Połącz się z nami

News Chicago

Tornado przeszło przez Illinois. Gdzie jesteś bezpieczny w czasie gwałtownej burzy?

Opublikowano

dnia

W sobotę gubernator Illinois, J.B. Pritzker, ogłosił stan klęski żywiołowej, aby pomóc mieszkańcom i firmom w powiatach dotkniętych tornadami i burzami, które przeszły przez stan z piątku na sobotę. Gdzie schronić się podczas tornada? Przeczytaj wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.

J.B. Pritzker ogłosił w sobotę stan klęski żywiołowej w powiatach: Boone, Crawford, DuPage, Marion i Sangamon.

Jedna osoba zginęła, gdy tornado EF-1 uderzyło w teatr Apollo w powiecie Boone podczas koncertu heavy metalowego. Frederick Livingston Jr. został wyciągnięty z gruzów, ale nie przeżył. Poszedł na koncert ze swoim synem Alexem.

Gubernator poinformował, że 48 innych osób było leczonych w szpitalach po tej katastrofie, z czego pięć jest w stanie krytycznym. O zawaleniu się dachu budynku pisaliśmy 1 kwietnia.

Pritzker planował również odwiedzić powiat Crawford, około 230 mil na południe od Chicago, gdzie trzy osoby zginęły, a osiem zostało rannych, gdy tornado nawiedziło okolice New Hebron. Ekipy ratunkowe wyciągały tu ludzi z piwnicy po zawaleniu się domu. Na szczęście mieli bezpieczne miejsce, do którego się schronili, przekazał szeryf Bill Rutan na konferencji prasowej.

To tornado znajdowało się niedaleko miejsca, w którym zginęły 3 osoby a 12 zostało rannych w powiecie Sullivan w stanie Indiana, około 95 mil na południowy zachód od Indianapolis.

W powiecie Sangamon tornado zniszczyło wiele budynków w miejscowościach Sherman, Riverton i Dawson. Kilkanaście domów i firm zostało także uszkodzonych w powiecie Marion, oraz w Addison (powiat DuPage).

Jeśli zbliża się tornado, gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce żeby się schronić?

To zależy od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Dom z piwnicą

Według zespołu NBC 5 Storm, najbezpieczniejszym miejscem jest zawsze mocne, wewnętrzne pomieszczenie, takie jak centrum piwnicy, z dala od okien.

Dom lub mieszkanie bez piwnicy

Jeśli nie masz piwnicy, łazienka lub inne centralne pomieszczenie wewnętrzne to kolejna dobra opcja, o ile możesz trzymać się z dala od okien.

Unikaj okien. Idź na najniższe piętro, do małego środkowego pokoju (takiego jak łazienka lub garderoba), pod klatką schodową lub do wewnętrznego korytarza bez okien – zaleca National Weather Service.

Ukucnij jak najniżej na podłodze, twarzą w dół i zakryj głowę dłońmi. Jeśli masz metalową wannę, może ona zapewniać częściową ochronę, ale nie plastikową lub z włókna szklanego. Nawet w pomieszczeniach wewnętrznych należy przykryć się jakimś grubym materiałem (materac, koce itp.), aby zabezpieczyć się przed spadającymi gruzami w przypadku uszkodzenia dachu i sufitu. Kask może zapewnić pewną ochronę przed urazami głowy.

Wieżowiec lub budynek biurowy

Osoby mieszkające w wieżowcach powinny udać się do wewnętrznego pokoju lub holu na najniższym piętrze, zaleca zespół NBC 5 Storm.

Najlepiej schronić się bezpośrednio do zamkniętego, pozbawionego okien obszaru w centrum budynku – z dala od szkła i na najniższym możliwym piętrze, zgodnie z NWS. Tam należy przykucnąć i zakryć głowę.

Wewnętrzne klatki schodowe są zwykle dobrymi miejscami do schronienia się, a jeśli nie są zatłoczone, pozwalają też szybko zejść na niższy poziom. Należy trzymać się z dala od wind, ponieważ można zostać w nich uwięzionym, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu.

Dom mobilny

Opuść go jak najszybciej. Nawet jeśli twój dom jest umocowany na stałe, nie jest tak bezpieczny jak podziemne schronienie lub stały, solidny budynek. Udaj się do jednego ze schronów lub do pobliskiej stałej konstrukcji, korzystając z planu ewakuacji tornada – zaleca NWS. Większość tornad ma siłę mogącą zniszczyć przyczepy kempingowe.

Droga

Jeśli jesteś w samochodzie lub na zewnątrz podczas ostrzeżenia przed tornadem, najlepiej porzucić samochód – mówi meteorolog NBC 5 Alicia Roman. Natychmiast znajdź schronienie, a jeśli nie ma takiego w pobliżu, połóż się nisko w rowie lub zagłębieniu terenu.

Jeśli wyruszasz w drogę, mimo ostrzeżenia przed tornadem, przygotuj się z wyprzedzeniem. Upewnij się, że Twój telefon jest w pełni naładowany i przygotuj awaryjny zestaw pierwszej potrzeby. Poinformuj rodzinę i przyjaciół z wyprzedzeniem, gdzie planujesz być i o trasie, którą jedziesz.

NWS ostrzega przed szukaniem schronienia pod wiaduktami, ponieważ może to spowodować „śmiertelne zagrożenie w ruchu drogowym” a zapewnia „niewielką ochronę”.

Nie ma bezpiecznej opcji, gdy zostaniesz złapany przez tornado w samochodzie, tylko nieco mniej niebezpieczne – wg NWS.

Jeśli tornado jest widoczne z daleka, a ruch uliczny jest niewielki, możesz zjechać ze ścieżki burzy, poruszając się pod kątem prostym do tornada. Szukaj schronienia w solidnym budynku lub, jeśli to możliwe, pod ziemią.

Jeśli już dostałeś się w zasięg ekstremalnych wiatrów lub latających odłamków, zaparkuj samochód tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe – z dala od pasów ruchu. Pozostań w samochodzie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Schowaj głowę poniżej poziomu okien i zakryj głowę dłońmi i jeśli to możliwe, kocem, płaszczem czy poduszką.

Jeśli możesz bezpiecznie wyjść z auta widząc miejsce znajdujące się niżej niż poziom jezdni, zostaw samochód i połóż się w tym miejscu, zakrywając głowę rękami.

Zwracaj uwagę na ostrzeżenia

Bez względu na to, gdzie jesteś, ważne jest, aby mieć możliwość otrzymywania powiadomień o możliwej burzy. Bądź na bieżąco z prognozą dla swojej okolicy i zwracaj uwagę na alerty pogodowe.

 

 

Źródło: nbc, fox32, suntimes
Foto: YouTube, istock/:Francis Lavigne-Theriault/ sshepard/ kornnphoto/

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News Chicago

Zastrzelony policjant Luis M. Huesca zostanie pochowany w poniedziałek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, w dniu 31. urodzin chicagowskiego policjanta Luisa M. Huesca, jego zabójstwo, które miało miejsce w weekend, zostało formalnie uznane za śmierć na służbie. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości pogrzebowe młodego oficera.

W liście do członków wydziału Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling, opisał zastrzelonego policjanta jako „życzliwego ducha, który bardzo troszczył się o swoją rodzinę, przyjaciół i nasze miasto”.

Luis M. Huesca został zaatakowany w niedzielę wczesnym rankiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdy jechał z pracy do swojego mieszkania w Gage Park. Policjant, który nadal miał na sobie mundur został wielokrotnie postrzelony i zabrano mu samochód. O zabójstwie informowaliśmy 22 kwietnia.

„Dziś przypadałyby 31. urodziny funkcjonariusza Luisa Huesca” – napisał we wtorek Snelling. „Zamiast tego pozostaje nam opłakiwać stratę młodego oficera na służbie. Chociaż pogrążamy się w żałobie, uhonorujemy i uczcimy człowieka, którym był, oraz trwały wpływ, jaki wywarł na wszystkich, którzy go znali”.

Rodzina funkcjonariusza będzie teraz uprawniona do dodatkowych świadczeń w związku z orzeczeniem, że Huesca zmarł w trakcie pełnienia obowiązków. Zabójstwo funkcjonariuszki Aréanah Preston, zastrzelonej podczas napadu, gdy w maju ubiegłego roku wracała do domu z pracy, także zostało sklasyfikowane jako śmierć na służbie.

22 kwietnia wieczorem policja wydała ostrzeżenie dla społeczności, publikując nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z zabójstwem policjanta. Podejrzany może być uzbrojony i niebezpieczny.

Mężczyzna poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta

„Dla swojej rodziny był ukochanym synem i bratem. Dla swojej rodziny w CPD był lojalnym i zaufanym przyjacielem, który dawał przykład. Dla społeczności był oddanym i uczciwym funkcjonariuszem, który reprezentował to, co najlepsze w naszym wydziale”, napisał Snelling.

Uroczystości pogrzebowe Luisa Huesca odbędą się w poniedziałek o godzinie 10:00AM w kościele katolickim św. Rity z Cascia przy 7740 S. Western Ave. w Chicago.

Czuwanie odbędzie się o godzinie 1:00PM w niedzielę, w domu pogrzebowym Blake-Lamb pod adresem 4727 W. 103rd St. w Oak Lawn.

 

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

C2E2 w Chicago – Największe Wydarzenie Popkultury!

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w McCormick Place w Chicago odbędzie się C2E2 Expo, największe wydarzenie popkultury w Stanach Zjednoczonych! Fani komiksów, gier, filmów i seriali nie mogą przegapić tej imprezy!

Wystawcy z całego świata prezentują swoje najnowsze produkcje, od komiksów po gry wideo! Można będzie spotkać  tam swoich ulubionych autorów, artystów i aktorów!

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, pokazów i konkursów! To będzie niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów popkultury!

C2E2 Expo odbędzie się w dniach:

  • 26 kwietnia (piątek) – 10:00 – 7:00
  • 27 kwietnia (sobota) – 10:00 – 7:00
  • 28 kwietnia (niedziela) – 10:00 – 5:00

Więcej informacji na stronie: https://www.c2e2.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu