Połącz się z nami

NEWS Florida

Nowe dowody przeciwko Kosowskiemu. Zwłok prawnika nadal nie znaleziono

Opublikowano

dnia

Prokuratorzy twierdzą, że chirurg plastyczny z powiatu Pinellas, dr Tomasz Kosowski, mógł planować skrzywdzenie lub zabicie prawnika przez kilka dni, zanim pojawił się w Blanchard Law w Largo w dniu 21 marca 2023 r., zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach złożonych w sądzie powiatu Pinellas.

Dr Tomasz Kosowski siedzi w więzieniu, oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Jego rzekoma ofiara, adwokat Steven Cozzi, nie została odnaleziona. O aresztowaniu chirurga z Tarpon Springs pisaliśmy 28 marca.

Dla śledczych sprawa rozpoczęła się tuż przed południem we wtorek 21 marca. Ale wkrótce dowiedzieli się, że wydarzenia poprzedzające ten dzień sięgają co najmniej stycznia, a Kosowski mógł planować swoje działania już 14 marca.

Funkcjonariusze z Departamentu Policji Largo przybyli do Blanchard Law, PA, przy 1501-B. S Belcher Road, 21 marca o godzinie 11:46AM. Kancelaria adwokacka Blanchard dzieli budynek z innymi biurami, mając części wspólne, w tym łazienkę i garderobę.

Jake Blanchard zadzwonił na policję, aby zgłosić, że jego pracownik, Steven Cozzi, poszedł do toalety około 9:50AM i nie wrócił do swojego biurka, gdzie zostawił klucze, portfel, telefon komórkowy, służbowy laptop i tablet. Jego samochód wciąż stał na parkingu.

Blanchard znalazł krew we wspólnej łazience. Powiedział również policji, że Cozzi był umówiony na wirtualne przesłuchanie z Kosowskim o 10:30AM. Kosowski pozwał swojego byłego pracodawcę, a Blanchard Law reprezentuje część oskarżonych.

Funkcjonariusze sprawdzili cały budynek i lokalne szpitale, ale nie znaleźli żadnych tropów. Kancelaria nie ma kamer monitorujących wewnątrz budynku, jednak kamery na zewnątrz budynku nie pokazały aby Cozzi wychodził.

Dowód: nagranie z monitoringu przy wejściu do budynku

Policja przejrzała nagranie z monitoringu z ranka tego dnia. O 8:32 rano zobaczyli szarą Toyotę Tundra wjeżdżającą na parking. O 8:34 mężczyzna w dżinsach, białej koszuli z długimi rękawami, czarnych rękawiczkach i z  plecakiem przeszedł z parkingu do głównego wejścia do kancelarii.

Mężczyzna niósł na ramieniu duże pudło. Otworzył drzwi do głównego wejścia i wszedł do holu budynku, jak wynika z dokumentów.

O godzinie 8.37 Cozzi wszedł do budynku.

O godzinie 10:22AM mężczyzna w dżinsach, niebieskiej koszuli z krótkimi rękawami, plecaku i białej masce chirurgicznej wyszedł z głównego wejścia do kancelarii, szarpiąc i ciągnąc coś, co wyglądało na mały wózek na kołach z dużym obciążeniem.

Zawartość wózka przykryto czerwonym lub pomarańczowym kocem. Mężczyzna wyjechał nim na parking i zniknął z pola widzenia kamer monitoringu.

Jake Blanchard potwierdził, że mężczyzna na filmie to nie jest Steven Cozzi.

O godzinie 11:05AM ten sam mężczyzna przestawił wózek na parking i ponownie zniknął z pola widzenia kamery.

O 11:15AM mężczyzna, teraz ubrany w szarą koszulę i dżinsy, przeszedł z parkingu do północno-zachodniego narożnika budynku i spojrzał w stronę głównego wejścia do kancelarii, po czym odwrócił się i poszedł na zachód w stronę parkingu.

Minutę później z parkingu wyjechał szary pickup. Policja powiedziała, że czerwona lub pomarańczowa torba znajdowała się z tyłu ciężarówki.

Przesłuchanie, które miało się rozpocząć o 10:30AM, dotyczyło sprawy cywilnej z udziałem Tomasza Kosowskiego, który występował jako powód. Inny prawnik, który był na przesłuchaniu w czasie telekonferencji, poinformował, że Kosowski dzwonił i rozmawiał między 10:30AM a 11.00AM.

Dowód: ślady w łazience

W łazience policja znalazła coś, co wyglądało na krew rozmazaną na zewnętrznej stronie drzwi, na zewnętrznej stronie muszli klozetowej i krople w jednym boksie. Śledczy powiedzieli, że zauważyli również ciemną ciecz na podłodze boksu, która została wysuszona i rozmazana okrężnymi ruchami.

Policja poinformowała, że pomieszczenie pachniało środkami czyszczącymi, a wygląd był zgodny z próbami zmycia krwi z podłogi.

Jak wynika z dokumentów, odcisk palca znajdujący się na drzwiach szafy narzędziowej został później zidentyfikowany jako należący do Kosowskiego.

Dowód: podejrzany mężczyzna w schowku

Tymczasem policja przekazała, że pracownik innej firmy znajdującej się wewnątrz budynku zgłosił podejrzany incydent zaledwie tydzień przed zniknięciem Stevena Cozzi.

Jak wynika z dokumentów sądowych, 14 marca pracownik wszedł do pomieszczenia gospodarczego, które dzieli ścianę z męską toaletą i napotkał mężczyznę ukrywającego się za drzwiami w ciemnym pokoju. Miał na sobie dżinsy, luźną koszulkę i chirurgiczną maskę na twarz.

Mężczyzna powiedział pracownikowi, że jest tam z powodu przerwy w dostawie prądu i wyszedł z pokoju. Pracownik powiedział detektywom, że widział, jak mężczyzna odjeżdżał ciężarówką, która prawdopodobnie była Toyotą Tundra. Pracownik zauważył, że ciężarówka miała żółtą tablicę rejestracyjną, prawdopodobnie z New Jersey.

Nagranie z monitoringu pokazało, że ciężarówka z incydentu z 21 marca i 14 marca wydaje się być tą samą ciężarówką.

Dowód: incydent z 26 stycznia

Blanchard powiedział detektywom, że 26 stycznia Cozzi i Kosowski wzięli udział w zeznaniu w biurze Blanchard Law i stało się ono „werbalnie kontrowersyjne”. Po zeznaniu Kosowski skonfrontował się z Cozzim w męskiej toalecie i ponownie, zanim Kosowski opuścił lokal.

Dowód: nagranie samochodu

Po tym, jak szara Toyota Tundra wyjechała z Blanchard Law, nagranie z monitoringu z Circle K zlokalizowanego na South Belcher Road pokazało autobus PSTA w pobliżu pojazdu. Wideo z autobusu ze znacznikiem czasu 11:24AM pokazywało dużą pomarańczową lub czerwoną torbę lub pojemnik z tyłu podejrzanego pojazdu.

Nagranie z kamery monitorującej w pobliżu domu Kosowskiego przy Seaview Drive w Tarpon Springs uchwyciło Toyotę Tundrę o godzinie 11:51. Wewnątrz skrzyni ciężarówki pojawił się wózek, a jego zawartość była przykryta czerwonym lub pomarańczowym kocem.

Z dokumentów sądowych wynika, że kamera uchwyciła coś, co wyglądało jak ludzkie ciało w ciężarówce.

Przez kilka godzin nie było widać osoby obserwowanej na nagraniu z monitoringu kancelarii. Ciężarówka pozostała w domu w Tarpon Springs.

Następnie, o 4:48PM, nagranie z monitoringu z domu sąsiada pokazuje, jak czerwona Toyota Corolla – zarejestrowana na Kosowskiego, odjeżdża. Trzy minuty później czerwony samochód wrócił. Siedem minut później znowu odjechał.

Czytnik tablic rejestracyjnych przy 52195 Tamiami Trail East w Ochopee, cztery godziny jazdy na południe od Tarpon Springs, uchwycił czerwoną Toyotę Corollę kierującą się na południe 21 marca, tego samego dnia, w którym zniknął Cozzi.

Dowód: krew i inne fizyczne dowody w domu Kosowskiego

Dwa dni później śledczy uzyskali nakaz przeszukania domu Kosowskiego. W garażu znaleźli Toyotę Tundrę. Znaleźli także krew w skrzyni ciężarówki i na podłodze, mówią dokumenty.

W domu nie było Toyoty Corolli, ani ubrania noszonego przez osobę widzianą na kamerach monitoringu w Blanchard Law, ani pomarańczowo-czerwonego koca.

Nie znaleźli też ciała ani szczątków ludzkich.

Aresztowanie Kosowskiego

W sobotę 25 marca policja zatrzymała Kosowskiego, gdy jechał swoją czerwoną Toyotą Corollą w powiecie Pinellas. Wydano nakaz przeszukania samochodu.

Śledczy znaleźli: iPhone’a, telefon na kartę, kamizelkę balistyczną, dwa komplety rękawiczek, maskę chirurgiczną, kontroler ukrywania tablic rejestracyjnych, kilka pistoletów, siatkę na włosy, gąbki, laptopa i iPada, 282 120 dolarów w gotówce, z czego część była w paczkach po 10 000 dolarów, scyzoryk, środki uspokajające oraz inne „maski, broń [i] narzędzia”.

Z oświadczenia o aresztowaniu Kosowskiego wynika, że w samochodzie znajdowały się również kastety, paralizator, taśma klejąca i strzykawki.

Kosowski został aresztowany i oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Odmówiono mu zwolnienia za kaucją.

27 marca biuro szeryfa powiatu Pinellas złożyło tymczasowy „risk protection order”, który został zatwierdzony przez sędziego. Nakazał on Kosowskiemu oddać całą broń i amunicję. Nakaz zabrania osobie, która może stanowić zagrożenie dla siebie lub innych, posiadania broni palnej lub amunicji.

Według akt detektywi uważają, że Kosowski miał w swoim domu 100 pistoletów, 100 karabinów, 1000 naboi do karabinów i 1000 nabojów do pistoletów.

Akta sądowe wskazują, że istnieją dowody na to, że Kosowski może być chory psychicznie, dopuszczał się aktów przemocy i groził użyciem broni przeciwko sobie lub innym.

Sędzia zdecyduje, czy tymczasowy „risk protection order” stanie się ostateczny 5 kwietnia o godzinie 11:00AM.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Police Department, blanchard law

NEWS Florida

Urządzenia tłumiące fale ochronią most Skyway przed erozją powodowaną falami

Opublikowano

dnia

Autor:

Wystające lekko z wody trójkątne piramidy, znane jako urządzenia tłumiące fale – Wave Attenuation Devices, utworzą zaporę chroniącą most Skyway przed niszczycielskim działaniem morza. Setki z nich można zobaczyć wzdłuż południowej strony I-275 w pobliżu przystani rybackiej Skyway.

Charakterystyczny kształt piramid pomaga odbijać energię fal, gdy pojawia się fala sztormowa lub jakikolwiek rodzaj fal, tłumaczy Brent Setchell, inżynier z Departamentu Transportu Florydy (FDOT).

Piramidy, znane również jako urządzenia tłumiące fale, są wykonane z włókien i wzmocnione betonem. Mają chronić drogę przed erozją. Obecnie 844 takie urządzenia są instalowane w dwóch różnych miejscach poza południową strefą odpoczynku i wzdłuż kanału dostępowego przy przystani rybackiej Skyway.

FDOT poinformował, że projekt o wartości 6,3 miliona dolarów przynosi także korzyści środowisku – od ochrony wzrostu trawy morskiej po przyciąganie stworzeń morskich.

Otwory w piramidach pozwalają rybom dostać się do środka i będą mieć tu bezpieczne schronienie, a skorupiaki będą mogły się przyczepić na zewnątrz, zapewniając wyjątkową strukturę siedliska, co w efekcie stworzy coś na kształt naturalnej rafy w wodzie i zwiększy bogactwo gatunków dzikich zwierząt.

Konstrukcje betonowe pozostaną widoczne z drogi i wody. Zostaną również zainstalowane znaki ostrzegające żeglarzy o ich lokalizacji. Budowa powinna zakończyć się do końca lata, w zależności od pogody.

Urządzenia tłumiące fale są ważne dla połączenia z zatoką Tampa. Skyway to kluczowy korytarz transportowy między Manatee a powiatem Pinellas.

Istnieją dwa takie projekty już zainstalowane w rejonie Tampa Bay – jeden w EG Simmons Park w Ruskin, a drugi w Sunken Island w Hillsborough Bay.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Fun Spot America świętuje swoje 25. urodziny, złap bilety ze zniżką do parków rozrywki

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby uczcić swoje 25. urodziny, Fun Spot America będzie sprzedawać bilety jednodniowe za 25 USD w dniu 10 czerwca od północy do 2:00PM, zgodnie z informacja umieszczoną na stronie internetowej firmy. Zwykłe karnety jednodniowe zazwyczaj kosztują 60 USD.

Posiadacze karnetu Fun Spot będą mogli kupić bilety ze zniżką 24 godziny przed innymi gośćmi. Kod promocyjny z linkiem zostanie wysłany e-mailem do posiadaczy przepustek, zgodnie ze stroną internetową Fun Spot.

Podczas jednej transakcji można kupić do 10 biletów, które nie muszą być wykorzystane od razu. Ich ważność wygaśnie dopiero 9 czerwca 2024 r.

Bilety można wykorzystać we wszystkich lokalizacjach Fun Spot, w tym w Orlando i Kissimmee na Florydzie.

Parki rozrywki Fun Spot America są znane z jedynych w swoim rodzaju opatentowanych w USA torów gokartowych i jedynej drewnianej kolejki górskiej w Orlando – White Lightning.

Oferują dreszczyk emocji dla całej rodziny i dla wszystkich grup wiekowych, oraz bezpłatny parking.

Na stronie fun-spot.com można uzyskać dodatkowe informacje.

 

Źródło: fox35orlado
Foto: YouTube, Fun Spot America
Czytaj dalej

NEWS Florida

1,44 miliona Kanadyjczyków odwiedziło Florydę w pierwszym kwartale 2023 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Podróże na Florydę z Kanady prawie wróciły do poziomu sprzed pandemii, ale według urzędników ds. turystyki kwestie wizowe nadal komplikują starania o przyciągnięcie innych zagranicznych gości. Agencja marketingu turystycznego Visit Florida poinformowała we wtorek, że stan odwiedziło około 1,44 miliona Kanadyjczyków w pierwszym kwartale 2023 roku.

Po zniesieniu ograniczeń dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 na granicy kanadyjsko-amerykańskiej liczba odwiedzających w pierwszym kwartale wzrosła z szacunkowych 488 000 kanadyjskich odwiedzających w pierwszym kwartale 2022 r.

Stan przyciągnął 1,446 mln Kanadyjczyków w pierwszym kwartale 2019 r., ostatnim pełnym roku przed pandemią COVID-19. W pierwszym kwartale 2020 r., kiedy pandemia dopiero zaczęła powodować ogromne zakłócenia w branży turystycznej, Florydę odwiedziło 1,371 miliona ludzi z Kanady.

Kanada jest tradycyjnie głównym obcym krajem, którego mieszkańcy odwiedzają Florydę, z całoroczną liczbą przekraczającą 4 miliony w 2019 roku.

Tymczasem prezes i dyrektor generalny Visit Florida, Dana Young, obwinia „absurdalny” czas oczekiwania na wizę, z którym borykają się głównie osoby ubiegające się o nią po raz pierwszy, za powstrzymywanie turystyki z kilku kluczowych rynków międzynarodowych.

Na przykład strona internetowa Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu USA podała we wtorek, że czas oczekiwania w Bogocie w Kolumbii na spotkanie w sprawie wizy nieimigracyjnej wynosił 801 dni. W Mexico City było to 737 dni. W Rio De Janeiro było to 477 dni. Mieszkańcy Londynu musieli czekać 90 dni. W Paryżu było to 180 dni.

Zaległości przypisuje się, przynajmniej częściowo, brakom kadrowym w ambasadach.

Administracja Bidena zniosła wymagania dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dla podróżujących samolotami z zagranicy 11 maja, tego samego dnia, w którym zakończył się stan zagrożenia zdrowia publicznego związany z COVID-19.

Floryda przyciągnęła szacunkowo 1,8 miliona zagranicznych gości w pierwszych trzech miesiącach tego roku, co stanowi 36-procentowy wzrost w stosunku do 2022 roku, ale spadek w porównaniu z 2,276 milionami gości, którzy przybyli do stanu w pierwszym kwartale 2019 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Visit Florida szacuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. stan odwiedziło rekordowe 37,9 mln osób. W porównaniu z 35,528 mln w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Odwiedzający mieszkańcy z innych stanów nadal napędzają wzrost turystyki.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/QunicaStudio/ frankpetersAlessandro Biascioli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu