Połącz się z nami

Kościół

Ostatnia szansa by przeżyć Misterium Męki Pańskiej z grupą Cecylii Jabłońskiej w ten weekend

Opublikowano

dnia

To będą już ostatnie spotkania z Grupą Teatralną “Live Theater Production” i jej niezwykłym Misterium Męki Pańskiej. W sobotę możemy zobaczyć spektakl w Polskiej Misji Cystersów a w niedzielę u Ojców Karmelitów. Dyrektorką grupy i reżyserką spektaklu jest Cecylia Jabłońska, która wraz z Urszulą Michałowską, odpowiedzialną za dźwięk i światło, zaprasza na to duchowe przeżycie przygotowujące nas do Wielkanocy, w studiu Radia Deon Chicago.

“To jest spotkanie się z Bogiem i żywym teatrem” mówi Cecylia Jabłońska. Wszystko w przedstawieniu wykonywane jest całkowicie na żywo a widownia może prawdziwie głęboko tego doświadczyć. Spektakl jest jednocześnie modlitwą za wszystkich w nim uczestniczących, podkreśla Gość Radia Deon Chicago. Pokazuje całą Drogę Krzyżową Chrystusa.

Współpraca z aktorami – wolontariuszami, którzy wkładają ogrom pracy w przedstawienie, opiera się na zaufaniu, wyjaśnia reżyserka Misterium Męki Pańskiej.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Cecylia Jabłońska mówi, że osoby, które występują w spektaklu mają profesjonalne podejście do swojego zadania, pomimo tego, że są amatorami. Aktorzy występujący w Misterium modlą się przed występem następnie dają temu wydarzeniu całe swoje serce.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Nad oprawą spektaklu czuwa Urszula Michałowska, czyli Ulala Productions. Muzykę do Misterium skomponował Andrzej Warzocha, laureat nagrody Emmy.

“Wydaje mi się, że każdy spektakl składa się z trzech rzeczy; z muzyki, ze światła i z tego co się dzieje na scenie” mówi nasz Gość.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

Efekty świetlne są tak zorganizowane, że widzowie nie czują się jakby byli w teatrze, tłumaczy Urszula Michałowska. Światło operuje dyskretnie a oglądający Misterium Męki Pańskiej doznają wrażenia przeniesienia się w czasie do tych wydarzeń.

“Pasja doprowadziła mnie do tego momentu gdzie jestem teraz” mówi nasz Gość. Urszula Michałowska występowała w spektaklu jeszcze jako studentka i tym bardziej bardzo osobiście odbiera każde przedstawienie.

“Pasja to moje serce i to co mi pozwala także przeżywać moją wiarę”, dodaje.

Odtwarzacz plików dźwiękowych

“Live Theater Production” to organizacja non-profit licząca 70 aktorów wolontariuszy. Daje możliwość całym rodzinom realizowania swoich marzeń teatralnych i muzycznych w religijnej atmosferze.

Celem przedstawienia jest: pogłębienie wiary, danie możliwości spełnienia artystycznego dla dorosłych, młodzieży i dzieci, integracja rodzin i odkrywanie liderów. Dla widzów jest to przeżycie artystyczne, ale jednocześnie duchowe przygotowanie do Zmartwychwstania Pańskiego.

Misterium Męki Pańskiej grupy “Live Theater Production”, jest grane zarówno w j. polskim jak i angielskim. Spektakl można zobaczyć w różnych miejscach przez cały okres Wielkiego Postu, aż do Świąt Wielkanocnych.

W ostatni weekend Wielkiego Postu spektakl będzie można zobaczyć w sobotę, 1 kwietnia o godz. 7.00PM w Polskiej Misji ojców Cystersów po polsku oraz 2 kwietnia u Ojców Karmelitów, o godz. 4.30PM w języku polskim i o godz. 7.00PM po angielsku.

Wstęp jest bezpłatny, ale mile widziane są dobrowolne datki, które pomagają w działalności zespołowi “Live Theater Production”.

Więcej informacji na stronie internetowej Live Theater.

“Bądźcie z nami” mówi Cecylia Jabłońska. “Przyjdźcie, pomódlcie się, bo każdy z nas powinien uczestniczyć w Drodze Krzyżowej”.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Ulala Productions, Urszula Lelen

News Chicago

Jeszcze dwa spektakle „La Bohème” Pucciniego zobaczymy w Lyric Opera of Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Spektakl „La Bohème” (Cyganeria) to świat namiętności, młodzieńczej radości i wzruszeń – jedno z największych arcydzieł opery. Giacomo Puccini nadał tej opowieści wyjątkową wrażliwość i piękno, tworząc historię, która porusza serca już od ponad wieku. Opera będzie grana w Chicago jeszcze dwa razy, w środę i sobotę.

Miłość i dramat w sercu XIX-wiecznego Paryża

Bohaterami opery jest Rodolfo – żarliwy poeta, zakochany w delikatnej krawcowej Mimì, oraz Musetta – charyzmatyczna i pełna życia, która wnosi do historii nutę szaleństwa i radości. Bieda, marzenia i namiętność splatają się w przejmującą opowieść, która inspiruje kolejne pokolenia.

Puccini tka tę historię z najpiękniejszych arii operowych, idealnie oddając romans, rozstania i tragedię, które czynią „La Bohème” uniwersalnym i niezapomnianym dziełem.

W „La Bohème” występują:

  • Ailyn Pérez  – była mieszkanka Elk Grove Village, sopranistka w roli Mimì.
  • Gabriella Reyes – sopranistka w roli Musetty
  • Pene Pati – tenor debiutujący w Lyric jako Rodolfo.
  • Will Liverman – baryton jako Marcello.

Bilety w cenie 59-369 USD można zamawiać pod numerem telefonu (312) 827-5600 oraz poprzez stronę lyricopera.org. Spektakl śpiewany po włosku, z wyświetlanymi angielskimi napisami. Czas trwania: 2 godziny 20 minut (z jedną przerwą).

Gabriella Reyes

Wystawa La Bohème: Opera „amerykańska”

Prezentowanej operze towarzyszy wystawa. Luther Lewis, absolwent Ryan Opera Center Stage Director, prezentuje swoje koncepcje “Cyganerii” dotyczące produkcji, które chciałby kiedyś wcielić w życie na scenie. Ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich widzów uczestniczących w przedstawieniach “La Bohème”.

Wystawa jest otwarta dla publiczności we wtorki i czwartki od 12:00PM do 2:00PM, do 12 kwietnia.

Źródło: Lyric Opera
Foto: Lyric Opera
Czytaj dalej

News Chicago

Hipnotyzująca opera współczesna „The Listeners”- jeszcze dwa przedstawienia w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń operowych sezonu 2024/25 – „The Listeners” zostanie przedstawione jeszcze dwa razy w tym tygodniu w Lyric Opera of Chicago. To współczesna, poruszająca i niepokojąca opera, skomponowana przez Missy Mazzoli do libretta Royce’a Vavreka, na podstawie opowiadania Jordana Tannahilla. Możemy ją zobaczyć we wtorek i w piątek.

Główna bohaterka opery, Claire, to nauczycielka, której życie zaczyna rozpadać się pod wpływem tajemniczego, niskoczęstotliwościowego szumu – dźwięku, którego nikt inny zdaje się nie słyszeć. Zdesperowana, dołącza do grupy „The Listeners”, społeczności poszukującej źródła tego zjawiska. Jednak organizacja szybko przybiera formę niebezpiecznej sekty, a obsesja jej członków prowadzi do nieuchronnej katastrofy.

Nowoczesne dzieło, które miało swoją premierę w Norwegian National Opera w 2022 roku, przyciąga uwagę zarówno nowatorską partyturą, jak i aktualnym przekazem o sile manipulacji i izolacji we współczesnym świecie.

Po amerykańskiej premierze w Opera Philadelphia w 2024 roku, spektakl trafił na scenę Lyric Opera w Chicago, gdzie w główną rolę wcieli się Nicole Heaston. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Enrique Mazzola, a reżyserię powierzono Lileanie Blain-Cruz, jednej z najbardziej intrygujących postaci współczesnego teatru.

Tajemniczy dźwięk, który pochłania umysł

Zjawisko, wokół którego zbudowana jest fabuła opery, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości – od lat w różnych zakątkach świata ludzie donoszą o niepokojących dźwiękach, niesłyszalnych dla większości społeczeństwa. Ta aura tajemnicy, w połączeniu z mistrzowską muzyką Mazzoli, tworzy hipnotyzujące i niepokojące doświadczenie sceniczne.

Ważne informacje dla widzów

🔹 Język: Śpiewane po angielsku, z wyświetlanymi angielskimi napisami
🔹 Czas trwania: 2 godziny i 30 minut (1 przerwa)
🔹 Lokalizacja: Lyric Opera House, Chicago

Ostrzeżenie dotyczące treści: Opera zawiera wulgarny język, treści seksualne oraz odniesienia do samookaleczenia i samobójstwa. W spektaklu pojawiają się również efekty świetlne, błyski i teatralna strzelanina. Zalecana dla widzów dorosłych.

„The Listeners” to dzieło, które nie tylko zachwyca muzycznie, ale także prowokuje do głębszej refleksji. Czy dźwięk, który słyszy Claire, jest rzeczywisty? Czy może to tylko symptom lęków współczesnego świata? Odpowiedzi szukać będziemy na scenie Lyric Opera of Chicago.

Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: Lyric Opera of Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago Symphony Orchestra i The Joffrey Ballet dadzą razem niezapomniane widowisko

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwie ikony chicagowskiej sceny artystycznej – Chicago Symphony Orchestra (CSO) i The Joffrey Ballet – ponownie łączą siły, by stworzyć niezwykłe widowisko łączące muzykę klasyczną i balet na najwyższym poziomie. W dniach 10–13 kwietnia w Symphony Center odbędzie się wyjątkowa seria spektakli.

To już trzecia wspólna produkcja obu instytucji od 2019 roku, a zarazem jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń kulturalnych tego sezonu.

Program wydarzenia to dwugodzinna podróż przez sztukę, emocje i historię, gdzie mistrzowskie wykonania Chicago Symphony Orchestra CSO, pod batutą Harry’ego Bicketa, dyrektora muzycznego Santa Fe Opera, spotykają się z awangardową choreografią The Joffrey Ballet.

Widzowie będą mieli okazję doświadczyć nie tylko klasycznych arcydzieł muzyki symfonicznej, ale także dwóch światowych premier baletowych, które z pewnością zapiszą się w historii sztuki.

Chicago Symphony Orchestra – harmonia tradycji i odkryć

CSO zaprezentuje imponujący repertuar, który podkreśla zarówno klasyczne dziedzictwo, jak i historycznie znaczące dzieła:

  • Symfonia nr 45 („Pożegnanie”) Josepha Haydna – dramatyczna i emocjonalna kompozycja, słynna ze swojego nietypowego zakończenia, w którym muzycy stopniowo opuszczają scenę.
  • Symfonia nr 1 Josepha Saint-Georgesa – pierwszy w historii utwór tego kompozytora wykonywany przez CSO. Saint-Georges, francusko-afrykański twórca XVIII wieku, był nie tylko wybitnym skrzypkiem i kompozytorem, ale także mistrzem szermierki i inspiracją dla Mozarta.

The Joffrey Ballet – taniec, który opowiada historie

Pod artystycznym kierownictwem Ashley Wheater, The Joffrey Ballet zaprezentuje dwa premierowe spektakle, stworzone specjalnie na tę okazję:

  • „Second Nature” – nowatorska choreografia Amy Hall Garner, inspirowana Sinfoniettą nr 1 Coleridge-Taylora Perkinsona. Dynamiczny, pełen ekspresji taniec bada relację między człowiekiem a naturą, wykorzystując nowatorski język ruchu.
  • „Les Bœufoons” – wizualnie spektakularny i pełen energii utwór Nicolasa Blanca, oparty na muzyce „Le Bœuf sur le toit” Dariusa Milhauda. Oczekuj śmiałych, teatralnych form i choreografii, która zaskakuje na każdym kroku.


Chicago Symphony Orchestra

Połączenie mistrzowskiego kunsztu i innowacyjności

To niezwykłe wydarzenie podkreśla artystyczną synergię między dwiema prestiżowymi instytucjami, oferując publiczności niepowtarzalne doświadczenie. CSO i The Joffrey Ballet łączą tradycję z nowoczesnością, technikę z emocją i muzykę z ruchem, tworząc widowisko, które zachwyci zarówno koneserów sztuki, jak i nowych odbiorców.

Nie przegap tej wyjątkowej fuzji dźwięku i ruchu! Bilety oraz szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz tutaj.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Chicago Symphony Orchestra, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu

12:58 PM