Połącz się z nami

News Chicago

Wieczór Lira z Khary Laurentem w Polskim Konsulacie: rezerwacje możliwe do dzisiaj

Opublikowano

dnia

Lira Ensemble zaprasza na wyjątkowy wieczór w Konsulacie Polskim, w czasie którego zaśpiewa Khary Laurent. Bilety na to wydarzenie można rezerwować tylko do 20 marca.

Lira Evening odbędzie się o godzinie 6.30PM w czwartek 23 marca, w Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej przy 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, Illinois 60610.

W czasie wieczoru wystąpi Khary Laurent, śpiewający basem i barytonem solista Liry, który biegle włada językiem polskim i koncertował w Polsce. Program artystyczny obejmuje muzykę polską, amerykańską i francuską.

Pełny otwarty bar i kanapki dostępne będą od 5:30PM. Polska kolacja w formie bufetu o 7:15PM.

Khary „K. F. Jacques” Laurent to klasyczny śpiewak i producent hip-hopowy. Występował w „Rosie Show”, różnych sieciach telewizyjnych i radiowych, a także koncertował w Stanach Zjednoczonych i Europie. Posiada tytuł magistra muzyki w dziedzinie śpiewu w Chicago College of the Performing Arts na Roosevelt University.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz rezerwacje pod numer 773-505-8731.

Rezerwacje są możliwe do poniedziałku 20 marca 2023 r

Dostępne lokalizacje do zaparkowania w pobliżu polskiego konsulatu.

Lira zaleca publiczny parking po wschodniej stronie DuSable Lake Shore Drive przy North Avenue, ale jeśli ten parking jest pełny, w okolicy dostępne są prywatne opcje (patrz zdjęcia poniżej).

Lira Ensemble to jedyny w kraju profesjonalny zespół artystyczny specjalizujący się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu. Jej misją jest wnoszenie do amerykańskiego życia tego, co najlepsze w polskiej kulturze.

Założony jako Lira Singers w 1965 roku, zespół daje obecnie około 50 występów rocznie w okolicach Chicago, na Środkowym Zachodzie, okazjonalnie w całym kraju i odbył sześć tras koncertowych po Polsce. Lira wyprodukowała dziewięć głównych nagrań, które są sprzedawane w całym kraju.

 

Źródło: Lira Ensamble
Foto: YouTube

News Chicago

Na zdrowie, Old Town! Inauguracyjny Oktoberfest rozbawi gości na Wells Street

Opublikowano

dnia

Autor:

oktoberfest

Tej jesieni historia spotyka się ze świętowaniem – Old Town, pierwsza niemiecka dzielnica Chicago, zaprasza na swój pierwszy Oktoberfest, który odbędzie się w dniach 19–21 września 2025 r. przy Wells Street. Festiwal ma szansę stać się nową, coroczną tradycją miasta – pełną bawarskiego klimatu, lokalnego charakteru i radości wspólnotowego świętowania.

Oktoberfest w Old Town odbędzie się na odcinku 1300 North Wells Street, między Schiller a Evergreen – tuż naprzeciwko Cobbler Square Lofts, dawnej fabryki Dr Scholl. Sugerowana darowizna wynosi 5 dolarów i jest przeznaczona na wsparcie przyszłych edycji festiwalu.

„Z radością gościmy inauguracyjny Oktoberfest w Old Town” – mówi Marcy Huttas, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia Kupców i Mieszkańców Old Town. „Niemieccy imigranci odegrali ogromną rolę w kształtowaniu kulturowej tożsamości naszej dzielnicy. Chcemy, aby ta nowa tradycja zachęciła uczestników do odkrywania wszystkiego, co Old Town ma do zaoferowania”.

Smaki Oktoberfest

Na gości czeka specjalne menu inspirowane kuchnią bawarską:

  • bratwurst z kiszoną kapustą,
  • chrupiące precle, placki ziemniaczane i smażony ser,
  • słodkości: jabłko w toffi z preclem, czekoladowe polewy i klasyczne funnel cakes.

Do tego – złociste piwo Paulaner München, a dla miłośników ciepłych aromatów – pikantne wino korzenne.

Atrakcje i rozrywka

Weekend na Wells Street wypełnią dźwięki i zabawa:

  • orkiestry dęte i tradycyjna polka,
  • najlepsze chicagowskie zespoły festiwalowe w różnych gatunkach,
  • transmisje meczów piłki nożnej na wielkim ekranie,
  • konkurs Masskrug Stemmen (trzymanie kufla), gdzie nagrodą są nie tylko upominki, ale i prawo do dumy!

Strefa VIP

Dla tych, którzy chcą świętować w wyjątkowym stylu, przygotowano pakiet VIP, obejmujący:

  • festiwalowy kufel, piwo i kiełbasę,
  • dostęp do dodatkowych miejsc siedzących,
  • luksusową toaletę i bar premium.

Bilety VIP dostępne są tutaj: Bucket Listers.


 Więcej informacji znajdziesz na stronie: chicagoevents.com

Źródło: abc7
Foto: Istock/Joel Hertzl
Czytaj dalej

News Chicago

New Philharmonic inauguruje sezon 2025-26 monumentalnym koncertem

Opublikowano

dnia

Autor:

New Philharmonic, jedyna profesjonalna orkiestra symfoniczna w powiecie DuPage, przygotowała dla swojej publiczności wyjątkowy początek sezonu artystycznego. 4 i 5 października w Belushi Performance Hall w Glen Ellyn zabrzmią dwa wielkie arcydzieła muzyki klasycznej – „Carmina Burana” Carla Orffa oraz „Tańce połowieckie” Aleksandra Borodina.

Na scenie wraz z orkiestrą wystąpią uznani śpiewacy: Emily Birsan (sopran), Richard Ollarsaba (baryton) i Thomas Aláan (kontratenor/tenor).

Soliści światowego formatu

  • Emily Birsan to artystka znana chicagowskiej publiczności z roli Violetty w La Traviata w Lyric Opera of Chicago. Ma na koncie występy w Welsh National Opera, Boston Lyric Opera, Edinburgh International Festival i Carnegie Hall. Współpracowała także z Ravinia Festival, Grant Park Symphony czy Melbourne Symphony Orchestra.

  • Richard Ollarsaba, finalista prestiżowego konkursu BBC Cardiff Singer of the World 2019 i laureat licznych nagród, przez trzy sezony związany był z Ryan Opera Center przy Lyric Opera of Chicago. Występował na scenach w USA, Azji i Nowej Zelandii. Publiczność New Philharmonic pamięta go z sylwestrowych koncertów w latach 2014–2015.

  • Thomas Aláan po raz pierwszy wystąpi z orkiestrą. Artysta, specjalizujący się w repertuarze dawnym i chóralnym, współpracował m.in. z Bella Voce Camerata, Elgin Symphony Orchestra i Schola Antiqua.

Towarzyszyć im będzie Chór Northwest Indiana Symphony Orchestra pod batutą Thomasa McNicholsa, złożony z 50 doświadczonych śpiewaków-wolontariuszy, znany z wszechstronności repertuarowej – od Beethovena po współczesne opracowania muzyki popularnej.

Muzyka, która porusza

Kantata sceniczna „Carmina Burana” Carla Orffa (1935–1936) to jedno z najczęściej wykonywanych dzieł muzyki chóralnej XX wieku. Oparta na średniowiecznych pieśniach w języku łacińskim, średnio-wysoko-niemieckim i starofrancuskim, zdobyła światową sławę m.in. dzięki dramatycznemu utworowi otwierającemu „O Fortuna”.

Drugą część programu dopełnią barwne i energiczne „Tańce połowieckie” z opery Kniaź Igor Aleksandra Borodina – utwór, który od lat zachwyca publiczność swoim rytmem i melodyką inspirowaną folklorem.


Informacje praktyczne

Sobota, 4 października, godz. 19:30
Niedziela, 5 października, godz. 15:00
Belushi Performance Hall, McAninch Arts Center, Glen Ellyn

Bilety: 59 USD (10 USD dla studentów z legitymacją).
Dostępne online na atthemac.org, telefonicznie pod numerem (630) 942-4000 oraz w kasie MAC (czynnej od wtorku do soboty, 12:00–18:00, a także dwie godziny przed koncertami).
Bezpłatny czat MAC z udziałem muzyków rozpocznie się godzinę przed każdym występem.

Źródło: dailyherald
Foto: Venu BethanaBothla
Czytaj dalej

News Chicago

Whiplash – Zobacz nagrodzony film z akompaniamentem Chicago Philharmonic na żywo

Opublikowano

dnia

Autor:

Przygotuj się na wieczór, w którym kino i muzyka spotkają się w oszałamiającym widowisku. Chicago Philharmonic zaprasza na wyjątkowy pokaz nagrodzonego Oscarem® filmu Whiplash (2014), w reżyserii Damiena Chazelle’a, z Milesem Tellerem i J.K. Simmonsem w rolach głównych – tym razem w oprawie muzyki na żywo.

Historia młodego, ambitnego perkusisty Andrew i jego bezwzględnego mentora Fletchera wybrzmi jeszcze mocniej, gdy każda nuta zostanie zagrana tu i teraz.

Na scenie wystąpi 18-osobowy jazzowy big band oraz znakomici muzycy Chicago Philharmonic, którzy zsynchronizują dźwięki z obrazem. Główną atrakcją wieczoru będzie wirtuoz perkusji Greyson Nekrutman, podróżujący z produkcją i gwarantujący niezapomniane solówki.

Pod batutą Justina Hurwitza – laureata Oscara i współtwórcy muzyki do La La Land – widzowie przeżyją “Whiplas w zupełnie nowym wymiarze: głośniej, intensywniej, mocniej.

Data: 13 września 2025
Godzina: 8:00PM
Miejsce: Audytorium, 50 East Ida B. Wells Drive Chicago, IL 60605

Dyrygent: Justin Hurwitz
Gość specjalny – perkusja: Greyson Nekrutman


To nie tylko seans filmowy. To koncert, który porwie Twoje zmysły i sprawi, że poczujesz każde uderzenie werbla tak, jakbyś siedział tuż obok muzyków.

Źródło: Chicago Philharmonic
Foto: Chicago Philharmonic, folmweb
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu