Połącz się z nami

Kościół

Biskupi amerykańscy: operacje zmiany płci zakłócają fundamentalny porządek świata

Opublikowano

dnia

Biskupi amerykańscy wydali w poniedziałek oświadczenie zawierające moralne wskazówki dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej. Podkreślają w nich, że interwencje „zmieniające płeć” nie powinny być przeprowadzane, ponieważ nie szanują faktu, że Bóg stworzył każdą osobę jako jedność ciała i duszy. O moralnej stronie operacji zmiany płci mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oświadczenie z 20 marca, zatytułowane „Nota doktrynalna w sprawie moralnych ograniczeń technologicznej manipulacji ludzkim ciałem”, ma na celu, jak twierdzą biskupi, przedstawienie moralnych kryteriów dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej, które pozwolą rozeznać, które interwencje medyczne promują autentyczne dobro człowieka osoby i które są szkodliwe.

Biskupi powiedzieli, że opracowali oświadczenie w porozumieniu z etykami medycznymi, lekarzami, psychologami i teologami moralnymi.

Musimy zadać sobie pytanie, co powinniśmy robić, a czego nie. Nieodzownym kryterium przy dokonywaniu takich rozstrzygnięć jest fundamentalny porządek stworzonego świata. Nasze wykorzystanie technologii musi respektować ten porządek, napisał Komitet Doktryny Episkopatu USA.

Katolickiej służbie zdrowia nie wolno przeprowadzać interwencji chirurgicznych czy chemicznych, które mają na celu przekształcenie cech płciowych ciała ludzkiego na cechy płci przeciwnej ani brać udziału w opracowywaniu takich procedur.

Wg oświadczenia biskupów tylko stosując moralnie odpowiednie środki, pracownicy służby zdrowia okazują pełen szacunek dla godności każdej osoby ludzkiej.

Według biskupów istnieją dwa scenariusze, w których „interwencje technologiczne” mogą być moralnie uzasadnione: kiedy mają na celu naprawę defektu ciała lub poświęcenie części ciała dla dobra całości, jak ma to miejsce przy amputacji.

Tego rodzaju interwencje „szanują fundamentalny porządek i ostateczność właściwe osobie ludzkiej”.

Omawiając rosnącą popularność medycznych interwencji związanych z „zmianą płci”, biskupi zauważyli, że katolickie instytucje opieki zdrowotnej nie powinny brać udziału w tych interwencjach, ponieważ nie respektują „fundamentalnego porządku ludzkiego ciała” jako „zróżnicowanego płciowo”.

Biskupi zacytowali także słowa papieża Franciszka, które napisał w swojej encyklice Laudato Si’, dotyczące jedności ciała i duszy człowieka.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ IURII KRASILNIKOV/ Scharfsinn86

News USA

Dwóch starszych mężczyzn modliło się o życie nienarodzonych dzieci. Zostali brutalnie pobici

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Baltimore poszukuje mężczyzny, który jest oskarżony o atak i pobicie dwóch starszych działaczy pro-life, którzy modlili się przed kliniką aborcyjną Planned Parenthood w Baltimore 26 maja. O dramatycznym zdarzeniu pokazującym wciąż wielkie emocje związane z aborcją wśród Amerykanów, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Według świadków cytowanych w policyjnym raporcie, niezidentyfikowany podejrzany zaatakował 73-letniego i 80-letniego mężczyznę po wdaniu się w dyskusję z jednym z działaczy pro-life na temat aborcji.

W raporcie, powołując się na nagranie wideo z napaści, stwierdzono, że podejrzany rozmawiał z 80-letnim mężczyzną, odwrócił się od niego, a następnie odwrócił się i zaatakował go przewracając na dużą donicę.

Z raportu wynika, że drugi starszy działacz pro-life podbiegł, by pomóc ofierze.

W tym momencie podejrzany popchnął go na ziemię i uderzył go w twarz zaciśniętą pięścią, gdy mężczyzna leżał plecami na ziemi. Raport dodaje, że podejrzany wstał i kopnął drugiego mężczyznę w twarz „z ogromną siłą”, a następnie odszedł z miejsca zdarzenia.

Prezydent Baltimore County Right to Life, Jay Walton, zidentyfikował drugiego mężczyznę jako 73-letniego Marka Crosby’ego.

Z raportu policyjnego wynika, że zdiagnozowano u niego dużego krwiaka, krwawienie w komorze oka oraz ból głowy i szyi, ale jego stan jest stabilny.

Walton założył zbiórkę GoFundMe na pokrycie kosztów leczenia Crosby’ego z powodu poważnych obrażeń, jakich doznał.

Od wtorku od godziny 5.00PM GoFundMe zebrało ponad 40 000 $ z deklarowanego celu 10 000 $.

Z raportu policyjnego wynika, że podejrzany to biały mężczyzna, który w czasie rzekomej napaści miał na sobie szary T-shirt, niebieskie dżinsy i brązowe buty. Z raportu wynika, że mężczyzna miał brązowe włosy i pełną brodę.

 

Źródło: cna
Foto: GoFundMe, istock/TheaDesign/
Czytaj dalej

News Chicago

Weekend pod znakiem rodzinnych relacji z autorem książek, Jackiem Pulikowskim, w Lombard

Opublikowano

dnia

Autor:

Parafia Miłosierdzia Bożego w Lombard zaprasza na spotkania z dr. Jackiem Pulikowskim, pisarzem, wykładowcą katolickim i autorem wielu publikacji o tematyce rodzinnej. Spotkania odbędą się już w ten weekend, w dniach 2-4 czerwca.

Dr. inż. Jacek Pulikowski jest od wielu lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwo Rodzinne. Wraz z żoną jest założycielem i był wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej.

Przez dwie kadencje był świeckim konsultorem Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski (KEP), obecnie wraz z żoną są w Komisji Duszpasterstwa KEP. Oboje byli też audytorami na Synodzie Biskupów o Rodzinie w Rzymie w 2015 roku.

Jacek Pulikowski jest znany jako autor poczytnych książek i artykułów w licznych czasopismach katolickich oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych na tematy rodzinne (miłość, czystość, płciowość, ojcostwo, rodzicielstwo).

Wszystkie jego książki wznawiano w wielotysięcznych nakładach, a niektóre przetłumaczono na języki obce (angielski, niemiecki, rosyjski, łotewski, litewski, białoruski, ukraiński).

Dr inż. Jacek Pulikowski przez całe życie zawodowe był nauczycielem akademickim na uczelni technicznej – Politechnice Poznańskiej. Ponadto prowadził zajęcia na Podyplomowym Studium Rodziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Za swoją działalność dydaktyczną oraz na rzecz rodzin nagrodzony:

 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006);
 • Złotym Krzyżem Zasługi (2010);
 • medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis;
 • wyróżnieniem Amicus Matrimoniorum A.D. MMXIV, Świdnica (wraz z żoną);
 • Nagrodą im. Jerzego Ciesielskiego, Redakcja Źródła (2015);
 • medalem Fides et Ratio (wraz z żoną, 2015);

Spotkania z dr. Jackiem Pulikowskim, odbędą się w Parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard, przy 21W411 W Sunset Avenue, Lombard, IL 60148.

Harmonogram spotkań:

Piątek, 2 czerwca, 8.00PM

 1. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami ze świata?
 2. Komunikacja w małżeństwie

Sobota, 3 czerwca, 10.30AM Spotkanie dla Młodzieży  –

 1. Przystanek Lizbona
 2. Zakochanie i co dalej?
 3. Czystość jedyną drogą do szczęścia

Sobota, 3 czerwca, 7.00PM Spotkanie dla Dorosłych i Młodzieży studiującej –

 1. O większe szczęście małżeńskie i rodzinne
 2. Czy można dzisiaj dobrze wychować dzieci?

Niedziela, 4 czerwca, na każdej Mszy Św. o godzinie: 7.00AM, 9.00AM, 11.00AM, 1.00PM, 3.30PM, 7.00PM.

 1. Jak uchronić dzieci przed zagrożeniami ze świata

Niedziela, 4 czerwca, 8.00PM Spotkanie dla Młodzieży

 

Źródło: Parafia Miłosierdzia Bożego w Lombard
Foto: YouTube, asd Poznań

 

Czytaj dalej

News USA

Los Angeles Dodgers popierają antykatolicką grupę i planują chrześcijańskie wydarzenie równocześnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Los Angeles Dodgers ogłosili, że będą gospodarzami „Dnia Wiary Chrześcijańskiej i Rodziny” 30 lipca, mimo, że zespół uhonoruje antykatolicką grupę drag queen 16 czerwca. Wybitni katolicy a także miotacz MLB Trevor Williams, wezwali do bojkotu drużyny. O kontrowersyjnej decyzji Dodgersów mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W piątkowym tweecie zespół Dodgers zaprosili chrześcijan, aby zostali po meczu, aby świętować i uczestniczyć w dniu uwielbienia.

Miotacz Dodgers, Clayton Kershaw, również zaprosił chrześcijan do udziału, mówiąc: „Jesteśmy wdzięczni za możliwość rozmowy o Jezusie”. Obiecał, że „Dzień Wiary Chrześcijańskiej i Rodziny” (“Christian Faith & Family Day”) będzie większy i wspanialszy w porównaniu do tego jaki był przed czasem pandemii.

Ostatnie takie chrześcijańskie wydarzenie zorganizowane przez Dodgersów miało miejsce w 2019 roku.

Ale decyzja zespołu o jego przywróceniu zapadła pomimo, że klub poparł grupę „Sisters of Perpetual Indulgence”, co jest równoznaczne z poparciem dla antykatolicyzmu i antychrześcijańskiej nienawiści.

Wybitni katolicy w całym kraju, w tym miotacz Major League Baseball Trevor Williams, zganili Dodgersów za honorowanie grupy, która kpi z Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i katolicyzmu.

Kontrowersje wybuchły w zeszłym tygodniu po tym, jak zespół Dodgers ogłosił, że uhonorują „Sisters of Perpetual Indulgence”, grupę znaną z kpienia z katolicyzmu, podczas imprezy „Pride Night at Dodger Stadium” 16 czerwca. Mają jej wręczyć nagrodę „Community Hero Award” przed meczem z San Francisco Giants.

Narodowa grupa drag queen wykorzystuje katolickie obrazy i motywy religijne w protestach i przedstawieniach o charakterze seksualnym, aby zwiększyć świadomość i zbierać pieniądze na cele LGBTQ +.

Wykonawcy nazywają siebie zakonnicami i regularnie wykorzystują wizerunki Jezusa, Matki Boskiej i zakonnic.

Arcybiskup San Francisco, Salvatore Cordileone, potępił decyzję Dodgersów o przyznaniu grupie nagrody.

Po początkowej reakcji na ogłoszenie, Dodgers wyprosili grupę z zapowiedzianej uroczystości, tylko po to, by ponownie je zaprosić – tym razem z przeprosinami – kilka dni później.

W odpowiedzi biskup Robert Barron z diecezji Winona-Rochester wezwał do bojkotu Dodgersów.

W oficjalnym oświadczeniu wydanym 24 maja Archidiecezja Los Angeles potępiła decyzję Dodgersów o „uhonorowaniu grupy, która wyraźnie kpi z wiary katolickiej i lekceważy szczere i święte powołania naszych zakonnic, które są integralną częścią naszego Kościoła”.

CatholicVote ogłosiło w piątek, że wyda 1 milion dolarów na telewizję, telewizję cyfrową i billboardy na kampanię reklamową mającą na celu zachęcenie mieszkańców Los Angeles do bojkotu Dodgersów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu