Połącz się z nami

News Chicago

Zbigniew Głódź i Sylwester Skóra: Sławek Sobczak zawsze będzie z nami

Opublikowano

dnia

Jak zimny prysznic spadła na nas wiadomość z Krakowa o nagłej śmierci 5 kwietnia, świetnego dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego, Sławka Sobczaka, który w chicagowskiej Polonii działał prawie 25 lat. Zbigniew Głódź i Sylwester Skóra wspominają zawsze uśmiechniętą, serdeczną i wnoszącą radość osobę Sławka na antenie Radia Deon Chicago.

Poza dziennikarstwem pasją Sławka był sport. Ta pasja łączyła go z jego przyjacielem, Zbigniewem Głodziem, który na naszej antenie mówi, że „każdy Polonus powinien kojarzyć Sławka”.

Zbigniew Głódź wspomina, że Sławek Sobczak często odwiedzał ośrodek żeglarski Lake Bluff. W Chicago brał udział w meczach tenisowych między dziennikarzami a lekarzami, jako lider swojej grupy. Poza ukochanym tenisem, grał w golfa i pływał.

„Był dziennikarzem i chodzącą encyklopedią” mówi Zbigniew Głódź. Jeśli ktoś chciał porozmawiać z nim na tematy sportowe z jakiejkolwiek dziedziny, to Sławek miał wiedzę w małym palcu.

Jak mówi jego przyjaciel, Sławek planował odwiedzić Chicago tą wiosną i wziąć udział w turnieju tenisa. We wrześniu Zbigniew Głódź spotkał się z nim w Krakowie.

Przyjaciel Sławka Sobczaka prosi o zachowanie pamięci o nim.

„To był szok, zaskoczenie i niedowierzanie” mówi na antenie Radia Deon Chicago inny przyjaciel Sławka Sobczaka, Sylwester Skóra, o tym jak dowiedział się o jego nagłej śmierci.

Sławek przez wiele lat współtworzył magazyn „O Nas dla Nas” prowadzony przez Sylwestra Skórę na antenie radia 1490, w którym przedstawiał najnowsze wiadomości sportowe przed godziną 3.00PM.

„Był postacią barwną, wielowymiarową”, mówi Sylwester Skóra. „Nie dało się w jego towarzystwie nudzić”. Potrafił każdego zabawić rozmową i był dobrym słuchaczem. Imponował innym swoją niezależnością poglądów.

„Wiadomości sportowe to ten wątek, ten zakres radiowej obecności, który połączył nas na lata”, wspomina Sylwester Skóra.

Sławek Sobczak był pasjonatem kina, o którym miał szeroką wiedzę. „Do tej pory mam płyty DVD z filmami, które mi podarował”, mówi Sylwester Skóra. 

Mimo, że wrócił do Polski, nadal utrzymywał kontakt z wieloma osobami z Polonii w Chicago, wiedział co się dzieje nie tylko w polonijnych mediach ale i w polonijnym biznesie, czy polonijnej kulturze. Mimo powrotu do Polski „Sławek naprawdę ciągle był razem z Wami”, podkreśla Sylwester Skóra.

„Rozmawialiśmy przez telefon tydzień temu” – wspomina jego przyjaciel.

„Prośmy Opatrzność aby tych odejść ludzi, których pamiętamy, których kochamy było jak najmniej. Oby Ci, których mamy na myśli jak najdłużej służyli Polonii”, dodaje Sylwester Skóra.

Sławomir Sobczak urodził się w 1961 r. we Wrocławiu. Pracę w mediach rozpoczął w 1983 r. jako asystent operatora filmowego w Telewizji Polskiej. Z kraju wyemigrował w 1988 r i przez 25 lat pracował wśród amerykańskiej Polonii.

W 1996 roku wspólnie z Piotrem Latałło stworzył program telewizyjny „Teleradio”, a później wydawał bardzo popularny program „Oblicza Ameryki” emitowany na całym świecie w Telewizji Polsat 2. Pracował m.in. dla Polvision i TV Polonia, ale najdłużej był związany z Radiem 1490AM oraz Polish Television Chicago.

Przez dwa lata, w 2017 i 2018 roku, współpracował z naszą redakcją Radia Deon Chicago 1080AM przygotowując wiadomości oraz komentując wydarzenia sportowe.

Był członkiem zarządu i jednym z założycieli Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych. Po ćwierć wieku pracy w mediach polonijnych Sławek Sobczak wrócił do Polski i osiadł w Krakowie, gdzie również podjął pracę w zawodzie. Publikował swoje materiały na portalu Meritum.

Niedawno zostało opublikowano jego opowiadanie „The Fixer” zamieszczone w wydanej w Chicago w 2022 r. antologii opowieści emigracyjnych „Kierunek Ameryka”. Sławek Sobczak pisał także książkę o polonijnym sporcie.

Wg informacji przekazanych przez jego rodzinę, Sławek prawdopodobnie zakrztusił się, co doprowadziło do jego śmierci. Pogrzeb odbędzie się w rodzinnym Wrocławiu. O jego terminie będziemy informować.

Źródło: informacja własna
Foto: fb

 

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu