Połącz się z nami

News Chicago

Prokurator Stanowa Km Foxx ma dość. Szykuje się do odejścia

Opublikowano

dnia

Prokurator Stanowa powiatu Cook, Kim Foxx, ogłosiła we wtorek, że nie będzie kandydować na trzecią kadencję. Kontrola nad drugą co do wielkości prokuraturą w Stanach Zjednoczonych będzie gotowa by ją przejąć w listopadzie 2024 r.

Kim Foxx ogłosiła swoją decyzję podczas przemówienia w porze lunchu w City Club of Chicago, podkreślając, że nie zamierzała zostać zawodowym politykiem.

„Miałam misję i plan, który wiedziałam, że chcę osiągnąć, a którym była uczciwość, sprawiedliwość i równość. Czuję, że to zrobiłam”, powiedziała.

51-letnia Foxx opuści urząd powiatu Cook po ośmiu latach naznaczonych kontrowersjami dotyczącymi głośnych spraw, a także dwoma falami przestępczości i przemocy w Chicago. Pierwsza osiągnęła szczyt wkrótce po objęciu przez nią urzędu, podczas gdy druga, wywołana pandemią COVID-19, jeszcze nie ustąpiła.

Przemówienie Foxx było wojownicze, pełne emocji oraz zawierało zaciekłą obronę jej dotychczasowego stanowiska. Przestępczość i przemoc spadły w ciągu pierwszych trzech lat jej urzędowania, ale trend się odwrócił w 2020 roku.

Prokurator Stanowa stanowczo zaprzeczyła, że wzrost przestępczości i przemocy, który zbiegł się z pandemią, jest w jakiś sposób wynikiem działań biura prokuratora stanowego powiatu Cook. Sugerowanie, że to administracja jest odpowiedzialna za tą sytuację, nazwała kłamstwem.

Kim Foxx, pierwsza czarnoskóra kobieta pełniąca funkcję prokuratora stanowego, była jedną z kilku prokuratorów w całym kraju, która została powołana na urząd na postępowej fali, która obiecała przekształcenie krajowego systemu sądownictwa karnego.

Wśród jej celów jest wyeliminowanie systemowego rasizmu i zapewnienie, że osoby rasy czarnej i Latynosi nie będą nieproporcjonalnie atakowani przez organy ścigania.

Foxx zastąpiła byłą Prokurator Stanową Anitę Alvarez w 2016 roku po publicznym oburzeniu wywołanym publikacją wideo z kamery samochodowej, na którym widać byłego policjanta z Chicago, Jasona Van Dyke’a, który w 2014 roku 16 razy strzelił do 17-letniego Laquana McDonalda.

Nowa Prokurator Stanowa obiecała zmodernizować biuro, jednocześnie skupiając zasoby na brutalnych przestępstwach, a także handlu bronią palną.

Foxx nadała również priorytet staraniom mającym na celu przegląd potencjalnych niesłusznych wyroków skazujących. Od 2017 do 2021 roku powiat Cook przewodził krajowi pod względem liczby uniewinnień.

Wg Foxx jej wysiłki na rzecz uwolnienia niesłusznie uwięzionych wywołały największą „konsternację” wśród jej krytyków, ale powiedziała, że jest głęboko dumna z tej pracy, która obaliła około 200 wyroków skazujących.

Wkrótce po objęciu urzędu Foxx dołączyła do swojego mentora politycznego, prezes zarządu powiatu Cook, Toni Preckwinkle, w forsowaniu zmian w systemie kaucji, które pozwoliły na zwolnienie osób oskarżonych o niektóre przestępstwa bez użycia przemocy do czasu rozstrzygnięcia ich spraw.

Wg niej reformy były konieczne, aby biedni mieszkańcy Cook County – wielu z nich czarnych i Latynosów – nie byli przetrzymywani w więzieniu przed procesami, podczas gdy zamożni oskarżeni mogli wpłacić kaucję i zostać zwolnieni.

Te wysiłki doprowadziły ją do konfliktu z Braterskim Zakonem Policji, Lożą 7, związkiem, który reprezentuje większość szeregowych funkcjonariuszy Departamentu Policji Chicago. Napięcie to nasiliło się, gdy w całym stanie przyjęto reformę zwolnienia za kaucją, która jest obecnie częścią prawa rozpatrywanego przez Sąd Najwyższy stanu Illinois.

Foxx znacząco zmieniła również sposób, w jaki jej biuro zajmowało się kradzieżami detalicznymi, zastrzegając zarzuty karne dla przypadków, gdy wartość skradzionych towarów przekroczyła 1000 USD lub oskarżony ma 10 wcześniejszych wyroków skazujących.

Liderzy biznesu zarzucili jej, że ta zmiana wywołała gwałtowny wzrost kradzieży ze sklepów, czemu Foxx zaprzeczyła.

Foxx wzywała ustawodawców stanowych do zalegalizowania marihuany w 2019 roku i wspierała ruch mający na celu wymazanie wyroków skazujących dla osób winnych zwykłego posiadania. Wymazano go około 15 000 osób w powiecie Cook.

Skupiła się także na supergwieździe muzyki, Robercie Kelly, oskarżając go o nadużycia seksualne dotyczące trzech dziewcząt. R. Kelly został skazany za zarzuty federalne w Nowym Jorku przed powrotem do Chicago, gdzie został skazany przez ławę przysięgłych powiatu Cook.

Natomiast spotkała się z ostrą krytyką w swoim postępowaniu w sprawie aktora Jussie Smolletta. Pomimo tego Foxx wygrała prawybory Partii Demokratycznej w marcu 2020 r. Prokurator stanowa miała poparcie burmistrz Lori Lightfoot w tym wyścigu.

Foxx pokonała republikańskiego pretendenta w wyborach powszechnych w 2020 roku, wygrywając nową czteroletnią kadencję w czasie pandemii COVID-19.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu