Połącz się z nami

News USA

Nastolatek zmarł, ponieważ defibrylator w samolocie nie działał. Matka pozywa American Airlines

Opublikowano

dnia

Mieszkanka Nowego Jorku twierdzi, że jej syn zmarł po zatrzymaniu akcji serca podczas lotu American Airlines na Florydę. Kevin Greenidge był pasażerem podróżującym z San Pedro Sula w Hondurasie do Miami w dniu 4 czerwca 2022 r., kiedy stracił przytomność a akcja ratowania nie powiodła się. Jego matka oskarża linie lotnicze o to, że automatyczny defibrylator na pokładzie samolotu nie został naładowany.

Melissa Arzu złożyła pozew w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku.

W pozwie stwierdzono, że śmierć nastolatka była spowodowana zaniedbaniem i lekkomyślnością linii American Airlines, jego agentów i pracowników, którzy nie upewnili się, że automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajdujący się na pokładzie samolotu jest naładowany i działa.

Oskarża również American Airlines o nieprzeszkolenie swoich pracowników w zakresie podstawowych technik resuscytacji oraz pozwolenie na wyczerpanie mobilnego zestawu baterii, używanego w przypadku braku zasilania, co spowodowało, że defibrylator przestał działać.

Pozew domaga się odszkodowania i zapłaty honorariów adwokackich.

Odwołuje się do ustawy o pomocy medycznej w lotnictwie z 1998 r. Prawo wymaga od linii lotniczych posiadania defibrylatorów na pokładzie każdego samolotu a urządzenia te muszą być regularnie sprawdzane, aby zapewnić ich ciągłą przydatność do użytku i natychmiastową gotowość użycia.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Ceri Breeze

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej

News USA

Szybkie pociągi Brightline połączą Las Vegas z Los Angeles

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek rozpoczęły się prace na wartej 12 miliardów dolarów linii szybkiej kolei pasażerskiej między Las Vegas a obszarem Los Angeles. Urzędnicy prognozują, że do 2028 roku miliony osób będzie korzystać z nowoczesnych pociągów.

Brightline West, której siostrzana spółka obsługuje już szybkie pociągi między Miami a Orlando na Florydzie, zamierza ułożyć 218 mil nowego toru pomiędzy terminalem, który ma zostać zbudowany na południe od Las Vegas Strip a innym nowym obiektem w Rancho Cucamonga w Kalifornii.

Pociągi mają ruszyć z nowych peronów przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Los Angeles w 2028 r.

Celem Brightline jest także połączenie innych miast w USA, które są zbyt blisko siebie, aby loty między nimi miały sens, i zbyt daleko, aby ludzie decydowali się na jazdę samochodem.

Firma Brightline otrzymała wsparcie w wysokości 6,5 miliarda dolarów od administracji Bidena, w tym dotację o wartości 3 miliardów dolarów od federalnych funduszy infrastrukturalnych i zgodę na sprzedaż kolejnych obligacji zwolnionych z podatku o wartości 2,5 miliarda dolarów.

W 2020 r. firma uzyskała federalne zezwolenie na sprzedaż podobnych obligacji o wartości 1 miliarda dolarów.

Nowy projekt jest reklamowany jako pierwsza w kraju prawdziwa linia kolei pasażerskiej, zaprojektowana tak, aby osiągać prędkość 186 mph, porównywalną z prędkościami japońskich pociągów Shinkansen.

Trasa między Vegas a Los Angeles to w dużej mierze otwarta przestrzeń, bez dogodnej alternatywy dla autostrady I-15. Terminal Brightline w południowej Kalifornii będzie stanowić połączenie z koleją podmiejską do centrum Los Angeles.

Założenia projektu mówią, że pociągi o napędzie elektrycznym skrócą czterogodzinną podróż przez pustynię Mojave do nieco ponad dwóch godzin. Prognozy przewidują 11 milionów pasażerów w jedną stronę rocznie, czyli około 30 000 dziennie, przy cenach znacznie niższych od kosztów podróży lotniczych. W pociągach będą dostępne toalety, Wi-Fi, sprzedaż żywności i napojów oraz możliwość nadania bagażu.

Las Vegas

Las Vegas to popularny cel podróży mieszkańców południowej Kalifornii. Urzędnicy mają nadzieję, że linia kolejowa odciąży trasę I-15, gdzie kierowcy często stoją w wielokilometrowym korku, wracając do domu z weekendu w Las Vegas.

Obszar Las Vegas, liczący obecnie prawie 3 miliony mieszkańców, przyciąga rocznie ponad 40 milionów turystów. Ruch pasażerski na międzynarodowym lotnisku Harry Reid w 2023 r. osiągnął rekordowy poziom 57,6 mln osób.

Według Urzędu ds. Konwencji i Odwiedzających w Las Vegas w 2023 r. granicę stanu Kalifornia-Nevada na trasie I-15 przejeżdżało średnio ponad 44 000 samochodów dziennie.

Brightline Holdings z siedzibą na Florydzie obsługuje już linię z Miami do Orlando, na której pociągi osiągają prędkość do 125 mph. Planowane jest także przedłużenie trasy do Tampy.

Uruchomił usługę w 2018 roku i we wrześniu ubiegłego roku rozszerzył połączenie do międzynarodowego lotniska w Orlando. Oferuje 16 podróży w obie strony dziennie, a bilet w jedną stronę na odległość 235 mil kosztuje około 80 dolarów.

Inne szybkie pociągi w USA to Acela firmy Amtrak, która może osiągnąć prędkość do 250 mil na godzinę, dzieląc tory z usługami towarowymi i podmiejskimi między Bostonem a Waszyngtonem.

W ostatnich latach pojawiły się pomysły na połączenie innych miast USA szybkimi pociągami pasażerskimi, w tym z Dallas do Houston; z Atlanty do Charlotte w Północnej Karolinie; i Chicago do St. Louis. Większość projektów boryka się jednak z opóźnieniami.

W 2008 roku wyborcy w Kalifornii zatwierdzili proponowaną linię kolejową o długości 500 mil łączącą Los Angeles i San Francisco, jednak plan ten był nękany rosnącymi kosztami i sporami dotyczącymi trasy. Biznesplan kalifornijskiego urzędu kolei dużych prędkości na 2022 r. przewidywał, że koszt projektu wzrósł ponad trzykrotnie, do 105 miliardów dolarów.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/lucky-photographer/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu