żadnych licencji, przepisów lub nadzoru i zabijają zwierzęta z naruszeniem ustawy o humanitarnym uboju. Szczególnie skupia się na powstrzymaniu nielegalnego uboju koni i nielegalnego handlu mięsem końskim.

Uratowany Freedom na farmie Kudo

Farmę w Brooksville w powiecie Hernando, organizacja Richarda Cuoto zaczęła badać już w 2022 r. Śledczy ARM udający klientów kupowali mięso wieprzowe, drobiowe lub kozie zapakowane w plastikowe torby z nielicencjonowanej farmy.

Na uzyskanym nagraniu widać torturowanie i zabijanie zwierząt przy pomocy młotków, gotowanie żywcem, polewanie wrzątkiem za życia i zaniedbanie zwierząt na miejscu, które czekają tu tylko na rzeź.

Organizacja przedstawiła także nagranie zabicia karabinem Funny Biz – konia wyścigowego. Do uboju doszło w listopadzie 2023 roku. Rzeźnik sprzedał mięso konia w cenie 2000 dolarów za funt. Szacuje, że przestępcza grupa zarabia do 10 000 dolarów na koniu.

Funny Biz przed zabiciem

Richard Cuoto spodziewał się, że Biuro Szeryfa Powiatu Hernando szybko zajmie się tą sprawą, ale tak się nie stało. Sprawa została wszczęta dopiero 24 czerwca tego roku, długo po tym, jak stacja FOX 13 zaczęła zadawać pytania na temat mięsa końskiego i uboju Funny Biz.

Biuro Szeryfa Powiatu Hernando potwierdziło, że aresztowało jedną osobę pracującą na farmie pod zarzutem wykroczenia z okrucieństwem wobec zwierząt za nieludzkie zabicie świni. Poinformowało także, że toczą się dwa dodatkowe otwarte i aktywne śledztwa w sprawie farmy, we współpracy z Departamentem Rolnictwa Florydy, biurem prokuratora stanowego i innymi agencjami stanowymi.

Właścicielowi nielegalnej farmy, który zastrzelił Funny Biz, nie postawiono żadnych zarzutów. Podobny los mógł spotkać tu inne konie.

 

Źródło: fox13
Foto: ARM
Czytaj dalej

NEWS Florida

Samolot Southwest do Tampy prawie zahaczył o Courtney Campbell Causeway

Opublikowano

dnia

Autor:

Federalna Administracja Lotnictwa FAA bada niebezpieczny incydent z samolotem Southwest Airlines, który 14 lipca próbował wylądować na międzynarodowym lotnisku w Tampie. Maszyna zbytnio zniżyła się nad wodą, przelatując zaledwie 150 stóp ponad mostem Courtney Campbell Causeway.

Samolot Southwest Airlines wykonujący lot nr 425 nagle zszedł niebezpiecznie nisko, zbyt daleko od pasa startowego i został skierowany do Fort Lauderdale. Przyczyna problemu nie jest jeszcze znana. Warunki pogodowe były trudne i mogły spowodować błąd pilota, lub problemy techniczne, uważają eksperci.

W nagraniu dźwiękowym z tego dnia, w rozmowie pomiędzy pilotem a kontrolą ruchu lotniczego pilot otrzymuje informację „Southwest 425, alert o małej wysokości, sprawdź swoją wysokość…”

Podczas schodzenia do lądowania samolot zbliżył się na odległość 150 stóp od Courtney Campbell Causeway. Doświadczeni piloci twierdzą, że samolot powinien znajdować się na wysokości co najmniej 1000 stóp powyżej pasa startowego. Przy tak małej wysokości, jaką miał, nawet silny podmuch wiatru mógł wbić go w ziemię.

To trzeci incydent, jaki w ostatnim czasie miał miejsce w Southwest, związany z niebezpiecznie niskimi zejściami nad ziemię. Jeden zdarzył się w czerwcu w Oklahomie, a drugi w kwietniu na nowojorskiej LaGuardii. Oba loty również musiały zostać przekierowane na inne lotniska.

Podobnie jak w przypadku większości dochodzeń FAA, wstępne ustalenia zostaną przedstawione za kilka miesięcy, a bardziej szczegółowy raport za kilka lat.

 

Źródło: fox13
Foto: istock
Czytaj dalej

NEWS Florida

Rollercoaster „Phoenix Rising” dodaje adrenaliny gościom Busch Gardens Tampa

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę oficjalnie otwarto kolejkę górską „Phoenix Rising” w Busch Gardens Tampa. Jej pasażerowie doświadczają nie tylko szalonego pędu w górę i w dół, ale także słyszą specjalnie przygotowaną ścieżkę dźwiękową.

Nowa kolejka górska powstawała przez ostatnie 18 miesięcy, a jej budowę zapowiadaliśmy tutajPrzejażdżka zastąpiła kolejkę SandSerpent, którą park zamknął w czerwcu zeszłego roku po 19 latach użytkowania.

Rollercoaster jest zawieszony ponad Serengeti Plain, 65-akrowym siedliskiem zwierząt oraz ponad częścią Pantopia w parku. Kolejka ma długość 1 841 stóp i mknie z prędkością do 44 mph. Żeby nią pojechać trzeba mieć wzrost zaledwie 42 cali – jest więc dostępna także dla młodszych dzieci.

„Phoenix Rising” jest dziesiątą kolejką górską w Busch Gardens Tampa, a także obecnie najwyższą i najdłuższą kolejką rodzinną w Ameryce Północnej, której pasażerowie część trasy pokonują do góry nogami. Inne kolejki w parku, to Cheetah Hunt, Iron Gwazi, Kumba, Montu, SheiKra, Cobra’s Curse, Tigris, Scorpion i Air Grover.

Busch Gardens Tampa Bay to tematyczny park ze zwierzętami o powierzchni 335 akrów położony w Tampie, którego cały park jest zagospodarowany i zaprojektowany w tematyce Afryki i Azji. Park, będący własnością i zarządzany przez SeaWorld Parks & Entertainment, został otwarty 1 czerwca 1959 roku.

Roczna frekwencja w parku stale przekracza 4 miliony, a Bush Gardens często zajmuje drugie miejsce wśród parków SeaWorld za SeaWorld Orlando.

W parku znajduje się wiele kolejek górskich i atrakcji, w tym Falcon’s Fury – druga co do wysokości wolnostojąca wieża swobodnego spadku w Ameryce Północnej i jedna z niewielu, która przechyla się i kieruje jeźdźców w stronę ziemi.

W parku znajduje się także kilka przejażdżek i atrakcji przeznaczonych dla dzieci do dziewiątego roku życia, a także dwie przejażdżki wodne – spływ rzeczny i klasyczna zjeżdżalnia.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu