Połącz się z nami

Kościół

Bp Turzyński: spotkania przedstawicieli polonijnych pokazują potrzebę wspólnego działania i budują jedność

Opublikowano

dnia

Spotkania gremiów polonijnych pokazują wielką potrzebę wspólnego działania. Budują jedność kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich żyjących na emigracji – powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, odnosząc się do zakończonego w miniony weekend spotkania Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W piątek 10 lutego w Warszawie spotkali się członkowie i konsultorzy Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którego zadaniem jest koordynacja duszpasterstwa wśród Polaków żyjących zagranicą.

„Była to okazja do podsumowania minionego roku pracy i spojrzenia na to, co dzieje się w duszpasterstwie polonijnym” – podkreślił bp Piotr Turzyński.

W trakcie spotkania delegat KEP odniósł się do swoich polonijnych podróży i opowiedział o problemach, z którymi zmagają się Polacy zagranicą.

„W Niemczech są to problemy związane z reorganizacją struktur Kościoła i ograniczeniami, które dotykają Polaków. W USA następują zmiany wynikające z wewnętrznej emigracji naszych rodaków, powodujące pustoszenie niektórych parafii i kościołów. Poruszyliśmy także sprawę dzieci polskich w Londynie, które są na mocy wyroków odbierane rodzinom polskim często z powodu dysfunkcji rodziny” – zaznaczył bp Turzyński.

Ważnym tematem spotkania były inicjatywy polonijne zaplanowane na 2023 r.

Jedną z nich są Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się od 1 do 6 sierpnia.

„Udało nam się stworzyć grupy polsko-polonijne, które będą razem podróżować do Lizbony i uczestniczyć w ŚDM” – powiedział delegat KEP.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku zaplanowany od 15 do 17 września.

W sobotę 11 lutego odbyło się spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Oprócz delegata KEP należą do niego rektorzy Polskich Misji Katolickich i osoby świeckie. W trakcie zebrania bp Piotr Turzyński odniósł się planowanego spotkania Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które ma odbyć się w Wilnie w dniach 22-24 września br.

Uczestnicy spotkania Prezydium odwiedzili Zamek Królewski w związku ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Obejrzeli wystawę „Miłość i obowiązek”.

„To było piękne i mocne doświadczenie. Zobaczyliśmy historie Polaków patriotów, walki, zmagania. To Powstanie umacniało tożsamość Polaków i potem wielu z nich pojechało na emigrację, uciekając przed prześladowaniami, a bardzo wielu zostało zesłanych na Syberię” – przypomniał delegat KEP.

Bp Turzyński nawiązał też do projektu związanego ze 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży „Z Kopernikiem przez świat”. Jednym z ambasadorów inicjatywy został delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Światowa inauguracja projektu odbyła się w Chicago w sobotę 11 lutego.

Projekt ma na celu popularyzację postaci Mikołaja Kopernika. W imieniu bp. Turzyńskiego nominację odebrał ks. Andrzej Totzke TChr, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Chicago.

Spotkanie gremiów polonijnych było czasem modlitwy, zwłaszcza podczas codziennej Mszy św., oraz czasem integracji.

„Jestem zadowolony z tych spotkań. Spotkania gremiów polonijnych pokazują wielką potrzebę wspólnego działania. Budują jedność kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich żyjących na emigracji” – podkreślił bp Piotr Turzyński.

Family News Service

 

Foto: flickr/EpiskopatNews, archiwum bp. Piotra Turzyńskiego.

News USA

Za rok zobaczymy kontynuację „Pasji” Mela Gibsona: „Zmartwychwstanie Chrystusa”

Opublikowano

dnia

Autor:

Studio Lionsgate oficjalnie dołączyło do realizacji filmu „Zmartwychwstanie Chrystusa” – “The Resurrection of the Christ”, długo wyczekiwanej kontynuacji kontrowersyjnego i kasowego hitu „Pasja” z 2004 roku. Za kamerą ponownie stanie Mel Gibson, a współproducentem projektu jest Bruce Davey z Icon Productions. “Dla jednych będzie to kontynuacja duchowej podróży, dla innych wielkie wydarzenie filmowe, którego nie sposób pominąć” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Wiadomość została ogłoszona 15 maja przez Adama Fogelsona, przewodniczącego Lionsgate Motion Picture Group. „Dla milionów ludzi na całym świecie “Zmartwychwstanie Chrystusa” to najbardziej oczekiwane wydarzenie filmowe pokolenia. To spektakularna, epicka produkcja, która zachwyci widzów na całym globie” – powiedział Fogelson w oficjalnym oświadczeniu.

Dodał również, że dla Mela Gibsona projekt ma głęboko osobisty wymiar i jest doskonałą okazją do zaprezentowania jego kunsztu reżyserskiego.

Mel Gibson nie krył entuzjazmu wobec powrotu do współpracy z Lionsgate po 30 latach, podkreślając profesjonalizm i kreatywność studia.

Zwiastun już dostępny, zdjęcia ruszą latem

Na oficjalnych kanałach społecznościowych projektu opublikowano pierwszy teaser z krótkim, ale znaczącym podpisem: „Zmartwychwstanie Chrystusa – wkrótce”. Według informacji ujawnionych w marcu przez Manuelę Cacciamani, prezes Cinecittà Studios w Rzymie, zdjęcia mają ruszyć w sierpniu we Włoszech.

„Pasja” – film, który podzielił i poruszył

Pierwsza część, czyli „Pasja”, przedstawiała ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa – od modlitwy w Ogrodzie Getsemani po ukrzyżowanie. Obraz wzbudził olbrzymie emocje. Chwalony za realizm i wierność przekazowi ewangelicznemu, był jednocześnie krytykowany za brutalność i kontrowersyjne interpretacje.

Film odniósł jednak ogromny sukces – tylko w USA zarobił ponad 370 milionów dolarów, a wielu ekspertów uważa, że otworzył drzwi dla poważnych produkcji religijnych w Hollywood.

Choć szczegóły fabularne „Zmartwychwstania Chrystusa” wciąż są trzymane w tajemnicy, można spodziewać się kontynuacji realistycznego stylu, który cechował pierwszą część. Gibson zapowiada, że film nie będzie tylko bezpośrednim następstwem „Pasji”, ale duchowym i filmowym wydarzeniem, które ponownie wywoła dyskusje – zarówno wśród wierzących, jak i krytyków.

Źródło: cna
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu