Połącz się z nami

News USA

Zwycięzca rekordowej wygranej Powerball kupił luksusowy dom w Hollywood

Opublikowano

dnia

Zwycięzca największej nagrody, jaka została przyznana w historii loterii w Stanach Zjednoczonych, dokonał pierwszego dużego zakupu. Edwin Castro, który 7 listopada zeszłego roku wygrał w loterii Powerball 2,04 mld dolarów, kupił za 25,5 mln dolarów rezydencję w Hollywood Hills. Informację podał Dirt, publikacja zajmująca się nieruchomościami.

Edwin Castro zdecydował się otrzymać ryczałt z wygranej, czyli po popłaceniu podatków wzbogacił się o 997,6 miliona dolarów, o czym pisaliśmy 15 lutego.

Rezydencja, którą kupił Castro ma powierzchnię 15 000 stóp kwadratowych i znajduje się u podnóża powiatu Los Angeles. Wśród nowych sąsiadów Castro są takie gwiazdy jak Ariana Grande, Dakota Johnson i Jimmy Kimmel.

Nieruchomość położona jest na działce o powierzchni 0,58 akra i obejmuje basen bez krawędzi, pięć sypialni, sześć łazienek i inne pomieszczenia wspólne. Główny pokój znajduje się na trzecim piętrze i ma własny balkon. Duża część domu ma przeszklone ściany, z których roztacza się niesamowity widok na miasto ze wzgórza.

Ogromna listopadowa nagroda po raz piąty w ciągu ostatnich pięciu lat przekroczyła próg miliarda dolarów – a ten był rekordem świata. Jackpot rósł przez ponad trzy miesiące. Według Powerball szanse na wygraną wynosiły mniej więcej jeden do 292,2 miliona.

Zwycięzcy loterii wybierają między otrzymaniem wygranej w formie renty – z płatnościami przez 30 lat – lub bardziej popularną opcją, pojedynczą wypłatą ryczałtową w mniejszej kwocie.

Poprzedni rekord jackpota został ustanowiony w USA w styczniu 2016 roku. To również było losowanie Powerball, które osiągnęło 1,586 miliarda dolarów a nagroda została podzielona między trzy zwycięskie kupony.

Najwyższe nagrody loterii jakie kiedykolwiek wygrano w Stanach Zjednoczonych:

1. 2,04 miliarda dolarów (Powerball)

Jeden zwycięski kupon na rekordowe losowanie Powerball został sprzedany na stacji benzynowej i sklepie spożywczym o nazwie Joe’s Service Center w Altadena w Kalifornii, społeczności położonej na północ od Los Angeles.

Zwycięzcą losowania, które odbyło się 7 listopada 2022, okazał się Edwin Castro, który wybrał wypłatę w formie ryczałtu.

2. 1,59 miliarda dolarów (Powerball)

To losowanie Powerball z 13 stycznia 2016 r., na które sprzedano trzy zwycięskie losy, utrzymywało rekord największej wygranej w historii loterii przez ponad sześć lat, do dnia 7 listopada 2022.

Zwycięzcy — John i Lisa Robinson z Tennessee, Maureen Smith i David Kaltschmidt z Florydy oraz Marvin i Mae Acosta z Kalifornii — podzielili się nagrodą, co dało im opcję około 533 milionów dolarów przed opodatkowaniem jako rentę lub 327,8 miliona dolarów jako ryczałt.

Para z Tennessee i z Florydy zdecydowała się na ryczałt. Marvin i Mae Acosta pozostawali anonimowi przez wiele miesięcy po wygranej, ale wydali oświadczenie, w którym wyrazili wdzięczność za „rzadki dar, który został oddany pod naszą opiekę”.

3. 1,54 miliarda dolarów (Mega Millions)

Mieszkający w Karolinie Południowej zwycięzca tego ogromnego losowania w październiku 2018 r. nigdy się nie ujawnił.

Karolina Południowa jest jednym z nielicznych stanów, w których zwycięzcy loterii mogą anonimowo odebrać nagrodę. Posiadacz losu odebrał swoją wygraną w marcu następnego roku, nieco ponad miesiąc przed ostatecznym terminem odebrania nagrody.

Komisja loterii edukacyjnej Karoliny Południowej ujawniła, że zwycięzca wybrał opcję gotówkową na swoją nagrodę, pobierając jednorazową płatność w wysokości około 878 milionów dolarów.

Opierając się na oczekiwanym rachunku podatkowym, łączna wygrana z tego jackpota wyniosła prawdopodobnie około 491,7 miliona dolarów.

4. 1,34 miliarda dolarów (Mega Millions)

Pierwsza kumulacja w wysokości miliarda dolarów w 2022 roku przekroczyła 1,3 miliarda dolarów, zanim znalazła zwycięzcę w lipcu.

Zwycięski gracz lub gracze kupili szczęśliwy los w sklepie spożywczym Speedway w Des Plaines w stanie Illinois — i wybrali opcję płatności ryczałtowej w wysokości ponad 780 milionów dolarów, zgodnie z Mega Millions.

Illinois pozwala zwycięzcom loterii pozostać anonimowymi, a ktokolwiek wygrał tę ogromną nagrodę, zdecydował się pozostać nieznanym opinii publicznej.

5. 1,05 miliarda dolarów (Mega Millions)

Piąta co do wielkości nagroda loterii w historii Stanów Zjednoczonych została wygrana w losowaniu Mega Millions ze stycznia 2021 roku. Los został podobno zakupiony przez czterech członków klubu loterii na przedmieściach Detroit, w Novi. Prawnik reprezentujący grupę odebrał dla nich nagrodę w marcu 2021 roku.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

News Chicago

Małym firmom dobrze się powodzi w Illinois. Zajmujemy 4. miejsce w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Looka uznała Illinois za jedno z najlepszych miejsc dla przedsiębiorców do zakładania małych firm. Stan zajął w jej rankingu 4. miejsce w USA. W 2021 roku powstała tu rekordowa liczba małych biznesów.

Looka, strona internetowa oferująca projekty logo dla małych firm w całych Stanach Zjednoczonych, przeprowadziła ostatnio ankietę dotyczącą małych firm rozpoczynających działalność i Illinois znalazło się w pierwszej piątce.

W ankiecie zwrócono uwagę na średni dochód gospodarstwa domowego w Illinois, a także na fakt, że jest dobrym miejscem dla firm zatrudniających pięciu lub mniej pracowników.

Kalifornia, Teksas i New Jersey znalazły się wyżej na liście, ale Illinois zajęło 4. miejsce, wyprzedzając Georgię.

Looka zebrała sześć wskaźników z różnych źródeł, takich jak U.S. Census Bureau, American Community Survey i World Population Review 2022.

Następnie strona uwzględniła średni dochód gospodarstwa domowego w stanie, ocenę dla firm zatrudniających mniej niż pięciu pracowników, wskaźnik przetrwania firmy, jej roczne koszty utrzymania, średnie roczne wynagrodzenie dla małych firm i odsetek przedsiębiorców.

W 2021 roku badanie przeprowadzone przez Illinois Department of Commerce and Economic Opportunity wykazało, że stan Illinois odnotował najwyższą w historii liczbę nowych firm od 2004 r.

 

Źródło: secretchicago
Foto: istock/ william87
Czytaj dalej

News USA

Benzyna zdrożała ale przewidywany jest spadek cen paliw w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Według raportu American Automobile Association średnia cena za galon zwykłej benzyny wzrosła w zeszłym tygodniu do 3,46 USD z 3,37 USD w tygodniu poprzednim. Była też o trzy centy wyższa niż w zeszłym miesiącu, ale o 79 centów niższa niż w zeszłym roku, poinformował AAA. Prognozy ekonomiczne mówią, że średnia krajowa cena paliwa będzie spadać.

W rzeczywistości ten niedawny wzrost cen benzyny może wkrótce się odwrócić, ponieważ popyt i globalny koszt ropy spadły, zgodnie z AAA.

Wg stowarzyszenia, w tej chwili istnieje pewna presja na wzrost cen ze względu na przejście na letnią mieszankę benzyny, która może dodać około 5 do 10 centów za galon. Ale jeśli popyt i koszty ropy pozostaną niskie, to ceny benzyny powinny spaść.

Zapotrzebowanie na paliwo spadło z 9,11 miliona do 8,56 miliona baryłek dziennie na początku marca, wynika z nowych danych Energy Information Administration (EIA).

Pomimo cotygodniowej podwyżki cen paliwa, w niektórych stanach ceny na stacjach były znacznie poniżej średniej. Oto najtańsze rynki w tym tygodniu, zgodnie z analizą AAA:

 • Missisipi (3,00 USD)
 • Missouri (3,05 USD)
 • Teksas (3,06 USD)
 • Oklahoma (3,08 USD)
 • Arkansas (3,08 USD)
 • Kansas (3,09 USD)
 • Luizjana (3,10 USD)
 • Alabama (3,10 USD)
 • Tennessee (3,14 USD)
 • Kentucky (3,14 USD)

Lokalizacje, w których odnotowano największe podwyżki średnich cen paliwa:

 • Michigan (+25 centów)
 • Arizona (+22 centy)
 • Kentucky (+17 centów)
 • Nowy Meksyk (+17 centów)
 • Ohio (+15 centów)
 • Karolina Południowa (+15 centów)
 • Wisconsin (+14 centów)
 • Delaware (+13 centów)
 • Teksas (+13 centów)
 • Indiana (+13 centów)

Zmiana w polityce monetarnej mogą wkrótce obniżyć ceny benzyny, informuje AAA. W środę West Texas Intermediate (WTI) – wskaźnik cen ropy naftowej – spadł o 92 centy do 76,66 USD.

Przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział we wtorek w Senacie USA, że podwyżki stóp procentowych mogą przyspieszyć, jeśli inflacja będzie się utrzymywać, a aktywność gospodarcza pozostanie silna.

Przewiduje się, że średnie roczne ceny benzyny spadną o prawie 50 centów za galon w 2023 r.

Według jednej z analiz, po roku rekordowo wysokich cen benzyny w 2022 r., roczna średnia krajowa cena paliwa spadnie do 3,49 USD w 2023 r., co stanowi spadek o prawie 50 centów za galon w porównaniu z ceną z 2022 r.

Przewiduje się, że średnia roczna kwota, jaką gospodarstwo domowe w USA wydaje na benzynę, spadnie z 277 USD do 2471 USD.

Amerykanie wydadzą około 470,8 miliarda dolarów na benzynę w 2023 roku. To spadek o 55 miliardów dolarów w stosunku do 2022 roku, według danych GasBuddy.

Przewiduje się, że najwyższe średnie ceny benzyny czekają nas w czerwcu, kiedy osiągną szacunkowy szczyt 4,19 USD za galon, wg GasBuddy. Na podstawie analizy oczekuje się, że w większości miast w USA ceny osiągną szczyt około 4 USD za galon.

Ale w San Francisco i Los Angeles ceny mogą ponownie oscylować wokół 7 dolarów za galon tego lata, jeśli rafinerie będą miały problemy z mandatami wymagającymi unikalnych receptur benzyny.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/ Guillem de Balanzo/ Halfpoint/ jutawat RawichotSbytovaMN
Czytaj dalej

News USA

Ćwierćdolarówka z Wisconsin jest warta 2 tys. USD. Sprawdź czy masz monetę z 2004 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Według kolekcjonerów niektóre ćwierćdolarówki stanu Wisconsin z 2004 r., należące do serii 50 stanowych monet, mają dodatkowy element. Są warte nawet 2 tys. dolarów jeśli istnieje wykrywalna różnica w ich wzorze.

Awers monety przedstawia krowę, obraną kolbę kukurydzy i pokrojony w plasterki ser, a także inskrypcje określające stan, rok przyjęcia Wisconsin do Unii (1848) oraz słowo „Forward”, czyli jego motto. Jednak niektóre ćwierćdolarówki Wisconsin, które zostały wypuszczone w 2004 roku, mają niewielką różnicę we wzorze – dodatkowy liść na kolbie kukurydzy.

Wg Littleton Coin Company z Ohio, kolekcjonerzy debatowali, czy dodatkowy liść został wybity przez przypadek, czy celowo. Niektóre monety z Wisconsin mają dodatkowy liść skierowanym w dół (tzw. „niski liść”) lub skierowanym w górę (tzw. „wysoki liść”)” – informuje Littleton Coin Company.

Ćwierćdolarówka z Wisconsin z 2004 roku z dodatkowym „niskim liściem” została sprzedana na aukcji za rekordową kwotę 6000 USD w styczniu 2020 roku. Natomiast najdroższa moneta z dodatkowym „wysokim liściem” została sprzedana na aukcji za 2530 USD w lipcu 2006 r.

Przyczyną błędów w czasie wybijania monet są najczęściej opiłki metalu, które przypadkowo utykają w matrycy, tworząc wyżłobienie w czasie uderzenia.

Jednak, ponieważ istnieją mniej więcej równe ilości tych dwóch odmian ćwierćdolarówki z Wisconsin, niektórzy eksperci spekulują, że dodatkowe liście zostały celowo stworzone przez kogoś z Denver Mint – szanse na podobne zdarzenie występujące w tym samym miejscu, na dwóch różnych matrycach są praktycznie niemożliwe.

Oryginalne, błędne monety, są cenione przez kolekcjonerów, ponieważ są rzadkie. Wykrywalne błędy monet powinny zostać sprawdzone, obejrzane, a następnie zniszczone przez mennicę.

Mennica USA donosi, że rewers ćwierćdolarówki z Wisconsin z 2004 r. — ilustracja stanu została zaprojektowana przez Alfreda Maletsky’ego — podczas gdy awers — portret Jerzego Waszyngtona skierowany w prawo — został zaprojektowany przez Johna Flanagana i Williama Cousinsa.

Maletsky, Flanagan i Cousins byli urodzonymi w XX wieku rzeźbiarzami i rytownikami mennic.

Seria 50 ćwierćdolarówek stanowych była produkowana od 1999 do 2008 roku. Była to 10-letnia inicjatywa, która uhonorowała każdy stan.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Twitter, istock/sergeyryzhov
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu