Połącz się z nami

NEWS Florida

Orędzie DeSantisa: Stany Zjednoczone powinny być takie jak Floryda

Opublikowano

dnia

Gubernator Florydy Ron DeSantis wygłosił przemówienie stanowe we wtorek, rozpoczynając 60-dniową sesję legislacyjną w Tallahassee. W orędziu omówił osiągnięcia i bronił swojej postawy podczas pandemii i wojen kulturowych. Powszechnie oczekuje się, że DeSantis wystartuje w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Sesja ustawodawcza ma dodatkowe znaczenie polityczne, ponieważ ma służyć jako platforma dla bardzo oczekiwanej kampanii prezydenckiej DeSantisa.

„Sprzeciwiliśmy się ekspertom. Przeciwstawiliśmy się elitom. Zignorowaliśmy gadaninę. Zrobiliśmy to po swojemu, na Florydzie” – powiedział DeSantis prawodawcom w Tallahassee w czasie przemówienia State of the State.

„W rezultacie jesteśmy numerem jeden wśród naszych rodaków, którzy szukają lepszego życia”.

Republikańska większość w Izbie ustawodawczej jest chętna do promowania politycznych perspektyw DeSantisa i oczekuje się, że poprze każdy jego program, od kwestii rasy, przez imigrację, po płeć, które mogą okazać się popularne w prawyborach prezydenckich GOP.

W swoim przemówieniu DeSantis omówił osiągnięcia swojej dotychczasowej kadencji i zwrócił uwagę na nadchodzące środki, które będą popularne wśród niektórych republikańskich wyborców, takie jak propozycja wyeliminowania pozwoleń na ukrytą broń palną.

Republikańskiej prawodawca GOP przedstawił we wtorek ustawę zakazującą aborcji po sześciu tygodniach ciąży, którą potępili Demokraci ale DeSantis już wcześniej zapowiedział, że ją podpisze.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby gubernator formalnie ogłosił kampanię prezydencką, zanim legislatura zakończy pracę w maju, to już robi duże kroki w kierunku złożenia oferty do Białego Domu.

W zeszłym tygodniu DeSantis udał się do Kalifornii, gdzie wygłosił przemówienie przeciwko temu, co uważa za ekscesy liberalizmu. Jeszcze w tym tygodniu, 10 marca, pojedzie do Iowa, gdzie w 2024 roku odbędzie się pierwsza republikańska konwencja.

Nawet bez oficjalnej kampanii DeSantis staje się wiodącą alternatywą dla byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Siła DeSantisa jest częściowo napędzana przez prawie 20-procentowe zwycięstwo w reelekcji w zeszłym roku w stanie, który często słynął z wyborów z minimalną przewagą zwycięzcy.

DeSantis przyznaje, że jego decyzje jako gubernatora opierają się na tym, co uważa za słuszne, a niekoniecznie na tym, co jest popularne w głównym nurcie.

Powiedział, że właśnie dlatego był w stanie zamienić 32 000 głosów, w 2018 roku, w zwycięstwo 1,5 miliona głosów w zeszłym roku – największa przewaga, jaką republikański gubernator kiedykolwiek zdobył na Florydzie.

Gubernator był częstym celem żartów w nocnych programach, takich jak „Saturday Night Live” i „The Late Show with Stephen Colbert”, ale im bardziej krytycy kpią z DeSantisa, zwłaszcza ci, których nazywa „liberalną elitą”, tym bardziej wzrasta jego poparcie.

Podczas gdy większość kandydatów, którzy startują w wyścigu prezydenckim już  dwa lata wcześniej zbiera pieniądze i podróżuje po kraju, budując poparcie i zwiększając rozpoznawalność swojego nazwiska, DeSantis wciąż ma 70 milionów dolarów w komitecie politycznym zaledwie cztery miesiące po reelekcji.

I już jest gwiazdą na imprezach GOP w całym kraju.

„Nie widać już stojącej za nim flagi Florydy. Wszystkie są flagami amerykańskimi” – zwrócił uwagę senator stanu Demokratów, Jason Pizzo.

DeSantis wydał końcem lutego książkę zatytułowaną „Odwaga by być wolnym”, a jej podtytuł zapowiada jego plany na rok 2024: „Plan Florydy na odrodzenie Ameryki”.

Zamiast sloganu Trumpa „Make America Great Again” DeSantis buduje swoją wizję, aby naród wyglądał bardziej jak Floryda, a mniej jak stany takie jak Kalifornia i Nowy Jork.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Ron DeSantis fb

NEWS Florida

Colleen zostawiona w remizie w ramach programu „Safe Haven”, odwiedziła ją 18 lat później

Opublikowano

dnia

Autor:

18 lat temu w ramach okręgowego programu „Safe Haven” do remizy strażackiej nr 112 w Clermont w powiecie Lake przywieziono dziecko. Teraz Colleen skończyła szkołę średnią i odwiedziła strażaków. Od 2001 roku program ocalił życie ponad 400 dzieci.

Strażacy z Clermont zamieścili na Facebooku gratulacje dla Colleen w uznaniu jej osiągnięć. Wcześniej na jej cześć nazwali jeden z wozów strażackich.

Colleen

Czym jest program Safe Haven na Florydzie?

Nasilający się kryzys związany z porzucaniem niemowląt w Stanach Zjednoczonych spowodował potrzebę wprowadzenia przepisów dotyczących bezpiecznej przystani. Zapewniają one alternatywę dla przestraszonych matek lub ojców, którzy w przeciwnym razie mogliby uciec się do drastycznych środków, takich jak pozbycie się lub zamordowanie noworodka.

Celem jest ochrona zarówno dziecka, jak i rodzica.

Program umożliwia rodzicom bezpieczne anonimowe oddanie dziecka do szpitala, remizy strażackiej lub pogotowia ratunkowego, co ratuje życie noworodka i chroni rodziców przed potencjalnymi konsekwencjami prawnymi. Spełnia także marzenia wielu przyszłych rodziców adopcyjnych, czekających na dziecko.

Wbrew stereotypowi, że tylko nastoletnie, znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, matki porzucają swoje dzieci, problem ten dotyczy wszystkich grup demograficznych stanu Floryda, zarówno pod względem wieku, pochodzenia etnicznego i statusu społeczno-ekonomicznego.

Prawo Safe Haven nakazuje przekazanie dziecka pracownikowi w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Dziecka nie można pozostawiać bez opieki; jeśli tak się stanie, rodzicowi nadal mogą zostać postawione zarzuty karne. Jeśli dziecko zostanie pozostawione w miejscu innym niż wyznaczona placówka Safe Haven, nadal można mu postawić zarzuty karne.

Po przebadaniu dziecka w szpitalu pod kątem problemów zdrowotnych, szpital kontaktuje z licencjonowaną agencją zajmującą się umieszczaniem dzieci w rodzinie adopcyjnej.

Rodzice znajdujący się w sytuacji kryzysowej mogą także zadzwonić na całodobową infolinię pod numer 877-767-2229. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.asafehavenfornewborns.com. Można także wysłać e-mail na adres Safehaven@asafehavenfornewborns.com.

 

Źródło: fox35
Foto: Lake County Fire Rescue, Safe Haven
Czytaj dalej

NEWS Florida

Szybkie pociągi Brightline mają zatrzymywać się w powiecie Brevard

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybka linia Brightline łącząca Miami z Orlando zawita także do powiatu Brevard, a proponowana stacja będzie czymś więcej niż tylko przystankiem kolejowym. Opinia publiczna jest proszona o ocenę planów dotyczących tej znaczącej inwestycji. Natomiast Tampa wciąż czeka na budowę linii łączącej ją z Orlando.

Proponowana stacja Brightline w powiecie Brevard ma być kompleksowym węzłem obejmującym sklepy, mieszkania i restauracje.

Space Coast Transportation Planning Organization uruchomiła ankietę internetową, aby zebrać opinie społeczności na temat jej rozwoju. Organizacja ma nadzieję, że podróżni poruszający się pociągami Brightline pozostaną i będą cieszyć się Wybrzeżem Kosmicznym, a nie tylko przez nie przejeżdżać.

Ankieta „Shape Your Station” umożliwia mieszkańcom podzielenie się przemyśleniami na temat rozwoju stacji, ułatwień dostępu i ogólnie pożądanych doświadczeń. Ankieta będzie ogólnodostępna do 30 czerwca i można ją wypełnić tutaj.

Natomiast w piątek członkowie Suncoast Transportation Planning Alliance i Central Florida MPO Alliance zebrali się, aby omówić bieżące projekty wzdłuż autostrady I-4 i okazać wsparcie dla powstania linii pasażerskiej Brightline pomiędzy Tampą a Orlando. Na spotkaniu obecni byli urzędnicy m.in. z powiatów Hillsborough, Pinellas, Polk, Orange, Osceola na Florydzie.

Na początku tego roku burmistrz Tampy, Jane Castor i kilku lokalnych liderów transportu skorzystali z połączenia Brightline między Orlando a Miami. Po powrocie Castor zapowiedziała, że stacja Brightline Tampy będzie znajdować się w Ybor City.

Na rozpoczęcie procesu budowy wpłynęło już kilka dotacji federalnych, ale wciąż nie ma aktualnego harmonogramu przybycia Brightline do Tampy.

Republikański Kongresmen Stanu z Indian Rocks Beach, Nick DiCeglie, zaproponował na ostatniej sesji legislacyjnej projekt ustawy, który wymagałby od Departamentu Transportu Florydy zachowania korytarza o szerokości 44 stóp wzdłuż I-4 dla potencjalnego połączenia kolejowego, ale ostatecznie zapis ten skreślono.

Gubernator Ron DeSantis mówił już wcześniej, że nie chce, aby podatnicy płacili za rozbudowę kolei.

 

Źródło: fox35, wusf
Foto: YouTube, istock/JillianCain/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Miejsce śmierci 17 osób – szkoła w Parkland na Florydzie – znika z powierzchni ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Przez 6 lat budynek Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie, w którym Nikolas Cruz zabił 17 osób, był koszmarem dla rodzin, zatrzymanym w czasie. W piątek rano rozpoczęto rozbiórkę szkoły.

Rozbiórkę budynku obserwowali w piątek członkowie rodzin ofiar – niektórzy płakali. Według okręgu szkół publicznych powiatu Broward, ukończenie prac zajmie kilka tygodni. Szkoła będzie rozbierana na kawałki zaczynając od góry.

W maju dystrykt podał, że rozbiórka nastąpi latem 2024 r., po zakończeniu roku szkolnego. Rozbiórka początkowo miała rozpocząć się w czwartek, ale została opóźniona ze względu na ulewne deszcze, które nawiedziły południową Florydę.

W swoim piątkowym oświadczeniu okręg stwierdził, że „kontynuuje współpracę z rodzinami i personelem szkoły, aby określić przyszłe wykorzystanie obiektu”.

Strzelanina, która miała miejsce w Walentynki 2018 r., zniszczyła życie 17 rodzin, w tym 14 uczniów i trzech nauczycieli. 17 innych osób zostało rannych. Bandyta został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego, o czym informowaliśmy tutaj.

Budynek szkoły został zachowany do czasu procesów zarówno mordercy, jak i urzędnika ds. zasobów szkoły, Scota Petersona, który przebywał na zewnątrz podczas masakry. Ława przysięgłych uniewinniła Petersona ze wszystkich zarzutów w rzadkim procesie funkcjonariusza organów ścigania.

W dniu masakry ówczesny 19-letni bandyta chwycił karabin typu AR-15 oraz magazynki i pojechał Uberem do swojej byłej szkoły średniej. Tam wyjął karabin i naładował go, po czym zaczął wędrować korytarzami szkoły. Strzelał bezkrytycznie do różnych uczniów i personelu na korytarzach i w klasach. W końcu opuścił szkołę i został zatrzymany kilka mil dalej.

Uczniowie początkowo wrócili do kampusu dwa tygodnie po strzelaninie. Jednak budynek, w którym zginęła większość ofiar, został odgrodzony taśmą. Później nowy budynek zastąpił tymczasowe sale lekcyjne, z których korzystali uczniowie po rzezi.

Wiele szkół, w których dochodzi do masowych strzelanin, decyduje się na wyburzenie miejsc masakr, aby złagodzić niezwykłą traumę, jakiej doświadczają ocaleni, rodziny ofiar i reszta społeczności.

4 lata po strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook, w której zginęło 26 osób, nowo odbudowana szkoła została otwarta dla uczniów, w tym czwartoklasistów, którzy w czasie rzezi byli przedszkolakami.

Szkoła średnia Columbine także zburzyła swoją bibliotekę szkolną, gdzie w 1999 r. doszło do większości zabójstw podczas strzelaniny, w wyniku której zginęło 13 osób, i zastąpiła ją nowo wybudowaną biblioteką szkolną o nazwie Hope Library.

W Uvalde w Teksasie, gdzie w 2022 r. zginęło 19 dzieci i dwóch nauczycieli, władze miejskie również planują zniszczyć budynek.

„W wielu przypadkach szkoły te są zamykane lub całkowicie odnawiane, aby zmniejszyć traumatyczne wspomnienia, jakimi stały się dla członków społeczności” – podaje Centrum Zapobiegania Przemocy w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu