Połącz się z nami

News Chicago

Za katastrofę pociągu Amtrak z Chicago w 2021 r. były odpowiedzialne wygięte tory

Opublikowano

dnia

Śledczy badający wykolejenie pociągu Amtrak w 2021 r. w Montanie ujawnili we wtorek, że tory kolejowe były wygięte wzdłuż łuku w pobliżu miejsca wypadku. Skład jechał z Chicago do Seattle i Portland w stanie Oregon.  Problem z torami pogorszył się, gdy pociągi towarowe przejeżdżały przez ten obszar tuż przed katastrofą. W wypadku zginęły 3 osoby.

Szczegóły dotyczące zakrzywionego toru znalazły się na setkach stron dokumentów śledczych wydanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu. Trzech pasażerów, którzy zginęli i dwóch, którzy zostali poważnie ranni, znajdowało się w wagonie obserwacyjnym z dużymi oknami, który przewrócił się na bok.

Praktyki bezpieczeństwa na kolei są ponownie badane po wykolejeniu pociągu towarowego, które uwolniło toksyczne chemikalia w Ohio. Katastrofa pociągu Norfolk Southern, która miała miejsce 3 lutego, wymusiła ewakuację i wzbudziła obawy dotyczące zdrowia publicznego.

Śledczy zidentyfikowali problem z torem w katastrofie w Montanie na podstawie materiału wideo, w tym nagrań z dwóch pociągów towarowych BNSF, które pokonały zakręt w ciągu 90 minut przed wykolejeniem pociągu Amtrak.

Śledczy poinformowali, że po przejechaniu każdego pociągu towarowego zakręt na torze wydawał się pogarszać, wywołując „niewspółosiowość torów”. Żadna z załóg pociągów towarowych nie zauważyła problemu.

Empire Builder firmy Amtrak wykoleił się 25 września 2021 r. w północnej Montanie na trasie z Chicago do Seattle i Portland w stanie Oregon ze 154 osobami na pokładzie. 8 z 10 wagonów wypadło z torów. Tor jest własnością BNSF Railway.

Pociąg jechał tuż poniżej ograniczenia prędkości 79 mil na godzinę, kiedy uruchomiono jego hamulce awaryjne.

Ci, którzy przeżyli, opisali przerażające sceny okaleczonych i zabitych ludzi, gdy cztery wagony przewróciły się i wpadły w poślizg po torach. Czterdziestu czterech pasażerów i członków załogi zostało przewiezionych do okolicznych szpitali z obrażeniami.

Ratownicy i mieszkańcy wiejskich równin w pobliżu miejsca katastrofy połączyli siły, aby przetransportować rannych pasażerów do Chester w stanie Montana, gdzie otrzymali żywność i inną pomoc.

W wypadku zginęli Margie i Don Vardahoe, para z Georgii, która wybrała się na wycieczkę z okazji 50. rocznicy ślubu, oraz Zachariah Schneider, 28 lat, programista z Illinois.

Jak ustalili śledczy, Vardahoe byli podobno w przedsionku – przestrzeni między wagonem obserwacyjnym a wagonem za nim – kiedy doszło do wykolejenia i zostali wyrzuceni z pociągu. Don Vardahoe, lat 74, znalazł się pod wagonem obserwacyjnym, podczas gdy Margie Vardahoe, lat 72, doznała śmiertelnego urazu głowy, w wyniku uderzenia, podał raport.

Wszystkie okna w wagonie obserwacyjnym z wyjątkiem dwóch wypadły podczas wykolejenia, a druga ofiara śmiertelna, 28-letni Schneider i trzy inne osoby zostały wyrzucone z wagonu, stwierdzili śledczy.

Inny mężczyzna w wagonie obserwacyjnym odniósł poważne obrażenia i skończył z protezami nóg wbitymi pod wagon, jak stwierdzono w raporcie. Małżeństwo w tym samym wagonie wypadło przez okno, gdy pociąg się zatrzymał. Mężczyzna doznał poważnych obrażeń.

Wypadki kolejowe, w tym wykolejenia, odnotowują tendencję spadkową w Stanach Zjednoczonych, ponieważ spada liczba mil przejeżdżanych przez pociągi.

Jednak według Federalnej Administracji Kolei liczba wypadków na milę rośnie. Związki kolejowe twierdzą, że transport kolejowy stał się w ostatnich latach bardziej ryzykowny po powszechnej redukcji zatrudnienia. Większość wypadków kolejowych dotyczy pociągów towarowych, a ofiary śmiertelne w pociągach pasażerskich są rzadkie.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu