Połącz się z nami

News Chicago

Żałoba w policji Chicago. Zmarł funkcjonariusz postrzelony w Gage Park

Opublikowano

dnia

Oficer policji z Chicago, który został ciężko ranny podczas strzelaniny z uzbrojonym mężczyzną w środę wieczorem w południowo-zachodniej części miasta, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń – poinformowały władze. To pierwszy przypadek śmierci funkcjonariusza na służbie w mieście od sierpnia 2021 roku.

Komendant chicagowskiej policji, David Brown, powiedział dziennikarzom przed szpitalem Mount Sinai, że funkcjonariusz, który został postrzelony „wielokrotnie”, zmarł. Brown nie zidentyfikował funkcjonariusza ani nie podał jego wieku.

Według rzecznika chicagowskiej straży pożarnej, Larry’ego Langforda, początkowo stan funkcjonariusza był określany jako „bardzo krytyczny”.

Policja odpowiadała na zgłoszenie dotyczące spraw domowych  przy 5200 South Spaulding Avenue około godziny 4:45PM. Podejrzany mężczyzna ścigał kobietę ulicą z bronią w ręku, przekazał Brown. Dwóch funkcjonariuszy zaczęło ścigać napastnika i doszło do wymiany strzałów „z bliskiej odległości” między podejrzanym a zmarłym policjantem.

„Wszyscy wiedzieli, że to sprawca z bronią” – powiedział Brown.

„Byli tam, aby chronić ofiarę i byli gotowi zaryzykować swoje życie”.

Podejrzany, 18-letni mężczyzna, został zabrany do szpitala Strogera z raną postrzałową górnej części ciała. Brown poinformował, że żaden inny funkcjonariusz nie użył broni podczas strzelaniny.

Całe wydarzenie rozegrało się bardzo szybko. Inni funkcjonariusze usłyszeli strzały i od razu zaczęli udzielać pomocy postrzelonemu koledze.

Zmarły funkcjonariusz pracował od pięciu lat w wydziale i wg Browna, „miał przed sobą świetlaną przyszłość”. Pochodził z rodziny urzędników państwowych. Podejrzany nie ma na swoim koncie poważnej przeszłości kryminalnej.

Przed godziną 8 wieczorem policjanci z Chicago zebrali się przed gabinetem lekarza sądowego powiatu Cook w oczekiwaniu na procesję, która przyniosła ciało funkcjonariusza ze szpitala krótko po godzinie 9:00 PM.

Oficer Michelle Tannehill, rzeczniczka chicagowskiej policji, powiedziała, że na miejscu byli funkcjonariusze ds. informacji publicznej. Ponadto byli tam również przedstawiciele Cywilnego Urzędu Odpowiedzialności Policji, którzy potwierdzili, że co najmniej jeden funkcjonariusz wystrzelił z broni.

Śmierć funkcjonariusza była pierwszą od 7 sierpnia 2021 r., kiedy 29-letnia policjantka z Chicago Ella French, została zastrzelona na służbie podczas zatrzymania ruchu w dzielnicy West Englewood.

French była pierwszym funkcjonariuszem w Chicago, który został postrzelony i zabity na służbie od czasu objęcia urzędu burmistrza przez Lori Lightfoot w 2019 roku.

Dwóch braci zostało oskarżonych w związku z jej śmiercią: Emonte Morgan, wówczas 21-letni, został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, dwa zarzuty usiłowania zabójstwa oficera pokojowego i inne zarzuty.

Jego brat, wówczas 22-letni Eric Morgan, został oskarżony o bezprawne użycie broni i bezprawne posiadanie broni przez przestępcę, a także o utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Obaj czekają na proces.

Kandydaci na burmistrza Chicago, Paul Vallas i Brandon Johnson, wydali oświadczenia w sprawie śmierci oficera na służbie.

„Odważni mężczyźni i kobiety z departamentu policji w Chicago ponieśli kolejną tragiczną stratę w wyniku ostatecznego poświęcenia ochrony naszych społeczności. Moje serdeczne myśli są z bliskimi funkcjonariusza i całą rodziną CPD, którzy pogrążają się w żałobie w tym trudnym czasie. To tragiczne przypomnienie tego, co nasi policjanci robią każdego dnia, narażając swoje życie dla nas. Ta przemoc musi się skończyć „- powiedział Vallas.

„To smutny i bolesny dzień dla naszego miasta, a moje serce jest z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami policjanta z Chicago, którego życie zostało odebrane na służbie w Gage Park tego popołudnia. Modlę się o uzdrowienie dla wszystkich bliskich w oczekiwaniu na dalsze szczegóły tej tragedii” – powiedział Johnson.

Komendant chicagowskiej policji, David Brown, ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska jeszcze przed tragicznym wydarzeniem w środę. Odchodzi 16 marca.

 

Źródło: chicagotribune, nbc
Foto: YouTube

News Chicago

Polonia udzieliła oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w Wyborach Burmistrza Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, 22 marca 2023 roku, Paul Vallas, kandydat na stanowisko burmistrza Chicago odwiedził siedzibę główną Związku Narodowego w Chicago (Polish National Alliance, PNA), gdzie spotkał się z liderami polonijnych organizacji. Prezes Frank Spula, w imieniu polsko-amerykańskiej społeczności udzielił oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w jego wyścigu po fotel burmistrza Chicago.

W spotkaniu 22 marca uczestniczyła grupa ponad 30 osób, reprezentujących polonijne organizacje polityczne, biznesowe, kulturalne i branżowe. Inicjatorem spotkania był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Paul Vallas poświęcił najwięcej czasu na omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym Chicago, zwiększeniu liczebności policji, poprawie systemu edukacji publicznej, ograniczeniu i niepodwyższaniu podatków oraz uczynienia z Chicago miasta przyjaznego małym i średnim biznesom.

Uczestnicy spotkania pytali, w jaki sposób Paul Vallas zamierza współpracować z chicagowską Polonią po swoim zwycięstwie w wyborach. „Musimy uwzględnić historię polskiej społeczności w naszym programie nauczania – powiedział Vallas – Musimy sprawić, że ludzie w pełni uświadomią sobie, jak wielki wkład w budowę naszego miasta jest zasługą Polonii”.

Inną ważną kwestią było przywrócenie Dnia Pułaskiego do rangi święta w chicagowskich szkołach publicznych. Vallas powiedział „Wychowałem się z Dniem Pułaskiego. Musimy stworzyć kalendarz, który w jakiś sposób uwzględni Dzień Pułaskiego”.

Odpowiadając na pytania zadawane przez liderów polonijnych organizacji, Paul Vallas wielokrotnie podkreślił swoje stanowisko w kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chicago oferując kilka konkretnych rozwiązań, jak na przykład patrole policyjne na stacjach CTA oraz zwiększenie stanu liczebnego chicagowskiej policji.

„Najważniejszym priorytetem samorządu jest bezpieczeństwo publiczne. Bezpieczeństwo to podstawowe prawo każdego człowieka. Musimy egzekwować prawo i trzymać niebezpiecznych przestępców z daleka od naszych ulic” – powiedział Vallas.

Po zakończeniu dyskusji, głos zabrał ponownie Prezes Spula zwracając się do Paula Vallasa i przekazując mu oficjalne poparcie chicagowskiej Polonii:

„Zebraliśmy się w tej sali jako liderzy polonijnych organizacji. Chcemy korzystając z tej okazji oficjalnie udzielić Panu naszego poparcia”.

Vallas podziękował za słowa poparcia oraz gorąco zachęcił Polaków mieszkających w Chicago do wzięcia udziału w wyborach.

Wybory burmistrza Chicago odbędą się 4 kwietnia 2023. Już teraz głosy można oddawać we wczesnym głosowaniu.

Paul Vallas ma rozległe doświadczenie w zarządzaniu, przede wszystkim w instytucjach edukacyjnych.

To były dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11).

Pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12). Był kuratorem szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), głównym dyrektorem ds. administracji na Chicago State University (2017-18).

To były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. oraz były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.

Ma 69 lat. Urodził się i wychował w Chicago, w rodzinie greckich imigrantów. Uzyskał tytuł magistra wydziału nauk politycznych Western Illinois University.

 

Foto: Ewa Malcher/Dziennik Związkowy
Czytaj dalej

News Chicago

Obchody 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego, w niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Św. w Bazylice Św. Jacka o godz. 12:30PM.

Złożenie kwiatów i modlitwa o godzinie 2:30PM pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha, 6800 N. Milwaukee Ave., Niles, IL 60714. Modlitwę poprowadzi Kapelan ZKP, Ks. Marek Smółka.

Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.

Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości, nr.tel.: 773-396-9242.

Lucja Mirowska-Kopeć, Ed. D.
Prezes ZKP

 

Foto: ZKP, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu