Połącz się z nami

NEWS Florida

Nowe dowody przeciwko Kosowskiemu. Zwłok prawnika nadal nie znaleziono

Opublikowano

dnia

Prokuratorzy twierdzą, że chirurg plastyczny z powiatu Pinellas, dr Tomasz Kosowski, mógł planować skrzywdzenie lub zabicie prawnika przez kilka dni, zanim pojawił się w Blanchard Law w Largo w dniu 21 marca 2023 r., zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach złożonych w sądzie powiatu Pinellas.

Dr Tomasz Kosowski siedzi w więzieniu, oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Jego rzekoma ofiara, adwokat Steven Cozzi, nie została odnaleziona. O aresztowaniu chirurga z Tarpon Springs pisaliśmy 28 marca.

Dla śledczych sprawa rozpoczęła się tuż przed południem we wtorek 21 marca. Ale wkrótce dowiedzieli się, że wydarzenia poprzedzające ten dzień sięgają co najmniej stycznia, a Kosowski mógł planować swoje działania już 14 marca.

Funkcjonariusze z Departamentu Policji Largo przybyli do Blanchard Law, PA, przy 1501-B. S Belcher Road, 21 marca o godzinie 11:46AM. Kancelaria adwokacka Blanchard dzieli budynek z innymi biurami, mając części wspólne, w tym łazienkę i garderobę.

Jake Blanchard zadzwonił na policję, aby zgłosić, że jego pracownik, Steven Cozzi, poszedł do toalety około 9:50AM i nie wrócił do swojego biurka, gdzie zostawił klucze, portfel, telefon komórkowy, służbowy laptop i tablet. Jego samochód wciąż stał na parkingu.

Blanchard znalazł krew we wspólnej łazience. Powiedział również policji, że Cozzi był umówiony na wirtualne przesłuchanie z Kosowskim o 10:30AM. Kosowski pozwał swojego byłego pracodawcę, a Blanchard Law reprezentuje część oskarżonych.

Funkcjonariusze sprawdzili cały budynek i lokalne szpitale, ale nie znaleźli żadnych tropów. Kancelaria nie ma kamer monitorujących wewnątrz budynku, jednak kamery na zewnątrz budynku nie pokazały aby Cozzi wychodził.

Dowód: nagranie z monitoringu przy wejściu do budynku

Policja przejrzała nagranie z monitoringu z ranka tego dnia. O 8:32 rano zobaczyli szarą Toyotę Tundra wjeżdżającą na parking. O 8:34 mężczyzna w dżinsach, białej koszuli z długimi rękawami, czarnych rękawiczkach i z  plecakiem przeszedł z parkingu do głównego wejścia do kancelarii.

Mężczyzna niósł na ramieniu duże pudło. Otworzył drzwi do głównego wejścia i wszedł do holu budynku, jak wynika z dokumentów.

O godzinie 8.37 Cozzi wszedł do budynku.

O godzinie 10:22AM mężczyzna w dżinsach, niebieskiej koszuli z krótkimi rękawami, plecaku i białej masce chirurgicznej wyszedł z głównego wejścia do kancelarii, szarpiąc i ciągnąc coś, co wyglądało na mały wózek na kołach z dużym obciążeniem.

Zawartość wózka przykryto czerwonym lub pomarańczowym kocem. Mężczyzna wyjechał nim na parking i zniknął z pola widzenia kamer monitoringu.

Jake Blanchard potwierdził, że mężczyzna na filmie to nie jest Steven Cozzi.

O godzinie 11:05AM ten sam mężczyzna przestawił wózek na parking i ponownie zniknął z pola widzenia kamery.

O 11:15AM mężczyzna, teraz ubrany w szarą koszulę i dżinsy, przeszedł z parkingu do północno-zachodniego narożnika budynku i spojrzał w stronę głównego wejścia do kancelarii, po czym odwrócił się i poszedł na zachód w stronę parkingu.

Minutę później z parkingu wyjechał szary pickup. Policja powiedziała, że czerwona lub pomarańczowa torba znajdowała się z tyłu ciężarówki.

Przesłuchanie, które miało się rozpocząć o 10:30AM, dotyczyło sprawy cywilnej z udziałem Tomasza Kosowskiego, który występował jako powód. Inny prawnik, który był na przesłuchaniu w czasie telekonferencji, poinformował, że Kosowski dzwonił i rozmawiał między 10:30AM a 11.00AM.

Dowód: ślady w łazience

W łazience policja znalazła coś, co wyglądało na krew rozmazaną na zewnętrznej stronie drzwi, na zewnętrznej stronie muszli klozetowej i krople w jednym boksie. Śledczy powiedzieli, że zauważyli również ciemną ciecz na podłodze boksu, która została wysuszona i rozmazana okrężnymi ruchami.

Policja poinformowała, że pomieszczenie pachniało środkami czyszczącymi, a wygląd był zgodny z próbami zmycia krwi z podłogi.

Jak wynika z dokumentów, odcisk palca znajdujący się na drzwiach szafy narzędziowej został później zidentyfikowany jako należący do Kosowskiego.

Dowód: podejrzany mężczyzna w schowku

Tymczasem policja przekazała, że pracownik innej firmy znajdującej się wewnątrz budynku zgłosił podejrzany incydent zaledwie tydzień przed zniknięciem Stevena Cozzi.

Jak wynika z dokumentów sądowych, 14 marca pracownik wszedł do pomieszczenia gospodarczego, które dzieli ścianę z męską toaletą i napotkał mężczyznę ukrywającego się za drzwiami w ciemnym pokoju. Miał na sobie dżinsy, luźną koszulkę i chirurgiczną maskę na twarz.

Mężczyzna powiedział pracownikowi, że jest tam z powodu przerwy w dostawie prądu i wyszedł z pokoju. Pracownik powiedział detektywom, że widział, jak mężczyzna odjeżdżał ciężarówką, która prawdopodobnie była Toyotą Tundra. Pracownik zauważył, że ciężarówka miała żółtą tablicę rejestracyjną, prawdopodobnie z New Jersey.

Nagranie z monitoringu pokazało, że ciężarówka z incydentu z 21 marca i 14 marca wydaje się być tą samą ciężarówką.

Dowód: incydent z 26 stycznia

Blanchard powiedział detektywom, że 26 stycznia Cozzi i Kosowski wzięli udział w zeznaniu w biurze Blanchard Law i stało się ono „werbalnie kontrowersyjne”. Po zeznaniu Kosowski skonfrontował się z Cozzim w męskiej toalecie i ponownie, zanim Kosowski opuścił lokal.

Dowód: nagranie samochodu

Po tym, jak szara Toyota Tundra wyjechała z Blanchard Law, nagranie z monitoringu z Circle K zlokalizowanego na South Belcher Road pokazało autobus PSTA w pobliżu pojazdu. Wideo z autobusu ze znacznikiem czasu 11:24AM pokazywało dużą pomarańczową lub czerwoną torbę lub pojemnik z tyłu podejrzanego pojazdu.

Nagranie z kamery monitorującej w pobliżu domu Kosowskiego przy Seaview Drive w Tarpon Springs uchwyciło Toyotę Tundrę o godzinie 11:51. Wewnątrz skrzyni ciężarówki pojawił się wózek, a jego zawartość była przykryta czerwonym lub pomarańczowym kocem.

Z dokumentów sądowych wynika, że kamera uchwyciła coś, co wyglądało jak ludzkie ciało w ciężarówce.

Przez kilka godzin nie było widać osoby obserwowanej na nagraniu z monitoringu kancelarii. Ciężarówka pozostała w domu w Tarpon Springs.

Następnie, o 4:48PM, nagranie z monitoringu z domu sąsiada pokazuje, jak czerwona Toyota Corolla – zarejestrowana na Kosowskiego, odjeżdża. Trzy minuty później czerwony samochód wrócił. Siedem minut później znowu odjechał.

Czytnik tablic rejestracyjnych przy 52195 Tamiami Trail East w Ochopee, cztery godziny jazdy na południe od Tarpon Springs, uchwycił czerwoną Toyotę Corollę kierującą się na południe 21 marca, tego samego dnia, w którym zniknął Cozzi.

Dowód: krew i inne fizyczne dowody w domu Kosowskiego

Dwa dni później śledczy uzyskali nakaz przeszukania domu Kosowskiego. W garażu znaleźli Toyotę Tundrę. Znaleźli także krew w skrzyni ciężarówki i na podłodze, mówią dokumenty.

W domu nie było Toyoty Corolli, ani ubrania noszonego przez osobę widzianą na kamerach monitoringu w Blanchard Law, ani pomarańczowo-czerwonego koca.

Nie znaleźli też ciała ani szczątków ludzkich.

Aresztowanie Kosowskiego

W sobotę 25 marca policja zatrzymała Kosowskiego, gdy jechał swoją czerwoną Toyotą Corollą w powiecie Pinellas. Wydano nakaz przeszukania samochodu.

Śledczy znaleźli: iPhone’a, telefon na kartę, kamizelkę balistyczną, dwa komplety rękawiczek, maskę chirurgiczną, kontroler ukrywania tablic rejestracyjnych, kilka pistoletów, siatkę na włosy, gąbki, laptopa i iPada, 282 120 dolarów w gotówce, z czego część była w paczkach po 10 000 dolarów, scyzoryk, środki uspokajające oraz inne „maski, broń [i] narzędzia”.

Z oświadczenia o aresztowaniu Kosowskiego wynika, że w samochodzie znajdowały się również kastety, paralizator, taśma klejąca i strzykawki.

Kosowski został aresztowany i oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Odmówiono mu zwolnienia za kaucją.

27 marca biuro szeryfa powiatu Pinellas złożyło tymczasowy „risk protection order”, który został zatwierdzony przez sędziego. Nakazał on Kosowskiemu oddać całą broń i amunicję. Nakaz zabrania osobie, która może stanowić zagrożenie dla siebie lub innych, posiadania broni palnej lub amunicji.

Według akt detektywi uważają, że Kosowski miał w swoim domu 100 pistoletów, 100 karabinów, 1000 naboi do karabinów i 1000 nabojów do pistoletów.

Akta sądowe wskazują, że istnieją dowody na to, że Kosowski może być chory psychicznie, dopuszczał się aktów przemocy i groził użyciem broni przeciwko sobie lub innym.

Sędzia zdecyduje, czy tymczasowy „risk protection order” stanie się ostateczny 5 kwietnia o godzinie 11:00AM.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Police Department, blanchard law

NEWS Florida

Uwaga na baterie litowo-jonowe, zwłaszcza jak nadejdzie huragan

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawodawcy Florydy chcą stworzyć nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące akumulatorów litowo-jonowych, gdy stan wkracza w sezon huraganów. Huragan Ian spowodował wiele niebezpiecznych pożarów akumulatorów w pojazdach elektrycznych.

Huragan Ian spowodował pożar 20 samochodów elektrycznych po zalaniu ich słoną wodą, stwarzając zagrożenie dla służb ratowniczych. Baterie litowo-jonowe znajdują się w wielu przedmiotach używanych na co dzień, od telefonów komórkowych po laptopy, a także hulajnogi i samochody elektryczne.

Niebezpieczeństwo związane z samymi akumulatorami litowo-jonowymi polega na tym, że w małym opakowaniu znajduje się duża moc. A kiedy ta energia zostaje uwolniona uwolniona też zostaje ogromna ilość ciepła, według Roba Herrina, specjalisty ds. bezpieczeństwa publicznego i szefa Straży Pożarnej Powiatu Hillsborough.

Baterie są przyczyną coraz większej liczby pożarów – palą się szybko, trudno je ugasić, a nawet mogą prowadzić do eksplozji.

W czwartek Dyrektor Finansowy Florydy, Jimmy Patronis, ogłosił plany wprowadzenia nowych zasad bezpieczeństwa dotyczących akumulatorów litowo-jonowych. W ich opracowanie zostaną zaangażowani producenci pojazdów elektrycznych, akumulatorów litowo-jonowych, specjaliści recyklingu i firmy technologiczne.

Zasady te mają na uwadze właścicieli pojazdów elektrycznych, zwłaszcza tych mieszkających w społecznościach przybrzeżnych.

W środę Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę dotyczącą standardów bezpieczeństwa baterii litowo-jonowych, która trafiła do Senatu USA.

Strażacy przypominają, aby nie wyrzucać zużytych baterii do śmieci, ale oddać je do pobliskiego wyznaczonego, bezpiecznego składowiska.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Tiana’s Bayou Adventure rusza w czerwcu w Walt Disney World w Orlando

Opublikowano

dnia

Autor:

Disney zaprasza gości do zabawy na nowej atrakcji, Tiana’s Bayou Adventure w Walt Disney World. Przejażdżka, która wcześniej nosiła nazwę Splash Mountain, rozpocznie się 28 czerwca w Orlando’s Magic Kingdom i zabierze gości w „muzyczną przygodę”, ogłosił w niedzielę Disney.

Jak wynika z komunikatu prasowego, w nowej atrakcji znajdują się dziesiątki figurek Audio-Animatronics, ścieżka dźwiękowa i uroczystość, podczas której wszyscy są mile widziani. Do księżniczki Tiany z filmu „Księżniczka i żaba” z 2009 roku dołączą postacie Mama Odie, Louis i „urocze stworzenia” grające na instrumentach muzycznych.

„Ich porywająca stylizacja zamieni Bayou w imprezę z muzyką Zydeco, Rara i muzyką afro-kubańską autentyczną dla regionu Nowego Orleanu” – zapowiedział Disney.

Członkowie z Florydy, posiadacze karnetów rocznych i kwalifikujący się członkowie Disney Vacation Club będą mogli jako pierwsi skorzystać z nowej atrakcji.

Według Thrill Data, która monitoruje czas oczekiwania w parkach tematycznych, Splash Mountain pobiła rekord parku Walta Disneya w ostatnim dniu funkcjonowania w styczniu 2023 r. Fani czekali aż 220 minut, czyli prawie cztery godziny, na kolejną przejażdżkę.

Słynna przejażdżka wodna ze stromym spadkiem spotkała się z krytyką w mediach społecznościowych, ponieważ przedstawia postacie i muzykę z filmu animowanego „Song of the South” z 1946 r., który został oskarżony o wykorzystywanie rasistowskich motywów na temat Południa po wojnie secesyjnej.

Pomimo tego sprzeciwu kolejka otwarta w 1992 roku przez dziesięciolecia była jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Disneya.

Disneyland Park w Kalifornii również otrzyma w tym roku własną wersję Tiana’s Bayou Adventure, chociaż dokładna data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Walt Disney World
Czytaj dalej

NEWS Florida

8 osób zginęło w katastrofie autobusu na Florydzie. 40 jest rannych

Opublikowano

dnia

Autor:

W wypadku, do którego doszło we wtorek rano w powiecie Marion, zginęło 8 osób a około 40 zostało rannych, w tym niektórzy ciężko. Dawny autobus szkolny, przewożący 53 pracowników rolnych, jechał w kierunku zachodnim drogą SR-40. Wkrótce po godzinie 6:30AM zderzył się z ciężarówką i wypadł z drogi na obrzeżach Dunnellon.

Jak poinformowała Florida Highway Patrol, do wypadku doszło gdy były autobus szkolny International z 2010 roku, zderzył się z pick-upem Ford Ranger z 2001 r. jadącą na wschód drogą SR-40.

Po zderzeniu autobus wypadł z jezdni przez pobliski płot, uderzył w drzewo i przewrócił się.

Około 40 osób rannych w wypadku, w tym kierowca pick-upa, zostało przewiezionych do szpitala AdventHealth w Ocala. Niektóre z nich są w bardzo poważnym stanie i istnieje prawdopodobieństwo, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczy osiem.

Pracownicy – imigranci jechali zbierać melony w Cannon Farms w Dunnellon, małej społeczności rolniczej położonej około godziny jazdy na południe od Gainesville. Juan Sabines z konsulatu Meksyku na Florydzie przekazał, że wszystkie ofiary śmiertelne pochodziły z Meksyku i tymczasowo przebywały w USA na podstawie wiz pracowniczych.

Według Florida Highway Patrol, w związku z wypadkiem został aresztowany kierowca autobusu, 41-letni Bryan Maclean Howard, któremu postawiono osiem zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci podczas jazdy pod wpływem.

Z danych stanowych wynika, że był już wcześniej aresztowany za prowadzenie pojazdu z zawieszonym prawem jazdy, ucieczkę z miejsca wypadku i posiadanie marihuany.

Bryan Maclean Howard

Farmworker Association of Florida organizuje zbiórkę na platformie GoFundMe dla rolników i rodzin, które ucierpiały w wyniku tego tragicznego wypadku

 
Źródło: fox13
Foto: Marion County Fire Rescue
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu