Połącz się z nami

News Chicago

Żałoba w policji Chicago. Zmarł funkcjonariusz postrzelony w Gage Park

Opublikowano

dnia

Oficer policji z Chicago, który został ciężko ranny podczas strzelaniny z uzbrojonym mężczyzną w środę wieczorem w południowo-zachodniej części miasta, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń – poinformowały władze. To pierwszy przypadek śmierci funkcjonariusza na służbie w mieście od sierpnia 2021 roku.

Komendant chicagowskiej policji, David Brown, powiedział dziennikarzom przed szpitalem Mount Sinai, że funkcjonariusz, który został postrzelony „wielokrotnie”, zmarł. Brown nie zidentyfikował funkcjonariusza ani nie podał jego wieku.

Według rzecznika chicagowskiej straży pożarnej, Larry’ego Langforda, początkowo stan funkcjonariusza był określany jako „bardzo krytyczny”.

Policja odpowiadała na zgłoszenie dotyczące spraw domowych  przy 5200 South Spaulding Avenue około godziny 4:45PM. Podejrzany mężczyzna ścigał kobietę ulicą z bronią w ręku, przekazał Brown. Dwóch funkcjonariuszy zaczęło ścigać napastnika i doszło do wymiany strzałów „z bliskiej odległości” między podejrzanym a zmarłym policjantem.

„Wszyscy wiedzieli, że to sprawca z bronią” – powiedział Brown.

„Byli tam, aby chronić ofiarę i byli gotowi zaryzykować swoje życie”.

Podejrzany, 18-letni mężczyzna, został zabrany do szpitala Strogera z raną postrzałową górnej części ciała. Brown poinformował, że żaden inny funkcjonariusz nie użył broni podczas strzelaniny.

Całe wydarzenie rozegrało się bardzo szybko. Inni funkcjonariusze usłyszeli strzały i od razu zaczęli udzielać pomocy postrzelonemu koledze.

Zmarły funkcjonariusz pracował od pięciu lat w wydziale i wg Browna, „miał przed sobą świetlaną przyszłość”. Pochodził z rodziny urzędników państwowych. Podejrzany nie ma na swoim koncie poważnej przeszłości kryminalnej.

Przed godziną 8 wieczorem policjanci z Chicago zebrali się przed gabinetem lekarza sądowego powiatu Cook w oczekiwaniu na procesję, która przyniosła ciało funkcjonariusza ze szpitala krótko po godzinie 9:00 PM.

Oficer Michelle Tannehill, rzeczniczka chicagowskiej policji, powiedziała, że na miejscu byli funkcjonariusze ds. informacji publicznej. Ponadto byli tam również przedstawiciele Cywilnego Urzędu Odpowiedzialności Policji, którzy potwierdzili, że co najmniej jeden funkcjonariusz wystrzelił z broni.

Śmierć funkcjonariusza była pierwszą od 7 sierpnia 2021 r., kiedy 29-letnia policjantka z Chicago Ella French, została zastrzelona na służbie podczas zatrzymania ruchu w dzielnicy West Englewood.

French była pierwszym funkcjonariuszem w Chicago, który został postrzelony i zabity na służbie od czasu objęcia urzędu burmistrza przez Lori Lightfoot w 2019 roku.

Dwóch braci zostało oskarżonych w związku z jej śmiercią: Emonte Morgan, wówczas 21-letni, został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, dwa zarzuty usiłowania zabójstwa oficera pokojowego i inne zarzuty.

Jego brat, wówczas 22-letni Eric Morgan, został oskarżony o bezprawne użycie broni i bezprawne posiadanie broni przez przestępcę, a także o utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości. Obaj czekają na proces.

Kandydaci na burmistrza Chicago, Paul Vallas i Brandon Johnson, wydali oświadczenia w sprawie śmierci oficera na służbie.

„Odważni mężczyźni i kobiety z departamentu policji w Chicago ponieśli kolejną tragiczną stratę w wyniku ostatecznego poświęcenia ochrony naszych społeczności. Moje serdeczne myśli są z bliskimi funkcjonariusza i całą rodziną CPD, którzy pogrążają się w żałobie w tym trudnym czasie. To tragiczne przypomnienie tego, co nasi policjanci robią każdego dnia, narażając swoje życie dla nas. Ta przemoc musi się skończyć „- powiedział Vallas.

„To smutny i bolesny dzień dla naszego miasta, a moje serce jest z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami policjanta z Chicago, którego życie zostało odebrane na służbie w Gage Park tego popołudnia. Modlę się o uzdrowienie dla wszystkich bliskich w oczekiwaniu na dalsze szczegóły tej tragedii” – powiedział Johnson.

Komendant chicagowskiej policji, David Brown, ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska jeszcze przed tragicznym wydarzeniem w środę. Odchodzi 16 marca.

 

Źródło: chicagotribune, nbc
Foto: YouTube

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News Chicago

Zastrzelony policjant Luis M. Huesca zostanie pochowany w poniedziałek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, w dniu 31. urodzin chicagowskiego policjanta Luisa M. Huesca, jego zabójstwo, które miało miejsce w weekend, zostało formalnie uznane za śmierć na służbie. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości pogrzebowe młodego oficera.

W liście do członków wydziału Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling, opisał zastrzelonego policjanta jako „życzliwego ducha, który bardzo troszczył się o swoją rodzinę, przyjaciół i nasze miasto”.

Luis M. Huesca został zaatakowany w niedzielę wczesnym rankiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdy jechał z pracy do swojego mieszkania w Gage Park. Policjant, który nadal miał na sobie mundur został wielokrotnie postrzelony i zabrano mu samochód. O zabójstwie informowaliśmy 22 kwietnia.

„Dziś przypadałyby 31. urodziny funkcjonariusza Luisa Huesca” – napisał we wtorek Snelling. „Zamiast tego pozostaje nam opłakiwać stratę młodego oficera na służbie. Chociaż pogrążamy się w żałobie, uhonorujemy i uczcimy człowieka, którym był, oraz trwały wpływ, jaki wywarł na wszystkich, którzy go znali”.

Rodzina funkcjonariusza będzie teraz uprawniona do dodatkowych świadczeń w związku z orzeczeniem, że Huesca zmarł w trakcie pełnienia obowiązków. Zabójstwo funkcjonariuszki Aréanah Preston, zastrzelonej podczas napadu, gdy w maju ubiegłego roku wracała do domu z pracy, także zostało sklasyfikowane jako śmierć na służbie.

22 kwietnia wieczorem policja wydała ostrzeżenie dla społeczności, publikując nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z zabójstwem policjanta. Podejrzany może być uzbrojony i niebezpieczny.

Mężczyzna poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta

„Dla swojej rodziny był ukochanym synem i bratem. Dla swojej rodziny w CPD był lojalnym i zaufanym przyjacielem, który dawał przykład. Dla społeczności był oddanym i uczciwym funkcjonariuszem, który reprezentował to, co najlepsze w naszym wydziale”, napisał Snelling.

Uroczystości pogrzebowe Luisa Huesca odbędą się w poniedziałek o godzinie 10:00AM w kościele katolickim św. Rity z Cascia przy 7740 S. Western Ave. w Chicago.

Czuwanie odbędzie się o godzinie 1:00PM w niedzielę, w domu pogrzebowym Blake-Lamb pod adresem 4727 W. 103rd St. w Oak Lawn.

 

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

C2E2 w Chicago – Największe Wydarzenie Popkultury!

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w McCormick Place w Chicago odbędzie się C2E2 Expo, największe wydarzenie popkultury w Stanach Zjednoczonych! Fani komiksów, gier, filmów i seriali nie mogą przegapić tej imprezy!

Wystawcy z całego świata prezentują swoje najnowsze produkcje, od komiksów po gry wideo! Można będzie spotkać  tam swoich ulubionych autorów, artystów i aktorów!

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, pokazów i konkursów! To będzie niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów popkultury!

C2E2 Expo odbędzie się w dniach:

  • 26 kwietnia (piątek) – 10:00 – 7:00
  • 27 kwietnia (sobota) – 10:00 – 7:00
  • 28 kwietnia (niedziela) – 10:00 – 5:00

Więcej informacji na stronie: https://www.c2e2.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu