Połącz się z nami

News Chicago

Sprawdź kto przyleci na Paradę 3-Maja w Chicago. Mamy pełną listę gości z Polski

Opublikowano

dnia

Polonia w Chicago żyje przygotowaniami do wielkiego polskiego święta – tegoroczna, 132. Parada Dnia Konstytucji 3-Maja, odbędzie się w sobotę, 6 maja. Rozpocznie się o godzinie 11:30 przed południem, przechodząc wzdłuż ulicy Columbus Drive, w centrum Chicago. Wiemy już kto z oficjalnie zaproszonych gości uświetni Paradę swoją obecnością. Wy też przyjdźcie koniecznie!

W niedzielę 30 kwietnia rozpoczynamy tydzień uroczystości związanych z Dniem Konstytucji 3-Maja. Pierwszym wydarzeniem będzie Koncert Konstytucyjny “Polish & Proud”, organizowany przez Lira Ensamble i Związek Klubów Polskich.

2 maja czeka nas ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Kościuszki, oraz podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza.

Będą także inne wydarzenia; koncerty, bankiety oraz spektakl Teatru Nasz pt. “Ten zapach miał kolor niebieski”. A najważniejszym będzie oczywiście sama Parada, z którą ruszamy o 11.30AM w sobotę 6 maja.

Jak co roku polską Paradę w Chicago uświetnią znakomici, specjalnie zaproszeni goście. Tym razem będą to:

Przedstawiciele polskiego rządu:

  • Małgorzata Maria Gosiewska, Vice-Marszalek Sejmu, Posłanka na Sejm
  • Mariusz Błaszczak, Vice-prezes Rady Ministrów, Szef Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, Minister Obrony Narodowej
  • Joanna Fabisiak, Posłanka, Prezes Fundacji Świat na Tak.
  • Maria Koc, Przewodnicząca Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą
  • Senator Paweł Arndt, członek senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych
  • Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  • Jan Michał Dziedziczak, Minister, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
  • Piotr Wawrzyk, Minister, Sekretarz Stanu ds. prawnych, prawno-traktatowych, konsularnych i parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  • Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu ds. Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki

  • Bractwo Kurkowe
  • Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy
  • Karol Budniak, Zastępca Attaché Wojskowego i Obrony
  • Serhiy Koledov, Konsul Generalny Ukrainy w Chicago

Przedstawiciele Illinois, Powiatu Cook i Chicago:

  • Suzanna A. Mendoza, Kontroler Stanu Illinois
  • Mike Frericks, Skarbnik Stanu Illinois
  • Maria Pappas, Skarbnik Powiatu Cook
  • Pawel Kawa, Zastępca Skarbnika Powiatu Cook
  • Fritz Kaegi, Asesor Powiatu Cook
  • Melissa Conyears-Ervin, Skarbnik Miasta Chicago
  • George D. Alpogianis, Burmistrz Niles

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Rzeszowa:

  • Stanisław Kruczek, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego
  • Czesław Łączak, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego
  • Wojciech Zając, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego
  • Joanna Bril, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego
  • Rafał Polak, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Podkarpackiego
  • Katarzyna Gieroń, Kancelaria Zarządu, Oddział Współpracy Międzynarodowej

Przedstawiciele Prezydenta Rzeszowa:

  • Krystyna Stachowska, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa
  • Mirosław Kwaśniak, Radny Miasta Rzeszowa – Honorowy Profesor Oświaty
  • Joanna Tejchma, Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki

Przedstawiciele Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych:

  • Gen. Richard Neely
  • Pułk. Andrew Adamczyk
  • Kpt. Tony McClain
  • Kpt. Crystel Rodriguez

Hasło 132. Parady Dnia Konstytucji 3-Maja to “Polsko-Amerykańskie Partnerstwo dla Pokoju”.

Wielkim Marszałkiem Parady jest pułkownik Andrzej Adamczyk, reprezentujący Gwardię Narodową Stanu Illinois. Natomiast Wicemarszałkiem James Robaczewski, prezes Polskiego Rzymsko-Katolickiego Zrzeszenia w Ameryce.

Tytuł Przyjaciela Polonii Komitet Organizacyjny przyznał Generałowi Richardowi Neely, szefowi Gwardii Narodowej w Illinois.

Przypominamy, że do 1 maja można zgłaszać swoje domy lub firmy do Konkursu Dekoracji Posesji.

Wszystkie informacje dotyczące Parady są dostępne na stronie internetowej: www.polishparade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639, tel. 773-992-0857 fax.773-745-7278.

Kontakt: Prezes Dr. Łucja Mirowska-Kopeć, tel. 773-396-9242 lub zkppresident@gmail.com.

 

Źródło: informacja własna
Foto: polishparade, istock/Roberto Galan

News Chicago

Muzyka Chopina zabrzmi w Niles w rocznicę urodzin kompozytora

Opublikowano

dnia

Autor:

Miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie poświęconym twórczości Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbędzie się 1 marca o godzinie 1 PM w kościele St. J. Brebeuf przy 8305 N. Harlem w Niles.

Dwa recitale i pieśni Chopina

Program koncertu przewiduje dwa recitale fortepianowe w wykonaniu amerykańskiego i polskiego pianisty. Artyści zaprezentują najwybitniejsze dzieła największego polskiego kompozytora, a publiczność usłyszy również wybór pieśni Chopina.

Koncert zapowiada się jako spotkanie z muzyką o wyjątkowej sile wyrazu, wpisujące się w tradycję celebracji urodzin kompozytora, którego twórczość od pokoleń pozostaje symbolem polskiej kultury.

Artyści o międzynarodowym dorobku

Na scenie wystąpią uznani wykonawcy. Będzie to Thomas Zeman, kompozytor, pianista i organista, posiadający długą i bogatą karierę artystyczną, oraz Kacper Żaromski, pianista, laureat licznych konkursów europejskich, który dwukrotnie wystąpił w prestiżowej serii Dame Myra Hess Memorial Concerts.

Natomiast partie wokalne wykona Stephanie Sheffield-Culica, koncertowy sopran, znana z interpretacji dzieł wielkich kompozytorów, w tym Requiem Mozarta, Masse Solennelle de Sainte-Cecile Gounoda oraz Mszy G-dur Schuberta.

Ksiądz Frank Phillips

Koncert z dedykacją

Wydarzenie dedykowane jest księdzu Frankowi Phillipsowi, którego działalność na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych zapisała się w historii Polonii. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu kościół Św. Jana Kantego w Chicago został uratowany przed zniszczeniem i odzyskał dawny blask, zyskując rozgłos międzynarodowy.

Dedykacja koncertu ma szczególny wymiar, zwłaszcza w obliczu informacji o niepokojącym stanie zdrowia duchownego.

Chopin i historyczne związki

Organizatorzy przypominają również o historycznych powiązaniach między środowiskiem zakonnym a postacią Fryderyka Chopina. Ksiądz Aleksander Jełowicki, Zmartwychwstaniec, towarzyszył kompozytorowi w ostatnich chwilach życia, pozostawiając poruszającą relację z jego agonii.

Kacper-Zaromski

Kacper Żaromski

Symboliczny charakter koncertu podkreśla także fakt, że ksiądz Frank Phillips jest wykształconym muzykiem, co nadaje wydarzeniu dodatkowego znaczenia.

Rodzinne dziedzictwo i polska historia

W koncercie weźmie udział Stephanie Sheffield-Culica, prawnuczka Juliusza Szygowskiego, znanego polskiego konsula w Chicago. Po zakończeniu II Wojny Światowej odmówił on przekazania konsulatu władzom reprezentującym narzucony Polsce system polityczny.

Ten historyczny kontekst nadaje wydarzeniu nie tylko artystyczny, ale również symboliczny wymiar, łącząc muzykę, pamięć i dziedzictwo.

Spotkanie z muzyką i tradycją

Koncert w Niles zapowiada się jako wydarzenie o szczególnym charakterze, łączące najwyższy poziom wykonawczy z refleksją nad historią i kulturą. Dla publiczności będzie to okazja do przeżycia muzyki Chopina w przestrzeni sakralnej, która sprzyja skupieniu i kontemplacji.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy pragną uczcić urodziny kompozytora w atmosferze muzycznego święta.

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

News Chicago

Skazany za śmierć policjanta Roberta Fryca z Glenview może opuścić więzienie jeszcze w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Robert Fryc

Christopher Lopez, skazany w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego, w którym zginął funkcjonariusz policji z Glenview, prawdopodobnie zostanie zwolniony z odbywania kary jeszcze przed końcem roku. Do zdarzenia doszło rok temu przy 200 South Northwest Highway. Według ustaleń śledczych Lopez zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzając czołowo w pojazd prowadzony przez oficera Roberta Fryca.

Policjant został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Miał 43 lata.

Robert Fryc był związany z departamentem policji w Glenview od 2007 roku. W chwili wypadku jechał do pracy. Do kolizji doszło około godziny czwartej nad ranem. Zaledwie 12 dni wcześniej został uhonorowany przez Radę Miasta Glenview za swoją bohaterską postawę – pomógł uratować życie kolegi policjanta latem 2024 roku.

Wyrok i wymiar kary

Christopher Lopez został aresztowany pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Biuro Prokuratora Powiatu Cook postawiło mu zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci – przestępstwo klasy 3.

Mężczyzna przyznał się do winy, a sąd skazał go na 3 lata pozbawienia wolności w Illinois Department of Corrections. Zgodnie z wyrokiem kara miała być odbyta co najmniej w połowie. Lopez otrzymał również zaliczenie 355 dni spędzonych wcześniej w areszcie.

Uwzględniając czas już odbyty oraz zasady wykonywania kary, zwolnienie Lopeza jest spodziewane jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Christopher Lopez

Alkohol przed jazdą

Prokuratura poinformowała, że Christopher Lopez przyznał się do spożywania alkoholu przed wypadkiem. Jak wynika z akt sprawy, miał wypić kilka drinków przed tym, jak wsiadł za kierownicę.

Śledczy odzyskali rejestrator zdarzeń z pojazdu Lopeza, który wykazał, że mężczyzna nie hamował i jechał z prędkością przekraczającą dozwoloną, gdy zderzył się z pojazdem Fryca.

 

Źródło: abc7
Foto: Glenview Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Musical „Hamilton” powraca do Chicago: Spróbuj zdobyć bilety po 10 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Hamilton

Miłośnicy jednego z największych fenomenów współczesnego Broadwayu mogą ponownie szykować się na teatralne emocje. Nagrodzony Tony Award musical „Hamilton” wraca na chicagowską scenę, a wraz z nim powraca popularna loteria cyfrowa, umożliwiająca zakup biletów w symbolicznej cenie 10 dolarów.

Pierwsze spektakle już w marcu

Producenci Jeffrey Seller oraz Broadway In Chicago zapowiedzieli, że pierwsze przedstawienie odbędzie się 4 marca w CIBC Theatre. Dla każdego spektaklu przewidziano pulę 40 biletów dostępnych w ramach loterii. Standardowe ceny pojedynczych wejściówek mieszczą się w przedziale od 63 do 208 dolarów.

Zasady loterii cyfrowej

Pierwsza runda loterii rozpocznie się 20 lutego o godzinie 10 rano i potrwa do 26 lutego do południa. Obejmie ona spektakle zaplanowane na okres od 4 do 8 marca. Kolejne edycje będą uruchamiane w cyklu tygodniowym – start w każdy piątek, zamknięcie w czwartek poprzedzający następny tydzień przedstawień.

Jak wziąć udział

Udział w loterii możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem mobilnej aplikacji „Hamilton”. Zwycięzcy będą informowani w czwartki, pomiędzy godziną 1 a 3 po południu, poprzez wiadomość e-mail oraz powiadomienie w aplikacji. Osoby wylosowane będą miały dwie godziny na potwierdzenie zakupu i opłacenie biletów.

Obsada narodowej trasy

W głównych rolach narodowej trasy musicalu wystąpią Tyler Fauntleroy jako Alexander Hamilton oraz Jimmie „J.J.” Jeter w roli Aarona Burra. W obsadzie znaleźli się również Matt Bittner jako King George, Christian Magby jako Thomas Jefferson, Marja Harmon jako Angelica Schuyler, Lily Soto jako Peggy Schuyler/Maria Reynolds oraz Lauren Mariasoosay jako Eliza Hamilton.

Ograniczony czas występów

Obecnie zaplanowano, że chicagowska seria spektakli potrwa do 26 kwietnia. Powrót „Hamiltona” do miasta zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych wiosennego sezonu, a loteria biletowa tradycyjnie budzi duże zainteresowanie widzów liczących na dostęp do hitowego tytułu w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

 

Źródło: WBEZ
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu