Połącz się z nami

News Chicago

Prokurator Stanowa Km Foxx ma dość. Szykuje się do odejścia

Opublikowano

dnia

Prokurator Stanowa powiatu Cook, Kim Foxx, ogłosiła we wtorek, że nie będzie kandydować na trzecią kadencję. Kontrola nad drugą co do wielkości prokuraturą w Stanach Zjednoczonych będzie gotowa by ją przejąć w listopadzie 2024 r.

Kim Foxx ogłosiła swoją decyzję podczas przemówienia w porze lunchu w City Club of Chicago, podkreślając, że nie zamierzała zostać zawodowym politykiem.

„Miałam misję i plan, który wiedziałam, że chcę osiągnąć, a którym była uczciwość, sprawiedliwość i równość. Czuję, że to zrobiłam”, powiedziała.

51-letnia Foxx opuści urząd powiatu Cook po ośmiu latach naznaczonych kontrowersjami dotyczącymi głośnych spraw, a także dwoma falami przestępczości i przemocy w Chicago. Pierwsza osiągnęła szczyt wkrótce po objęciu przez nią urzędu, podczas gdy druga, wywołana pandemią COVID-19, jeszcze nie ustąpiła.

Przemówienie Foxx było wojownicze, pełne emocji oraz zawierało zaciekłą obronę jej dotychczasowego stanowiska. Przestępczość i przemoc spadły w ciągu pierwszych trzech lat jej urzędowania, ale trend się odwrócił w 2020 roku.

Prokurator Stanowa stanowczo zaprzeczyła, że wzrost przestępczości i przemocy, który zbiegł się z pandemią, jest w jakiś sposób wynikiem działań biura prokuratora stanowego powiatu Cook. Sugerowanie, że to administracja jest odpowiedzialna za tą sytuację, nazwała kłamstwem.

Kim Foxx, pierwsza czarnoskóra kobieta pełniąca funkcję prokuratora stanowego, była jedną z kilku prokuratorów w całym kraju, która została powołana na urząd na postępowej fali, która obiecała przekształcenie krajowego systemu sądownictwa karnego.

Wśród jej celów jest wyeliminowanie systemowego rasizmu i zapewnienie, że osoby rasy czarnej i Latynosi nie będą nieproporcjonalnie atakowani przez organy ścigania.

Foxx zastąpiła byłą Prokurator Stanową Anitę Alvarez w 2016 roku po publicznym oburzeniu wywołanym publikacją wideo z kamery samochodowej, na którym widać byłego policjanta z Chicago, Jasona Van Dyke’a, który w 2014 roku 16 razy strzelił do 17-letniego Laquana McDonalda.

Nowa Prokurator Stanowa obiecała zmodernizować biuro, jednocześnie skupiając zasoby na brutalnych przestępstwach, a także handlu bronią palną.

Foxx nadała również priorytet staraniom mającym na celu przegląd potencjalnych niesłusznych wyroków skazujących. Od 2017 do 2021 roku powiat Cook przewodził krajowi pod względem liczby uniewinnień.

Wg Foxx jej wysiłki na rzecz uwolnienia niesłusznie uwięzionych wywołały największą „konsternację” wśród jej krytyków, ale powiedziała, że jest głęboko dumna z tej pracy, która obaliła około 200 wyroków skazujących.

Wkrótce po objęciu urzędu Foxx dołączyła do swojego mentora politycznego, prezes zarządu powiatu Cook, Toni Preckwinkle, w forsowaniu zmian w systemie kaucji, które pozwoliły na zwolnienie osób oskarżonych o niektóre przestępstwa bez użycia przemocy do czasu rozstrzygnięcia ich spraw.

Wg niej reformy były konieczne, aby biedni mieszkańcy Cook County – wielu z nich czarnych i Latynosów – nie byli przetrzymywani w więzieniu przed procesami, podczas gdy zamożni oskarżeni mogli wpłacić kaucję i zostać zwolnieni.

Te wysiłki doprowadziły ją do konfliktu z Braterskim Zakonem Policji, Lożą 7, związkiem, który reprezentuje większość szeregowych funkcjonariuszy Departamentu Policji Chicago. Napięcie to nasiliło się, gdy w całym stanie przyjęto reformę zwolnienia za kaucją, która jest obecnie częścią prawa rozpatrywanego przez Sąd Najwyższy stanu Illinois.

Foxx znacząco zmieniła również sposób, w jaki jej biuro zajmowało się kradzieżami detalicznymi, zastrzegając zarzuty karne dla przypadków, gdy wartość skradzionych towarów przekroczyła 1000 USD lub oskarżony ma 10 wcześniejszych wyroków skazujących.

Liderzy biznesu zarzucili jej, że ta zmiana wywołała gwałtowny wzrost kradzieży ze sklepów, czemu Foxx zaprzeczyła.

Foxx wzywała ustawodawców stanowych do zalegalizowania marihuany w 2019 roku i wspierała ruch mający na celu wymazanie wyroków skazujących dla osób winnych zwykłego posiadania. Wymazano go około 15 000 osób w powiecie Cook.

Skupiła się także na supergwieździe muzyki, Robercie Kelly, oskarżając go o nadużycia seksualne dotyczące trzech dziewcząt. R. Kelly został skazany za zarzuty federalne w Nowym Jorku przed powrotem do Chicago, gdzie został skazany przez ławę przysięgłych powiatu Cook.

Natomiast spotkała się z ostrą krytyką w swoim postępowaniu w sprawie aktora Jussie Smolletta. Pomimo tego Foxx wygrała prawybory Partii Demokratycznej w marcu 2020 r. Prokurator stanowa miała poparcie burmistrz Lori Lightfoot w tym wyścigu.

Foxx pokonała republikańskiego pretendenta w wyborach powszechnych w 2020 roku, wygrywając nową czteroletnią kadencję w czasie pandemii COVID-19.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube

News Chicago

DuPage County Fair zaprasza do Wheaton. Będą zwierzęta i pokaz świetlny dronów

Opublikowano

dnia

Autor:

Na DuPage County Fair goście mogą zobaczyć wyścigi świń, rzucać się kawałkami arbuza, nauczyć się sztuki uprawy pomidorów albo podążać za pędzonym stadem owiec. Jarmark powiatowy, który rozpoczyna się dzisiaj w Wheaton potrwa cztery dni. Poza wiejskimi tradycjami uczestnicy zobaczą też wspaniały pokaz świetlny dronów.

W czasie trzech wieczorów DuPage County Fair, drony wystartują z północnego krańca terenu targowego i utworzą różnego rodzaju ruchome kształty na wysokości około 400 stóp. Na nocnym niebie tłumy zobaczą świnię machającą ogonem, Statuę Wolności i obracający się diabelski młyn — a wszystko przy piosenkach country i patriotycznych hymnach.

Po dwóch latach organizowania trzydniowego wydarzenia, jarmark powiatu DuPage, za którym stoi organizacja non-profit DuPage County Fair Association, rozszerzono do czterech dni. Chociaż pełne pokazy zwierząt gospodarskich należą już do przeszłości, impreza pozostaje wierna rolniczym korzeniom regionu.

Oznacza to, że na terenie targów odbędzie się turniej siatkówki na trawie i „AgVentureland” — obszar, w którym dzieci mogą łuskać kukurydzę i śmigać na traktorze na pedały. W stodołach jarmarkowych zamieszkają świnie i kozy.

Goście jarmarku będą mogli także się cieszyć muzyką na żywo, różnorodnym jedzeniem oraz przejażdżkami na karuzelach – obecny będzie m. in. ogromny diabelski młyn, a zespół Bear Hollow Wood Carvers zamieni ciężkie kłody w misterne dzieła sztuki za pomocą piły łańcuchowej.

Poza DuPage County Fair, na terenach targowych powiatu DuPage odbywają się inne targi, spotkania kulturalne, w tym niedawne Chicago Scots’ Highland Games oraz inne wydarzenia.

DuPage County Fair będzie otwarty w czwartek od 11:00AM do 10:00PM, w piątek od 11:00AM do 11:00PM, w sobotę od 12:00PM do 11:00PM, w niedzielę od 12:00PM do 8:00PM.

Wstęp kosztuje 12 USD dla osób od 13 lat8 USD dla seniorów i dzieci w wieku 6-12 lat; dzieci w wieku 5 lat i młodsze wchodzą za darmo. Można także nabyć mega karnet za 35 USD, który obejmuje wstęp i nieograniczoną liczbę przejażdżek karnawałowych przez cały dzień.

Pokazy świetlne dronów odbywają się o 9:30PM w czwartek oraz o 10:15PM w piątek i sobotę. Więcej informacji można znaleźć na dupagecountyfair.org.

W ten weekend trwa także Lake County Fair, o którym pisaliśmy tutaj.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, DuPage County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Kłótnia o hałas w Schaumburgu zakończyła się strzelaniną. Ranny został pracownik tnący drzewo

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem został zatrzymany uzbrojony mieszkaniec Schaumburga, po trwających wiele godzin policyjnych negocjacjach. Sytuacja rozpoczęła się kłótnią o hałas pomiędzy nim a osobą przycinają drzewo. Konflikt zakończył się strzelaniną.

Podejrzany mieszkaniec Schaumburga został zatrzymany krótko przed 9:30PM, zgodnie z informacjami policji.

Według władz, funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie dotyczące strzelaniny około 2:50PM przy 800 Braintree Drive i odkryli tam jedną osobę, która odniosła ranę postrzałową.

Strzelanina nastąpiła po kłótni o hałas między mieszkańcem a zatrudnionym pracownikiem przycinającym drzewo. Władze potwierdziły, że ofiara strzelaniny jest zatrudniona w firmie przycinającej drzewa. Ofiara została przewieziona do lokalnego szpitala na leczenie, gdzie jej stan był nieznany.

Po strzelaninie podejrzany zabarykadował się w domu, co spowodowało, że okoliczni mieszkańcy zostali poproszeni o pozostanie w domach i nie wychodzenie na zewnątrz dla własnego bezpieczeństwa, podczas gdy policja próbowała znaleźć rozwiązanie impasowej sytuacji.

Podejrzany ostatecznie wyszedł z domu i został aresztowany, gdy policja sprowadziła drona i robota.

Obecnie nie ma dalszych informacji w sprawie tego wydarzenia.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Kampania Kamali Harris zapytała Pritzkera czy chce być wiceprezydentem

Opublikowano

dnia

Autor:

Kampania prezydencka Kamali Harris zadzwoniła w środę do J.B. Pritzkera, aby ocenić jego zainteresowanie kandydowaniem na wiceprezydenta, co jest pierwszym sygnałem, że gubernator Illinois znajduje się na krótkiej liście Demokratów rozważanych jako kandydaci na to stanowisko.

Według źródła mającego wiedzę o środowej dyskusji, telefon ten był pierwszym, kiedy J.B. Pritzker rozmawiał z kampanią Kamali Harris o tej roli od czasu ogłoszenia przez nią swojej kandydatury.

W środę po południu gubernator Illinois pojawił się w programie CNN „The Lead with Jake Tapper”, gdzie został zapytany, czy jest brany pod uwagę jako kandydat na wiceprezydenta Harris, ale odpowiedział, że nie może komentować „prywatnych rozmów”.

Zapytany przez Tappera, czy przyjąłby drugie miejsce na liście kandydatów, gdyby zostało mu zaoferowane, Pritzker odpowiedział, że „uwielbia być gubernatorem Illinois” i niechętnie dokonałby zmian, ale „trudno byłoby mu się oprzeć” propozycji zostania wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Rozważenie kandydata na wiceprezydenta następuje po dniach rywalizacji Pritzkera, Gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera, Gubernatora Pensylwanii Josha Shapiro, Gubernatora Kentucky Andy’ego Besheara, Senatora USA Marka Kelly’ego, Sekretarza Transportu Pete’a Buttigiega i innych.

J.B. Pritzker, który ma ambicje prezydenckie, nie aspirował do bycia wiceprezydentem — ale jest otwarty na taką możliwość odkąd Kamala Harris oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię.

Pomimo miesięcy kampanii na rzecz prezydenta Joe Bidena i występów w telewizji krajowej, gubernator Illinois nadal ma problemy ze zwiększeniem swojej rozpoznawalności poza stanem, zgodnie z przeprowadzonymi sondażami.

Ale jak pokazał w swoim starcie na gubernatora w 2018 r., który rozpoczął aż 18 miesięcy przed dniem wyborów, nieograniczona ilość pieniędzy może pomóc zwiększyć jego szanse.

J.B. Pritzker, miliarder, spadkobierca fortuny Hyatt, wlał 323 miliony dolarów w swoje dwie kampanie i jest postrzegany jako kandydat sprzyjający kampanii Kamali Harris, który pomoże załatać luki w pozyskiwaniu funduszy. Zbudował również lojalną bazę pracowników, którzy są gotowi wkroczyć do akcji, kiedy tylko on będzie gotowy.

59-letni Pritzker ma również głębokie powiązania z kalifornijskimi demokratami. Urodził się w Palo Alto i dorastał w tym stanie w latach 70-tych. Jest blisko związany z byłą przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, mieszkanką San Francisco, która była bliską przyjaciółką matki Pritzkera.

Pritzker stracił matkę, która cierpiała na alkoholizm, w makabrycznym wypadku samochodowym, gdy miał 17 lat, zaledwie 10 lat po tym, jak jego ojciec zmarł na atak serca w wieku 39 lat. Przypisuje matce zaszczepienie w nim wczesnego zainteresowania prawami do aborcji i postępowym aktywizmem.

Jego osiągnięcia jako gubernatora pokrywają się z priorytetami Demokratów.

W swojej pierwszej kadencji J.B. Pritzker podpisał cztery budżety, oraz ustawodawstwo, które podniosło płacę minimalną, zalegalizowało marihuanę i ustanowiło prawo do aborcji w Illinois w historycznym momencie. I przeprowadził stan przez niszczycielską pandemię.

W styczniu 2023 r. podpisał ustawę zakazującą broni szturmowej w Illinois, która do tej pory przetrwała kilka wyzwań prawnych. Jako potencjalny wiceprezydent Pritzker mógłby pokazać swoje praktyczne umiejętności w kampanii.

 

Źródło: suntimes
Foto: biuro gubernatora, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu