Połącz się z nami

News Chicago

Pożyczki studenckie: W Illinois złożono najwięcej wniosków o umorzenie w USA

Opublikowano

dnia

Sędziowie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych wysłuchali w zeszłym tygodniu ustnych argumentów w sprawie, która może mieć wpływ na ponad 1,5 miliona osób w Illinois z długami studenckimi. Kwestią sporną jest sytuacja prawna programu umorzenia pożyczek prezydenta Joe Bidena. Plan anuluje do 20 000 USD długu dla pożyczkobiorców zarabiających mniej niż 125 000 USD rocznie.

Zanim program został zatrzymany w sądzie w listopadzie, mieszkańcy Illinois masowo składali wnioski.

Według nowo opublikowanych danych z federalnego departamentu edukacji, trzy okręgi kongresowe o najwyższych liczbach złożonych wniosków w kraju znajdują się właśnie w Illinois.

Ponad 70% kwalifikujących się pożyczkobiorców z 5., 6. i 8. okręgu kongresowego, wszyscy zlokalizowani w rejonie Chicago, złożyło wniosek o umorzenie długów lub automatycznie zakwalifikowało się do tego umorzenia.

Stawka w sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy jest wysoka, zwłaszcza dla czarnych pożyczkobiorców, którzy według badań, ponoszą najcięższe zadłużenie studenckie.

Raport z Education Data Initiative wykazał, że czarnoskórzy absolwenci college’ów są winni średnio o 25 000 USD więcej zadłużenia z tytułu pożyczek studenckich niż biali absolwenci college’ów.

Jeśli sąd podtrzyma federalny program redukcji zadłużenia, pożyczkobiorcy, którzy kwalifikowali się do dotacji Pell, przeznaczonych dla studentów o największej potrzebie finansowej, otrzymają 20 000 USD anulowania pożyczki. Studenci, którzy nie kwalifikują się do stypendium Pell, mogą otrzymać do 10 000 USD ulgi kredytowej.

Brittani Williams, badaczka szkolnictwa wyższego z Education Trust, grupy rzeczników z siedzibą w Waszyngtonie, uważa, że ​​czarni kredytobiorcy są nieproporcjonalnie dotknięci długiem studenckim z powodu braku pokoleniowego bogactwa w ich społecznościach wynikającego z systemowego rasizmu.

Gdyby czarni studenci mieli pieniądze na edukację, nie musieliby pożyczać tak dużo, twierdzi Williams. Powtarza też, że dla czarnych pożyczkobiorców, w tym dla niej samej, zdobycie wyższego wykształcenia daje najlepszą szansę na lepszą jakość życia dla nich samych i ich rodzin.

Zadłużenie studenckie często przeszkadza w awansie ekonomicznym, nawet tym, którzy ukończyli studia i być może dostają wyższe pensje. Pożyczki i spłata odsetek utrudniają pożyczkobiorcom oszczędzanie, a nawet pokrycie podstawowych potrzeb, zwłaszcza że warunki ekonomiczne zwiększyły koszty żywności, czynszu i opieki nad dziećmi.

Krytycy programu redukcji zadłużenia twierdzą, że jest on zbyt kosztowny.

Kongresowe Biuro Budżetowe szacuje cenę na około 400 miliardów dolarów. Inni uważają, że osoby posiadające stopnie naukowe nie potrzebują umorzenia długów. Jeszcze inni postrzegają umorzenie długów jako plaster na zepsuty system.

Wg Williams jest to tylko jeden mały, ale znaczący element układanki przystępności cenowej uczelni.

Pożyczkobiorcy muszą czekać do lata, aby dowiedzieć się, czy ich długi zostaną anulowane w ramach federalnego programu wybaczania pożyczek. To wtedy Sąd Najwyższy ma wydać orzeczenie.

Biden wykorzystał ustawodawstwo z 2003 r. w celu uzasadnienia swojego programu przebaczenia.

Zezwala ono na modyfikacje programu pożyczek studenckich w celu złagodzenia trudności ekonomicznych w wyniku stanu wyjątkowego w kraju. Urzędnicy Białego Domu argumentowali, że pandemia spowodowała trudności dla pożyczkobiorców pożyczek studenckich i stąd umorzenie długów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/ Prostock-Studio/ MotortionBrianAJackson

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News Chicago

Zastrzelony policjant Luis M. Huesca zostanie pochowany w poniedziałek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, w dniu 31. urodzin chicagowskiego policjanta Luisa M. Huesca, jego zabójstwo, które miało miejsce w weekend, zostało formalnie uznane za śmierć na służbie. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości pogrzebowe młodego oficera.

W liście do członków wydziału Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling, opisał zastrzelonego policjanta jako „życzliwego ducha, który bardzo troszczył się o swoją rodzinę, przyjaciół i nasze miasto”.

Luis M. Huesca został zaatakowany w niedzielę wczesnym rankiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdy jechał z pracy do swojego mieszkania w Gage Park. Policjant, który nadal miał na sobie mundur został wielokrotnie postrzelony i zabrano mu samochód. O zabójstwie informowaliśmy 22 kwietnia.

„Dziś przypadałyby 31. urodziny funkcjonariusza Luisa Huesca” – napisał we wtorek Snelling. „Zamiast tego pozostaje nam opłakiwać stratę młodego oficera na służbie. Chociaż pogrążamy się w żałobie, uhonorujemy i uczcimy człowieka, którym był, oraz trwały wpływ, jaki wywarł na wszystkich, którzy go znali”.

Rodzina funkcjonariusza będzie teraz uprawniona do dodatkowych świadczeń w związku z orzeczeniem, że Huesca zmarł w trakcie pełnienia obowiązków. Zabójstwo funkcjonariuszki Aréanah Preston, zastrzelonej podczas napadu, gdy w maju ubiegłego roku wracała do domu z pracy, także zostało sklasyfikowane jako śmierć na służbie.

22 kwietnia wieczorem policja wydała ostrzeżenie dla społeczności, publikując nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z zabójstwem policjanta. Podejrzany może być uzbrojony i niebezpieczny.

Mężczyzna poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta

„Dla swojej rodziny był ukochanym synem i bratem. Dla swojej rodziny w CPD był lojalnym i zaufanym przyjacielem, który dawał przykład. Dla społeczności był oddanym i uczciwym funkcjonariuszem, który reprezentował to, co najlepsze w naszym wydziale”, napisał Snelling.

Uroczystości pogrzebowe Luisa Huesca odbędą się w poniedziałek o godzinie 10:00AM w kościele katolickim św. Rity z Cascia przy 7740 S. Western Ave. w Chicago.

Czuwanie odbędzie się o godzinie 1:00PM w niedzielę, w domu pogrzebowym Blake-Lamb pod adresem 4727 W. 103rd St. w Oak Lawn.

 

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

C2E2 w Chicago – Największe Wydarzenie Popkultury!

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w McCormick Place w Chicago odbędzie się C2E2 Expo, największe wydarzenie popkultury w Stanach Zjednoczonych! Fani komiksów, gier, filmów i seriali nie mogą przegapić tej imprezy!

Wystawcy z całego świata prezentują swoje najnowsze produkcje, od komiksów po gry wideo! Można będzie spotkać  tam swoich ulubionych autorów, artystów i aktorów!

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, pokazów i konkursów! To będzie niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów popkultury!

C2E2 Expo odbędzie się w dniach:

  • 26 kwietnia (piątek) – 10:00 – 7:00
  • 27 kwietnia (sobota) – 10:00 – 7:00
  • 28 kwietnia (niedziela) – 10:00 – 5:00

Więcej informacji na stronie: https://www.c2e2.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu