Połącz się z nami

NEWS Florida

Odwaga by być Wolnym: Dziś premiera książki Rona DeSantisa

Opublikowano

dnia

Wspomnienia Rona DeSantisa pt. „The Courage to Be Free: Florida’s Blueprint for America’s Revival” mają zostać opublikowane dzisiaj. Gubernator przedstawia w nich siebie jako wyjątkową postać zdolną do walki z elitami w środowisku akademickim, rządzie i mediach, które są zdeterminowane, by osłabić fundamentalne wartości.

„Gubernator, który ma rację w kwestiach, ale któremu brakuje odwagi, by przewodzić, będzie nieodpowiednim dyrektorem naczelnym” — pisze DeSantis na pierwszej stronie książki, wydanej przez Broadside Books, oddział HarperCollins (15,99 USD na Kindle, 23,46 USD za twardą okładkę na Amazon).

256-stronicowa książka zawiera błyskotliwy opis życia DeSantisa. Gubernator dokumentuje część swojego politycznego awansu, ledwie wspominając o kluczowym poparciu od prezydenta Donalda Trumpa w czerwcu 2018 r., podczas pierwszego kandydowania na gubernatora.

DeSantis przedstawia swoje pojedynki z przeciwnikami w kategoriach niekiedy epickich , wykorzystując aluzje do Biblii czy starożytnej mitologii. Duża część książki jest zorganizowana wokół tych wrogów: korporacje „Woke”, główne serwisy informacyjne, COVID-19 i federalna biurokracja mają swój własny rozdział.

Nowe wspomnienia gubernatora Rona DeSantisa ujawniają też jeden warunek, który miał przed ślubem z pierwszą damą Florydy w Disney World Orlando: Żadnych postaci Disneya.

„Kiedy Casey po raz pierwszy wpadła na pomysł ślubu w Disney World, byłem zaskoczony, ponieważ nie wiedziałem, że ludzie tam w ogóle biorą ślub” – napisał DeSantis w swojej książce.

„Moim jedynym warunkiem było to, że żadne postacie Disneya nie mogły być częścią naszego ślubu. Chciałem, aby nasz wyjątkowy dzień wyglądał jak tradycyjny ślub. Nie chciałem, aby Myszka Miki czy Kaczor Donald były na naszych ślubnych zdjęciach” – napisał.

DeSantis nie daje czytelnikom znacznie więcej wglądu w jego życie niż to, co do tej pory pokazał publicznie. Ale książka pozostawia po sobie zarys nieskazitelnie czystego konserwatywnego wojownika.

DeSantis raczej nie atakuje Trumpa

Pomimo miesięcy publicznych napięć między Trumpem a DeSantisem, w książce jest sporo w kwestii obrony byłego prezydenta.

DeSantis przypisuje Trumpowi zapewnienie platformy politycznej, która dotarła do republikańskich wyborców, którzy od dawna czuli się ignorowani przez przywódców ich partii. Wielokrotnie też krytykuje różne dochodzenia w sprawie Trumpa i rosyjskich wpływów w wyborach w 2016 r.

Mimo to DeSantis rozróżnia reakcję Florydy na pandemię od podejścia przyjętego przez rząd federalny pod rządami Trumpa.

DeSantis przedstawia swoją filozofię władzy wykonawczej

Jako gubernator Florydy DeSantis przesunął granice uprawnień swojego urzędu. W swojej książce otwarcie przyznaje, w jaki sposób jego wyraźne uprawnienia i rosnąca siła polityczna pozwalają mu wywierać silną presję na innych wybranych urzędników, w tym Republikanów, aby podążali za jego programem.

Na przykład DeSantis pisze, że jego zdolność do zawetowania konkretnych projektów w budżecie państwa dała mu „źródło dźwigni… do wykorzystania przeciwko władzy ustawodawczej”, kontrolowanej przez jego kolegów Republikanów.

DeSantis prawie nie opisuje osobistych przeżyć

Książka jest skąpa w scenach lub narracyjnych szczegółach dotyczących politycznych zwycięstw lub życia DeSantisa.

O swojej reakcji na niewielkie zwycięstwo w wyścigu o fotel gubernatora w 2018 r. – najbardziej triumfalnym momencie politycznym w jego życiu – DeSantis pisze: „Casey mocno mnie przytuliła, a ja przybiłem piątkę niektórym moim zwolennikom”.

Istnieje kilka wyjątków. Gubernator ujawnia, jak jego biuro wskrzesiło ustawę zakazującą transpłciowym kobietom i dziewczętom udziału w kobiecych sportach szkolnych w ostatnich dniach sesji legislacyjnej w 2021 roku.

W zdecydowanie najbardziej emocjonalnym fragmencie DeSantis pisze, że diagnoza raka piersi u jego żony, którą gubernator publicznie ogłosił w październiku 2021 r., „była jak tona cegieł spadająca na naszą rodzinę”.

DeSantis wzywa Republikanów

W różnych punktach DeSantis krytycznie odnosi się nie tylko do przywódców Demokratów, ale także do Republikanów, którym brakuje przekonania, by przeciwstawić się korupcyjnym siłom.

W szczególności DeSantis obarcza winą za wczesne zamknięcie szkół na Florydzie byłego komisarza ds. edukacji Richarda Corcorana, wieloletniego sojusznika.

We fragmencie dotyczącym projektu ustawy uchylającej specjalny okręg podatkowy Disneya DeSantis pisze, że ściśle współpracował z ówczesnym przewodniczącym Izby Reprezentantów Chrisem Sprowlsem.

DeSantis sugeruje, jakim byłby prezydentem

DeSantis wyjaśnia, że zastosowałby filozofię silnej władzy wykonawczej do Białego Domu, w szczególności do „remontu” tego, co nazywa „nieodpowiedzialną czwartą gałęzią rządu”: niewybranymi biurokratami rządowymi.

Później nazywa tę grupę „tak zwanym głębokim państwem” i mówi, że tacy urzędnicy, w tym krajowe agencje wywiadowcze, składają się „wykształconej w college’u, samozwańczej elity”.

„Rezultatem jest biurokracja, która odzwierciedla jeden konkretny pogląd w społeczeństwie, a nie społeczeństwo jako całość – niezależnie od wyniku wyborów” – pisze.

 

Źródło: Tampabay, foxnews
Foto: YouTube, fb

NEWS Florida

Huragan Ian zniszczył dom, a nagła śmierć zabrała ojca rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Dom rodziny Greenaway w Englewood został zniszczony przez huragan Ian i nie nadawał się do zamieszkania. Wciąż walczyli o powrót do normalnego życia, gdy doszło w nim do kolejnej tragedii – niespodziewanie zmarł ojciec rodziny. Rodzinę można wesprzeć darowizną na GoFundMe.

Sam Greenaway, lat 39, skarżył się na zgagę 11 marca, tuż przed pójściem spać. Według konta GoFundMe założonego przez jego rodzinę, nie obudził się następnego ranka.

Rodzina Greenaway ma dwoje małych dzieci w wieku zaledwie 2 i 6 lat. Mary Greenaway i dzieci mieszkali u rodziny przebywała z najbliższymi, podczas gdy Sam pracował nad naprawą zniszczeń w ich domu, aby mogli wrócić do domu w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Członkowie rodziny utworzyli konto GoFundMe na pokrycie kosztów pogrzebu oraz pomoc żonie i dzieciom Sama. Rodzina przekazała, że Sam nie miał ubezpieczenia na życie. Wszelkie datki przekraczające koszty pogrzebu zostaną przeznaczone na naprawę ich domu i opiekę nad jego żoną Mary i dwójką dzieci.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: GoFoudMe
Czytaj dalej

NEWS Florida

Wodorosty rozciągające się na 5000 mil zmierzają w stronę florydzkich plaż

Opublikowano

dnia

Autor:

Gigantyczna masa wodorostów, która utworzyła się w Oceanie Atlantyckim, zmierza w stronę wybrzeży Florydy i innych wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Grozi wyrzuceniem śmierdzących i potencjalnie niebezpiecznych hałd glonów na plaże i dużymi zakłóceniami w sezonie turystycznym.

Wodorosty, odmiana zwana sargassum, od dawna tworzą duże zakwity na Atlantyku, a naukowcy śledzą ich masowe nagromadzenie od 2011 roku. Ale tegoroczna masa sargassum może być największa w historii — rozciąga się na ponad 5000 mil od wybrzeży Afryki do Zatoki Meksykańskiej.

Masa przesuwa się obecnie na zachód i latem dostanie się w pobliże Karaibów i do Zatoki Meksykańskiej, a wodorosty mają dotrzeć na plaże Florydy w lipcu, jak twierdzi dr Brian Lapointe, naukowiec z Oddziału Instytutu Oceanograficznego Florida Atlantic University’s.

Tegoroczny zakwit sargassum zaczął się formować wcześnie i podwoił swoją wielkość między grudniem a styczniem. Jego masa w styczniu była większa niż kiedykolwiek, przekazał Lapointe.

To zupełnie nowe zjawisko oceanograficzne, które stwarza katastrofalny problem dla turystyki w regionie Karaibów. Na Barbadosie miejscowi używają 1600 wywrotek dziennie do czyszczenia plaż z wodorostów, aby plaże były odpowiednie dla turystów i rekreacji.

Co to jest sargassum

Sargassum to ogólny termin, którego można używać w odniesieniu do ponad 300 gatunków brunatnic, chociaż Sargassum natans i Sargassum fluitans to dwa gatunki najczęściej spotykane w Atlantyku.

Algi mają swoje zalety, gdy dryfują po morzu, są pływającym siedliskiem, które zapewnia pożywienie i ochronę rybom, ssakom, ptakom morskim, krabom i nie tylko, zgodnie ze stroną internetową Sargassum Information Hub, która jest wspólnym projektem różnych instytucji badawczych.

Służy jako krytyczne siedlisko dla zagrożonych żółwi morskich karetta i jako obszar bytowania narybku gatunków ryb ważnych także z punktu widzenia gospodarki.

Problemy pojawiają się, gdy sargassum wyrzucane jest na plaże, nie tylko piętrząc się w ogromnych kopcach, ale także emitując gaz, który może pachnieć jak zgniłe jaja. Wodorosty mogą szybko zmienić się z atutu w zagrożenie dla życia w oceanach.

Występując w tak dużych ilościach, zabiera tak dużo tlenu z wody, że tworzy tzw. martwe strefy, tłumaczy Lapointe. Są one pozbawione tlenu.

Sargassum może być również niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Gaz uwalniany przez gnijące glony, siarkowodór, jest toksyczny i może powodować problemy z oddychaniem. Same wodorosty zawierają również arsen w swoim miąższu, co czyni je niebezpiecznymi w przypadku spożycia lub użycia jako nawóz.

Kopce glonów wyrzucane na plaże również kosztują miliony dolarów za ich sprzątanie.

Dlaczego w 2023 wystąpił problem z Sargassum

Rozprzestrzenianie się wodorostów zmienia się z roku na rok w zależności od czynników ekologicznych, na które wpływają zmiany składników odżywczych, opady deszczu i wiatr, wyjaśnia dr Gustavo Jorge Goni, dyrektor Wydziału Oceanografii Fizycznej w Atlantyckim Laboratorium Oceanograficznym i Meteorologicznym.

Podobnie prądy na morzu mogą zmienić roczny wzrost sargassum. Fosfor i azot w morzu mogą również służyć jako pokarm dla glonów.

Według Agencji Ochrony Środowiska pierwiastki te dostają się do oceanu z rzek, w wyniku działalności człowieka, takiej jak rolnictwo i produkcja paliw kopalnych.

Naukowcy szukają sposobów na udaremnienie wpływu sargassum na plaże, być może poprzez zatapianie wodorostów na dnie oceanu lub zbieranie ich do wykorzystania w produktach komercyjnych, takich jak mydło.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/krblokhin
Czytaj dalej

NEWS Florida

Unikatowy kościół w Tampie zbudowano 100 lat temu z kamienia. Skąd go wzięto?

Opublikowano

dnia

Autor:

W mieście znanym ze stuletnich budynków wykonanych z cegły, Dom Modlitwy św. Jakuba przy 2708 N Central Ave. wyróżnia się tym, że jest zbudowany ze skał. Wyróżniał się także, gdy został ukończony 100 lat temu, a pochodzenie kamieni wciąż nie jest znane. W lutym budynek obchodził swój setny jubileusz.

Do tej pory eksperci mają podzielone zdania co do tego skąd pochodziły skały użyte do budowy Domu Modlitwy Św. Jakuba. Nie wiadomo czy mogły być wyłowione z pobliskiej rzeki Hillsborough. Niektórzy uważają, że mogły to być tzw. skały balastowe.

Skały balastowe były kiedyś kamieniami używanymi do równoważenia pustych statków. Załogi wyrzucały skały do wody przed zamieszczeniem ładunku.

W pionierskich latach w społecznościach przybrzeżnych kamienie te były następnie wydobywane i wykorzystywane do budowy. W Północnej Karolinie i Puerto Rico te kamienie można znaleźć na ulicach w znajdujących się pobliżu wody. W Tampie skały te dały nazwę dzielnicy Ballast Point w South Tampa.

Historyk Kościoła Morris Kennedy jest jednym z tych, którzy uważają, że skały pochodziły z rzeki. Są ostre i postrzępione, mogły powstać po wysadzeniu koryta rzecznego dynamitem.

Zgodnie z zatwierdzonym przez kościół wnioskiem o wpisanie do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1991 r., kamień, znany również jako chert, „występuje naturalnie na Florydzie”. Ale występuje w obfitości w północnej części stanu a rzadko występuje na południowej Florydzie.

Rejestr mówi również, że kościół jest jedną z dwóch budowli w stanie i jedyną w Zatoce Tampa, która używa chertu jako „materiału konstrukcyjnego”.

Jednak jest dom w centrum Tampy zbudowany z podobnie wyglądającego kamienia. Nieruchomość przy 712 S Edison Ave. znajduje się trzy przecznice od Bayshore Boulevard i 4 mile od Ballast Point.

Kiedy kościół został wzniesiony, kamienie zostały ułożone na zewnętrznych ścianach na zaprawie cementowej o grubości 16 cali, zgodnie z Tampa Tribune. Architekturę porównano z architekturą kościoła św. Marcina w Canterbury, który istnieje od 1500 lat.

W 1997 roku Dom Modlitwy połączył się z Kościołem Episkopalnym św. Jakuba, który został założony w 1891 roku. Razem stanowią Kościół Episkopalny Domu Modlitwy św. Jakuba i mają około 150 parafian.

Tajemnica budowy Domu Modlitwy pozostaje nierozwiązana.

 

Źródło: tampabay
Foto: sjhoptpa

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu