Połącz się z nami

News Chicago

Zbigniew Głódź i Sylwester Skóra: Sławek Sobczak zawsze będzie z nami

Opublikowano

dnia

Jak zimny prysznic spadła na nas wiadomość z Krakowa o nagłej śmierci 5 kwietnia, świetnego dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego, Sławka Sobczaka, który w chicagowskiej Polonii działał prawie 25 lat. Zbigniew Głódź i Sylwester Skóra wspominają zawsze uśmiechniętą, serdeczną i wnoszącą radość osobę Sławka na antenie Radia Deon Chicago.

Poza dziennikarstwem pasją Sławka był sport. Ta pasja łączyła go z jego przyjacielem, Zbigniewem Głodziem, który na naszej antenie mówi, że „każdy Polonus powinien kojarzyć Sławka”.

Zbigniew Głódź wspomina, że Sławek Sobczak często odwiedzał ośrodek żeglarski Lake Bluff. W Chicago brał udział w meczach tenisowych między dziennikarzami a lekarzami, jako lider swojej grupy. Poza ukochanym tenisem, grał w golfa i pływał.

„Był dziennikarzem i chodzącą encyklopedią” mówi Zbigniew Głódź. Jeśli ktoś chciał porozmawiać z nim na tematy sportowe z jakiejkolwiek dziedziny, to Sławek miał wiedzę w małym palcu.

Jak mówi jego przyjaciel, Sławek planował odwiedzić Chicago tą wiosną i wziąć udział w turnieju tenisa. We wrześniu Zbigniew Głódź spotkał się z nim w Krakowie.

Przyjaciel Sławka Sobczaka prosi o zachowanie pamięci o nim.

„To był szok, zaskoczenie i niedowierzanie” mówi na antenie Radia Deon Chicago inny przyjaciel Sławka Sobczaka, Sylwester Skóra, o tym jak dowiedział się o jego nagłej śmierci.

Sławek przez wiele lat współtworzył magazyn „O Nas dla Nas” prowadzony przez Sylwestra Skórę na antenie radia 1490, w którym przedstawiał najnowsze wiadomości sportowe przed godziną 3.00PM.

„Był postacią barwną, wielowymiarową”, mówi Sylwester Skóra. „Nie dało się w jego towarzystwie nudzić”. Potrafił każdego zabawić rozmową i był dobrym słuchaczem. Imponował innym swoją niezależnością poglądów.

„Wiadomości sportowe to ten wątek, ten zakres radiowej obecności, który połączył nas na lata”, wspomina Sylwester Skóra.

Sławek Sobczak był pasjonatem kina, o którym miał szeroką wiedzę. „Do tej pory mam płyty DVD z filmami, które mi podarował”, mówi Sylwester Skóra. 

Mimo, że wrócił do Polski, nadal utrzymywał kontakt z wieloma osobami z Polonii w Chicago, wiedział co się dzieje nie tylko w polonijnych mediach ale i w polonijnym biznesie, czy polonijnej kulturze. Mimo powrotu do Polski „Sławek naprawdę ciągle był razem z Wami”, podkreśla Sylwester Skóra.

„Rozmawialiśmy przez telefon tydzień temu” – wspomina jego przyjaciel.

„Prośmy Opatrzność aby tych odejść ludzi, których pamiętamy, których kochamy było jak najmniej. Oby Ci, których mamy na myśli jak najdłużej służyli Polonii”, dodaje Sylwester Skóra.

Sławomir Sobczak urodził się w 1961 r. we Wrocławiu. Pracę w mediach rozpoczął w 1983 r. jako asystent operatora filmowego w Telewizji Polskiej. Z kraju wyemigrował w 1988 r i przez 25 lat pracował wśród amerykańskiej Polonii.

W 1996 roku wspólnie z Piotrem Latałło stworzył program telewizyjny „Teleradio”, a później wydawał bardzo popularny program „Oblicza Ameryki” emitowany na całym świecie w Telewizji Polsat 2. Pracował m.in. dla Polvision i TV Polonia, ale najdłużej był związany z Radiem 1490AM oraz Polish Television Chicago.

Przez dwa lata, w 2017 i 2018 roku, współpracował z naszą redakcją Radia Deon Chicago 1080AM przygotowując wiadomości oraz komentując wydarzenia sportowe.

Był członkiem zarządu i jednym z założycieli Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych. Po ćwierć wieku pracy w mediach polonijnych Sławek Sobczak wrócił do Polski i osiadł w Krakowie, gdzie również podjął pracę w zawodzie. Publikował swoje materiały na portalu Meritum.

Niedawno zostało opublikowano jego opowiadanie „The Fixer” zamieszczone w wydanej w Chicago w 2022 r. antologii opowieści emigracyjnych „Kierunek Ameryka”. Sławek Sobczak pisał także książkę o polonijnym sporcie.

Wg informacji przekazanych przez jego rodzinę, Sławek prawdopodobnie zakrztusił się, co doprowadziło do jego śmierci. Pogrzeb odbędzie się w rodzinnym Wrocławiu. O jego terminie będziemy informować.

Źródło: informacja własna
Foto: fb

 

News Chicago

Były policjant z Chicago zginął w samo południe w strzelaninie w zachodniej części miasta

Opublikowano

dnia

Autor:

Emerytowany funkcjonariusz policji w Chicago, 73-letni Larry Neuman, zginął w czwartkowej strzelaninie w zachodniej części miasta. Był najdłużej pracującym technikiem ds. bomb w CPD, zanim w 2010 r., po 28 latach pracy w policji, został specjalistą ds. materiałów wybuchowych dla Administracji Bezpieczeństwa Transportu TSA.

Policja podała, że ​​około 11:30AM Larry Neuman został kilkakrotnie postrzelony przy 4300 West Monroe Street w West Garfield Park. Do strzelaniny mogło dojść podczas próby napadu. Były policjant został zabrany do szpitala Stroger w stanie krytycznym, gdzie później stwierdzono jego zgon.

Policja i przyjaciele rodziny przekazali, że w czwartek Neuman i jego żona pracowali pod domem kosząc trawnik, gdy podeszło do nich trzech młodych mężczyzn. Żona byłego policjanta właśnie weszła do domu, gdy usłyszała padające strzały.

Larry Neuman był jednym z pierwszych afroamerykańskich techników zajmujących się bombami w historii wydziału. Przez dziesięciolecia chronił West Side i służył jako pastor kilka kroków od domu swojej rodziny w pobliżu Monroe i Kildare, w którym mieszkał około pół wieku.

Rozpoczął pracę w policji w Chicago w 1982 r., a w 2010 r. przeszedł na emeryturę. Obecnie pracował jako specjalista ds. materiałów wybuchowych dla TSA, na lotniskach O’Hare, jak i Midway.

Według rzecznika TSA, Neuman przeszkolił wielu pracowników kontroli bezpieczeństwa na obu lotniskach w zakresie wykrywania materiałów wybuchowych i innych potencjalnych zagrożeń.

Był także wyświęconym kaznodzieją i weteranem piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który służył podczas wojny w Wietnamie.

Larry Neuman

Procesja pod przewodnictwem policji opuściła szpital Stroger około 3:30PM. Radiowozy i ciężarówki zajmujące się techniką bombową prowadziły ambulans przewożący ciało emerytowanego policjanta. Zwłoki Larry’ego Neumana było eskortowane krótką drogą do Biura Lekarza Sądowego Powiatu Cook przez kilka osób, z którymi służył przez dziesięciolecia.

Za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania i skazania w związku z morderstwem Neumana wyznaczono nagrodę w wysokości 25 000 dolarów – ogłosiła w czwartek wieczorem Chicago Police Memorial Foundation.

Anonimowe wskazówki można przesyłać na stronie CPDTip.com lub dzwoniąc do organizacji przeciwdziałających przestępstwom pod numer 1-800-535-STOP. Obecnie nikt nie przebywa w areszcie w związku z zabójstwem. Dochodzenie prowadzi chicagowska policja.

 

Źródło: abc7, gunmemorial
Foto: X, gunmemorial
Czytaj dalej

News Chicago

1 lipca w Illinois zaczną obowiązywać nowe przepisy. Poznaj te najważniejsze

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy większość nowych przepisów stanu Illinois wchodzi w życie z początkiem roku kalendarzowego, inne akty prawne zaczynają obowiązywać w połowie roku. Co najmniej 9 ustaw przynajmniej częściowo wejdzie w życie 1 lipca, a kilka z nich może mieć wpływ na tysiące mieszkańców stanu. Które warto znać?

HB 3882 – Prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

Od 1 lipca nieudokumentowani imigranci będą mogli uzyskać prawo jazdy stanu Illinois. Zastąpi ono obecne prawo jazdy dla tymczasowych gości – Temporary Visitors Driver’s License TVDL, które obecnie posiada ponad 300 000 osób w Illinois.

Zgodnie z tekstem projektu, osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie samochodu, przedstawić dowód tożsamości w celu uzyskania prawa jazdy oraz udokumentować co najmniej roczny pobyt na terenie stanu Illinois.

Według prawodawców stanu Illinois, licencje będą zgodne z wymogami określonymi w federalnej ustawie o REAL ID. Tym samym Illinois dołączy do wielu stanów o podobnej procedurze, w tym Kalifornii, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Oregonu i Kolorado.

HB 1122 – Ustawa o ochronie pracowników kontraktowych

1 lipca w Illinois wejdą w życie także zwiększone zabezpieczenia pracowników kontraktowych.

Przede wszystkim ustawa zobowiązuje firmy do płacenia im w terminie lub przed terminem płatności ustalonym w umowie. Jeżeli w umowach nie określono terminu płatności, odszkodowanie należy się najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia pracy.

Ustawa zwiększa także ochronę niezależnych pracowników przed groźbami, zastraszaniem, dyscypliną, molestowaniem i dyskryminacją, a także kodyfikuje sposoby zgłaszania naruszeń ustawy Departamentowi Pracy stanu Illinois.

SB 1782 – Prawo pracy dla dzieci – gwiazdy mediów społecznościowych

Ustawa dotyczy szczególnie dzieci, które pojawiły się w treściach zamieszczanych w mediach społecznościowych, a nie dziecięcych aktorów i muzyków.

Umożliwi dzieciom poniżej 16 roku życia otrzymanie części ich zarobków brutto, a rodzice będą zobowiązani do prowadzenia rejestrów dotyczących pojawiania się ich dzieci w treściach w mediach społecznościowych. Zgodnie z przepisami zarobki te muszą być odkładane na rachunkach powierniczych do czasu osiągnięcia przez dzieci 18. roku życia.

Ponadto projekt ustawy umożliwia obecnie osobom, które ukończyły 18 lat, podjęcie kroków prawnych, jeśli jako dzieci pojawiły się w filmach generujących przychody w mediach społecznościowych i nie otrzymywały wówczas odpowiedniego wynagrodzenia.

SB 1993 — Zmiana kodeksu szkolnego dotyczącego przeprowadzania testów oceniających

Ustawa ta nakłada na rady szkolne obowiązek przeprowadzania publicznych głosowań przed zatwierdzeniem nowych umów na przeprowadzanie egzaminów oceniających przeprowadzanych przez okręgi. Zgodnie z tekstem przepisów spotkania te muszą być zapowiadane i odbywać się w otwartej przestrzeni.

Minimalna płaca i urlopy w Chicago

Od 1 lipca minimalna stawka godzinowa w Chicago wzrośnie z 15,80 dolarów do 16,20 dolarów za godzinę dla firm zatrudniających 21 lub więcej pracowników. Dla osób zatrudniających 20 lub mniej pracowników płaca minimalna także wzrośnie do 16,20 dolara.

Pracownicy Chicago będą również uprawnieni do dwóch rodzajów płatnego urlopu począwszy od 1 lipca, przy czym wszyscy pracownicy, którzy przepracują co najmniej 80 godzin w ciągu 120 dni, będą uprawnieni do maksymalnie 5 dni płatnego urlopu i 5 dni płatnego zwolnienia chorobowego.

Szczegółowo o nowej płacy minimalnej w Chicago i prawie do urlopu pisaliśmy 10 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/FabrikaCr/DragonImages/AndreyPopov/
Czytaj dalej

News Chicago

Pozew przeciwko operatorowi Chicago Skyway zarzuca zawyżanie opłat za przejazd drogą

Opublikowano

dnia

Autor:

Wykonawca robót budowlanych z Wilmette, Rocky Rowe, który korzysta z Chicago Skyway od 20 lat jest jedynym wymienionym z nazwiska powodem w zbiorowym pozwie przeciwko operatorowi drogi z związku z zawyżonymi opłatami za przejazd. Sprawa została złożona we wtorek w sądzie okręgowym powiatu Cook.

W pozwie zarzuca się spółce obsługującej Chicago Skyway nadmierne obciążanie użytkowników, którzy płacą za dużo od 10 centów do 1,20 dolara za podróż, w zależności od wielkości pojazdu. Zawyżone opłaty wyniosły szacunkowo 3 miliony dolarów w okresie 5 lat kończącym się w marcu. O styczniowej podwyżce opłat za przejazd pisaliśmy tutaj.

Chicago Skyway została sprzedana w 2022 roku po raz drugi w ciągu 7 lat.

Sprzedaż dwóch trzecich udziałów, należących do Ontario Teachers’ Pension Plan, za 2 miliardy dolarów australijskiej spółce Atlas Arteria Ltd., wygenerowała dla miasta opłaty transakcyjne w wysokości 25 milionów dolarów. Ontario Teachers’ Pension Plan zachował własność pozostałej jednej trzeciej udziałów.

Oskarżonymi w pozwie są Skyway Concession, a także Atlas Arteria, Ontario Teachers’ Pension Plan i Calumet Concession Partners Inc., właściciel Skyway Concession.

Nieżyjący już założyciel firmy Krislov & Associates, Clint Krislov, spędził lata na krucjacie przeciwko szaleństwu prywatyzacyjnemu, które rozpoczęło się od Skyway i trwało dalej, wraz ze sprzedażą parkometrów i parkingów w centrum Chicago.

Były burmistrz Richard M. Daley kierował pierwotną sprzedażą Skyway, co stało się znane w ratuszu jako Wielka Wyprzedaż Chicago („Great Chicago Sell-Off”).

Umowa Skyway umożliwiła operatorom regularne podwyższanie opłat. Stawka dla samochodów na skrócie z Chicago do Indiany wynosi obecnie 7,20 dolara, natomiast stawki są znacznie wyższe w przypadku pojazdów o więcej niż dwóch osiach. Kierowcy samochodów płacili 2 dolary w 2004 roku.

Dzięki większemu ruchowi i wzrostowi opłat sprywatyzowany Chicago Skyway wygenerował 120 mln dolarów przychodów w 2022 r., czyli roku ostatniej podsumowanej sprzedaży, w porównaniu z 114,3 mln dolarów rok wcześniej, jak wykazał audyt Skyway za 2022 r.

To znacznie ponad 92 miliony dolarów rocznych przychodów Skyway w 2019 roku.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube. Skyway Concession Company
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu