GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Maya Mazur: Muzyka to moje pierwsze ja. Wybitna wokalistka i skrzypaczka w Chicago

„Śpiewam wszystko, ale najbliższy mojemu sercu jest jazz” mówi w studiu Radia Deon Chicago Maya Mazur, zawodowa wokalistka i skrzypaczka z wykształceniem klasycznym, śpiewająca w sześciu językach. W sobotę Maya wystąpiła na Gali „Kurete Arigatou”, czyli balu Wspólnoty Małżeństw Katolickich w Chicago.
Maya mając 18 lat była uczestniczką pierwszej edycji programu X Factor w Polsce. „To było bardzo fajne doświadczenie” mówi Gość Radia Deon Chicago „Tylko trzeba pamiętać kim się jest i czego chce się w życiu”.
Telewizja nie jest już najważniejsza żeby zaistnieć na rynku muzycznym, uważa Maya. Więcej utalentowanych osób przebija się przy pomocy mediów społecznościowych, gdzie łatwiej zdobyć popularność.
Maya Mazur przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 4 lat. Jest laureatką wielu prestiżowych festiwali o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od ponad 15 lat oprócz muzyki klasycznej wykonuje także jazz występując z czołowymi zespołami jazzowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Jednak to w jazzie Maya czuje się najbardziej autentyczna. „Jest to taki gatunek wymagający a jednocześnie wolny”, dając możliwość wyrażenia siebie i improwizacji, tłumaczy Gość Radia Deon. Pozwala także na pokazanie wszystkich swoich umiejętności.
Maya zaczęła się interesować muzyką jazzową już wieku 10 lat. Występowanie z zespołami jazzowymi, które rozpoczęła w wieku 12-13 lat uważa za najlepszą szkołę, którą przeszła.
Maya ma na swoim koncie współpracę m.in. z Coco Dixie, Zbigniewem Wodeckim, Jazz Band Ball Orchestra, Januszem Szromem, Stanem Breckenridge, Timem Kliphuis czy światowej sławy legendarną piosenkarką Marilyn Maye (NYC).
Ostatnio artystka nawiązała również współpracę z Kamilem Bartoszcze by spróbować swych sił w muzyce elektronicznej. Głównym instrumentem, na którym gra Maya są skrzypce.
W studiu Radia Deon Chicago mieliśmy przyjemność usłyszeć ją na żywo.
Maya występuje na festiwalach muzycznych, w legendarnych klubach jazzowych, na prestiżowych galach rządowych i korporacyjnych. W 2018 roku została uznana przez Amerykańską Federację Muzyków (USA i Kanada) jako artystka szczególnie uzdolniona.
Za jej osiągnięcia muzyczne przyznano jej rezydencje w Stanach Zjednoczonych w kategorii “extraordinary ability in art” tak jak Stingowi, Justinowi Bieberowi czy Edycie Górniak. W związku z tym od kilku lat przebywa w USA, zaproszona do współpracy muzycznej.
Oprócz wyksztalcenia muzycznego Maya jest również inżynierem ochrony środowiska i interesuje się medycyną holistyczną. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą.
Kontakt z Mayą Mazur jest możliwy poprzez instagram, youtube i fb: mayamazurmusic.
Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Maya Mazur
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Helena Sołtys i Monika Kluza: Jak uczyć dzieci o Polsce? Tańcząc i śpiewając

W czwartek odbędą się w Chicago warsztaty organizowane przez Przystanek Historia IPN. Poprowadzi je specjalny Gość z Polski, Monika Kluza, istruktorka warsztatów muzyczno-teatralnych, edukatorka, pisarka i pedagog. W studiu Radia Deon, razem z Heleną Sołtys prowadzącą Przystanek Historia zapowiada to wydarzenie.
Przystanek Historia IPN działa w Chicago już od 5 lat. Jego koordynatorzy zapraszają nauczycieli, wychowawców, instruktorów harcerskich na warsztaty zatytułowane „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, które odbędą się w czwartek.
Warsztaty poprowadzi Monika Kluza, która przybyła do Chicago z Krakowa.
Helena Sołtys wyjaśnia, że warsztaty będą zawierały także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci będą się na nich uczyły o polskich symbolach narodowych poprzez śpiew i taniec.
W ramach marcowej edycji Przystanku Historia IPN odbędą się także warsztaty dla młodzieży dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz inne, mówiące o historii Dywizjonu 303, zapowiada Helena Sołtys. Te zajęcia poprowadzą edukatorzy z warszawskiego biura Przystanku Historia. Odbędą się one wirtualnie, poprzez platformę Teams.
Kolejny panel, będzie mówił o weteranach AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Komendant Andrzej Janczak „będzie opowiadał o tych, których już nie ma pośród nas, ale też o tych, którzy są jeszcze i dają świadectwo o czasach II Wojny Światowej” zapowiada Helena Sołtys.
Monika Kluza, która poprowadzi najbliższe warsztaty pt. „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, ma wśród wielu pakietów szkoleniowych także np. piosenki patriotyczne przeznaczone na strefę kibica. Dopingując polską drużynę sportową, również można dzieci uczyć patriotyzmu.
Do zabaw przy piosence Monika Kluza tworzy specjalny układ choreograficzny, dodaje biało-czerwone elementy, np. balony, wstążki czy kwiaty. „I w ten sposób, taki bardzo delikatny, lekki, przystępny, dzieci bardzo prosto uczą się miłości do ojczyzny” tłumaczy nasz Gość.
Nauczyciele w Polsce i zagranicą korzystają z programów nauczania Moniki Kluzy. Czerpią pomysły, posługują się gotowymi schematami i materiałami. Gość Radia Deon zauważa, że nauczyciele poza ojczyzną bardzo za nią tęsknią a Polskość jest dla nich ogromnie ważna. Dlatego z wielkim sercem chłoną jej pomysły i przekazują dzieciom.
To jest dla mnie największa nagroda za moją pracę, mówi Monika Kluza, „gdy widzę jak nauczyciele przenoszą to, wszystko czego uczą się na warsztatach do pracy z dziećmi”.
Materiały, których autorką jest Monika Kluza można znaleźć na stronie sklep.maratonartystyczny.pl
Warsztaty skierowane do nauczycieli odbędą się w czwartek 16 marca o godzinie 7.00 wieczorem w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego przy 2600 N Sayre Ave, w Elmwood Park. Są jeszcze dostępne miejsca. Aby się na nie zapisać, trzeba dokonać rezerwacji poprzez mail: warsztatyipn@gmail.com.
Organizatorzy zachęcają do ubioru w kolorach narodowych!
Serdecznie Zapraszamy!
Monika Kluza:
- Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalizacją Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna.
- Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Studium Wychowania Muzycznego im. Carla Orffa.
- Instruktor warsztatów muzyczno-teatralnych.
- Autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci.
- Laureatka wielu konkursów poezji śpiewanej.
- Certyfikowany Trener Mentalny.
- Trener Śmiechojogi.
- Organizatorka autorskich warsztatów dla nauczycieli szkół i przedszkoli z wykorzystaniem idei Carla Orffa.
- Pomysłodawczyni i wokalistka zespołu Tęczowa Muzyka oraz Ogólnopolskiego Maratonu Artystycznego.
- Prelegent Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego organizowanego przez Miesięcznik Bliżej Przedszkola.
- Edukatorka, która rocznie szkoli ponad 5000 nauczycieli.
- Właścicielka Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni.
- Osobowość Roku 2019 województwa małopolskiego w dziedzinie KULTURA.
- Prelegentka XV i XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Portland i Toronto, gdzie podczas warsztatów przedstawiła niektóre z pozycji pozytywnego patriotyzmu zawartego w programie „Serce dla Polski” który otrzymał patronat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser Dudy oraz Narodowego Programu Niepodległa ustanowionego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Foto: YouTube
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Na Wyborach Królowej Parady aparaty fotoreporterów pokochały Claudię Walkosz

W czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja, które miały miejsce w sobotę, 11 marca w Shiller Park, poza zwyciężczynią korony, wyróżniono także 3 inne uczestniczki konkursu. Claudia Walkosz, uczennica Lockport High School została wybrana przez dziennikarzy na Miss Foto. W studiu Radia Deon Chicago mówi o swoich wrażeniach z wyborów oraz o pasji, którą jest łyżwiarstwo figurowe.
11 marca, 12 wspaniałych, młodych i utalentowanych dziewcząt, które musiały popisać się swoją wiedzą na temat Polski i mówić po polsku, wystąpiło przed publicznością. Dziennikarzom w obiektywy aparatów wpadła piękna Claudia Walkosz.
Uczennica Lockport High School zdobyła tytuł Miss Foto.
Pasją Claudii Walkosz jest łyżwiarstwo figurowe, które trenuje od wczesnego dzieciństwa. Tegoroczna Miss Foto jeździ też na zawody w tej dyscyplinie sportu, więc występy przed dużą publicznością nie są jej obce.
„Zaczęłam jeździć na łyżwach jak miałam prawie 5 lat i od tego czasu zakochałam się w tym sporcie” mówi na naszej antenie.
Claudia brała udział w wielu zawodach, pokazach, próbowała także swych sił w jeździe synchronicznej na lodzie. W konkurencjach zespołowych zdobyła nagrody.
Miss Foto uczestniczyła także w konkursach piękności, ale Wybory Królowej Parady 3 Maja były wyjątkowo trudne i stresujące. Jak mówi Claudia, przygotowania do nich były długie i pracochłonne.
Aby przedstawić swój talent w czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja Claudia Walkosz napisała wiersz o łyżwiarstwie. W czasie występu wspierała ją bliższa i dalsza rodzina a także grono przyjaciół i znajomych.
„To było bardzo fajne uczucie w sukniach tam stać jak fotoreporterzy robili nam zdjęcia” mówi nasz Gość. Wszystkie dziewczyny wyglądały pięknie i wszyscy byli bardzo mili, wspomina Claudia.
Królową Parady 3 Maja została Marianna Mosz, 17-letnia uczennica liceum William Howard Taft.
Carolina Woźniczka, studentka na Uniwersytecie Illinois, została wybrana na Pierwszą Damę Dworu, natomiast na Drugą Damą Dworu wybrano Victorię Czarnik, uczennicę East Leyden High School.
Dyrektorem Organizacyjnym Wyborów była Ewa Rumiński.
Serdecznie Gratulujemy!
Przypominamy, że Polska Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w tym roku przemaszeruje przez Chicago 6 maja. Zgłosić swój udział można tylko do 1 kwietnia.
Wszystkie informacje i formularze zgłoszeniowe zarówno w j. polskim jak i angielskim są dostępne na stronie polishparade.org.
Foto: Andrzej Baraniak
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Strzeleckie wydarzenie w Hainesville będzie podziękowaniem dla Marka Garbarza

W niedzielę, 23 kwietnia, w Hainesville odbędzie wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego w Ameryce, „Husar”. Tego dnia będą miały miejsce zawody ku czci założyciela stowarzyszenia oraz jego byłego prezesa, Marka Garbarza, który w studiu Radia Deon Chicago serdecznie zaprasza do trenowania tej dyscypliny sportu.
„Strzelectwo parkurowe to jest strzelectwo, które w większości przypomina, imituje polowanie”. Używane są w nim strzelby myśliwskie, tłumaczy Marek Garbarz, który poświęcił ogrom swojej pracy i zaangażowania w rozwój i działanie polskiego stowarzyszenia.
Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego działa w Chicago od 10 lat i ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia.
„Mamy 3 srebrne medale z organizacji Fitasc na Mistrzostwach Świata dla Polski. W zeszłym roku zdobyliśmy też srebrny medal w Superweteranach” mówi Gość Radia Deon.
Polacy dobrze sobie radzą w strzelectwie, mają do niego oko, choć ten sport nie jest tak popularny w Polsce. Marek Garbarz wraca do ojczyzny i ma zamiar pomóc w rozwoju tej dyscypliny.
23 kwietnia w Hainesville odbędą się zawody Ligi Amerykańskiej. W pierwszym roku zawodnicy startujący w lidze nic nie płacą, więc każdy kto przyjdzie, będzie mógł sobie postrzelać, zapowiada nasz Gość.
Dobrze jest mieć ze sobą swoją strzelbę, ale jeśli ktoś nie ma, to na miejscu także będzie można pożyczyć.
„Stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich” mówi Marek Garbarz. Mile widziane są młode osoby, które interesują się strzelectwem i chciałyby trenować i rozwijać tą pasję, a następnie w polskich barwach startować na zawodach.
Na zwycięzców zawodów w Hainesville czekają oczywiście nagrody.
Serdecznie Zapraszamy!
Foto: psspa husar
-
Prawo imigracyjne4 dni temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
News USA3 tygodnie temu
Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy
-
News USA3 tygodnie temu
Wypowiedź Prezydenta podczas polsko-amerykańskich rozmów plenarnych
-
News Chicago4 tygodnie temu
Guinness Taproom w West Loop w Chicago odkręci kurki 17 marca, w Dzień Św. Patryka
-
News USA3 tygodnie temu
Banknot 2-dolarowy może być wart 4500 dolarów. Sprawdź czy go masz?
-
News USA3 tygodnie temu
Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie
-
Zaplanuj finanse2 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym