Połącz się z nami

News USA

Więcej amerykańskich dzieci uczęszcza do szkół katolickich

Opublikowano

dnia

Szkoły katolickie w Stanach Zjednoczonych od dwóch lat odnotowują wzrost liczby zapisanych uczniów, osiągając rekordowe poziomy w niektórych diecezjach. Według danych opublikowanych w lutym przez National Catholic Educational Association (NCEA), w całym kraju liczba zapisanych katolików wzrosła z 1,63 miliona do 1,69 miliona, co stanowi wzrost o ponad 3,5%. O dobrym trendzie w edukacji dzieci w USA mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Chociaż statystyki pokazują, że rekrutacja nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed pandemii – 1,74 miliona uczniów zapisało się w 2019 r. – odwrócenie trendu spadkowego jest zauważalne. Przed pandemią liczba zapisów spadała o 2% do 3% rocznie.

Lincoln Snyder, prezes i dyrektor generalny NCEA, mówi o obecnym stanie edukacji katolickiej w USA.

W pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 szkoły katolickie obserwowały początkowy spadek zapisów, ponieważ wiele rodzin w wielu miejscach doświadczyło trudności i zakłóceń. Od tego czasu szkoły katolickie konsekwentnie rozwijają się.

Placówki odnotowały ogólny wzrost o 3,8% w roku szkolnym 2021-22 [przybyło 62 126 uczniów]. W roku szkolnym 2022-23, nastąpił wzrost o kolejne trzy dziesiąte procenta [przybyło kolejnych 5076 uczniów].

Największą pojedynczą archidiecezją pod względem zapisów jest Los Angeles.

Największy wzrost liczby zapisanych dzieci odnotowały młodsze klasy podstawówek i przedszkola. Istnieje duża szansa, że szkoły katolickie podtrzymają te trendy, ponieważ zapisane dzieci będą uczęszczać do placówki przez 10 do 12 lat, biorąc pod uwagę ich wiek.

Wzrost liczby zapisywanych dzieci mógł być spowodowany tym, że szkoły katolickie jako pierwsze powróciły do nauki osobistej po szczycie pandemii. Dlatego wiele rodzin, które być może wcześniej nie brały pod uwagę katolickiej edukacji, rozważało te placówki.

Drugi element to wskaźniki retencji, które w zależności od diecezji, wynoszą ponad 90% – nawet do 98% w niektórych miejscach. Rodziny, które zapisują swoje dzieci mówią, że zakochali się w społecznościach i w nauczycielach.

Było wiele spekulacji, czy te rodziny mogą powrócić do publicznej edukacji po ponownym otwarciu ich szkół publicznych. Ale zostali, co oznacza, że przyszli z jednego powodu — czyli faktu, że szkoły były otwarte — ale zostali, ponieważ dobrze się czuli w katolickiej społeczności.

Jeśli chodzi o dostępność szkół katolickich, to placówki te pracują, aby być przystępne finansowo. Dzięki ich staraniom, wiele rodzin stać na czesne w katolickiej szkole.

Kilka rzeczy jest naprawdę ważnych dla uczynienia szkół katolickich bardziej przystępnymi cenowo. Oczywistym jest chodzenie do kościoła i wspieranie swojej parafii. Uczestnictwo w życiu Kościoła i parafii pomaga Kościołowi utrzymywać szkoły.

Szkoły często polegają na filantropii i podejmują współpracę z firmami, aby zebrać więcej pieniędzy. Jednak to poleganie na społeczności jest kluczem do utrzymania szkół katolickich.

NCEA współpracuje z USCCB i innymi grupami, aby wspierać wybór szkoły. Kościół bardzo mocno wierzy, że rodzice jako główni wychowawcy powinni mieć możliwość wyboru najlepszej edukacji dla swojego dziecka.

Wiele rodzin, które zapisuje dzieci do szkoły katolickiej, nie uczestniczyło wcześniej w życiu Kościoła. Dlatego placówka edukacyjna tak naprawdę staje się miejscem ewangelizacji nie tylko dzieci ale całej rodziny.

Szkoły katolickie mają teraz naprawdę wyjątkową okazję do ewangelizacji, uważa Lincoln Snyder.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Our Lady Of Hope Catholic School, Catholic Teachers Resources

Kościół

Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.

“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.

W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.

Biskupi:

  • Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
  • Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
  • Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.

Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:

  • Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
  • Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
  • Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.

Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich

Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:

“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Galeria

Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu