Połącz się z nami

News Chicago

Tornado przeszło przez Illinois. Gdzie jesteś bezpieczny w czasie gwałtownej burzy?

Opublikowano

dnia

W sobotę gubernator Illinois, J.B. Pritzker, ogłosił stan klęski żywiołowej, aby pomóc mieszkańcom i firmom w powiatach dotkniętych tornadami i burzami, które przeszły przez stan z piątku na sobotę. Gdzie schronić się podczas tornada? Przeczytaj wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.

J.B. Pritzker ogłosił w sobotę stan klęski żywiołowej w powiatach: Boone, Crawford, DuPage, Marion i Sangamon.

Jedna osoba zginęła, gdy tornado EF-1 uderzyło w teatr Apollo w powiecie Boone podczas koncertu heavy metalowego. Frederick Livingston Jr. został wyciągnięty z gruzów, ale nie przeżył. Poszedł na koncert ze swoim synem Alexem.

Gubernator poinformował, że 48 innych osób było leczonych w szpitalach po tej katastrofie, z czego pięć jest w stanie krytycznym. O zawaleniu się dachu budynku pisaliśmy 1 kwietnia.

Pritzker planował również odwiedzić powiat Crawford, około 230 mil na południe od Chicago, gdzie trzy osoby zginęły, a osiem zostało rannych, gdy tornado nawiedziło okolice New Hebron. Ekipy ratunkowe wyciągały tu ludzi z piwnicy po zawaleniu się domu. Na szczęście mieli bezpieczne miejsce, do którego się schronili, przekazał szeryf Bill Rutan na konferencji prasowej.

To tornado znajdowało się niedaleko miejsca, w którym zginęły 3 osoby a 12 zostało rannych w powiecie Sullivan w stanie Indiana, około 95 mil na południowy zachód od Indianapolis.

W powiecie Sangamon tornado zniszczyło wiele budynków w miejscowościach Sherman, Riverton i Dawson. Kilkanaście domów i firm zostało także uszkodzonych w powiecie Marion, oraz w Addison (powiat DuPage).

Jeśli zbliża się tornado, gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce żeby się schronić?

To zależy od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Dom z piwnicą

Według zespołu NBC 5 Storm, najbezpieczniejszym miejscem jest zawsze mocne, wewnętrzne pomieszczenie, takie jak centrum piwnicy, z dala od okien.

Dom lub mieszkanie bez piwnicy

Jeśli nie masz piwnicy, łazienka lub inne centralne pomieszczenie wewnętrzne to kolejna dobra opcja, o ile możesz trzymać się z dala od okien.

Unikaj okien. Idź na najniższe piętro, do małego środkowego pokoju (takiego jak łazienka lub garderoba), pod klatką schodową lub do wewnętrznego korytarza bez okien – zaleca National Weather Service.

Ukucnij jak najniżej na podłodze, twarzą w dół i zakryj głowę dłońmi. Jeśli masz metalową wannę, może ona zapewniać częściową ochronę, ale nie plastikową lub z włókna szklanego. Nawet w pomieszczeniach wewnętrznych należy przykryć się jakimś grubym materiałem (materac, koce itp.), aby zabezpieczyć się przed spadającymi gruzami w przypadku uszkodzenia dachu i sufitu. Kask może zapewnić pewną ochronę przed urazami głowy.

Wieżowiec lub budynek biurowy

Osoby mieszkające w wieżowcach powinny udać się do wewnętrznego pokoju lub holu na najniższym piętrze, zaleca zespół NBC 5 Storm.

Najlepiej schronić się bezpośrednio do zamkniętego, pozbawionego okien obszaru w centrum budynku – z dala od szkła i na najniższym możliwym piętrze, zgodnie z NWS. Tam należy przykucnąć i zakryć głowę.

Wewnętrzne klatki schodowe są zwykle dobrymi miejscami do schronienia się, a jeśli nie są zatłoczone, pozwalają też szybko zejść na niższy poziom. Należy trzymać się z dala od wind, ponieważ można zostać w nich uwięzionym, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu.

Dom mobilny

Opuść go jak najszybciej. Nawet jeśli twój dom jest umocowany na stałe, nie jest tak bezpieczny jak podziemne schronienie lub stały, solidny budynek. Udaj się do jednego ze schronów lub do pobliskiej stałej konstrukcji, korzystając z planu ewakuacji tornada – zaleca NWS. Większość tornad ma siłę mogącą zniszczyć przyczepy kempingowe.

Droga

Jeśli jesteś w samochodzie lub na zewnątrz podczas ostrzeżenia przed tornadem, najlepiej porzucić samochód – mówi meteorolog NBC 5 Alicia Roman. Natychmiast znajdź schronienie, a jeśli nie ma takiego w pobliżu, połóż się nisko w rowie lub zagłębieniu terenu.

Jeśli wyruszasz w drogę, mimo ostrzeżenia przed tornadem, przygotuj się z wyprzedzeniem. Upewnij się, że Twój telefon jest w pełni naładowany i przygotuj awaryjny zestaw pierwszej potrzeby. Poinformuj rodzinę i przyjaciół z wyprzedzeniem, gdzie planujesz być i o trasie, którą jedziesz.

NWS ostrzega przed szukaniem schronienia pod wiaduktami, ponieważ może to spowodować „śmiertelne zagrożenie w ruchu drogowym” a zapewnia „niewielką ochronę”.

Nie ma bezpiecznej opcji, gdy zostaniesz złapany przez tornado w samochodzie, tylko nieco mniej niebezpieczne – wg NWS.

Jeśli tornado jest widoczne z daleka, a ruch uliczny jest niewielki, możesz zjechać ze ścieżki burzy, poruszając się pod kątem prostym do tornada. Szukaj schronienia w solidnym budynku lub, jeśli to możliwe, pod ziemią.

Jeśli już dostałeś się w zasięg ekstremalnych wiatrów lub latających odłamków, zaparkuj samochód tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe – z dala od pasów ruchu. Pozostań w samochodzie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Schowaj głowę poniżej poziomu okien i zakryj głowę dłońmi i jeśli to możliwe, kocem, płaszczem czy poduszką.

Jeśli możesz bezpiecznie wyjść z auta widząc miejsce znajdujące się niżej niż poziom jezdni, zostaw samochód i połóż się w tym miejscu, zakrywając głowę rękami.

Zwracaj uwagę na ostrzeżenia

Bez względu na to, gdzie jesteś, ważne jest, aby mieć możliwość otrzymywania powiadomień o możliwej burzy. Bądź na bieżąco z prognozą dla swojej okolicy i zwracaj uwagę na alerty pogodowe.

 

 

Źródło: nbc, fox32, suntimes
Foto: YouTube, istock/:Francis Lavigne-Theriault/ sshepard/ kornnphoto/

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu